Pismo podiglo prašinu: Kakve mjere NATO sprema BiH

Čiča demencija te drma. Ovo nije tema o Rusiji i Ukrajini.
Прави си Босанац, нема плиће...

Ако и овде нема мини рата у најави ако не утекнемо сви Срби у НАТО, онда Бог нек нам је у помоћи, опет сви око нас на једној страни, а ми на Руској... дивота...
 

1660759348285.png

Ministarstvo odbrane BiH: NATO će posvetiti posebnu pažnju očuvanju mira u BiH

Ministarstvo odbrane BiH: NATO će posvetiti posebnu pažnju očuvanju mira u BiH


17.08.2022, 18:55:00


NATO će posvetiti posebnu pažnju ka očuvanju sigurnog ambijenta u BiH i sprečavanju bilo kakvih pokušaja narušavanja suvereniteta, integriteta ili ugrožavanja mira, rekli su za BHRT iz Ministarstva odbrane BiH, obrazlažući pismo generalnog sekretara NATO saveza Jensa Stoltenberga u kojem govori o posebnom setu mjera NATO-a pripremljenih za Bosnu i Hercegovinu.

"U narednom periodu će biti intenzivirana podrška Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH prema novom konceptu, odnosno kroz program DCB (Defence Capacity Building), koji podrazumijeva prilagođenu podršku za svaku zemlju pojedinačno, u skladu sa njihovim zahtjevima i potrebama. Cilj programa je dostizanje potrebnog nivoa operativnih sposobnosti i interoperabilnosti OS BiH", naveli su iz Ministarstva odbrane.

Oni objašnjavaju da je to odgovor na potrebe i zahtjeve ovog ministarstva za materijalnom podrškom kako bi se amortiziralo pitanje nedostatka resursa, kao i da će mjere DCB podrške takođe povećati kapacitete deklarisanih jedinica – uključujući razvoj bataljonske grupe lake pješadije u okviru koncepta operativnih sposobnosti.

"Što se tiče OS BiH, razvijanje DCB paketa je još u početnoj fazi, projekti su nominovani od strane MO i OS BiH i trenutno su u fazi razmatranja u NATO. Za očekivati je da isti budu definisani i odobreni u prvoj polovini naredne godine, nakon čega bi počela realizacija", kažu iz Ministarstva odbrane.

Iz Ministarstva odbrane su podsjetili da su na NATO samitu održanom krajem juna 2022. godine u Madridu zemlje članice pružile bezrezervnu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH i najavile da će nastaviti pružati punu političku podršku, kao i podršku jačanju odbrambenih kapaciteta BiH.
 
1662667646586.png




Zbog opasnosti od ruske agresije Biden odobrio vojnu pomoć i za Bosnu i Hercegovinu


Foto: EPA-EFE


Američki državni sekretar Antony Blinken doputovao je u četvrtak u neplaniranu posjetu Kijevu pošto je Bidenova administracija najavila veliku novu vojnu pomoć vrijednu više od dvije milijarde dolara Ukrajini i drugim evropskim državama među kojima je i Bosna i Hercegovina.

Na sastancima s visokim ukrajinskim zvaničnicima, Blinken je rekao da je Bidenova administracija obavijestila Kongres o svojoj namjeri da osigura dvije milijarde dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja Ukrajini i 18 drugih zemalja, uključujući članice NATO-a i regionalne bezbjednosne partnere, koji su u opasnosti od ruske agresije.

U očekivanju odobrenja Kongresa, oko milijardu dolara od toga će otići Ukrajini, a ostatak će biti podijeljen između Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Gruzije, Grčke, Kosova, Letonije, Litvanije, Moldavije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Poljske, Rumunije, Slovačke i Slovenije, saopćio je State Department.

To će pomoći nabrojanim zemljama da "odvrate i odbrane se od novih prijetnji njihovom suverenitetu i teritorijalnom integritetu" jačanjem njihove vojne integracije sa NATO-om i suprotstavljanjem "ruskom utjecaju i agresiji", navodi se u Ministarstvu.

Strano vojno finansiranje ili FMF, omogućava primaocima da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje, često u zavisnosti od njihovih specifičnih potreba.
 

NAKON NAJAVE ZBOG OPASNOSTI OD RUSKE AGRESIJE: Američka ambasadorica u NATO-u Julianne Smith u ponedjeljak u Sarajevu​


Posjeta ambasodorice uslijedit će nakon jučerašnje najave američkog državnog sekretara Antony Blinkena o vojnoj pomoći BiH zbog opasnosti od ruske agresije.

1662724963400.png


Američka ambasada u Sarajevu najavila je na Twitteru da će američka ambasadorica u NATO-u Julianne Smith stići u posjetu Bosni i Hercegovini.

Ova informacija je objavljena na Twitteru.

Kako se navodi u objavi, Smith će našu domovinu posjetiti u ponedjeljak.

Posjeta
ambasodorice uslijedit će nakon jučerašnje najave američkog državnog sekretara Antony Blinkena o vojnoj pomoći BiH zbog opasnosti od ruske agresije.

