Podsticaj za putovanje na Tajvan

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.108
Pisali smo o tome da Hong Kong poklanja 500.000 avio karata

https://forum.krstarica.com/threads/poklanja-se-500-000-avio-karata.966771/

Za očekivati je da će se pojaviti neki aranžmani na te destinacije. Koliko god da daju, opet će biti koliko toliko jeftinije.

Sada tajvanska vlada planira za čak 500.000 putnika dati podsticaj od 5.000 NT$ (oko 155 eura) po osobi da tamo odu na odmor. Turističke grupe od osam do 14 ljudi mogu dobiti podsticaj od 10.000 NT$ (oko 310 eura), dok grupe veće od toga mogu dobiti 20.000 NT$ (oko 620 eura), piše Forbes.

Inicijativa će koštati tajvansku vladu oko 5,3 milijarde NT$ (164.19 miliona eura), koja želi ubrzati razvoj turizma u svojoj zemlji. U 2019. rekordnih 11,8 miliona međunarodnih turista posetilo je Tajvan, ali taj je broj pao na manje od 900 000 ljudi u 2022. godini. Cilj Tajvana je privući šest miliona turista u 2023.,10 miliona turista do 2025.

Svi putnici koji budu odabrani dobiće novac na elektroničkoj kartici, koji će moći koristiti za plaćanje hrane, smeštaja i drugih putnih troškova tokom godišnjeg odmora u Tajvanu.

Ova prekrasna država upravo je najavila da će plaćati ljudima da je posjete. Evo što trebate znati

tajvan-arhitektura.jpg
 
Neke zanimljivosti o Tajvanu.

  1. Ne postoji država s ovim imenom, djelomično priznata država koja se službeno nalazi ovdje zove se KR, Republika Kina. Ali u cijelom svijetu ovu zemlju u svakodnevnom životu nazivaju na isti način kao i sam otok.
  2. Na Tajvanu ima dosta vegetarijanaca. Procjenjuje se da 14% stanovništva ovdje slijedi vegetarijansku prehranu.
  3. Lokalno stanovništvo simbol «@» ne naziva “pas”, već «mali miš».
  4. Tajvan polaže pravo na teritorij Republike Tyve, dio Ruske Federacije. Sve zbog činjenice da je Tuva do 1912. bila dio Kine, a zatim je došla pod protektorat Ruskog Carstva. Nakon razdoblja neovisnosti Tyva je ponovno postala dijelom SSSR-a. Usput, Tajvan polaže pravo ne samo na teritorij Tuve, već i na cijelu kopnenu Kinu (zanimljivosti o Kini).
  5. Tajvan službeno nije priznao toliko zemalja kako ne bi pokvario odnose s kopnenom Kinom.
  6. Asteroid (2169) Tajvan je dobio ime po ovom otoku.
  7. U 20. stoljeću ovdje je bila uobičajena prilično čudna zabava za sprovod – striptiz. U početku je ova tradicija postala popularna među mafijašima, ali je ubrzo postala popularna među stanovništvom. Vlada je 1980-ih zabranila striptiz na pogrebima, ali tradicija se nastavlja u ruralnim područjima do danas.
  8. Unatoč čestim potresima u Tajvanu, Taipei, najveći grad, ima neboder visok 509 metara. Opasnost od urušavanja tijekom uragana ili potresa smanjuje ogromna kugla njihala od 660 tona postavljena između 87. i 91. kata.
  9. U prijevodu s portugalskog, ime Tajvana (Isla Formosa) znači “lijepi otok”.
  10. Europljani su se u ovim krajevima prvi put pojavili tek u 17. stoljeću.
  11. O 90% lokalnog stanovništva živi na zapadnom dijelu otoka.
  12. Tajvan ima jednu od najnižih stopa nataliteta na svijetu.
  13. Zbog dugog političkog sukoba s Kinom, Tajvan ima nema niti jedno veleposlanstvo bilo koje zemlje.
  14. Najviša točka otoka je planina Yushan, čiji se vrh uzdiže na 3952 m.
  15. Oko 98% stanovništva ovdje su etnički Kinezi
  16. Postoji 150 stalnih rijeka na otoku.
  17. U različitim vremenima, otok je bio pod kontrolom Španjolske, Nizozemske i Japana ( zanimljivosti o Španjolskoj).
  18. Godine 2006. tajvanski znanstvenici uzgojili su svijetleće zelene praščiće. Da bi se to postiglo, gen za zeleni fluorescentni protein posuđen od fluorescentne meduze uveden je u lanac DNK embrija. Kod svinja ne svijetli samo koža, već i svi unutarnji organi. Glavna svrha takvog eksperimenta je mogućnost vizualnog promatranja razvoja tkiva tijekom transplantacije matičnih stanica.
  19. Među svim zemljama u svijetu, Tajvan je peti po broju zlatnih rezervi
  20. Najpopularniji sport ovdje je, začudo, bejzbol.
  21. Više od 150 radio postaja, privatnih i javnih, neprestano emitira na otoku.
  22. Od svih otoka na Zemlji, Tajvan je jedan od najgušće naseljenih.
  23. Godine 1988. izbor za Miss Universe održan je u Tajvanu. Ironično, lokalni predstavnik nije stigao ni do polufinala.
  24. Blagajne metroa u glavnom gradu nude besplatne sheme na petnaest jezika.
  25. Samoime autohtono stanovništvo otoka je gaoshan.
  26. Ukupna površina otoka je usporediva s površinom Belgije (zanimljivosti o Belgiji).
  27. Taipei 101, odn. Taipei Financial Center, smatra se drugom najvišom zgradom na svijetu nakon Burj Khalife u Dubaiju.
  28. Prvi tajvanski film prikazan je 1901. Kinematografija je ovdje dobro razvijena i danas.
  29. U Tajvanu broj registriranih SIM kartica premašuje broj stanovnika.
  30. Ovdje je vojna služba obavezna za sve građane koji su navršili 19 godina. Traje 2 godine, i muškarci i žene obveznici su vojnog roka. Potonji ga, međutim, obično ne polažu u vojnim jedinicama, već u obrazovnim i medicinskim ustanovama.
link
 
