Podrska porodice

ajsendfajr

Početnik
Poruka
17
Ne znam da li je tem bas za ovaj pdf...
Godinama pokusavam da smrsam...necu da preteram ako kazem da pokusavam 4-5 godina...inace imam 17.
Kad kazem pokusavam,znaci da sam drzala dijete,korigovala ishranu,izbacivala brasno,secer,hleba...sta sve ne.
Medjutim,kad god krenem da drzim tu dijetu...kad god zelim da se zdravije hranim,kad god hocu da izbacim beli hleb,zejtin,nebitno...moja majka kaze super,pridrzavamo se blablabla...i onda popodne dodje sa sladoledom kuci,i pita jel hocu...ja naravno kazem da hocu...nisam karakter sto se toga tice,i ne mogu da ne pojedem slatkis ako stoji ispred mene,i jos ako mi neko nudi. U svojoj kuci,ne mogu da odbijem. Van kuce nikad ne krsim ta "pravila" dijete...
I onda se uvek posvadjamo oko toga,ona kaze ti nemoj da jedes ako smatras da ti smeta,ako hoces da smrsas,ali sta je to,jedan sladoled...ili sta je to,jedna pita,jedna tura palacinki,jedni przeni krompirici,lazanje,spagete itd...to nije nista,ne goji,mi se lagano hranimo. I stvarno,uvek mi spremi kad hocu zdravo i sve to,i tako par dana,a onda za vikend natankuje slatkise,ili mi kupi pecivo za dorucak.
Rekla sam,zaista nisam karakter,i ona zna to,i od kad pokusavam da smrsam ona hoce da mi utuvi u glavu da ja moram sama sebe da nateram da ne jedem stetno. Ona sebi mora da kupuje slatkise i masno,ona je drugo,ona je zena u godinama,mi se razlikujemo,i ne moze ona zbog mene da jede samo povrce za rucak ili sta vec...

Da li je ona u pravu,sto misli da ja moram da se kontrolisem(a inace,kad donese nesto slatko,onda me normalno i ponudi,pa ako necu napravi tugaljiv pogled kao zasto neces pile mamino,a kad krenem obicno sljustim celu kutiju ili pakovanje,i ona to dobro zna),ili sam u pravu ja,koja mislim da ako vec ne mogu da se kontrolisem,ili ako bar kuci ne zelim da se kontrolisem,da onda mogu da imam i njenu podrsku,to njeno nutkanje mi smeta,ona kaze necu da se nalutim ako ne uzmes,ne brini ti oko toga,a kad necu da uzmem onda mi dodje zao,jer znam koliko nemamo para,i koliko se ona mozda "borila" da nadje novac za nesto slatko,jer zna da volim to...?
Znam da sam napisala vrlo konfuzno sve ovo,izvinjavam se...ali samo mi recite ko je u pravu...u svakom slucaju ne mogu vise da se raspravljam sa njom...
 
Ja mislim da si ti problem. Jednostavno kazes ne na hranu koju ne mozes da jedes...
A i to pasivno mrsavljenje je glupa ideja lenjih ljudi. Ako hoces da smrsas trci,radi vezbe,rekreiraj se maksimalno.
 
ti si..
ali to nema veze ni sa tvojom godinama, ni sa tvojom majkom..
kod djeta, porodica je najgori neprijatelj..
zasto to rade pojma nemam..
ali ako ti je za utehu, svi su takvi..
da bi uspela, ostaje ti jedino da jacas karakter i da tvoje ne bude jace od njenog sladoleda u ruci..
 
