Pitajte u vezi zdravlja

Da li je starijim mačkama potrebna posebna ishrana?

Imam mačku (ženku) rodjenu 1998. god koja živi u stanu, od letos joj dajem Oscar Vitality I Oscar Indoor – piše da sadrži taurin, Omega 6 I 3 i da sprečava grudvanje dlaka u stomaku I stvaranje naslaga na zubima. Osim ovog jede I Royal Canin Fit 32.
Po pet shopovima ne nailazim na hranu posebno za senior kategoriju. Ovu pomenutu rado jede, a kuvanu hranu baš I ne. Da li je Oscar I Royal Canin dobar izbor za nju?

I još nešto…. Kako prepoznati urinarne probleme? Maca je početkom decembra imala oko nedelju dana čestih odlazaka I zadržavanja uz kap-dve urina. Često za mene znači da sam je zatekla desetak I više puta a nisam ceo dan kod kuće. U mom odsustvu samo pretpostavljam da je bila slična situacija. Sada nema te tegobe I pratim je.Vesela je I ima dobar apetit.

Pošto je isključivo kućna mačka a napolju je minus, ne bih je izlagala hladnoći. Ali ako se ovo ponovi, da li to ukazuje na problem sa urinarnim traktom? Imam loša iskustva sa mačorom zbog ovoga, pa me interesuje kako se kod ženki ovo manifestuje? Nikad nisam imala mačku ovoliko dugo stoga ne znam šta da očekujem – ostale su završile svoj vek do druge-treće godine pa I pre jer su izlazile napolje. Ova mi je super pa bih da joj pomognem da tako I ostane.

Pozdrav
 
Cao! Prije 2 dana sam prisvojila malo mace staro 2-3 mjeseca. Mace samo mnjauce i ne dozvoljava nam da mu pridjemo, kao da "rezi", plasi se od nas. Izadje da seta po sobi ali ako se mi ustanemo ili mu pridjemo odmah bjezi iza fotelje. Jos ga nismo ni pomazili. Ja znam da je u soku jer je odvojeno od majke i nosili smo ga u kutiji do nas ali se plasim da se nece navici na nas. Koliko mu treba vremena da nas prihvati, da prestane da se plasi? Ja bih da ga mazim ali mi ne dozvoljava da mu pridjem. Igra se sa lopticom, par puta je doslo do mene ali cim ga pogledam bjezi. Molim vas pomozite mi! Sta da radim da bi mi dozvolilo da mu pridjem i da ga mazim?
P.S. Par puta je kakilo na istom mjestu na tepihu i ja sam to cistila, ali opet tu kaki. Ima pijesak ali nece.
 
Cao! Prije 2 dana sam prisvojila malo mace staro 2-3 mjeseca. Mace samo mnjauce i ne dozvoljava nam da mu pridjemo, kao da "rezi", plasi se od nas. Izadje da seta po sobi ali ako se mi ustanemo ili mu pridjemo odmah bjezi iza fotelje. Jos ga nismo ni pomazili. Ja znam da je u soku jer je odvojeno od majke i nosili smo ga u kutiji do nas ali se plasim da se nece navici na nas. Koliko mu treba vremena da nas prihvati, da prestane da se plasi? Ja bih da ga mazim ali mi ne dozvoljava da mu pridjem. Igra se sa lopticom, par puta je doslo do mene ali cim ga pogledam bjezi. Molim vas pomozite mi! Sta da radim da bi mi dozvolilo da mu pridjem i da ga mazim?
P.S. Par puta je kakilo na istom mjestu na tepihu i ja sam to cistila, ali opet tu kaki. Ima pijesak ali nece.
 
Mače je preplašeno i nepoverljivo, možda je potpuno divlje. Za mačke i inače životinje važi pravilo - što više nežnosti, to više prisnosti i "poslušnosti". Jedno nedelju-dve bi moglo da traje privikavanje na nov prostor i na to da počne da vas VOLI. Ignorišite ga, jer mačke ne vole kada su ljudi napadni(zato ljudi u globalu više vole pse, jer su mačke "svoje").
Ja sam jednu opasno ranjenu divlju mačku jurila 3 dana satima, a sada da je vidite kako me voli i ljubi i priča samnom ...divlja mačka, nema šta.
Mačka je divlja samo dok ne shvati da je na sigurnom i voljenom, toplom mestu....onda će se preobratiti u andjela. Otud i tolika zaljubljenost i divljenje prema Mačkama!
Dakle, ignorišite ga fizički naglim pokretima, ali zato pričajte što više sa njim on sve razume. Ubrzo će zavoleti vaše glasove(pišem u množini;-)) i onda će vas voleti i presti vam u krilu i ljubiti vas.
Takodje moram da vam naglasim da nisu sve mačke preterano mazne, ali ako provalite caku kako do macinog srca i njenog individualnog karaktera, shvatićete kako izgleda kada maca voli čoveka. Može se desiti da se ne sporazumete i ako ne možete da se izborite sa mačkom u tom slučaju bi najbolje za mače bilo da ga vratite odakle ste ga našli, ako je divlje pre će se snaći jer ljudima ne treba verovati!
Sve najbolje i maczdrav!

