Pomoć, Excel

Jel?🙄

Ne, naravno da ne želim.
To je zrno u pesku, imam u proseku u toj bazi preko deset hiljada unosa, 500 različitih komitenata.
Ovo je jedan koji se čak i retko pojavljuje kao kupac.
Ако немају неку заједничку одредницу (као што су већ помињали МБ, ПИБ или неку другу ознаку) онда ћеш то тешко успети да уради кроз једну формулу.
Да извучеш податке за једног комитента, ок то се може релативно једноставно кроз функцију али ако имаш листу од неколико стотина кроз неправилно уређену базу - онда јеси у проблему и мораћеш да се играш ручно или да користиш неку од последњих верзија МС офиса са вештачком интелигенцијом да ти помогне..
 
Poštovani forumaši, treba mi pomoć.

Imam excel tabelu u koju prenosim(kopiranjem) informacija iz različitih izvora (Banke, Sefa...)
Naziv odredjenog komitenta mi je iz tog razloga ispisan na različite načine (negde sa crtom, tačkom, razmakom ili bez), treba mi da ih uniformišem kako bi mogla da dobijem odredjeni zbir.
Da li postoji funkcija-formula koja može da prepozna sličan tekst i da vrati odgovarajuću vrednost iz zadate liste?
Znam za one koje mogu da prepoznaju deo teksta koji je zadat u samoj formuli ali to bih da izbegnem ukoliko je moguće, jer imam listu od preko 500 različitih komitenata.

Veeeliko hvala unapred :zaljubljena:
jel moze pomoci opcija sortiranje i filtriranje..
 
Postoju u Excelu alat power query i u okviru njega uparivnje po sličnosti (fuzzy matching) pa možeš da pokušaš vidi primer
Mislim da ti to neće rešiti problem ali ako uspeš da upariš većinu, onda ostale može ručno.

Rešenje bi bilo da napraviš tabelu parova: listu svih jedinstvenih vrednosti koje se pojavljuju u unosu (10000?) uparenu sa listom 500 komintenata - za svaki unos koji treba da bude komintent. Posle tu tabelu možeš koristiti za VLOOKUP formulu. Naravno takvu tabelu ručno je zamorno praviti pa možda možeš da iskoristiš power query da napraviš početnu verziju te tabele i onda ručno ispravljaš. Ili da iskoristiš dodatak za Excel Fuzzy Lookup Add in za početnu verziju table. I ovde će verovatno trebati ručno doterivanje
 
To mi je cilj ali mi je potrebno da prepozna komitenta sa liste.
Imam listu od 500 komitenata sa ispravnim naziivom ali kad prenosim podatke iz različitih izvora upisani su drugačije.
Nešto sam iščeprkala, probaću pa javljam da li sam uspela.
Ако су бар почеци назива фирми исти, рецимо Генекс, генералепсорт, Генех...Онда колону поредаш по азбуци, и скролираш мали црни крстић преко осталих назива и сви ће бити исти
 
Ако су бар почеци назива фирми исти, рецимо Генекс, генералепсорт, Генех...Онда колону поредаш по азбуци, и скролираш мали црни крстић преко осталих назива и сви ће бити исти
Проблем је што из различитих извора за истог клијента има различите називе а треба да повеже податке према оном називу који је званичан.
При мањем броју то и није велики проблем али се спомиње цифра од 500 клијената и око 10000 уноса...
 
Postoju u Excelu alat power query i u okviru njega uparivnje po sličnosti (fuzzy matching) pa možeš da pokušaš vidi primer
Mislim da ti to neće rešiti problem ali ako uspeš da upariš većinu, onda ostale može ručno.

Rešenje bi bilo da napraviš tabelu parova: listu svih jedinstvenih vrednosti koje se pojavljuju u unosu (10000?) uparenu sa listom 500 komintenata - za svaki unos koji treba da bude komintent. Posle tu tabelu možeš koristiti za VLOOKUP formulu. Naravno takvu tabelu ručno je zamorno praviti pa možda možeš da iskoristiš power query da napraviš početnu verziju te tabele i onda ručno ispravljaš. Ili da iskoristiš dodatak za Excel Fuzzy Lookup Add in za početnu verziju table. I ovde će verovatno trebati ručno doterivanje
Upravo sam htela da pozdravim društvo i javim da sam rešila.
Instalirala sam dodatak Fuzzy Lookup i on mi je završio posao sasvim fino.
Hvala svima 🙋
 

Back
Top