Ja mislim da tu nema "u pravu" i "nije u pravu"...
Ja sam lično blago popunjen ali nemam nameru da smršam iako bih mogao kada god hoću...
Nastavi da jedeš koliko misliš da možeš ali samo je bitno da na neki (bilo koji) način potrošiš sve te kalorije koje uneseš...
Ne slušaj gluposti da ne jedeš ovo pa ono...raznovrsna ishrana (pa čak i hleb i slatkiši) su dobri... Ne slušaj tzv nutricioniste koji sada mlate pare na osobama koje pokušavaju da smršaju ali ne ide pa ne pitaju koliko košta za isprazne savete "stručnjaka"...
Samo se bavi nekom fizičkom aktivnošću (ne mora sport ni fizičko u školi) ali prosto logika kaže da: ako uneseš ishranom danas 500 kalorija a baviš se nečim što ti potroši 350, ostatak ide u "rezerve", tako da ako uneseš 500 kalorija a potrošiš 650, 150 kalorija se koristi iz rezervi i tako se gubi težina i masa... Možda ovo zvuči glupo za osobe koje pokušavaju da smršaju godinama ali odmah se isti moraju zapitati da li potroše više kalorija od unetih...

Moje pametovanje je možda nepotrebno ali poenta - imaš moju podršku da jedeš koliko želiš - i ja isto radim...
 
Ishrana svakako mora da se koriguje, sa vežbom ili ne. Koliki ti je taj "višak". Možda tvoja mama misli da to nije veliki višak i boji se da ćeš više da oboliš od te želje da smršaš. Moja mama mene nikad nije podržavala u mršavljenju dalje od toga da smršam 2 kg. iz svog ćefa, jer nije ni bilo potrebe. Ali mi nije smetala. Zagovarala je ideju da čovek mora naći meru sam jer ako nešto sebi zabranjuje, jednom će da pukne. Možda tvoja mama pokušava da uradi isto. Da jednom donese sladoled, a ti pojedeš pola činijice ? Pomozi ti njoj u toj borbi. Rezultati će biti dugotrajniji.
 
dovedi nju ovde da joj mi malo posolimo pamet dok te ne upropasti u razvoju..daj joj malo da procita o zdravoj hrani i izricita budi da ne kupuje nebuloze i da te ne nudi..a ti se lepo baci na ozbiljno izbegavanje stetnih namirnica i na bajs i trcanje..nateraj je da pravi pite bez secera..od jabuka..visanja..moze zuti malo..sutlijas..da kupuje voce i pij dosta tecnosti..ne sokova..voda i cajevi.med jedi..domace dzemove kad ti se jede slatko..dosta jogurta..malo izgooglaj po krvnoj grupi dijete..ali znaj da nema nista kratkorocno pa opet na isto
 
pocni sama sebi da spremas,kupuj sebi odvojeno hranu,u stvari preuzmi brigu o ishrani u svoje ruke...
Ma da, najbolje da joj savetujes da ide u restorane i tamo jede samo dijetalnu hranu! A ko da finansira odvojenu kupovinu i spremanje hrane?
Treba da sama odluci da li to zeli ili ne. Ako zeli smrsace. Ako ne - dz su sve dijete.
Ja sam za nekoliko meseci skinuo 10kg jer sam ja to hteo. Jedem sve sto i ranije ali u manjim kolicinama i cesce. Naravno, vise se i krecem. I super se osecam.
 
Da te "utešim", moja mama je ista takva
Inače ona postane bolesna ako NE JEDE masnu i nezdravu hranu. Razvlači se po krevetu i kuka, a čim nešto masno stavi u usta, krene da pevuši i sređuje po kući ili presađuje cveće u saksijama
:dash:

Najbolje bi bilo kad bi mogla da bojkotuješ to što je napravila. Npr. prolaziš po kući i vidiš štrudlu sa orasima i jabukama kako stoji na stolu :confused: i kažeš "bljak, odvratno, grozna buđava štrudla sa trulim orasima i crvljivim jabukama i sluzi od puža golaća, fuj!"
Stalno mantraj "Brašno, fuj! Šećer, fuj! Pavlaka, fuj! grozni sluzavi šlag koji se pravi od glistinog znoja pa onako curi, fuj!"

