Pomoć. Mačka je povredila prednju šapu.

AleX

Ističe se
Poruka
2.501
Moja maša je povredila prednju šapu. Ne znam kako.

Nema otvorenog preloma, ali pretpostavljam da je slomila jer se ne oslanja na nju, levu šapu.

Boli je kad je stisne i drži je povijenu, ali mogu lagano da je ispravim, a da ne kuka.

Plašim se da ne ostane poput onih mačaka sa ulice koje šepaju, tj, ćopaju ne upotrebljavajući šapu, zato što je pogrešno zarasla.

Molim vas da mi pomognete, ukoliko ste veterinar, želim pravilno da je previjem (umem da previjam, idem u medicinsku školu) da sprečim da se i dalje povređuje i da dobro zaraste i isceli.

Kako da to uradim? Da li da je zavijem u pravom položaju, tj, da bude potpuno ispružena?

Za koliko će da isceli?
 
Staviti ulagu na slomljenu nogu moze biti veoma tesko. Nemoj pokusavati ispraviti slomljenu nogu. Stavi ulagu bez namestanja, Omotaj je pamucnim zavojom (tako da omotas oko cele noge). Umotane novine prilikom povijanja ucvrstice ulagu, smanjice bol i dalje povredjivanje.
Najbolje bi bilo da ga odneses kod veterinara (pa bolje i kod tog u selu, ako nemas mogucnosti, nego ga ostaviti tako) Zamoli roditelje da ti pomognu. Ako vide da ti je bas stalo pomocice ti. U zamenu za pomoc ponudi se da i ti njima nesto pomognes. Zelim ti svu srecu i brz oporavak za macu.:)
 
Moja maša je povredila prednju šapu. Ne znam kako.

Nema otvorenog preloma, ali pretpostavljam da je slomila jer se ne oslanja na nju, levu šapu.

Boli je kad je stisne i drži je povijenu, ali mogu lagano da je ispravim, a da ne kuka.

Plašim se da ne ostane poput onih mačaka sa ulice koje šepaju, tj, ćopaju ne upotrebljavajući šapu, zato što je pogrešno zarasla.

Molim vas da mi pomognete, ukoliko ste veterinar, želim pravilno da je previjem (umem da previjam, idem u medicinsku školu) da sprečim da se i dalje povređuje i da dobro zaraste i isceli.

Kako da to uradim? Da li da je zavijem u pravom položaju, tj, da bude potpuno ispružena?

Za koliko će da isceli?
Води је ветеринару.
Препоруке:
http://www.vhb.co.rs/
(Мој пас је код Гаље - од рођења, скоро 10 година)

Или, "Плутон", Патријарха Гаврила 8
 
Moja maša je povredila prednju šapu. Ne znam kako.

Nema otvorenog preloma, ali pretpostavljam da je slomila jer se ne oslanja na nju, levu šapu.

Boli je kad je stisne i drži je povijenu, ali mogu lagano da je ispravim, a da ne kuka.

Plašim se da ne ostane poput onih mačaka sa ulice koje šepaju, tj, ćopaju ne upotrebljavajući šapu, zato što je pogrešno zarasla.

Molim vas da mi pomognete, ukoliko ste veterinar, želim pravilno da je previjem (umem da previjam, idem u medicinsku školu) da sprečim da se i dalje povređuje i da dobro zaraste i isceli.

Kako da to uradim? Da li da je zavijem u pravom položaju, tj, da bude potpuno ispružena?

Za koliko će da isceli?

Ako ima otok, neophodno je da je odvedeš kod veterinara - ODMAH!
Bilo bi dobro da joj nogu snime rendgenom.

Ako nema otok, opet bih preporučio veterinara, jer možda nije u pitanju mehanička povreda.
 
Moja maša je povredila prednju šapu. Ne znam kako.

Nema otvorenog preloma, ali pretpostavljam da je slomila jer se ne oslanja na nju, levu šapu.

Boli je kad je stisne i drži je povijenu, ali mogu lagano da je ispravim, a da ne kuka.

Plašim se da ne ostane poput onih mačaka sa ulice koje šepaju, tj, ćopaju ne upotrebljavajući šapu, zato što je pogrešno zarasla.

