Počinje eksperiment Četiri radna dana

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.817

Počinje eksperiment! Radna nedelja će trajati četiri dana: Plate ostaju iste​

Nemačke firme će od 1. februara sprovesti eksperimentalnu četvorodnevnu radnu nedelju i pratiti produktivnost radnika. Eksperiment, koji će obuhvatiti 45 firmi, trajaće šest meseci, a zaposleni će zadržati postojeće plate uprkos smanjenju radnog vremena.
Cilj ovog eksperimenta je proveriti tvrdnje sindikata da ljudi koji rade manje nisu samo srećniji ili zdraviji, već i efikasniji u svom poslu.
Soren Fricke, suosnivač firme za planiranje događaja Solidsense, jedne od 45 firmi uključenih u studiju, izjavio je: "Apsolutno verujem da se ulaganje u novi pristup isplati jer povećava dobrobit i motivaciju, a time i efikasnost."
Neravnoteža na nemačkom tržištu rada, uz nedostatak kvalifikovane radne snage, stvara pritisak na firme da popune svoje redove. Četvorodnevna radna nedelja dolazi u vreme kada radnici u različitim industrijama traže veće plate i očuvanje fleksibilnosti stečene tokom pandemije.
Bloomberg ističe da bi problem s nedostatkom radne snage mogao postati ozbiljniji, s prognozama da će do 2034. više od sedam miliona ljudi napustiti nemačko tržište rada zbog kombinacije smanjenja stope nataliteta i starenja populacije.
Kristian Lindner, nemački ministar finansija, kritikovao je odluku firmi, tvrdeći da bi kraća radna nedelja mogla ugroziti ekonomski rast zemlje. Međutim, zagovornici eksperimenta tvrde da su slični modeli pokazali uspeh u drugim zemljama.

izvor Bloomberg
 
Meni je ovo uvek bilo nelogično. Ako se radi 20% manje vremena, to onda znači da se preostalim danima mora raditi 20% jače za isti urađen posao. Što opet znači više stresa. Pa tako odmaraš 3 dana a onda 4 radiš sa više stresa i šta se dobija? Po meni je bolje da ostane 5 radnih dana a da se smanji radno vreme na 7 sati.
 
Počinje eksperiment! Radna nedelja će trajati četiri dana: Plate ostaju iste
Nemačke firme će od 1. februara sprovesti eksperimentalnu četvorodnevnu radnu nedelju i pratiti produktivnost radnika. Eksperiment, koji će obuhvatiti 45 firmi, trajaće šest meseci, a zaposleni će zadržati postojeće plate uprkos smanjenju radnog vremena.
Cilj ovog eksperimenta je proveriti tvrdnje sindikata da ljudi koji rade manje nisu samo srećniji ili zdraviji, već i efikasniji u svom poslu.
Soren Fricke, suosnivač firme za planiranje događaja Solidsense, jedne od 45 firmi uključenih u studiju, izjavio je: "Apsolutno verujem da se ulaganje u novi pristup isplati jer povećava dobrobit i motivaciju, a time i efikasnost."
Neravnoteža na nemačkom tržištu rada, uz nedostatak kvalifikovane radne snage, stvara pritisak na firme da popune svoje redove. Četvorodnevna radna nedelja dolazi u vreme kada radnici u različitim industrijama traže veće plate i očuvanje fleksibilnosti stečene tokom pandemije.
Bloomberg ističe da bi problem s nedostatkom radne snage mogao postati ozbiljniji, s prognozama da će do 2034. više od sedam miliona ljudi napustiti nemačko tržište rada zbog kombinacije smanjenja stope nataliteta i starenja populacije.
Kristian Lindner, nemački ministar finansija, kritikovao je odluku firmi, tvrdeći da bi kraća radna nedelja mogla ugroziti ekonomski rast zemlje. Međutim, zagovornici eksperimenta tvrde da su slični modeli pokazali uspeh u drugim zemljama.

