Pomiriti se sa tim i živeti bez očekivanja

Paula

black cat
Poruka
8.375
Mislila sam da danas više neću ići na forum, prošetala sam se do Ušća i nazad i skapirala nešto. A to je da sreća nikome nije zagarantovana.
Eto. Ja sam melanholik uvek bila, sa ponekim pauzama, i život mi je bio pun odricanja, patnji, učenja, rada, samoće, itd...

Da li još neko ima da ispovedi sličnu sudbinu? :lol:

Zašto da se stalno kao nečemu nadamo? Mislim, ja se često zaista i nadam, ali npr sasvim je moguće da se nikada više ni sa kim neću voleti. I šta sad? Pa ništa. Eto, moja baka je bila udovica od 29. ubili joj muža, do 85. pa ništa. Nije se ponovo udavala, koliko znam nije ni imala veza. Tako su mnogi ljudi u prošlosti živeli. Zašto danas mislimo da svi imamo PRAVA na neku sreću u smislu imanja partnera sa kojim je sve ok? Ko nam to garantuje?

Pomiriti se i... živeti onda lepo. Mislim, lepo je shvatiti i da si nesrećan i opet biti srećan u tome :) Ne OČEKIVATI ništa, to je poenta.

Pošto ovo treba da bude tema: šta mislite o tome? :lol: (da svi očekuju nešto kao extra sasvim bezrazložno, valjda je to uticaj potrošačke kulture, šta znam)
Ne, nije za forum Filozofija

gost 437926

Primećen član
Poruka
616
Besmisleno je deliti život na etape (neki kažu to i za istoriju, a zamisli tek mali ljudski život tako seckati)
Neki okvirni periodi postoje samo biološki, ali to je to, sve ostalo mislim da ne sledi nikakva pravila, ili makar sledi drugačija pravila, manje pravolinijska

Ne mislim da nam život išta garantuje ali ne mislim ni da namerno sprečava, mislim da stvari moraju stalno da se teraju na vodenicu svojih želja i snova. Ja lično sam spremna da umrem na tom brdu

Bambi

Veoma poznat
Poruka
13.838
Mislila sam da danas više neću ići na forum, prošetala sam se do Ušća i nazad i skapirala nešto. A to je da sreća nikome nije zagarantovana.
Eto. Ja sam melanholik uvek bila, sa ponekim pauzama, i život mi je bio pun odricanja, patnji, učenja, rada, samoće, itd...

Da li još neko ima da ispovedi sličnu sudbinu? :lol:

Zašto da se stalno kao nečemu nadamo? Mislim, ja se često zaista i nadam, ali npr sasvim je moguće da se nikada više ni sa kim neću voleti. I šta sad? Pa ništa. Eto, moja baka je bila udovica od 29. ubili joj muža, do 85. pa ništa. Nije se ponovo udavala, koliko znam nije ni imala veza. Tako su mnogi ljudi u prošlosti živeli. Zašto danas mislimo da svi imamo PRAVA na neku sreću u smislu imanja partnera sa kojim je sve ok? Ko nam to garantuje?

Pomiriti se i... živeti onda lepo. Mislim, lepo je shvatiti i da si nesrećan i opet biti srećan u tome :) Ne OČEKIVATI ništa, to je poenta.

Pošto ovo treba da bude tema: šta mislite o tome? :lol: (da svi očekuju nešto kao extra sasvim bezrazložno, valjda je to uticaj potrošačke kulture, šta znam)
Ne, nije za forum Filozofija
Da, nista nema garanciju, ali ljudi jednostavno vole da se vole i zaljubljuju. I dok su ranije takvi odnosi, odnosi koji nisu bili udaja ili zenidba bili nedopustivi sada je to sasvim normalo.
I ja ne vidim niti jedan realan razlog da ti ponovo ne budes u odnosu gde ces voleti i biti voljena.