 

KOMŠIĆ KOMENTIRAO VOJNU POMOĆ SAD-a: "Da se nismo otvoreno i jasno suprotstavili Lavrovu..."​


Iskreni partneri nas poštuju onoliko koliko zaslužujemo i onako kako se sami postavimo.

20220619090656_4982639654def2d5991bb69d000dbcda248cacb038eecca5bdfb2e038cd6cefc[1].jpg



Plan američkog predsjednika Bidena da Sjedinjene Države finansijski pomognu Bosni i Hercegovini i drugim evropskim zemljama u odbrani od ruske agresije u tri tačke potvrđuje ispravnost naše državne i vanjske politike, poručio je to član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić

- Prvo, iako američka politika prema Bosni i Hercegovini može blago mijenjati kurs, predanost Sjedinjenih Država vojnom jačanju i sigurnosti naše zemlje je neupitna. Zato su bile i ostat će naš najvažniji partner, rekao je Komšić.

- Drugo, ta predanost nije samo izraz američke volje nego je i odgovor na našu odlučnost u borbi protiv ruskog malignog utjecaja u Bosni i Hercegovini i regionu. Ovakvi paketi vojne pomoći bili bi nemogući da se nismo otvoreno i jasno suprotstavili ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu i da nismo, uprkos opstrukcijama i omalovažavanju, pa čak i u Sarajevu, izgurali Akcioni plan za članstvo u NATO. Svakako, ozbiljna vojna sila poput Amerike podržava Oružane snage Bosne i Hercegovine zato što su naše jedinice na vježbi sa NATO-om na Manjači dokazale da su sposobne, spremne i odlučne biti punopravan partner zapadnim saveznicima, rekao je Komšić

- Treće, ova odluka Bidenove administracije najbolji je demant tvrdnji domaćih političara koji govore da nas čvrst stav o nametanju Izbornog zakona „svađa sa strancima“. Iskreni partneri nas poštuju onoliko koliko zaslužujemo i onako kako se sami postavimo. Na braniku ideje građanske države i u borbi protiv nametanja nove diskriminacije u Ustavu – mi se postavljamo u skladu sa interesima države, zaključio je Komšić.
 

NAKON NAJAVE ZBOG OPASNOSTI OD RUSKE AGRESIJE: Američka ambasadorica u NATO-u Julianne Smith u ponedjeljak u Sarajevu​


Posjeta ambasodorice uslijedit će nakon jučerašnje najave američkog državnog sekretara Antony Blinkena o vojnoj pomoći BiH zbog opasnosti od ruske agresije.

Pogledajte prilog 1219105

Američka ambasada u Sarajevu najavila je na Twitteru da će američka ambasadorica u NATO-u Julianne Smith stići u posjetu Bosni i Hercegovini.

Ova informacija je objavljena na Twitteru.

Kako se navodi u objavi, Smith će našu domovinu posjetiti u ponedjeljak.

Posjeta
ambasodorice uslijedit će nakon jučerašnje najave američkog državnog sekretara Antony Blinkena o vojnoj pomoći BiH zbog opasnosti od ruske agresije.

Ova izgleda kao neka Džegerkina profilna
 

Odluka je donesena: Ukoliko Rusija blokira novi mandat EUFOR-a, u BiH dolaze NATO snage​


velika britanija


NATO će rasporediti svoje snage u Bosni i Hercegovini, ukoliko početkom oktobra Vijeće sigurnosti UN-a ne produži mandat snagama EUFOR-a, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora. Vlasti Bosne i Hercegovine već su obaviještene da čelnici NATO-a trenutno razmatraju plan raspoređivanja svojih jedinica koje bi, iskoristi li Rusija veto u Vijeću sigurnosti, zamijenile EUFOR-ove jedinice. Informacija bi zvanično trebala biti saopćena početkom naredne sedmice kada u Bosnu i Hercegovinu dolazi američka ambasadorica pri NATO-u Julianne Smith. Ona bi u BiH, objavio je u portal Klix, trebala doputovati u ponedjeljak, a kako saznaje Istraga.ba, imat će sastanke sa zvaničnicima Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine.

Podsjećamo, u novembru prošle godine Vjeće sigurnosti Ujedinjenih nacija produžilo je na godinu dana mandat jedinicama EUFOR-a u Bosni i Hercegovini. Pretohodno je Ruska Federacije insistirala da se iz Rezolucije usvojene 3. novembra 2021. godine izbaci OHR, te da se visokom predstavniku zabrani obraćanje pred Vijećem sigurnosti. Ostale članice su popustile pod ucjenama i mandat EUFOR-a je produžen.