Kakav pesak koristite? Taj tepih morate tretirati sirćem, jer mace imaju izuzetan njuh i uvek vrše nuždu tamo gde ga miris pozove...
 
Da li je starijim mačkama potrebna posebna ishrana?

Imam mačku (ženku) rodjenu 1998. god koja živi u stanu, od letos joj dajem Oscar Vitality I Oscar Indoor – piše da sadrži taurin, Omega 6 I 3 i da sprečava grudvanje dlaka u stomaku I stvaranje naslaga na zubima. Osim ovog jede I Royal Canin Fit 32.
Po pet shopovima ne nailazim na hranu posebno za senior kategoriju. Ovu pomenutu rado jede, a kuvanu hranu baš I ne. Da li je Oscar I Royal Canin dobar izbor za nju?

I još nešto…. Kako prepoznati urinarne probleme? Maca je početkom decembra imala oko nedelju dana čestih odlazaka I zadržavanja uz kap-dve urina. Često za mene znači da sam je zatekla desetak I više puta a nisam ceo dan kod kuće. U mom odsustvu samo pretpostavljam da je bila slična situacija. Sada nema te tegobe I pratim je.Vesela je I ima dobar apetit.

Pošto je isključivo kućna mačka a napolju je minus, ne bih je izlagala hladnoći. Ali ako se ovo ponovi, da li to ukazuje na problem sa urinarnim traktom? Imam loša iskustva sa mačorom zbog ovoga, pa me interesuje kako se kod ženki ovo manifestuje? Nikad nisam imala mačku ovoliko dugo stoga ne znam šta da očekujem – ostale su završile svoj vek do druge-treće godine pa I pre jer su izlazile napolje. Ova mi je super pa bih da joj pomognem da tako I ostane.

Pozdrav

U globalu starije zivotinje imaju manje potrebe za proteinima od mladjih a ta izbirljivost moze da se sanira mesanjem granula sa necim sto ne jede bas rado. Ali ako rado jede Royal canin i Oscar a ne primecujes ni neke zdravstvene tegobe (prvi simptom su kod mace problemi sa dlakom), nema razloga da ih menjas. Inace, preterana kolicina belancevina, po onome sto ja znam, moze da izazove probleme sa mokracnim putevima (pocev od bubrega) ali je za utehu to sto takvih problema cesce imaju macori nego zenke. Ipak, ako se simptomi ponove, odvedi je kod veterinara. Jos jedna stvar: jesi li je sterilisala? To je jako bitno, narocito zato sto ne izlazi i nije se nikad parila. O tome ces naci vise detalja u temi 'Sterilizacija'. Nadam se da sam bar malo pomogla.
 
POMOC!!!
Pas crni ruski terijer vec par meseci ima problem koji niko ne moze da resi. Stara je 2 god,na nos ne moze da dise i krci kao da je zapusen. Radili su bris i nos je cist. Pre mesec dana joj je radjena krvna slika i primeceno je da ima povisen holesterol,pa je bila na dijeti. Medjutim pre 2 dana joj je opet vadjena krv i utvrdjeno je da su joj jetra i bubrezi u redu a da su joj leukociti 2,1.
Pas se oseca dobro.jede,igra se... Pila je i neke silne antibiotike ali nista i dalje ne moze da dise na nos. A da zaboravih,pre 2 nedelje leukociti su bili 5,5

Unapred hvala

Ljudi ovo je hitno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Да није нека алергија? Вилус, ако је хитно дефинитивно треба да иде код вета, ако треба и да се води код неког другог. Јел постоји могућност за нешто тако?
 
