Podkast ili potkast?- nedoumica

Potkast, jer kao i u fejzbuk dolazi do jednačenja po zvučnosti (prvo je obezvučenje, drugo ozvučenje, ali to je nebitno).

Ne može da bude *fejsbuk ako nije *rentgen (a nije, nego je rendgen).

I ne može da bude *podkast ako nije *vodka, a po pravopisu nije no je votka, iako mnogi pišu pogrešno.
 
I ne može da bude *podkast ako nije *vodka, a po pravopisu nije no je votka, iako mnogi pišu pogrešno.

Ko kaze da "podkast" mora da bude kao " votka"????????

Votka nije "novija tudjica"

Cak mislim da mi treba da razmislimo ponovo o tom jednacenju jer kad razmislimo ne kazemo "voTKA" vec je "vodka" potpuno ok, nije nemoguce izgovoriti.......
Nasa gramatika mi ide na zivac sa nekim nametnutim glupim "pravilima".
 
Ko kaze da "podkast" mora da bude kao " votka"????????

Votka nije "novija tudjica"

Cak mislim da mi treba da razmislimo ponovo o tom jednacenju jer kad razmislimo ne kazemo "voTKA" vec je "vodka" potpuno ok, nije nemoguce izgovoriti.......
Nasa gramatika mi ide na zivac sa nekim nametnutim glupim "pravilima".

Gramatika je takva kakva jeste, verovatno ima mnogo ljudi kojima se nešto tu ne sviđa (recimo meni se ne sviđa što se pisanje imena iz zapadnih jezika preporučuje onako kako se izgovara a ne kako se piše u originalu, ali dobro je da je dozvoljeno i pisanje u originalu, premda nije uobičajeno), ali sistem za pisanje jezika svakako mora da postoji, kao što postoji u svakom jeziku.

To ti ne kažem samo kao lingvista nego kao lice sa planete Zemlje. Jezik mora da bude sistematizovan i kod nas je ovako kako je već vek i po, nemamo šta da "razmišljamo". Zajedničke imenice se moraju prilagođavati, a lična imena ti niko ne brani da pišeš u originalu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Gramatika je takva kakva jeste, verovatno ima mnogo ljudi kojima se nešto tu ne sviđa (recimo meni se ne sviđa što se pisanje imena iz zapadnih jezika preporučuje onako kako se izgovara a ne kako se piše u originalu, ali dobro je da je dozvoljeno i pisanje u originalu, premda nije uobičajeno), ali sistem za pisanje jezika svakako mora da postoji, kao što postoji u svakom jeziku.

To ti ne kažem samo kao lingvista nego kao lice sa planete Zemlje. Jezik mora da bude sistematizovan i kod nas je ovako kako je već vek i po, nemamo šta da "razmišljamo". Zajedničke imenice se moraju prilagođavati, a lična imena ti niko ne brani da pišeš u originalu.

Pa kao sto rekoh rec se NE nalazi u recniku tako da ti nemas nikakav kredibilitet sve i da si lingivsta da kazes sta je pravilno. Ja sam zavrsila filoloski i sta cemo s tim? Prosto reci nema u recniku.

Rec moze da padne u red novijih tudjica u kojima NIJE DOSLO do jednacenja po zvucnosti.

Prosto......... ti upravo ovde iznosis svoja "razmisljanja".....o kojima mene, da prostis, "boli djoka".
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa kao sto rekoh rec se NE nalazi u recniku tako da ti nemas nikakav kredibilitet sve i da si lingivsta da kazes sta je pravilno.
Rec moze da padne u red novijih tudjica u kojima NIJE DOSLO do jednacenja po zvucnosti.
Prosto......... ti upravo ovde iznosis svoja "razmisljanja".
Rečnik Matice srpske nije autoritativni rečnik nego samo preporučen. Mi više nemamo rečnik koji se smatra za konačni arbitar. Imali smo ga do raspada srpskohrvatskog. Takođe, reč "potkast" je nova i u svojoj engleskoj varijanti i još nije stigla da uđe u taj rečnik.

Na srpskom jeziku se obavezno vrši jednačenje po zvučnosti, nema nikakve razlike između novih i starih tuđica, tako da okači razmišljanja Tvrtka Prćića (s kojima se nisu složili druge kolege) mačku o rep... to wit: cut the crap, kiddo.
 
Rečnik Matice srpske nije autoritativni rečnik nego samo preporučen. Mi više nemamo rečnik koji se smatra za konačni arbitar. Imali smo ga do raspada srpskohrvatskog. Takođe, reč "potkast" je nova i u svojoj engleskoj varijanti i još nije stigla da uđe u taj rečnik.

Na srpskom jeziku se obavezno vrši jednačenje po zvučnosti, nema nikakve razlike između novih i starih tuđica, tako da okači razmišljanja Tvrtka Prćića (s kojima se nisu složili druge kolege) mačku o rep... to wit: cut the crap, kiddo.

Znaci ti si veci autoritet od Matice i "konacni arbitar"?:lol:


KO KAZE DA JE OBAVEZNO??????
NIJE OBAVEZNO
AKO SU NEKE RECI USLE U OVAKVOM OBLIKU U RECNIK ZNACI DA NIJE OBAVEZNO I DA IMA IZUZETAKA
dragstor, nokdaun, gangster, transgresija, jurisdikcija, politbiro, štrajkbreher, adherencija, disgresija, subpolaran, adhezuija
 
Nije moguće izgovoriti [-df-] ljudskim bićima na planeti Zemlji.

Isključivo [-d] pauza od 300 milisekundi [f-].

I ne mogu dalje da se zamaram pokušavajući da rastolkujem osnove fonologije infantilcima koji čak ne umeju ni da stave slova s kvačicama u diskusiji o jeziku.

Bye for now.
jeste, tebi cu da pisem kvacice, 98% dana kucam na engl. i sad cu tebi da pisem kvacice, jeste evo trcim

kako si ti ono bese rekao"boli me djoka"
 
Nije moguće izgovoriti [-df-] ljudskim bićima na planeti Zemlji.

Isključivo [-d] pauza od 300 milisekundi [f-].

I ne mogu dalje da se zamaram pokušavajući da rastolkujem osnove fonologije infantilcima koji čak ne umeju ni da stave slova s kvačicama u diskusiji o jeziku.

Bye for now.
za nekog ko se bori za red u jeziku, jako malo obracas paznje na red u ophodjenju i ponasanju :)

i jos nisam dobio odgovor na izuzetke kod tudjica..
 

Back
Top