Pojam ''Srbijanac''

Crnogorci su Srbi po potrebi. Busaju se da su Srbi, a kad zagusti, ,,Spartanci" pobegose a osta samo sumadijski gunj i opanak da brani Srpstvo.
,,Spartanci" su jaki na recima. Kad je Srpstvo bilo popularno, gurali su se da su najveci VelikoSrbi. Sad kad Srpstvo nije ,,popularno", oni se prave montenegrini, izmisljaju da nikakve veze sa Srbima nemaju, tvrde da su ih ,,VelikoSrbi" 1918 ,,okupirali" itd.

Samo Srbi iz koristi. Kad Kralj Nikola nije dobio presto, setio se da je Crnogorac i da nije Srbin. I Milo bio najveci Srbin, a gledaj sta sad rade, izbacuju Svetog Savu iz skole, oce da uniste SPC i stvore nekakvu ,,CPC" i slicno.

Ma, sit sam vise njihovog ,,Srpstva"...
Uopšte nisam iz CG niti imam bilo kakve veze sa njom, ali ne treba biti nepravedan:

Нека српска Врховна команда не води бригу. Црногорска санџачка војска решена је да се до последњег војника жртвује, а да не дозволи непријатељу да се јави братској српској војсци у бок, а још мање у позадину.[2]
депеша сердар Јанка Вукотића војводи Радомиру Путнику
 
To su što opisuješ su Dukljani i Montenegrini
A sta su bili niihovi ocevi??
Pa otac ,,Montenegrina" Milo Djukanovic je nekad bio velikosrbin, da me citiram sad, znas to.
A otac ,,dukljanizma" je bio ovaj covek:
1701856454126.png

To je cnogorski politicar Sekula Drljevic. Bio ke velikosrbin, bio je bjelas i pristalica Podgoricke Skupstine. Maltene je hteo da bude ,,srpski firer" i siri Srpstvo ognjem i macem.
I znas sta se desilo? Uskratili mu jednu fotelju i on postao najveci antisrbin, zagovornig ,,dukljanstva" i ,,crvenog hrvatstva". Njegovi ideoloski sledbenici progone sve Srbe sad u CG.
A zasto sve? Sve zbog jedne ministarske fotelje. E to su ti oni- oportunisti koji samo gledaju svoje sopstvend interese.
Srbi iz Crne Gore i srpski Crnogorci su na Mojkovac išli u sopstvenoj režiji, o svom ruhu i kruhu i pobedili uz strašne žrtve višestruko jače Austrougare i sprečili ih da progone srpsku vojsku u povlačenju preko Albanije.
Svaka njima cast, ali mislim da se malo mitologizuje ta bitka. Ona jeste junacka i vredna postovanja, ali oni su tad na Mojkovcj branili CG i svog Kralja, a ne nasu odstupnicu. Srpska vojska se tad vec izvukla. Tako da, svaka im cast ali nemoj da nam prebacuju da su tad ginuli za nas, ginuli su za svoju zemlju i Kralja.
Kralj Nikola se kao oportunista okružio Dukljanstvom i Montenegrinstvom (budući Zelenaši i Milogorje) i naravno, ni Cetinje ni Lovćen uopšte nisu bili branjeni a on je junački bežao ispred svih.
Nikola je bio glavni oportunista. Hteo da bude Kralj sviju Srba i Jugoslovena, da ujedini Srbiju i CG pod svojom palicom, a kad ga je unuk preveslao, on se setio da je Crnogorac i da CG treba da bude nezavisna. Eto to ti je njihova politika prijatelju, kako onda tako i danas.
 
Nema spora da su se preci današnjih crnogoraca izjašnjavali kao Srbi, ali takodje nema spora da mnogi od njih danas više ne žele da budu Srbi. To je deo jednog dužeg istorijskog procesa i nama to može da se svidja ili ne. Ja sam za to da se borimo za one koji žele da i dalje budu Srbi. A ovi koji neće, neka budu šta god žele.
Upravo tako brate. El niste Srbi? Okej, vazi braco Crnogorci, dovidjenja lepo nam je bilo, ne ponovili se vise.


I da, usput da vrstite sve fotelje i direktorska mesta sto ste dograbili u ,,zlom okupatorskom" Beogradu. Vise ima Crnogoraca u BG nego u CG. Dice se svojim ,,kamenjem i krsom" iz beogradskih udobnih fotelja.

Vise vredi jedan lala, nego iljadu takvih ,, Srpskih Spartanaca".
 

Back
Top