Postoji. Danas u 17h ima zakazan kompletan pregled u nekoj klinici na dorcolu gde ce morati da bude uspavana jer ce ici na sva moguca snimanja,cak ce joj i sondu gurati kroz disajne puteve.
Zelela sam samo da cujem misljenje jos nekog veta,mozda imaju neku ideju.
A mozda nos i nema veze sa smanjenim brojem leukocita.

Razmisljala sam i o alergiji i moram se raspitati gde kod nas mogu da se izvrse testovi.
 
Prvi put sam na ovakvom mestu pa Vas molim da mi optostite ako nesto ne radim kako treba i slobodno me uputite u koriscenje ovog saita.
Imam yenku haskija staru 1.5 god. Prelepa je ima crno-belu dlaku i plave oci. Problem je sto je mnogo plasljiva. Kupila sam je kad je imala 3 mes. i tada sam mislila da je plasljiva zbog promene sredine ali nije. Mene i moje ukucane super je prihvatila ali cim neko treci dodje ona se krije iza fotelje ili ispod kreveta a ponekad se i upiski od straga.od dece se najvise plasi. kada je setam na povodcu i sretnemo nekog na ulici ona vuce na drugu stranu ulice. Nema sanse da joj neko pridje i pomazi je a mnogi bi hteli zbog njene lepote. U drustvu poznatih-nas, ona je vrlo slobodna, vesela je, igra se, razmazili smo je i ne bih je dala ni za sta na svetu ali volela bih da bude malo slobodnija i da se ne plasi. Dajte mi neki savet sta da radim
 
Hvala Cule! ;) Ma mackica je divna, igra se, skace po kuci ali jos nam ne da da joj pridjemo. Najgore od svega je to sto sam ja ovo mace uzela za majku jer ga jako zeli i za 10 dana treba da putuje samnom za Crnu Goru i ne znam kako ce to podneti. Mi smo nekada imali macora Minja :( i jako smo tugovali kada je "umro". to su nam bile najljepse i najveselije godine, i sad bih majki da odnesem ovo mace jer smo i brat i sestra i ja sad u Beogradu pa da imaju tata i majka koga da paze :D Stvarno ne znam sta da radim, dal da mu dam jos malo vremena ili da ga vratim, kako ce podneti put...
Sto se tice pijeska nije sa gradislista nego kupovni (iz pet shopa), sinoc sam stavila posip na mjesto gdje je prije piskila i ona je izbacila pijesak na tepih i opet tu piskila. Sad sam joj kupila wc koje ima onu ogradicu da ne izbacuje pijesak.
Sirce, dal da ga utrljam ili damo da prospem na mjesto "zlocina"?
Ejj ljudi, puno vam hvala! Obradovali ste me kad sam vidjela odgovore jer sam stvarno na mukama! Vec sam ga zavoljela i ne bih da ga vratim :-( Razumijete...
 
Bas bi mi bilo zao sad da ga vratite na ulicu, najbolje je da mu das jos malo vremena, jedino ako sve troje idete kuci... Ako samo ti ides, neka ga onaj ko sledeci ide ponese, mama ce mu se svakako obradovati. Ne znam samo kakva je procedura za unosenje u voz i prenosenje preko granice, a i put do tamo je bas, bas dug. Bolje je da macu jos malo socijalizujete pa da tek onda pokusate sa tim poduhvatom. Onda moze da se desi da se naljuti na vas troje ili samo na onog ko je poveo (predlazem transportni box, tzv. skiper) i da vase mamu i tatu dozivi kao spasioce.
 
Bas bi mi bilo zao sad da ga vratite na ulicu, najbolje je da mu das jos malo vremena, jedino ako sve troje idete kuci... Ako samo ti ides, neka ga onaj ko sledeci ide ponese, mama ce mu se svakako obradovati. Ne znam samo kakva je procedura za unosenje u voz i prenosenje preko granice, a i put do tamo je bas, bas dug. Bolje je da macu jos malo socijalizujete pa da tek onda pokusate sa tim poduhvatom. Onda moze da se desi da se naljuti na vas troje ili samo na onog ko je poveo (predlazem transportni box, tzv. skiper) i da vase mamu i tatu dozivi kao spasioce.

