Pomaganje SPC

Vrlo dobro pitanje.
Narod izmucen, jedva sastavlja kraj sa krajem ide u crkve i ostavlja deo svoje crkavice tamo. Pojavljuju se plakati gde SPC trazi dobrovoljne prihode za hram Svetog Save. I sve bi to bilo u redu, ali...
Popovi se propovedajuci skromnost voze u najnovijim i najluksuznijim automobilima. U njihovim dvoristima nicu dvorci sa kojima se jos samo mafijaske kuce mogu porediti. Na sve strane nicu crkve, a da prethodno one koje su zapocete nisu zavrsene.
Imam utisak da se popovi zure da za sto je moguce krace vreme uzmu sto vece pare. Kao da su svesni da je ovoliki broj "vernika" zapravo samo rezultat pomodarstva, pa da ce im se broj smanjivati kako vreme bude odmicalo. Ljudi u crkvu idu da bi bili vidjeni. Ostavljaju novac da bi ih drugi videli kako to rade. Poste petkom i cude se sto neko ne posti. A u svom srcu nemaju nimalo vere.
 
vimil:
Da li ste i koliko pomogli SPC,osim kad odete(ako)
u crkvu i ostavite koji dinar na neku od ikona.
Da li uopste smatrate da je SPC potrebna vasa pomoc.
Vise bih se bazirao na manastire koji su u zalosnom stanju. Stoji da su popovi-lopovi i da imaju najluksuznije automobile (cast izuzecima),mislim na monahe koji su se odrekli svih blagodeti ovozemaljskog zivota.
 
Anonymous:
]
-Ne sudi da ti se ne sudi-
Izdeklamova ti nama svasta i to sve sto si cuo i nacuo i zagadi svoju dusu jednim mejlom. Dobar ti je skor.A da te pitam? Da li ti je tata bio komunista? Da li si krsten? Da li slavis Slavu?...pa da onda pricamo dalje...

Da ti odgovorim mada si anoniman.
Moj otac je bio komunista. Pravi ateista. Ali, slavio je slavu. Ne zbog toga sto je verovao, vec zbog toga da ocuva tradiciju naroda ciji je pripadnik.
Ja nisam ateista, bar ne u onom smislu da tvrdim da Bog ne postoji. Ubedjen sam da postoji. Slavu, nadam se da cu je slaviti onako kako dolikuje.
A sto se tice moje duse... Ja ne sudim. Samo iznosim cinjenice. A onaj ko zeli da sudi, neka sudi. I nemoj ti brinuti o mojoj dusi, vec o svojoj.
 
rdeki:
Anonymous:
]
-Ne sudi da ti se ne sudi-
Izdeklamova ti nama svasta i to sve sto si cuo i nacuo i zagadi svoju dusu jednim mejlom. Dobar ti je skor.A da te pitam? Da li ti je tata bio komunista? Da li si krsten? Da li slavis Slavu?...pa da onda pricamo dalje...

Da ti odgovorim mada si anoniman.
Moj otac je bio komunista. Pravi ateista. Ali, slavio je slavu. Ne zbog toga sto je verovao, vec zbog toga da ocuva tradiciju naroda ciji je pripadnik.
Ja nisam ateista, bar ne u onom smislu da tvrdim da Bog ne postoji. Ubedjen sam da postoji. Slavu, nadam se da cu je slaviti onako kako dolikuje.
A sto se tice moje duse... Ja ne sudim. Samo iznosim cinjenice. A onaj ko zeli da sudi, neka sudi. I nemoj ti brinuti o mojoj dusi, vec o svojoj.
Ne brinem ja o tvojoj dusi, iako ti zelim najbolje. Morao sam te pitati ona pitanja da vidim iz koje perspektive blatis nasu crkvu, tj. da li si u njoj ili si i ti zrtva postkomunistickog progona crkve. Izneo si misljenja koja slusam od bivsih komunista/ateista. Sta mislis koliko si i ti pod njihovim uticajem? Znas, to su isti oni koji su jahali popove i ucili svoju decu da kada sretnes popa na ulici da je to nesreca i da treba da se uhvate za dugme.
 
