Porodjaj kod kuce

Ja bi vec radila na drugom da moze.........ali ne moze! Moram prvo da isporucim prvo. Delivery sto bi rekli englezi. A Spanci, barem ovde tako kazu - dar luz - u bukvalnom prevodu: dati svetlo; cudni nazivi za porodjaj.
 
Joya!:
Plasim se vise zubara nego porodjaja...:)
Isto i ja :). Da sam mogla da biram, sigurno bih se porodila kod kuce.
S prvim detetom sam oko ponoci dobila napone za koje sam mislila da sam pokvarila stomak. Kad sam videla malo krvi shvatila sam da je porodjaj poceo. U 3h su me primili u bolnicu, dete je vec poslo, a u 3:15h sam vec rodila dete. :) Bol koji sam osetila pri izlasku deteta uporedjujem sa bolom koji sam osetila kada sam kao tinejdzerka sama sebi busila uvo ostrom mindjusom. :))))))))) Mesecima sam pricala o tome.
Drugi porodjaj je isao jos brze. U 22:30h sam prokrvarila, bez napona. Otac mog deteta me je odmah odvezao u bolnicu (primljena u 23h), "da mu se ne porodim kod kuce" govorio je :)))
U prepunoj pripremnoj sobi mi je pukao vodenjak. Nisam imala napone, ali sam osecala da mi stomak "silazi". Jedva sam naterala da me popnu na sto, jer nisam imala gde da legnem (u svakom krevetu su lezale po dve), a stomak vuce. Kao: "Ma daj, samo sto si dosla..." Tek kad sam im rekla da ne zelim da mi dete ispadne popeli su me. Glavica je vec bila posla, trazila je babica da dam napon... i porodila sam se u 23:30h. :))
Evo, i sad posle toliko godina, odusevljena sam time.
Pre 15 godina u ovo vreme bila sam u devetom mesecu trudnoce, a kao da je juce bilo...
 
Ja se ubih uporedjujuci........sta je to sto odlucuje o tom porodjaju, kako ga olaksati? Obicno kad neko nesto napise da pomaze, javi se jos 5 osoba koje to opovrgnu da kod njih to nije bio slucaj.
 
Ako sam dobro shvatila imas jos dva meseca, a to je dovoljno da se informises da li je polozaj bebe pravilan, da li je potreban carski rez i sl. stvari. Meni je u toku trudnoce mnogo pomogla knjiga Bezbolan porodjaj (nemam pojma ko je napisao) gde su opisane sve faze porodjaja. Saznala sta je sve normalno da se dogodi, znaci da prokrvaris, da ti sam vodenjak pukne i da se porodis. Nisam isla na vezbe za trudnice, ali sam pokretljiva i savitljiva zena i ni sa stomakom mi nije bilo tesko da pesacim i krecem se, pa ti preporucujem kretanje. O tehnikama disanja za svaku fazu porodjaja sam citala u knjizi i kao sama vezbala (prva faza, druga faza, treca faza). Kada mi je pukao vodenjak ispred lifta u bolnici sestra mi je rekla da disem da se ne porodim u liftu. Sve sam zaboravila i jedino cega sam se secala u tom momentu su reci jedne poznanice: "Disi kao pas, sitno."
Moj savet je da preskaces sve price o teskim porodjajima i da ih ne slusas. I prag bola je razlicit kod razlicitih osoba. Veruj da ce tvoj porodjaj biti lak. Moja baka je moju majku rodila u staji, sama i srpom joj presekla pupcanu vrpcu. Kod zivotinja donosenje beba na svet nije bolno.
NE PLASI SE UNAPRED, jer je tvoje drugo stanje ipak normalno stanje za zenu koja treba da donese novi zivot. To je velicanstven cin. :)
 
TanjaB:
Ja se ubih uporedjujuci........sta je to sto odlucuje o tom porodjaju, kako ga olaksati? Obicno kad neko nesto napise da pomaze, javi se jos 5 osoba koje to opovrgnu da kod njih to nije bio slucaj.


ma nemoj se obazirati na te price svako ima svoje iskustvo.tvoje moze biti slicno necijem al nikako isto, zato se neplasi tudih prica. i mene je bilo strah price da je prvi porod najgori i da najduze traje,citala sam kao izmedu 12-16 sati,a kod mene to nije bio slucaj.znaci nema tog pravila ni teorije sa kojom se mozes mjeriti i znati kako ce ti biti.mozes procitati odprilike kako to sve ide al nemora znaciti da ce tako biti i kod tebe.eto ja sam stalno imala tu iluzijuda cu u bolnicu otici sa jakim bolovima da cu se derati u autu, pa me bilo strah da me muz vozi da se on nebi uspanicio kad ja vrisnem.a ja otisla pjevajuci u bolnicu i prije nego sto sam otisla na pregled prvo sjela u restoran i najela se.moja svekrva bila sa nama i umirala od smijeha.kaze ona: ovo jos nisam vidila da zena dode da se porodi i kaze e prije nego sto udem u bolnicu hocu da se najedem, digne noge na stolicu i prica viceve.
 
A sta kazete za onu pricu da negde u sedmom mesecu pre dorucka pocnete da pijete pola rakijske casice zejtina(bljak),kazu da se tada zena dobro "podmaze" pa beba maltene izleti.Meni moja baka stalno govori da sad pocnem da to praktikujem,ali meni to zvuci tako bljutavo,da mi ne pada na pamet.Sta vi mislite o tome,da li ste cule slicne price?
 
Od 35. nedelje nameravam da pijem caj od malinovog lisca. Kazu da pomaze pri otvaranju. Na ovom kontinentu se to jako puno koristi, (jedva sam uspela da nadjem i kupim jedan) doduse ne znam da li uspesno.....opet ima nesuglasica .........
 
Ja sam negde cula da se pije pola casice ulja, ako hoces da pijes a da se ne napijes. Dakle pred izlazak u kafanu..:D

Ne verujem tim babskim pricama, zar nije dosta sto se ugojimo za vreme trudnoce - jos i da pijemo ulje?;)
 
ja sam procitala da zena kad ude u deveti mjesec treba da se dole maze maslinovim uljem kao to cini "macu" dole rastezljivom i pomaze da se nepuca tokom poroda al nisam probala jer sam to tek poslje poroda procitala.
 
Happy-ca:
A sta kazete za onu pricu da negde u sedmom mesecu pre dorucka pocnete da pijete pola rakijske casice zejtina(bljak),kazu da se tada zena dobro "podmaze" pa beba maltene izleti.Meni moja baka stalno govori da sad pocnem da to praktikujem,ali meni to zvuci tako bljutavo,da mi ne pa
da na pamet.Sta vi mislite o tome,da li ste cule slicne price?

pije se maslinovo ulje i radi perinealna masaža, a da li pomaže ne znam

http://www.klubtrudnica.net/trudnoca/masaza.htm
 

Back
Top