Pitanje u vezi lika iz romana M. Kapora "Foliranti"

Verovala ili ne, Kapor je čitan u ovo vreme nečitanja, i to pogotovo od mlađih ljudi. Lepe su njegove misli o ljubavi prijateljstvu i Beogradu. Češće čujem njegove citate nego nekih nadobudnih lelemudana kao što su Tišma i Kiš. Kapor je novinar ima taj pitak, lagan pripovedački stil u koji umeće životne istine prijemčive jednom malom običnom čoveku, neopterećenom velikim društvenim zbivanjima i dekonstrukcijama sistema. Sličan je Dušku Radoviću, nešto opširniji od njega, ali životan, dubok, urban, blago ironičan, prilagođen ličnosti koja već ima neko životno iskustvo ali u kome životne okolnosti još nisu uništile životni idealizam.

Ti svojim stavom nećeš naškoditi Momi, ali će nepoznavanje Kaporovih dela sasvim sigurno osiromaštiti tvoj život.
Ovo za majstore pera kao sto su Kish i Tishma nisam dobro cula;)
Porediti tu sarajevsku zamlatu sa genijalnim Duskom Radovicem i njegovim aforizmima malo je jel onako;)
Ne, Kapor meni o Beogradu nije nista pametno mogao da napise, O Beogradu su pisali dobre knjige S.Selenic, Svetlana Velmar Jankovic, o Novom Sadu Tishma,
a Kish je univerzalan lik, svetski genije.

O kIshu nije potrebno diskutovati, ali je recimo Tishma preveden na silne strane jezike, Za Kapora zna sacica ljudi, a vole ga, zasto?

Ja njega znam samo iz nekakvih novina u kojima je pisao Beleske jedne Ane, i to mi je onda bilo simpaticno, ali mi je recimo Basara
mnogo simpaticnniji jer Basara ume i da pise. A i mnogo je duhovitiji od Kapora.
 
Poslednja izmena:
Da si pročitao nešto drugo sem mesta studiranja na Wikipediji znao bi i ti. :cool: Uostalom, što bi rekao jedan pametan mladić, to su sve paraliterarne stvari, mogu biti zanimljive ali dela su ta koja treba da govore za sebe.

Ti mene zezaš? Pročitaj svoje poruke i uporedi sa mojima. Od prve poruke počinješ sa stvarima koje nemaju veze sa onim što je Kapor napisao. I dok ja pokušavam da dam razloge za popularnost Kapora i njegove percepcije ti tvrdoglavo nastavljaš sa "paraliterarnim" stvarima. Mani se projekcije svojih mana na druge
 
Ovo za majstore pera kao sto su Kish i Tishma nisam dobro cula;)
Porediti tu sarajevsku zamlatu sa genijalnim Duskom Radovicem i njegovim aforizmima malo je jel onako;)
Ne, Kapor meni o Beogradu nije nista pametno mogao da napise, O Beogradu su pisali dobre knjige S.Selenic, Svetlana Velmar Jankovic, o Novom Sadu Tishma,
a Kish je univerzalan lik, svetski genije.

O kIshu nije potrebno diskutovati, ali je recimo Tishma preveden na silne strane jezike, Za Kapora zna sacica ljudi, a vole ga, zasto?

Ja njega znam samo iz nekakvih novina u kojima je pisao Beleske jedne Ane, i to mi je onda bilo simpaticno, ali mi je recimo Basara
mnogo simpaticnniji jer Basara ume i da pise. A i mnogo je duhovitiji od Kapora.

Dobra stara Rayela, Ako hoćeš da ju prizoveš samo kažeš "Tišma. Kiš" I evo Rayele:mrgreen:

Ono što sam hteo da kažem sa spominjanjem Tišme i Kiša jeste da su to različiti senzibiliteti u odnosu na Kapora, različite percepcije stvarnosti. Teško ih je upoređivati. Što se tiče prevoda, naišao sam na podatak da je Tišma preveden na dvadeset jezika (na jednom mestu), sedamnaest (na drugom mestu) i dvanaest (gde su uredno pobrojani prevodi). Za Kapora postoji navod da je preveden na osam jezika (uredno navedeno na koje, s tim što je neko dodao i ruski, što bi bilo devet) a na drugom mestu stoji izraz dvadesetak. ja bih se držao manje cifre u oba slučaja kao potvrđene.