[quote="Anonymous"
Ne brinem ja o tvojoj dusi, iako ti zelim najbolje. Morao sam te pitati ona pitanja da vidim iz koje perspektive blatis nasu crkvu, tj. da li si u njoj ili si i ti zrtva postkomunistickog progona crkve. Izneo si misljenja koja slusam od bivsih komunista/ateista. Sta mislis koliko si i ti pod njihovim uticajem? Znas, to su isti oni koji su jahali popove i ucili svoju decu da kada sretnes popa na ulici da je to nesreca i da treba da se uhvate za dugme.

Da li ja blatim nasu crkvu ili je blate oni koji se na neodgovoran nacin ponasaju? Oni koji nece da opevaju mrtvog coveka dok im se ne plati? Oni koji nece da krste dete dok im se ne plati?
Razmisli malo o tome.
 
rdeki:
[quote="Anonymous"
Ne brinem ja o tvojoj dusi, iako ti zelim najbolje. Morao sam te pitati ona pitanja da vidim iz koje perspektive blatis nasu crkvu, tj. da li si u njoj ili si i ti zrtva postkomunistickog progona crkve. Izneo si misljenja koja slusam od bivsih komunista/ateista. Sta mislis koliko si i ti pod njihovim uticajem? Znas, to su isti oni koji su jahali popove i ucili svoju decu da kada sretnes popa na ulici da je to nesreca i da treba da se uhvate za dugme.

Da li ja blatim nasu crkvu ili je blate oni koji se na neodgovoran nacin ponasaju? Oni koji nece da opevaju mrtvog coveka dok im se ne plati? Oni koji nece da krste dete dok im se ne plati?
Razmisli malo o tome.

Pozdrav rdeki,
apsolutno se slazem sa tobom po ovom pitanju a povodom istog bi postavio jedno pitanje,koliko je i da li je s.v.Jovan Krstitelj naplatio Isusu krstenje?Crkvu,samim tim i religiju blate raznorazna lica koja se bave istom,naravno mislim na Bozije ljude,popove,a da se pri tom ponasaju kao da im je to posao,zanimanje,cast izuzecima,poznajem mnoge popove koji su daleko gresniji i neispravniji od mene a ja sam ateista i gde to onda vodi? Jedno stado a mnogo pastira,pozdrav. :wink:
 
rdeki:
[quote="Anonymous"
Ne brinem ja o tvojoj dusi, iako ti zelim najbolje. Morao sam te pitati ona pitanja da vidim iz koje perspektive blatis nasu crkvu, tj. da li si u njoj ili si i ti zrtva postkomunistickog progona crkve. Izneo si misljenja koja slusam od bivsih komunista/ateista. Sta mislis koliko si i ti pod njihovim uticajem? Znas, to su isti oni koji su jahali popove i ucili svoju decu da kada sretnes popa na ulici da je to nesreca i da treba da se uhvate za dugme.

Da li ja blatim nasu crkvu ili je blate oni koji se na neodgovoran nacin ponasaju? Oni koji nece da opevaju mrtvog coveka dok im se ne plati? Oni koji nece da krste dete dok im se ne plati?
Razmisli malo o tome.
Takav svestenik je ipak retkost u nasoj crkvi. Ja znam bezbroj suprotnih primera. Npr. oni koji su prvi prigrlili i zastitili izbeglice (hranom i smestajem)je nasa crkva i nasi manastiri. A sta mislis od cega se finansira crkva, ako ne od nasih dobrovoljnih priloga. Drzava je tek nedavno pocela da ucestvuje u adaptacijama nekih manastira, ili kod izgradnje Hrama Sv.Save. Pa, izvini, crkva smo svi mi. Kada dajes crkvi, Bogu dajes. Ali nas su zatrovali komunisti koji su ukucali narodu otpor prema popovima (taj naziv u narodu nema dobar prizvuk, zar ne)govoreci da zive na racun naroda, da su paraziti, da je to "opijum za narod"..A da li si otisao nekad na jutrenje kada svestenik izgovara molitvu za zastitu svih nas, za mir u svetu, za zastitu grada od zemljotresa itd.itd. Nas Patrijarh je svakog jutra u 03 na nogama i u molitvi i svakog jutra drzi Liturgiju u 06...Vecina nas nuna u to vreme i ne pada nam na pamet da se pridruzimo u molitvi...ali zato kada treba dati pisljive pare jednom godisnje- onda vika i povika. Izracunaj samo koliko jedna obicna porodica potrosi za npr.pivo, ili cigarete, ili novine...ali sve je to vaznije od vlastite crkve...Sta mislis da li tako razmisljaju Muslimani ili Katolici? Ne verujem..Tako samo misle zabludeli Srbi otrovani komunistickim lazima. Neka nam je Bog na pomoc!
 