“Vijeće sigurnosti, utvrdivši da situacija na području bivše Jugoslavije i dalje predstavlja prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti, djelujući u skladu s Poglavljem VII Povelje Ujedinjenih naroda: ovlašćuje države članice koje djeluju kroz ili u suradnji s Evropskom unijom da u daljnjem razdoblju od dvanaest mjeseci, počevši od datuma usvajanja ove rezolucije, uspostave multinacionalne stabilizacijske snage (EUFOR ALTHEA) kao pravnog sljedbenika SFOR-am pod ujedinjenim zapovijedanjem i upravljanjem, koje će ispunjavati svoje misije u vezi s provedbom Aneksa 1-A i Aneksa 2 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa (zajednički Mirovni sporazum, S/1995/999, Aneks ), u suradnji s prisutnošću Glavnog štaba NATO-a, u skladu sa dogovorima između NATO-a i EU-a kako je priopćeno Vijeću sigurnosti u njihovim pismima od 19. studenog 2004., u kojima se priznaje da će EUFOR ALTHEA imati glavnu ulogu stabilizacije mira u vojnim aspektima Mirovni sporazum, odlučuje obnoviti ovlaštenje iz stavka 11. svoje rezolucije 2183 (2014) za daljnje razdoblje od dvanaest mjeseci počevši od datuma donošenja ove rezolucije”, navedeno je posljednjem, usaglašenom tekstu Rezolucije koju je Vijeće sigurnosti UN-a, nakon višesedmičnog pregovaranja, usvojilo 3. novembra prošle godine.
Dakle, mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini traje do 3. novembra i ukoliko prije toga Vijeće sigurnosti UN-a ne usvoji novu rezoluciju o produženju mandata EUFOR-u, ove jedinice više neće moći biti na teritoriji Bosne i Hercegovine. U odnosu na prošlu godinu, situacija u Vijeću sigurnosti UN-a se dodatno zakomplikovala, jer je, u međuvremenu, Rusija započela agresiju na Ukrajinu. Međutim, ukoliko Ruska Federacija ne prihvati novu rezoluciju, u BiH će, sada je izvjesno, biti razmještene NATO snage koje su bile predviđene i Dejtonskim mirovnim sporazumom.

“Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda poziva se da usvoji rezoluciju kojom će ovlastiti države članice ili regionalne organizacije i aranžmane da uspostave višenacionalne snage za vojnu provedbu mira (u daljnjem tekstu “IFOR”). Strane znaju i suglasne su da se navedene snage za provedbu mira mogu sastojati od kopnenih, zrakoplovnih i pomorskih jedinica iz država članica NATO-a i država koje nisu članice NATO-a, razmještenih u Bosni i Hercegovini kako bi pomogle u osiguranju poštovanja odredaba ovoga Sporazuma (u daljnjem tekstu “Aneks”). Strane znaju i suglasne su da IFOR započne s provedbom vojnih aspekata ovoga Aneksa poslije prijenosa ovlasti sa zapovjednika UNPROFOR-a na zapovjednika IFOR-a”, navedeno je u Dejtonskom mirovnom sporazumu, Aneks I, član 1, tačka a.

Vijeće sigurnosti je, potom, usvojilo rezoluciju kojom je IFOR zamijenjen SFOR-om, da bi kasnije, kao pravni sljedbenici bile snage EU i NATO-a, koje bi djelovale isključivo u skladu sa ranijim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a. To je potvrđeno i u Rezoluciji 1575, donesenoj u novembru 2004. godine.

“Potvrđuje podršku vlastima Bosne i Hercegovine snagama EU-a i kontinuiranoj prisutnosti NATO-a te njihovu potvrdu da su oboje pravni sljedbenici SFOR-a za ispunjavanje svojih misija u svrhu Mirovnog sporazuma, njegovih Aneksa i dodataka i relevantnih rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i da mogu poduzeti potrebne radnje, uključujući korištenje sile, kako bi se osigurala usklađenost s Aneksima 1-A i 2 Mirovnog sporazuma i relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda”, navedeno je u Rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik 20. septembra putuje u Rusiju gdje bi trebao razgovarati sa tamošnjim predsjednikom Vladimirom Putinom. Jedna od tema sastanka Putin – Dodik bi trebala biti nova rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a o produžavanju mandata snagama EUFOR-a. Dodik će, kako saznajemo, tražiti od Putina da Rusija ne blokira EUFOR, jer je svjestan da bi, u tom slučaju, u BiH došle snage NATO-a. Osim toga, Milorad Dodik preko Mađarske i Francuske pokušava da izlobira donošenje odluke prema kojoj bi jedinice EUFOR-a bile stacionirane samo na području Federacije BiH. Jedan od zagovornika te ideje je i bio i frankcuski general Brice Houdet, inače operativni komandant EU za operaciju ALTHEA. To je onaj oficir koji se u maju ove godine sastao sa Miloradom Dodikom, nakon čega je Dodik kazao da “EUFOR ima njegovu podršku”.

Upravo na tom sastanku Houdet je Dodiku otkrio povjerljive planove i, kako saznaje Istraga.ba, on u budućnosti neće biti operativni komandant EU za operaciju ALTHEA. Mada je, kao zvanični razlog, navedeno da Houdet više ne može obavljati ovu funkciju zbog “narušenog zdravlja”, Istraga.ba saznaje da je francuski oficir uklonjen zbog brojnih pritužbi na njegov rad, prije svega u Bosni i Hercegovini.

Istraga.ba
 

Back
Top