Što se tiče Duška Radovića i Kapora tu si pogrešila, to su vrlo slični ljudi, vrlo sličnog razvojnog puta. Novinari stare škole, boemi, svet posebne osećajnosti za ljude i odnose oko sebe. Kad bi neko uzeo i stavio jedne karaj drugih pomešane Kaporove i Radovićeve citate sumnjam da bi uspela da pogodiš bez greške ko je autor kog citata. Obojca pripadaju kulturi velegrada. Malih ljudi koji se bude, umivaju odlaze na posao i vraćaju se u Beogradu (znaš, to je onaj grad u kom ne živiš). Kapor je imao izlete i van Beograda, i u Crnu Goru i Krajinu, i Hrvatsku, ali on je svoj pogled na svet nosio sa sobom. Nije ga prilagođavao prigodnim situacijama niti se okretao kako puše sa zapada. Ili kako su podrugljivo govorili beogradski žutoguzi intelektualci, iz pisca u farmerkama postao je pisac u maskirnoj uniformi.

A Basara? Fali smajli sa belim lukom pu pu:hahaha:
 
„Beleške jedne Ane“, „Provincijalac“ i naročito „Foliranti“ bile su top 3 knjige u leksikonima moje generacije. I ja sam ih volela – sve dok nisam, u 16-oj, upoznala Kapora. Ništa od senzibiliteta „urbanog pisca“ tom prilikom nisam osetila. Naprotiv. Nadalje mi je njegov kompletan opus delovao folirantski, barem po pitanju pokušaja dočaravanja urbanosti.
(Naravoučenije: ne valja lično upoznati pisce.)
Kada sam, mnogo kasnije, pročitala nešto što se zove „Konte“, zaključila sam da je Kapor jedan od onih pisaca koji se vremenom istroše.

Tako da: prosečan, katkad i lošiji od toga.

Sasvim drukčiji, suprotan utisak , ostavio je na mene.

Možda je do toga što sam ga upoznao kad je već bio "vremešan".
 
[MAP][/MAP]Tema se pretvorila u takmicenje, ko ce vise popljuvati Momu Kapora. Bas neobicno za nas mentalitet... jel?
Procitao sam par njegovih knjiga, provincijalac mi je ostao u lepom secanju, a jako sam uzivao citati njegove kratke price i putopise.
Posedovao je jednostavan pitak stil pisanja i umeo sa malo reci mnogo kazati.

Ne mogu se oteti utisku da ga mnogi napadaju jer je ostao odan svojoj naciji i veri i u trenucima kada to nije bilo popularno. Ako je tako onda bas tuzno.
 
E, fala ti ko sreskom nacelniku da si mi objasnio kako bi trebalo da volim Kapora:D

Zar ti možeš bilo koga da voliš? Ti obožavaš i diviš se, ali retko kod tebe primećujem da nekog voliš.
Kad nestanu argumenti-an gard! Udri po govorniku!:hahaha:
Još samo etiketiranje radikalno fali...:mrgreen:
A Kiš je svetskog formata književni genije,Basara je naš prvi postmodernista,a čika Aca je za Novi Sad šta je Radović za BG...
Momo tu ni epizodista...U godinama loma po tezgama nacionalističkih tribina,na izbornim skupovima i sl...Jadno...Turbofolknacionalizam...:hahaha:
Maskirna uniforma i šajkača!:rotf:
 
Kad nestanu argumenti-an gard! Udri po govorniku!:hahaha:
Još samo etiketiranje radikalno fali...:mrgreen:
A Kiš je svetskog formata književni genije,Basara je naš prvi postmodernista,a čika Aca je za Novi Sad šta je Radović za BG...
Momo tu ni epizodista...U godinama loma po tezgama nacionalističkih tribina,na izbornim skupovima i sl...Jadno...Turbofolknacionalizam...:hahaha:
Maskirna uniforma i šajkača!:rotf:

Pa pazi , on mene pita, ej, on meenee pita ( by Radovan Treci) da li sam clan biblioteke:hahaha:

Tishma je Novosadjanin do koske ( Radovic je NIshlija, ali on i nije pisao romane).
Kish jeste knjizevni genije, nazalost u svetu i pozatiji priznatiji, a i citaniji ( sve su knjige prevedene na sve vazne svetske jezike, Kaporova nijedna),
ali ljudi vole neke nacionaliste, a narocito ako dolaze iz Sarajeva.
Zasto bi Momo Kapor bio vazniji od recimo Cosica? Pa Cosic je knjizevnik, ali ga niko ne cita.
 
Kad nestanu argumenti-an gard! Udri po govorniku!:hahaha:
Još samo etiketiranje radikalno fali...:mrgreen:
A Kiš je svetskog formata književni genije,Basara je naš prvi postmodernista,a čika Aca je za Novi Sad šta je Radović za BG...
Momo tu ni epizodista...U godinama loma po tezgama nacionalističkih tribina,na izbornim skupovima i sl...Jadno...Turbofolknacionalizam...:hahaha:
Maskirna uniforma i šajkača!:rotf:

Јадна су последња три ретка твог коментара, Dragoljube69.
 
Citala sam "Beleske jedne Ane" kao tinejdzerka i dopalo mi se, takodje i 011 kasnije.
Meni je plus ako je nas knjizevnik srpski nacionalista, muka mi od ovih 'demokrata' pljuvaca.
Da, nas je, a srpski nacionalista:D
Ja bih ga mozda vise cenila da je recimo madjarski, a srpski ( ili kako vec:hahaha:)
Nego ti nisi znala za njegova politicka ubedjenja, tek ga od danas cenis?
 
Da, nas je, a srpski nacionalista:D
Ja bih ga mozda vise cenila da je recimo madjarski, a srpski ( ili kako vec:hahaha:)
Nego ti nisi znala za njegova politicka ubedjenja, tek ga od danas cenis?


Pokusaj da citas sa razumevanjem, znam da ti nije lako ali eto probaj :)

I ne sumnjam da sve druge cenis vise od Srba, vidi se cim napises par reci. Nepogresivo si na temama da opljunes Srbe, i ovde i na politici.

Evo specijalno za tebe:
Naravno da znam da je nas, pricam uopsteno da nase (srpske) pisce vise cenim ako su nacionalisti.
 
Nedavno pročitah tu sjajnu magnetičnu knjigu, o mladosti autora i Beogradu krajem pedesetih godina ...


Ono, što me intrigira, je lik Mime Laševske. Predstavljena je vrlo uverljivo, ali da li je ona stvarni lik, ili samo romansirani lik neke druge osobe ?


U knjizi se spominje, da je njen otac bio bogat po predratnim merilima, čak se i navodi da su imali vilu u Senjačkoj ulici, na Senjaku ...


Da, li neko molim, zna nešto više o mojem pitanju ...
Ona se zvala Natasa Garmatjuk. Cerka ruskog imigranta. Imala je ljubav sa kambodzanskim diplomatom, navodno je imala 2 kcerke sa njim i na zalost zavrsila je 70tih godina negde u logorima smrti crvenih kmera u Kambodzi.
 
Zar ti možeš bilo koga da voliš? Ti obožavaš i diviš se, ali retko kod tebe primećujem da nekog voliš.

Nije, Rayela, sudeći po upisima, voli Manna, Krležu i Pamuka ( i druge, no OK).

S druge stave, Ćosić ( ne partizan) je pravi pisac,dok je Kapor bio zabavljač, neloš, no budimo realni, to je zabava za klince. To je taj tip literature za te godine i ne više. Crnković ga saranio za života , i tu se dosta slažem: https://www.blic.rs/kultura/vesti/preminuo-zlatko-crnkovic-koji-je-lansirao-momu-kapora/lyd6jyj

http://arhiva.nacional.hr/clanak/28739/labudi-pjev-mome-kapora
 

Back
Top