Takav svestenik je ipak retkost u nasoj crkvi. Ja znam bezbroj suprotnih primera. Npr. oni koji su prvi prigrlili i zastitili izbeglice (hranom i smestajem)je nasa crkva i nasi manastiri. A sta mislis od cega se finansira crkva, ako ne od nasih dobrovoljnih priloga. Drzava je tek nedavno pocela da ucestvuje u adaptacijama nekih manastira, ili kod izgradnje Hrama Sv.Save. Pa, izvini, crkva smo svi mi. Kada dajes crkvi, Bogu dajes. Ali nas su zatrovali komunisti koji su ukucali narodu otpor prema popovima (taj naziv u narodu nema dobar prizvuk, zar ne)govoreci da zive na racun naroda, da su paraziti, da je to "opijum za narod"..A da li si otisao nekad na jutrenje kada svestenik izgovara molitvu za zastitu svih nas, za mir u svetu, za zastitu grada od zemljotresa itd.itd. Nas Patrijarh je svakog jutra u 03 na nogama i u molitvi i svakog jutra drzi Liturgiju u 06...Vecina nas nuna u to vreme i ne pada nam na pamet da se pridruzimo u molitvi...ali zato kada treba dati pisljive pare jednom godisnje- onda vika i povika. Izracunaj samo koliko jedna obicna porodica potrosi za npr.pivo, ili cigarete, ili novine...ali sve je to vaznije od vlastite crkve...Sta mislis da li tako razmisljaju Muslimani ili Katolici? Ne verujem..Tako samo misle zabludeli Srbi otrovani komunistickim lazima. Neka nam je Bog na pomoc![/quote]
Postovani Goste,po tome kako pises i dubinu koju zelis da iskazes kroz to,vidim da verovatno nisi sa ovih prostora.Tvoje verovanje je sasvim drugacije od verovanja vecine pravoslavaca,koji nikad nisu a verovatno i nikad nece provesti JEDNU noc moleci se bogu za spas svoje duse,a kamoli nesto vise. Nije sve ni u novcu,crkvi se pomaze i dobrovoljnim radom na manastirima,parohijsskim domovima,itd...
Sve to spada u pomoc! Pozdrav!
 
Na zalost ja sam upoznao mnogo takvih "retkih" popova. Ima i onih za koje mogu da kazem da su pravi ljudi, ali ovih prvih "retkih" je daleko vise.
Imao sam prilike da obidjem dosta manastrira u proteklih godinu dana i video sam svasta. I bogobojazljive, smerne, predusretljijve monahe i monahinje, svestenike, ali i one druge. Bilo je slucajeva gde sam iz manastira izlazio kao nanovo rodjen, ali i onih zbog kojih mi je ostala gorcina u srcu.
Ja hocu da naglasim jedno. Popovi su ti koji svojim primerom treba da pokazu nama ostalima kako treba da se ponasa vernik SPC. A ako on vozi Audi A8, a istovremeno trazi da ja od moje crkavice odvojim da on napravi jos crkvi u kojima ce moci da uzima jos para...
Sto se tice pomoci manastirima, ako je u pitanju rad to bi trebalo da organizuje SPC. Mislim da bi bilo dosta ljudi koji bi se rado odazvali pozivima da pomazu monasima i monahinjama u nekim njihovim poslovima.
 