Ako ništa ne pomogne, smogni snage i UNIŠTI nezdravu hranu. Uzmi i prospi taj sladoled u WC šolju, baci palačinku u kantu za smeće

Varijantu sa "nemamo para, žrtvovala sam se da vam kupim da deco jedete da mi ne umrete od gladi" smo mi prošli još u osnovnoj sa nekim njenim stvarno nejestivim mešavinama čorbastog povrća sa prstom masnoće i "pa niko ti nije tražio da to kupuješ i sto puta smo ti rekli da to nećemo da jedemo" je stvarno pomoglo (utoliko što se sada kuva posebno jelo za svakoga i ona sebi i dan danas sprema te bućkuriše i u slast jede).
I da, bilo je tih pasivno agresivnih poteza "e baš da vidim kako će vam dojaditi to vaše jelo pa ćete uzeti ovo da jedete"
 
Poslednja izmena:
Ma da, najbolje da joj savetujes da ide u restorane i tamo jede samo dijetalnu hranu! A ko da finansira odvojenu kupovinu i spremanje hrane?.

Uzmeš šargarepu i krompir i skuvaš i pojedeš ih, i eto jedan obrok. Spremanje se ne finansira, sam spremaš. Staviš stvari u šerpu i staviš na šporet i kuvaš. Ne treba ti restoran.???
Kakva odvojena kupovina? Ako imaš para za burek i sladoled imaš i za normalne namirnice.
 
jednostavno odbij ponudjene slatkise. al' lako je meni da pisem kada ja ipak vise volim meso, cak i posno i dinstano, nego sladoled.

i nek ti keva kupi meso umesto sladoleda.

onaj nestlov sladoled u okrugloj kantici je bio na snizenju u maxiju 380, a oslic je 420 din. skusa u ribarnici je jos jeftinija. pileci bataci na snizenju idu i ispod 300, al' da im se skine koza (ne jedu se sa kozom:mrgreen:). i nekada juneci but iako je skuplji, ali je crveno meso. i to meso i riba ce potrajati par dana, a pishljivi sladoled moze da se smaze za dan. toliko o parama. znaci ne kobaje, vec meso i riba.
 
Poslednja izmena:
Uzmeš šargarepu i krompir i skuvaš i pojedeš ih, i eto jedan obrok. Spremanje se ne finansira, sam spremaš. Staviš stvari u šerpu i staviš na šporet i kuvaš. Ne treba ti restoran.???
Kakva odvojena kupovina? Ako imaš para za burek i sladoled imaš i za normalne namirnice.

tacno. pa ybt davno nisam jela burek, a parce je bilo tada od 70 do 90 dinara. pa u krajnjem slucaju, ako oce uzinu neka kupi pileca prsa 100 grama i neka jede. nije najbolje resenje, jer je slano i ima dodatke, ali je bolje od bureka i zasiti i ne goji. mislim neka jede bez hleba. :lol:
 
Ne znam da li je tem bas za ovaj pdf...
Godinama pokusavam da smrsam...necu da preteram ako kazem da pokusavam 4-5 godina...inace imam 17.
Kad kazem pokusavam,znaci da sam drzala dijete,korigovala ishranu,izbacivala brasno,secer,hleba...sta sve ne.
Medjutim,kad god krenem da drzim tu dijetu...kad god zelim da se zdravije hranim,kad god hocu da izbacim beli hleb,zejtin,nebitno...moja majka kaze super,pridrzavamo se blablabla...i onda popodne dodje sa sladoledom kuci,i pita jel hocu...ja naravno kazem da hocu...nisam karakter sto se toga tice,i ne mogu da ne pojedem slatkis ako stoji ispred mene,i jos ako mi neko nudi. U svojoj kuci,ne mogu da odbijem. Van kuce nikad ne krsim ta "pravila" dijete...
I onda se uvek posvadjamo oko toga,ona kaze ti nemoj da jedes ako smatras da ti smeta,ako hoces da smrsas,ali sta je to,jedan sladoled...ili sta je to,jedna pita,jedna tura palacinki,jedni przeni krompirici,lazanje,spagete itd...to nije nista,ne goji,mi se lagano hranimo. I stvarno,uvek mi spremi kad hocu zdravo i sve to,i tako par dana,a onda za vikend natankuje slatkise,ili mi kupi pecivo za dorucak.
Rekla sam,zaista nisam karakter,i ona zna to,i od kad pokusavam da smrsam ona hoce da mi utuvi u glavu da ja moram sama sebe da nateram da ne jedem stetno. Ona sebi mora da kupuje slatkise i masno,ona je drugo,ona je zena u godinama,mi se razlikujemo,i ne moze ona zbog mene da jede samo povrce za rucak ili sta vec...