izvor Bloomberg
u firmi u kojoj radim su prosle godine pocieli sa tim. 38 sati treba rasporediti u 4 radna dana, sto dodje nagde od 07 do 17 (u Nemackoj se pauze ne racunaju u radno vreme). nije obavezno bilo za radnike, ko je hteo mogao je tako da radi i moze i dalje. za vrlo malo ljudi je ovo dobra opcija, jer ko ima porodicu tesko da moze da se uklopi sa drugim obavezama da toliko bude odsutan od kuce (treba tu uracunati i prevoz do/od posla).
i to je bio i zakljucak "eksperimenta" u nasoj firmi - da je za vrlo mali broj ljudi to dobra opcija. ostalo je mogucnost da ko hoce tako da radi, moze, ali mislim da je 95% ljudi ostalo da radi normalno kao i do sada 5 dana. u posl. par godina (od korone) je u firmi moguce 2 od 5 dana u toku nedelje raditi Home-Office, tako da je to meni a i mnogim drugim kolegama skroz dobra opcija.
 

Počinje eksperiment! Radna nedelja će trajati četiri dana: Plate ostaju iste​

Nemačke firme će od 1. februara sprovesti eksperimentalnu četvorodnevnu radnu nedelju i pratiti produktivnost radnika. Eksperiment, koji će obuhvatiti 45 firmi, trajaće šest meseci, a zaposleni će zadržati postojeće plate uprkos smanjenju radnog vremena.
Cilj ovog eksperimenta je proveriti tvrdnje sindikata da ljudi koji rade manje nisu samo srećniji ili zdraviji, već i efikasniji u svom poslu.
Soren Fricke, suosnivač firme za planiranje događaja Solidsense, jedne od 45 firmi uključenih u studiju, izjavio je: "Apsolutno verujem da se ulaganje u novi pristup isplati jer povećava dobrobit i motivaciju, a time i efikasnost."
Neravnoteža na nemačkom tržištu rada, uz nedostatak kvalifikovane radne snage, stvara pritisak na firme da popune svoje redove. Četvorodnevna radna nedelja dolazi u vreme kada radnici u različitim industrijama traže veće plate i očuvanje fleksibilnosti stečene tokom pandemije.
Bloomberg ističe da bi problem s nedostatkom radne snage mogao postati ozbiljniji, s prognozama da će do 2034. više od sedam miliona ljudi napustiti nemačko tržište rada zbog kombinacije smanjenja stope nataliteta i starenja populacije.
Kristian Lindner, nemački ministar finansija, kritikovao je odluku firmi, tvrdeći da bi kraća radna nedelja mogla ugroziti ekonomski rast zemlje. Međutim, zagovornici eksperimenta tvrde da su slični modeli pokazali uspeh u drugim zemljama.

izvor Bloomberg
Ovo samo podiže zamenjivost.
Srećan rad koliko i kako god radili.


Mada ko nije zamenjiv.
CEO bi zamenili svi ali on radi 24/7...

Mislite o tome....
 
Hahahahhahaaaaa debili.
To, jelte može kod birokratije koja je zaludna i i teret oko vrata poreskim obveznicima a gora je nego u Srbiji.
Umesto da ne oporezuju prekovremene sate i puste ljude koji hoće da rade, i da zarade, oni skraćuju fond časova. Jel neko zna kako se radi u proizvodnji?
D E B I L A N A
 
Meni je ovo uvek bilo nelogično. Ako se radi 20% manje vremena, to onda znači da se preostalim danima mora raditi 20% jače za isti urađen posao. Što opet znači više stresa. Pa tako odmaraš 3 dana a onda 4 radiš sa više stresa i šta se dobija? Po meni je bolje da ostane 5 radnih dana a da se smanji radno vreme na 7 sati.


to bi bilo tačno kad bi se 8 sati radilo istim intenzitetom i istovetnom produktivnošću iz sata u sat, a to je nemoguće. već se radi nekoliko sati fokusirano, a ostatak se razvlači sa pola mozga. pa onda je valjda logično skratiti radno vreme na broj sati koji je moguće ostati stvarno fokusiran i produktivan. mislim da bi ljudi tako generalno bili motivisaniji i samim tim produktivniji

firme koje svojim zaposlenima plaćaju privatno zdravstveno, fitnes, psihoterapiju, itd, ne rade to jer brinu za njih, nego za sebe i svoj profit. a odmoran i zdrav radnik je produktivan radnik
 