Sestra ide avionom a ja cu zbog mace vozom jer uzimam dvokrevetnu kabinu u kojoj cemo biti ja i decko pa ce ona sa nama da bude slobodna, da seta po kabini (nema gdje da pobjegne). A mislim da mi u vozu nece pracviti probleme, to je malo mace. Imacu potvrdu da je vakcinisano a i student sam a nas mnogo ne kontrolisu.
Samo da mi dozvoli da joj pridjem i sve ostalo cu ja lako da organizujem ;)
 
U globalu starije zivotinje imaju manje potrebe za proteinima od mladjih a ta izbirljivost moze da se sanira mesanjem granula sa necim sto ne jede bas rado. Ali ako rado jede Royal canin i Oscar a ne primecujes ni neke zdravstvene tegobe (prvi simptom su kod mace problemi sa dlakom), nema razloga da ih menjas. Inace, preterana kolicina belancevina, po onome sto ja znam, moze da izazove probleme sa mokracnim putevima (pocev od bubrega) ali je za utehu to sto takvih problema cesce imaju macori nego zenke. Ipak, ako se simptomi ponove, odvedi je kod veterinara. Jos jedna stvar: jesi li je sterilisala? To je jako bitno, narocito zato sto ne izlazi i nije se nikad parila. O tome ces naci vise detalja u temi 'Sterilizacija'. Nadam se da sam bar malo pomogla.


Hvala ti mimi`s mom, ti imaš psa, jel da? OK joj je dlaka, i voli ove granule. Nemam šta drugo, nastaviću sa tim. Povremeno jede piletinu, šargarepu i pirinač, ali suva hrana je glavna.

Vodu pije Prolom, mada je interesantno da sam se za pravilan izbor vode raspitala bar na pet mesta i dobila različite odgovore - jedan vet mi je prepuručuje, drugi mi je rekao da davanjem te vode nenamerno doprinosim problemu jer ova voda utiče na alkalizaciju mokraće što može da uzrokuje pojavu fosfatnih kristala jer je urin kod mačaka blago kiseo, a jedan dugogodišnji odgajivač da i starijim mačkama daje vodu sa česme.jer je za vodu najbitnije da je bakteriološki ispravna i da ne sadrži teške metale.

E sad što se tiče sterilizacije.....ona se parila u, da ne kažem mladosti, i imala je jedno macenje - onda sam kastrirala mačora a nju nisam sterilisala. Sad mi je samo ona ostala.

Da sam razmišljala ranije, mogla sam je sterilisati kad je bila mladja, sad je jedina u kući a i plašim se intervencija.Skoknuću do teme koju spominješ. Mada ima povremeno teranja, ne znam da li to može da pravi probleme.

Što se tiče eventualnog ponavljanja problema sa uriniranjem, moraću je voditi pa makar i po hladnoći, jer u slučaju da se dijagnostikuje problem sa urinarnim traktom, možda pomogne i hrana namenjena za to.

Pozdrav
 
likiigi samo rad i rad! Sto vise u setnju i to bas po mestima gde ima dosta ljudi. Za pocetak je nemoj bas suvise blizu voditi neko malo izdalje a za koji dan polako krenes sve blize i blize. Naravno naoruzaj se strpljenjem jer sigurno nece biti lako ali po tvom opisu je najverovatnije samo do socijalizacije i nista vise naravno i to je kod nekih pasa velik problem ali bice sve ok.
 
Ejj, i danas mi je jela iz ruke, igrale smo se sa loptom ali mi i dalje ne da da je mazim. Odmah bjezi! Danas je 4 dan da je kod nas. Sta da radim? Samo "rezi" kad krenem rukom prema njoj. Znam da je uplasena ali dokle ce ovako. Ja je volim, pazim, hranim, cistim za njom a ona me ne voli :( (za one koji ne znaju, pricam o maci maloj, staroj 3 mjeseca koju sam prije par dana prisvojila i jako se plasi nas, ali se igra po kuci, skace, ali ne da da je mazimo). Pomagajte!
 
Imam ja neshto da pitam
sinoc sam shetao psa (pudla) i napao je pitbul, ne zelim da ulazim u detalje, samo je on uhvatio za deo vrata i glavu, i 3 minuta je drzao u ustima i bacakao dok je ona skichala, a ja i moj prijatelj i 2 choveka shto su se tu nashla tukli pitbula dok je nije pustio. Kad smo uspeli da mu otvorimo usta pudla je sama otrchala kuci (dobro je da je mogla). Sad kad je pogledash spolja izgleda dobro, ali ne pije, ne jede, ne laje, jedva se pomera itd. ne radi nijedan veterinar sad, pa jel zna neko neshto da mi kaze ?
 

Back
Top