Da li je ona u pravu,sto misli da ja moram da se kontrolisem(a inace,kad donese nesto slatko,onda me normalno i ponudi,pa ako necu napravi tugaljiv pogled kao zasto neces pile mamino,a kad krenem obicno sljustim celu kutiju ili pakovanje,i ona to dobro zna),ili sam u pravu ja,koja mislim da ako vec ne mogu da se kontrolisem,ili ako bar kuci ne zelim da se kontrolisem,da onda mogu da imam i njenu podrsku,to njeno nutkanje mi smeta,ona kaze necu da se nalutim ako ne uzmes,ne brini ti oko toga,a kad necu da uzmem onda mi dodje zao,jer znam koliko nemamo para,i koliko se ona mozda "borila" da nadje novac za nesto slatko,jer zna da volim to...?
Znam da sam napisala vrlo konfuzno sve ovo,izvinjavam se...ali samo mi recite ko je u pravu...u svakom slucaju ne mogu vise da se raspravljam sa njom...

ako si stvarno rešena da smršaš (kao što nisi) jednostavno reci ne slatkišima i masnoj hrani, jedi zdravije.
tvoj je problem tvoje telo, ne mamin (iako ti i ona želi dobro). tako da je na tebi da odlučiš šta želiš ustvari.
a ovo 'nema se para' al' se ipak kupuje slatko 'jer ti tako voliš' izbriši i iz svoje i iz njene glave.
reci joj da ubuduće, ako kupuje slatko - to je za nju. ti nećeš.
ne vidim nikakav drugi problem sem toga da bi mogla da budeš čvršća po pitanju odluke da smršaš.
 
dogovori se ti lepo sa svojom mamom da te ne nudi nego da lepo ostavi hranu gde vec stavlja a ti cesh uzeti aklo ti odgovara...sa njom napravi kompromis jer ona je jedina osoba na svetu koja ti svakako ne zeli zlo ali iz puke zelje da ugodi nekad pretera...a sa sobom nemoj da pravish kompromis nego reci jedno odluchno NE svoj hrani koja te goji...ne reche nam koliko imash kila jer tijnedjerke u tvojim godinama i tezinu potpuno normalnu smatraju preteranom:)
 
Мислим да твоју маму не би убило да ти пружи мало више подршке у смислу да се потруди да и она кува другачије, јер је тако здравије за целу породицу, а не само за тебе и да ти не нуди неке ствари, пошто види да лако подлегнеш искушењу. И лако је рећи да ти треба да бринеш о себи, али храна је ипак у неку руку и дрога (мислим на ону укуснију и калоричнију) и чик да видим оне који пуше да тако лако оставе цигарете, јер су карактери. Породица треба да буде подршка и када се ради о оваквим стварима, јер је и потреба за великом количином хране исто порок и оставља последице.
Једино што могу да ти препоручим (уз неку физичку активност) јесте она УН дијета, у ствари промена начина исхране: један дан само месо или млечни производи, па други дан скроб, трећи угљени хидрати и четврти воћни. То се лако уклапа у недељни породични јеловник, само је битно кад шта једеш и за мене је више другачији режим исхране него дијета.
 