Meni je ovo uvek bilo nelogično. Ako se radi 20% manje vremena, to onda znači da se preostalim danima mora raditi 20% jače za isti urađen posao. Što opet znači više stresa. Pa tako odmaraš 3 dana a onda 4 radiš sa više stresa i šta se dobija? Po meni je bolje da ostane 5 radnih dana a da se smanji radno vreme na 7 sati.
Nije bas tako. Ja mislim da bi mene dodatno motivisalo da radim znajuci da imam 3 dana odmora, i da bih bio produktivniji. A ovako, kad osetim umor, ovih 20% svakako otpada
 
Hahahahhahaaaaa debili.
To, jelte može kod birokratije koja je zaludna i i teret oko vrata poreskim obveznicima a gora je nego u Srbiji.
Umesto da ne oporezuju prekovremene sate i puste ljude koji hoće da rade, i da zarade, oni skraćuju fond časova. Jel neko zna kako se radi u proizvodnji?
D E B I L A N A
sta tražiš onda u "debilani"?!
pravac Rusija, Kina, Emirati...
 
Nije bas tako. Ja mislim da bi mene dodatno motivisalo da radim znajuci da imam 3 dana odmora, i da bih bio produktivniji. A ovako, kad osetim umor, ovih 20% svakako otpada

E to , cisto psiholoski, ono kad znas da radis manje, da ti je radno vreme skraceno ili limitirano i da te posle cekaju neradni dani i vise slobodnog vremena onda si motivisaniji da budes sto produktivniji, a kad radis tipa 6 radnih dana ili po 10 sati na dan onda brzo postanes depresivan, bezvoljan i brzo i nemotivisan i ono vise si fokusiran kako da zabusavas i kako da vatas krivine nego na sam posao i ono non stop si u fazonu e sta da smislim i kako sutra da ne odem na posao, kako da izadjem ranije, kako da tamo prekratim malo vrene, itd , a ovako kad znas da ne radis previse si u fazonu, ajd jos da odradim ova 2 dana pa posle opet 3 dana sam slobodan i ono ladovina i onda si svakako si fokusiraniji i motivisaniji.

Inace ja podrzavam skroz ideju ono sto manje rada a sto vise slobodnog vremena i dokolice, zasto zato sto sve nekako potice od kreativnosti a za kreativnost je potrebna masta a za mastu je potrebno slobodno vreme.

Uostalom zivimo u matriksu gde su ljudi od najranijeg doba programirani da misle kako je normalno da rade za nekog gazdu ceo zivot po 10 sati dnevno kako bi placali rezije, hranu i porez drzavi i da je to jedini "moguci" i "ispravan" nacin zivota a zapravo ne da nije nego bas nasuprot, ali ta prica je zvanicni narativ jer njima nisu potrebni ljudi vec idiotizovana radno-potrosacka masa i "baterije" koje ce da sluze da taj njihov sistem da odrzavaju u zivotu.
Uostalom covek je i emotivno i socijalno i duhovno i kulturno i kreativno bice pa gde je tu vreme za boravak u prirodi, za vreme sa porodicom i njemu bliskim osobama, vreme za mastu i neku kreativnost, neku kulturno-umetnicku aktivnost, vreme za duhovnost i vreme za neki rad na sebi i neku kulturnu i duhovnu nadgradnju, pa naravno da nema ako je non-stop okupiran (okupiran prava rec) radom i trkom za prezivljavanjem ili sticanjem novca, a onda se posle cudimo kakvi su to ljudi, zasto su ovakvi ili onakvi, pa kako bi i mogli da budu drugaciji uopste.........i naravno da je covek koji je rob korporativnog sistema dehumanizovan, otudjen to emocija, otudjen od Boga, otudjen od drugih ljudi, otudjen od prirode i operisan od emocija i neke kreativnosti, umetnosti, estetike i ukusa.
 

Back
Top