Molim vas da mi pomognete, ukoliko ste veterinar, želim pravilno da je previjem (umem da previjam, idem u medicinsku školu) da sprečim da se i dalje povređuje i da dobro zaraste i isceli.

Kako da to uradim? Da li da je zavijem u pravom položaju, tj, da bude potpuno ispružena?

Za koliko će da isceli?

Jel joj je otekla šapa?

Dok se rengenom ne snimi, ništa. Odnesi ga veterinaru.
I on će ti objasniti sve kako.

U principu, uzroci preloma se mogu grupisati u spontane i traumatske.
Veterinar će odrediti terapiju koja se može sastojati od primene antibiotika, kortikosteroida, analgetika, mirovanja....što sve zavisi od toga o čemu se radi.

Da mački ublažiš bol dok ga ne odvedeš veterinaru natopi šapu u alkohol.
 
Jel joj je otekla šapa?

Dok se rengenom ne snimi, ništa. Odnesi ga veterinaru.
I on će ti objasniti sve kako.

U principu, uzroci preloma se mogu grupisati u spontane i traumatske.
Veterinar će odrediti terapiju koja se može sastojati od primene antibiotika, kortikosteroida, analgetika, mirovanja....što sve zavisi od toga o čemu se radi.

Da mački ublažiš bol dok ga ne odvedeš veterinaru natopi šapu u alkohol.

Nije otečena šapa.

Natopiti šapu alkoholom da bi se bol ublažio?

Izvini, ali alkohol nema veze sa tim, alkohol je samo sredstvo za dezinfekciju, nije za ublažavanje bola.

Da bih joj ublažio bol, treba da joj dam neki anestetik, ali ne znam u kojoj meri jer ne mogu isto kao i za čoveka, sigurno bi trebalo 30 puta manju meru. Ne znam kako to ide kod životinja.
 
Nije otečena šapa.

Natopiti šapu alkoholom da bi se bol ublažio?

Izvini, ali alkohol nema veze sa tim, alkohol je samo sredstvo za dezinfekciju, nije za ublažavanje bola.

Da bih joj ublažio bol, treba da joj dam neki anestetik, ali ne znam u kojoj meri jer ne mogu isto kao i za čoveka, sigurno bi trebalo 30 puta manju meru. Ne znam kako to ide kod životinja.

Gresis
Mene kad je ujeo puh na Durmitoru progrizao mi je ceo palac....sa jedne strane kroz nokat i sa druge kroz jagodicu...
Sutradan je rana bila zatvorena,ali je prst bio jako natecen i uzasno me boleo....naisle su neke dve medicinske sestre i odvele me kod njih u kucu....
sipale su alkohol u cashicu i stavila sam prst u to....uh....znas koje olaksanje...
A bol ne treba skroz da prestane,jer je stvoren da bi obavestio da nesto nije u redu i da bi chuvali deo tela koji boli....u ovom slucaju,da se maca ne bi oslanjala na nogu i time mozda pogorsala povredu.
To nije naivno uopste.Savetujem ti da nekako odvedes macku kod veterinara.
Mi kada se povredimo,idemo kod doktora da bi videli kako stvari stoje iz prostog razloga sto bez odgovarajuce terapije situacija moze jako da se iskomplikuje.
Isto ti je sa zivotinjama.
 
Gresis
Mene kad je ujeo puh na Durmitoru progrizao mi je ceo palac....sa jedne strane kroz nokat i sa druge kroz jagodicu...
Sutradan je rana bila zatvorena,ali je prst bio jako natecen i uzasno me boleo....naisle su neke dve medicinske sestre i odvele me kod njih u kucu....
sipale su alkohol u cashicu i stavila sam prst u to....uh....znas koje olaksanje...
A bol ne treba skroz da prestane,jer je stvoren da bi obavestio da nesto nije u redu i da bi chuvali deo tela koji boli....u ovom slucaju,da se maca ne bi oslanjala na nogu i time mozda pogorsala povredu.
To nije naivno uopste.Savetujem ti da nekako odvedes macku kod veterinara.
Mi kada se povredimo,idemo kod doktora da bi videli kako stvari stoje iz prostog razloga sto bez odgovarajuce terapije situacija moze jako da se iskomplikuje.
Isto ti je sa zivotinjama.