vimil:
Takav svestenik je ipak retkost u nasoj crkvi. Ja znam bezbroj suprotnih primera. Npr. oni koji su prvi prigrlili i zastitili izbeglice (hranom i smestajem)je nasa crkva i nasi manastiri. A sta mislis od cega se finansira crkva, ako ne od nasih dobrovoljnih priloga. Drzava je tek nedavno pocela da ucestvuje u adaptacijama nekih manastira, ili kod izgradnje Hrama Sv.Save. Pa, izvini, crkva smo svi mi. Kada dajes crkvi, Bogu dajes. Ali nas su zatrovali komunisti koji su ukucali narodu otpor prema popovima (taj naziv u narodu nema dobar prizvuk, zar ne)govoreci da zive na racun naroda, da su paraziti, da je to "opijum za narod"..A da li si otisao nekad na jutrenje kada svestenik izgovara molitvu za zastitu svih nas, za mir u svetu, za zastitu grada od zemljotresa itd.itd. Nas Patrijarh je svakog jutra u 03 na nogama i u molitvi i svakog jutra drzi Liturgiju u 06...Vecina nas nuna u to vreme i ne pada nam na pamet da se pridruzimo u molitvi...ali zato kada treba dati pisljive pare jednom godisnje- onda vika i povika. Izracunaj samo koliko jedna obicna porodica potrosi za npr.pivo, ili cigarete, ili novine...ali sve je to vaznije od vlastite crkve...Sta mislis da li tako razmisljaju Muslimani ili Katolici? Ne verujem..Tako samo misle zabludeli Srbi otrovani komunistickim lazima. Neka nam je Bog na pomoc!
Postovani Goste,po tome kako pises i dubinu koju zelis da iskazes kroz to,vidim da verovatno nisi sa ovih prostora.Tvoje verovanje je sasvim drugacije od verovanja vecine pravoslavaca,koji nikad nisu a verovatno i nikad nece provesti JEDNU noc moleci se bogu za spas svoje duse,a kamoli nesto vise. Nije sve ni u novcu,crkvi se pomaze i dobrovoljnim radom na manastirima,parohijsskim domovima,itd...
Sve to spada u pomoc! Pozdrav![/quote]
Na tlu Majke Srbije zivim tridesetak godina i ako Bog da tu cu i kosti ostaviti. Nigde drugde ne bih otisao sem na turisticka putovanja. Ovo je moja zemlja i moji ljudi i nju volim. Vidis, ja poznajem prave Pravoslavce- koji se i po celu noc mole, kada treba. To su ljudi koji zive tiho i pomalo sklonjeno sa strane svojom voljom. Redovno su na sluzbama u crkvi, citaju mnogo, mole se Bogu stalno, cesto su po manastirima u kojima treba pomoc. Kad god mogu odlazim u manastire i pomazem i pomazuci manastir, pomazem sebi. I naravno, nema ideala i gde god su ljudi- tu ima sve sto je ljudsko. Ali to nije razlog da se zbog jednog Audija"unisti"citav covek? Otkud znas cija kola vozi? Ja vozim Toyotu koja na prvi pogled izgleda sjajno, ali je stara 12 godina.
Od Hrvata nikada neces cuti da pljuju po katolickoj crkvi- to je za njih svetogrdje i u pravu su. A sta mi radimo? Ne postujemo nista svoje i sve tudje nam se cini bolje. Mi smo narod koji je ubio vlastito dostojanstvo i vlastito samopostovanje...i zato nas i niko drugi ne postuje. Vide sta radimo izmedju sebe...razvlacimo i unistavamo sve ono sto je najvrednije bilo u ovom narodu i to pre svega svojim jezikom bez kriterijuma i odgovornosti. Jedna rec kada se izgovori- cuju je nebesa i pamte, a kamoli toliko neodgovorne kritike na racun nase crkve. A, zna neprijatelj ljudi sta radi - udara na temelj ovog roda, na njegovu crkvu. Kada srusi crkvu- srusio je ostatak ovog raskupusanog naroda. Pa izvolite, ucestvujte u RAZVALJUJ fazi. A ja cu se za cistotu crkve boriti unutar nje, ispravljajuci sebe.
 