Paula

black cat
Poruka
8.375
Moraš biti svoja

Bori se za svoju sreću
Traži je
Nema recepta

Sama najbolje znaš šta tebi stvarno treba i šta zaista želiš
Ma jok, ovde ne govorim o tome..
Već o očekivanjima. Nekako mi se čini da nam je od malena ova savremena kultura usadila tu neku priču da ćemo svi ako se dovoljno potrudimo naći neku sreću... A ona nije zagarantovana. Nađeš i voliš se sa nekim ali onda ta ljubav prođe jer neko neće više, neće dalje. I onda... posle više ne dođe. Pa ? MSilim, niko ne garantuje da će ljubav da traje niti da ćemo biti srećni čak i ako nađemo ljubav.

Poenta: sreća nije zagarantovana.

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
14.951
Ma jok, ovde ne govorim o tome..
Već o očekivanjima. Nekako mi se čini da nam je od malena ova savremena kultura usadila tu neku priču da ćemo svi ako se dovoljno potrudimo naći neku sreću... A ona nije zagarantovana. Nađeš i voliš se sa nekim ali onda ta ljubav prođe jer neko neće više, neće dalje. I onda... posle više ne dođe. Pa ? MSilim, niko ne garantuje da će ljubav da traje niti da ćemo biti srećni čak i ako nađemo ljubav.

Poenta: sreća nije zagarantovana.
Pa nije ali ode ti daleko
Živi za trenutak
Bori se
Nemam pojma
Nađi neko svoje rešenje
Nemoj da ideš u ŠBBKBB

Paula

black cat
Poruka
8.375
Pa nije ali ode ti daleko
Živi za trenutak
Bori se
Nemam pojma
Nađi neko svoje rešenje
Nemoj da ideš u ŠBBKBB
Hahahaha, pa nije meni loše. Ja sam melanholik koji uživa u melanholiji hehe.. eno stalno gledam neke slike darkgloomyart... takođe kada vidim sa kime sam se volela i to onako lepo, sve bili neki kao ja... tako više manje mračni likovi :p
A ja ne umem da živim za trenutak, probala, ne ide.
Rešenje je u neočekivanjima, o tome pišem hehe
Znam da malo ser.em, ali Bože moj... Zaista mislim da sam skapirala da živimo u nekim zabludama i da će nam biti bolje kada ih ne budemo imali
Živeti u punoći, bez očekivanja... da li je to moguće?

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
14.951
Hahahaha, pa nije meni loše. Ja sam melanholik koji uživa u melanholiji hehe.. eno stalno gledam neke slike darkgloomyart... takođe kada vidim sa kime sam se volela i to onako lepo, sve bili neki kao ja... tako više manje mračni likovi :p
A ja ne umem da živim za trenutak, probala, ne ide.
Rešenje je u neočekivanjima, o tome pišem hehe
Znam da malo ser.em, ali Bože moj... Zaista mislim da sam skapirala da živimo u nekim zabludama i da će nam biti bolje kada ih ne budemo imali
Pa sve je moguće
Ja npr nisam melanholik tako da meni treba nešto drugo
Ako ti prijaju očekivanja onda nemoj da se boriš protiv njih
Poruka je automatski spojena:

Pošto mi se smeješ
Ne odgovaram više :ljutko:

gost 437926

Primećen član
Poruka
616
Nije moguće (osim za životinje), to je trik da se preskoči patnja koju donose očekivanja. Nastavi da želiš/očekuješ/nadaš se, to je motor ljudskog kretanja napred, i stoički podnosi patnju koju donosi misao da se sve te želje neće ispuniti... ne preskači je jer boli. Budisti su rekli da želja stvara patnju, i našli rešenje u tome da se ne želi, a to je glupo i kukavički i stopira život. Želi i podnosi patnju želje.
I makar jednom uposli misao da bi sve te želje i mogle da se ostvare. Nije ni to tolika fantastika, da nam se želje ostvare... Šta se sve dešava u kosmosu, ostvarenje ljudskih želja još dođe i sitna stvar

