Pitajte pravnika

Da li je validan tj da li vazi bilo kakav ugovor o kupoprodaji, prenosu imovine, apsolutnih prava i sl. (vezano za nekretninu) ako nije overeno u sudu?

I da li u slucaju da je neophodno overiti u sudu da li u sudu moraju da budu prisutne obe strane (i kupac i prodavac tj i i davalac i primalac poklona ako je u pitanju ugovor o poklonu)? Ili je moguce da neko odnese vec potpisano i da na overu bez prisustva jedne od strana bilo prodavca ili bez kupca svejedno?

Takav ugovor po pravilu ne proizvodi pravno dejstvo, ali se on može konvalidirati u sudskom postupku, ukoliko je izvršen u pretežnom delu (posed predat, cena isplaćena). Ugovorne strane moraju obe da se pojave na overi, osim ukoliko neka od strane nije ovlastila neko drugo lice da u njeno ime i za njen račun potpiše ugovor. Ne postoji mogućnost da neko prosto donese potpisan ugovor, jer se on potpisuje na samoj overi.
 
Поздрав свима!

Имам питање у вези оставинске расправе која се води у Зрењанину. Баба је умрла у кући у Зрењанину, али је била и власник стана у Београду. Уговор је био склопљен са ликвидираном задругом "Металац". На изводу листа непокретности стоји "Тан инжењеринг" који је правни наследник задруге "Металац", јер баба изгледа да није укњижила стан. Суд је наложио књижење на бабу у поступку оставинске расправе. Ја сам отишао у катастар, платио све таксе, попунио формулар за пренос својине, ставио уговоре, решење суда из Зрењанина о потреби књижења на бабу (све са печатом и потписом), потврду у исплати стана стамбеној задрузи и умрлице. Али је онда службеница отишла да се консултује са правницом и добио сам одговор да се не књижи на мртве људе. Питао сам како то када је суд донео решење да мора да се укњижи на покојну бабу? Рекли су да члан 44 Зуп-а каже да не може и овакви поступци се обустављају, али би могао да одем до "Тан инжењеринга" и они ће издати нову потврду па ће судији бити јасно да је све у реду.

Добили смо уверење од "Тан инжењеринг"-а да је све исплаћено и да је стари уговор валидан, чиме се потврђује власништво над станом од стране бабе. Послали смо папир и о правном наслеђу и нову потврду о исплати и власништву над станом, међутим судија је усмено рекла адвокату да она то не признаје, нити закон нити те папире, само књижење. Судија се зове Јасмина Станков Бабић, али она није лично била присутна, већ се крије иза судијског помоћника који се зове Јовица Јовановић. Такође је само усмено речено адвокату кога смо ангажовали да су закони у Војводини другачији и да судови у Војводини не признају законе у Србији.

Мени је ово све јако чудно. Да ли овде има елемената и за уставни суд? Да ли требамо да чекамо коначно решење пре реакције? Како да реагујемо на решење? Који судови су надлежни? Да ли је ово корупција? Ако јесте, шта да радимо у том случају?

Хвала унапред!

Sud treba da oglasi ko su naslednici. U ovom slučaju, pošto je vlasništvo vangruntovno, naslednici nasleđuju prava iz obaveze iz ugovora kojim je baba stekla stan. Nakon toga, kao vlasnici se mogu upisati naslednici ako sačine aneks ugovora sa pravnim sledbenikom Metalca, jer katastar ne može da uknjiži samo na osnovu ugovora, jer prosto strana iz ugovora više nije upisana kao vlasnik, već se javlja treće lice - Tan inženjering. Druga opcija je tužba za utvrđivanje prava vlasništva.
 

Back
Top