Kako mislis da se sa svojim gabaritima provucem kroz Hong Kong koji je najgusce naseljeno mesto na svetu :lol:
Osim Tajpei 101 ne znam sta bi drugo mogao da vidim na Tajvanu.
imas ono levo, desno, gore, dole vodu...planinu na sredini...tu i tamo kucice :D
salim se...ali stvarno nikada se nisam interesovala za Tajvan...bas cu pogledati cega tamo ima
 
Sve vidiš na servisima poput google Earth, a ustvari ništa... jer je jedno kad si tamo i drugo kad si avatar ispred ekran(čić)a...

A opet kad posetiš možeš reći bio sam tamo? Video to i to, i eventualno uradio ovo i ovo...

Na toj plažici na slici, Buzios(Brazil), sam se odvajao od kopna ka brodu plivajući i plutajući pre petnaestak dana...
A pre oko mesec dana na drugoj strani ovog poluostrvceta, ova sa druge strane trenutne lokacije, Ferradura praia..
Danas sam riba u suvom...

imas ono levo, desno, gore, dole vodu...planinu na sredini...tu i tamo kucice :D
salim se...ali stvarno nikada se nisam interesovala za Tajvan...bas cu pogledati cega tamo ima
 

Prilozi

  • 20230303_130626.jpg
    20230303_130626.jpg
    109,7 KB · Pregleda: 3
  • Screenshot_20230303-131242_Earth.jpg
    Screenshot_20230303-131242_Earth.jpg
    96,8 KB · Pregleda: 3
Poslednja izmena:
Sve vidiš na servisima poput google Earth, a ustvari ništa... jer je jedno kad si tamo i drugo kad si avatar ispred ekran(čić)a...

A opet kad posetiš možeš reći bio sam tamo? Video to i to, i eventualno uradio ovo i ovo...

Na toj plažici na slici, Buzios(Brazil), sam se odvajao od kopna ka brodu plivajući i plutajući pre petnaestak dana...
A pre oko mesec dana na drugoj strani ovog poluostrvceta, ova sa druge strane trenutne lokacije, Ferradura praia..
Danas sam riba u suvom...
samo ti nama uzivaj :) da te obavestim ovde nema nista novo... ne propustas nikakve lokalne dogadjaje :D

Ako odes tamo javi kakve su porcije u restoranima :rumenko:
I sta ima da se vidi, imam odmor koji ne znam gde da potrosim.
cisto sumnjam da cu ikada tamo...
kako ne znas gde ces na odmor? :eek: u kom ti je periodu, gde bi?
 

Back
Top