Мислим да твоју маму не би убило да ти пружи мало више подршке у смислу да се потруди да и она кува другачије, јер је тако здравије за целу породицу, а не само за тебе и да ти не нуди неке ствари, пошто види да лако подлегнеш искушењу. И лако је рећи да ти треба да бринеш о себи, али храна је ипак у неку руку и дрога (мислим на ону укуснију и калоричнију) и чик да видим оне који пуше да тако лако оставе цигарете, јер су карактери. Породица треба да буде подршка и када се ради о оваквим стварима, јер је и потреба за великом количином хране исто порок и оставља последице.
Једино што могу да ти препоручим (уз неку физичку активност) јесте она УН дијета, у ствари промена начина исхране: један дан само месо или млечни производи, па други дан скроб, трећи угљени хидрати и четврти воћни. То се лако уклапа у недељни породични јеловник, само је битно кад шта једеш и за мене је више другачији режим исхране него дијета.

Дакле, ја сам страствени пушач и сладокусац.
И волим да изгледам лепо, да се не замарам кад се попнем уз више од 5 степеника.
Зато, сваки пут када осетим да имам килце вишка, избацујем хлеб, слаткише у потпуности (мада их и овако слабо једем), вечерам ретко, тада никако и за 2 месеца дођем на жељену килажу.
Мајку никада нисам малтретирала да ми спрема посебно, јер када сам ја решена да смршам, у стању сам да једем и љуте паприке без хлеба, да прођем поред колача не погледавши их, да прескочим и најомиљенију питу ако је за вечеру.
Зато не криви маму, већ сваки пут кад кренеш да једеш, стани прво испред огледала. Па, ако си задовољна - навали, ако ниси одбиј. Али онда немој да кривиш маму.

А сада болдовано: храну и цигарете не можеш упоређивати. Ја без хране могу, без цигарета не.
Али, када бих морала да их оставим, вероватно бих и то учинила, само са много више муке.
 
Tachno donekle...msm na ovo zadnje...ne moze hrana da se poredi sa cigaretama,alkoholom ne daj bože drogom,ali i duvan je droga...ne moze zato shto u hrani imash zamene tipa umesto kolacha pojedesh slatko voce,umesto mesa soju,grickalice zamenish semenkama i uz min.truda dobijesh zeljeno...kod svih drugih zavisnosti nema zamene...mora da se preseche ko na panju,inache je chovek i dalje zavistan...
 
Moj savet ti je da odeš napolje kada oni jedu tu hranu koja te izaziva ili se zatvori u sobu....ja sam posle porođaja na nuđenje mojih ukućana rekla da su mi najgori neprijatelji ako mi nude tu hranu,koju ne smem da jedem...i kada su ljudi dolazili na rucak,ja sam se zatvarala u sobu dok prođe iskusenje...jeste da su mi se smejali,ali sam ja povratila ubrzo kilazu od pre trudnoce...srecno!!:maramica:
 
prvo i jako bitno a sto nam nisi navela je koliki je taj visak koji zelis da skines, posto imas 17 godina u tvojim godinam je jako nezdravo drzati djete jer moze imati dalokosezne posledice, znaci ako je tvoj visak do 4-5 kg onda u teretanu, na trcanje moze i setanje ali to bas ne daje rezultate ako je visak veci onda sa mamom kod nutricioniste ima ga svaki dom zdravlja da ti propise sta treba da jedes tada ce se i mama prirzavati onoga sto ti je prepisao doktor..
drugo ako ti mama i donese sladoled ne znaci da treba da pojedes cijelo pakovanje, uzmes jednu kuglu, jedan kolac, malo mesa... a posle toga na vjezbanje, moras da shvatis da ti se formira tjelo zene koje ima obline, grudi zadnjicu, stomacic to se desava pod uticajem hormona, normalno da nisam zato da djevojka treba biti debela ali i ovi kosturi sto setaju gradom vjeruj mi nisu nimalo lepi.
i najbitnije porazgovaraj sa majkom zasto to radi mozda iz njenog ugla sve drugacije izgleda a i ti njoj reci svoje razloge, niko nije bezgresan ali majke su skolone greskama iz velike brige za svoje pilice
 

Back
Top