Neno

Veoma poznat
Moderator
Poruka
13.969
Teško pitanje.. znam samo da se "pomiriti" sa nekom situacijom, znači predati se bez borbe bez želje, za.. mi smo društvena bića, uzimamo i dajemo. Usamljeno st nije poželjna opcija. Naše ljubavne, društvene i sl veze su ključ naše neke mentalne snage i stabilnosti.
Ne bih da "ne očekujem ništa".. zašto ne?
Zašto da vjerujemo da ćemo biti odbijeni, neprihvaćeni? jedna kolegica u tom "stadijumu" kaže, "vidjela sam kako me gledaju"? Kako, pobogu.. ljudi ponekad imaju prazne poglede, zabavljeni sopstvenim mislima, problemima.. i nisu u tom fahu da vas procjenjuju, sažaljevaju, ocjenjuju.. kako god.
Nikad se ne zna šta donosi sutra.. život se nenadano 100% promjeni na bolje, kada najmanje očekujemo. Da, nije to rezervisano za tamo neke, treba vjerovati u sebe.
KOliko je osoba sličnih nama, koji su u istoj "situaciji", istim stavovima i mišljenjima... nismo sami, niti posebni, niti izdvojeni u nekom svom svijetu.

Najbitnije je da mislimo pozitivno, da se okrenemo vedrijim stvarima, da ne prihvatamo skoro ništa zaozbiljno.. to se i te kako vidi i ogleda na nama. Bit ćemo veseliji, opušteniji pa i srećniji.. skoro, svako od nas zaslužuje neku sreću u životu.. znam, teško je naći, ali.. ne predavati se nikako. Ima i te kako srodnih duša, za koje ne bi ni pomislili da postoje.. ali tu su kao i mi što smo.. nikad se ne zna kada možemo sudbinski da ih (su)sretnemo, bilo kad i bilo gdje.
Sorry ako sam malo pretjerao.. :)

Paula

black cat
Poruka
8.375
Nije moguće (osim za životinje), to je trik da se preskoči patnja koju donose očekivanja. Nastavi da želiš/očekuješ/nadaš se, to je motor ljudskog kretanja napred, i stoički podnosi patnju koju donosi misao da se sve te želje neće ispuniti... ne preskači je jer boli. Budisti su rekli da želja stvara patnju, i našli rešenje u tome da se ne želi, a to je glupo i kukavički i stopira život. Želi i podnosi patnju želje.
I makar jednom uposli misao da bi sve te želje i mogle da se ostvare. Nije ni to tolika fantastika, da nam se želje ostvare... Šta se sve dešava u kosmosu, ostvarenje ljudskih želja još dođe i sitna stvar
Interesantno, i ja sam to pomislila često što se budizma tiče
Dakle, ti predlažeš da nastavim kao dosad. Ja sam do sada uvek bila u nekom vozu čvrsto rešena da ostvarim šta želim i sa očekivanjima da koliko radim na nečemu toliko će se i ostvariti...
Ali sumnjam sad u to. Pa.... hvala ti na ovom doprinosu.

gost 437926

Primećen član
Poruka
616
Interesantno, i ja sam to pomislila često što se budizma tiče
Dakle, ti predlažeš da nastavim kao dosad. Ja sam do sada uvek bila u nekom vozu čvrsto rešena da ostvarim šta želim i sa očekivanjima da koliko radim na nečemu toliko će se i ostvariti...
Ali sumnjam sad u to. Pa.... hvala ti na ovom doprinosu.
Naravno, ali nećeš nastaviti sa nekom željom ako postane jasno da treba da je napustiš. To ćeš već ti morati da osetiš, samo ti poznaješ sebe tako. Oslanjaj se na osećaj ali i koristi um, nekad osećaj ume da bude detinje uporan, iz dužnosti, kompleksa, traume, itd.
Tako to ide, ako napravim presek svojih želja u poslednjih npr 10 godina, mnoge su otpale (sad me i blam šta sam želela), ali neke su se tako lepo oblikovale i urodile plodom. Bilo je očajno kad sam tek počinjala da ih želim, kao da želiš da napišeš knjigu a ne znaš slova, i sama sam sebi delovala nestvarno i smešno, ali svi smo nespretni kad tek krećemo (ne kažem da ti tek krećeš, nego da želja najčešće boli još od početka, a verovatno i sve vreme)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.