vimil:
vimil:
Da li ste i koliko pomogli SPC,osim kad odete(ako)
u crkvu i ostavite koji dinar na neku od ikona.
Da li uopste smatrate da je SPC potrebna vasa pomoc.
Vise bih se bazirao na manastire koji su u zalosnom stanju. Stoji da su popovi-lopovi i da imaju najluksuznije automobile (cast izuzecima),mislim na monahe koji su se odrekli svih blagodeti ovozemaljskog zivota.
Iako nisam pravoslavac
ne slažem se sa globalizacijom pojedinaca u zajednici jer je stvar srca i Božijeg odabira pozvanih.
Nisu svi popovi lopovi i ne voze svi luksuzne automobile ali trebamo biti svesni da je popovima posao-profesija biti sveštenik
samim tim imamo puno sveštenika koji čak i ne veruju da Bog postoji a i onih koji veruju u nešto drugačije jevandjelje
 
Christadelphian:
vimil:
vimil:
Da li ste i koliko pomogli SPC,osim kad odete(ako)
u crkvu i ostavite koji dinar na neku od ikona.
Da li uopste smatrate da je SPC potrebna vasa pomoc.
Vise bih se bazirao na manastire koji su u zalosnom stanju. Stoji da su popovi-lopovi i da imaju najluksuznije automobile (cast izuzecima),mislim na monahe koji su se odrekli svih blagodeti ovozemaljskog zivota.
Iako nisam pravoslavac
ne slažem se sa globalizacijom pojedinaca u zajednici jer je stvar srca i Božijeg odabira pozvanih.
Nisu svi popovi lopovi i ne voze svi luksuzne automobile ali trebamo biti svesni da je popovima posao-profesija biti sveštenik
samim tim imamo puno sveštenika koji čak i ne veruju da Bog postoji a i onih koji veruju u nešto drugačije jevandjelje
imamo puno sveštenika koji čak i ne veruju da Bog postoji
..kakve su ovo sve gluposti ovde...nikad cuo za tako nesto, a vec 15 godina ne izlazim iz crkve. Da li znas sta pricas? Sta mislis da li bi Bog dozvolio da svestenik ateista drzi sluzbu u oltaru? Mnogo ljudski razmisljas. Ne postaje se slucajno svestenik..ili sta mislis da li svi koji zavrse Bogoslovski fakultet su i rukopolozeni. Pa, ne...Bog bira svoje pastire, a ne ljudi..I zato, nemoj govoriti svasta.
 
Christadelphian:
Onda, oprosti!
Oprosti što sam povredio tvoju veru
u sveštenike, da sam znao da će te povrediti ne bi napisao ono što znam, mada mislim da treba istinu znati.
Ne unistava se kukolj tako sto ces spaliti celo polje zita. Medju ljudima uvek ima svasta, ali treba praviti razliku u ovome. Kada rukopolozeni svestenik cita molitvu, ON postaje isnstrument Duha Svetoga, kroz njega Bog govori i deluje. A kakav je On covek, to ce SAM odgovarati trostruko pred Gospodom. I zato, prekinimo neodgovorne reci na racun pastira Bozjih, vec zavirimo malo u vlastito srce. Kada budem stajao pred Gospodom necu odgovarati zbog tudjeg Audija ili tudjih kuca, vec cu davati odgovor za sva SVOJA dela, reci i misli i toga treba da se drzimo.
 
Anonymous:
Christadelphian:
Onda, oprosti!
Oprosti što sam povredio tvoju veru
u sveštenike, da sam znao da će te povrediti ne bi napisao ono što znam, mada mislim da treba istinu znati.
Ne unistava se kukolj tako sto ces spaliti celo polje zita. Medju ljudima uvek ima svasta, ali treba praviti razliku u ovome. Kada rukopolozeni svestenik cita molitvu, ON postaje isnstrument Duha Svetoga, kroz njega Bog govori i deluje. A kakav je On covek, to ce SAM odgovarati trostruko pred Gospodom. I zato, prekinimo neodgovorne reci na racun pastira Bozjih, vec zavirimo malo u vlastito srce. Kada budem stajao pred Gospodom necu odgovarati zbog tudjeg Audija ili tudjih kuca, vec cu davati odgovor za sva SVOJA dela, reci i misli i toga treba da se drzimo.