Tako je Tsuymish.

Nije otečena šapa.

Natopiti šapu alkoholom da bi se bol ublažio?

Izvini, ali alkohol nema veze sa tim, alkohol je samo sredstvo za dezinfekciju, nije za ublažavanje bola.

Da bih joj ublažio bol, treba da joj dam neki anestetik, ali ne znam u kojoj meri jer ne mogu isto kao i za čoveka, sigurno bi trebalo 30 puta manju meru. Ne znam kako to ide kod životinja.

Baviš se medicinskom strukom i stvarno nemam nameru da pišem sada o alkoholu jer to trebaš da znaš.
Nisam ti za alkohol tek tako rekla, moja struka je veterina.

Zamisli kako je bilo u vreme kada nisu bili anestetici, čime su ljudi olakšavali bolove svojim životinjama pa i sami sebi?
Morate malo i sami da pomognete svom ljubimcu da mu ukažete prvu pomoć.
Alkohol i te kako može da izleči a ne samo da dezinfikuje.
 
Stavite vi sebi alkohol na posekotinu pa vidite koliko će peckati.

Alkohol zaista nema veze sa prestankom bola, tu je samo za dezinfekciju. Baš me čudi što kažeš da si veterinar, a tvrdiš da alkohol sprečava bol. To alkohol zaista ne može.

U uvodnom postu si rekao da nema otvorenog preloma. Zašto nam pominješ živu ranu? Alkohol joj ne može naškoditi!
Rekoh, nemam nameru da pišem o alkoholu a i tema nije o njemu.
Dakle, mačka je danas već trebala biti odvedena veterinaru. Šta si juče zradio da joj olakšaš bol? Šta je rekao danas veterinar?
 
Stavite vi sebi alkohol na posekotinu pa vidite koliko će peckati.

Alkohol zaista nema veze sa prestankom bola, tu je samo za dezinfekciju. Baš me čudi što kažeš da si veterinar, a tvrdiš da alkohol sprečava bol. To alkohol zaista ne može.

ti nisi procitao sta sam ja pisala?
pa nisam luda
na svojoj kozi osetila,znam sta pricam
i kao sto imaginaton kaze,nisi pominjao nikakvu ranu....tako da ne vidim sta ce to da peche
 
Stavite vi sebi alkohol na posekotinu pa vidite koliko će peckati.

Ako ima otvorenu ranu, vodi je ODMAH kod veterinara i nemoj stavljati alkohol, nego poprskaj ranu aktivnim kiseonikom.


Alkohol zaista nema veze sa prestankom bola, tu je samo za dezinfekciju. Baš me čudi što kažeš da si veterinar, a tvrdiš da alkohol sprečava bol. To alkohol zaista ne može.

Da li zaista ne znaš kako se upotrebljavaju komovica i lincura? :eek:
Seti se hemije i osobina alkohola i koje je njegovo dejstvo na površinske krvne sudove.
 
Da li zaista ne znaš kako se upotrebljavaju komovica i lincura? :eek:
Seti se hemije i osobina alkohola i koje je njegovo dejstvo na površinske krvne sudove.

Maša, hvala Bogu, nema otvorenog preloma (nema rane). Možda ovo citirano malo objašnjava stvari, ali verujte da će vam se bilo ko (ko ima veze sa medicinom) smejati ako mu budete predložili ovako nešto. Kažem ovo dobronamerno.

Mašu nisam danas vodio kod veterinara jer je danas subota, a ovaj seoski ne radi vikendom.

Maša pati, baš mi je žao. Ona ne funkcioniše normalno, to i nas remeti.

Nadam se da do ponedeljka neće stanje da se pogorša.
 
Maša, hvala Bogu, nema otvorenog preloma (nema rane). Možda ovo citirano malo objašnjava stvari, ali verujte da će vam se bilo ko (ko ima veze sa medicinom) smejati ako mu budete predložili ovako nešto. Kažem ovo dobronamerno.