Da li zaista verujes u ovo sto si napisao? A ako u jednom selu nadomak Beograda pop odbije da opeva coveka dok mu se ne plati, pa ceo slucaj ode i do Vladike koji nista ne preduzme i pomenuti pop i dalje ostane da bude pastir Boziji?
Ti kazes da takvih popova nema, a ja sam ih licno upoznao trojicu i cuo sam jos dosta slicnih prica.
 
rdeki:
Anonymous:
Christadelphian:
Onda, oprosti!
Oprosti što sam povredio tvoju veru
u sveštenike, da sam znao da će te povrediti ne bi napisao ono što znam, mada mislim da treba istinu znati.
Ne unistava se kukolj tako sto ces spaliti celo polje zita. Medju ljudima uvek ima svasta, ali treba praviti razliku u ovome. Kada rukopolozeni svestenik cita molitvu, ON postaje isnstrument Duha Svetoga, kroz njega Bog govori i deluje. A kakav je On covek, to ce SAM odgovarati trostruko pred Gospodom. I zato, prekinimo neodgovorne reci na racun pastira Bozjih, vec zavirimo malo u vlastito srce. Kada budem stajao pred Gospodom necu odgovarati zbog tudjeg Audija ili tudjih kuca, vec cu davati odgovor za sva SVOJA dela, reci i misli i toga treba da se drzimo.

Da li zaista verujes u ovo sto si napisao? A ako u jednom selu nadomak Beograda pop odbije da opeva coveka dok mu se ne plati, pa ceo slucaj ode i do Vladike koji nista ne preduzme i pomenuti pop i dalje ostane da bude pastir Boziji?
Ti kazes da takvih popova nema, a ja sam ih licno upoznao trojicu i cuo sam jos dosta slicnih prica.
Pa Deki, neka im je Bog na pomoc, zar ne. Kakav narod, takva vlast. Kakav narod, takvi pastiri. I vlast i pastiri su deo naseg naroda. Ne nalazimo se bas na zavidnim granama, zar ne? Ali, zato uvek ima nade za bolje. I ja ustvari svo vreme pricam da svako od nas popravi sebe i to je onda siguran pocetak popravke celog naroda.
 
Anonymous:
rdeki:
Anonymous:
Christadelphian:
Onda, oprosti!
Oprosti što sam povredio tvoju veru
u sveštenike, da sam znao da će te povrediti ne bi napisao ono što znam, mada mislim da treba istinu znati.
Ne unistava se kukolj tako sto ces spaliti celo polje zita. Medju ljudima uvek ima svasta, ali treba praviti razliku u ovome. Kada rukopolozeni svestenik cita molitvu, ON postaje isnstrument Duha Svetoga, kroz njega Bog govori i deluje. A kakav je On covek, to ce SAM odgovarati trostruko pred Gospodom. I zato, prekinimo neodgovorne reci na racun pastira Bozjih, vec zavirimo malo u vlastito srce. Kada budem stajao pred Gospodom necu odgovarati zbog tudjeg Audija ili tudjih kuca, vec cu davati odgovor za sva SVOJA dela, reci i misli i toga treba da se drzimo.

Da li zaista verujes u ovo sto si napisao? A ako u jednom selu nadomak Beograda pop odbije da opeva coveka dok mu se ne plati, pa ceo slucaj ode i do Vladike koji nista ne preduzme i pomenuti pop i dalje ostane da bude pastir Boziji?
Ti kazes da takvih popova nema, a ja sam ih licno upoznao trojicu i cuo sam jos dosta slicnih prica.
Pa Deki, neka im je Bog na pomoc, zar ne. Kakav narod, takva vlast. Kakav narod, takvi pastiri. I vlast i pastiri su deo naseg naroda. Ne nalazimo se bas na zavidnim granama, zar ne? Ali, zato uvek ima nade za bolje. I ja ustvari svo vreme pricam da svako od nas popravi sebe i to je onda siguran pocetak popravke celog naroda.

Pocni od sebe! Pozdrav.
 

Back
Top