:eek:
Znaš li kako se obara visoka temperatura pomoću masaže sa alkoholom?
Znaš li da se na mesto povrede stavlja led ili alkohol kako bi se sprečilo nastajanje edema?


Mašu nisam danas vodio kod veterinara jer je danas subota, a ovaj seoski ne radi vikendom.

Ono što ti nismo rekli jeste da je mačka, ukoliko ima otok, trebalo da dobije kortikosteroide u prvih nekoliko časova od nastanka povrede, posle je kasno.


Maša pati, baš mi je žao. Ona ne funkcioniše normalno, to i nas remeti.

To potpuno razumem. Brinete se za člana čopora.


Nadam se da do ponedeljka neće stanje da se pogorša.

Ukoliko je uzrok povrede mehanički, najverovatnije neće doći do pogoršanja.
Ukoliko nije, sve je moguće.
 
Moram da svima vama skrenem pažnju na jednu stvar. U toku je virusna infekcija mačaka koja se javlja u jesen. Moja mačka je bila bolesna pre neki dan i preživala je jer ima godinu dana ali komšisko mače nije našao sam ga danas mrvog na trotoraru. Bilo je takodje bolesno. Smrtnost je prilično visoka kod ove infekcije pogotovo malotelesnih mačića.

Pričam vam i razloga što šepanje na jednu šapu je posledica upale zgloba koja je jedna od karakteristika infekcije. I ja sam mislio proteklih godina da mi je mače povredjeno a onda su svi počeli da šepaju svako na različitu nogu.

Ne kažem da je i u ovom slučaju opasan virus, ali imajte u vidu i tu varijantu pogotovu ako mače počne da kunja i ne uzima hranu više.
Postupak kod infekcije je sledeći:

1)Odvojiti mače od ostalih i uneti ga u kuću ako živi napolju .
2)Da mirije što više u toplom.
3)Nikako mu ne davati na silu hranu ili mleko na špric jer će infekcije trenutno buknuti do fatalnog ishoda. Ne smete davati ništa ni od lekova. Mače će samo uzeti hranu kad infekcija prodje.
4) Bolest traje 5 dana i za to vreme mače samo kunja niti jede niti pije.
5)Staviti pored njega jednu činiju sa vodom i mlekom ali ne gurati glavu na silu da to pije.

Suština lečenja je gladovanje, dehidracija i mirovanje u toplom (organizam se na taj način sam bori protiv infekcije virusa). Leka za virusne infekcije nema, zato morate postupiti prema onom što sam rekao.

Pričam vam ovo na osnovu višegodišnjeg iskustva. Nemojte da padnete u iskušenje da nešto na silu date mačetu kao što sam i ja ranije radio ne bi li ga spasio a desili se suprotno. Danas svima savetujem da to ne čine, već da postupe onako kako sam rekao.

Možda nema sve ovo sa ovim konkretnim slučajem ali nije loše da se zna pogotovu što je ovaj opasan virus u toku.
 
Poslednja izmena:
Da neteoretišemo mnogo, to je praksa pokazala. Životinja sama zna da li može da pije ili jede. Gadjenje prema hrani je prirodni zaštitni mehanizam.

Nemojte raditi suprotno od ovaga. Svi kojima je dato (na silu)i najmanji zalogaj hrane ili mleka uginuli su vrlo brzo dok su oni koji su sve to otkunjali u toplom i vidno izmršaveli su u najvećem procentu preživeli.

Jeste na prvi pogled nelogično pa se svi zalete da daju bar malo mleka na silu kako bi imali snage za oprovak a desi se sve suprotno. Isto važi i za bilo koji lek, davanje bilo kakve supstance teško opterećuje organizam u kritičnom trenutku kada je svaki atom snage potreban,

Pričam vam iz čiste prakse, neverujem da će te ovako nešto baš pročitati u literaturi. Logika čestu ume da nas izneveri. Morao sam ovo da napišem jer se toliko puta se desilo isto.

Ukratko kad je virusna infekcija upitanju - važi pravilo "ne čačkaj mečku".
 

Back
Top