пијандура

gost 202584

Poznat
Poruka
7.236
зашто се алкохоличар вређа кад му се то каже? претпостављам да на форуму има и таквих, можда би суочавање са проблемом олакшало живот њиховом окружењу...
 
trebace ti ogromna snaga ! i nadam se da znas sa kakvim si se zlom uhvatio u borbu
imam drugara koji ne priznaje da je alkos i znam kako izgleda nas razgovor...i izbegavam ga naravno jer razgovor sa njim je nemoguc a pokusavao sam bar 20 puta da doprem do njega i ne vredi i svi koji ga znaju su davno pre mene digli ruke.
ne vredi ako sam sebi ne zeli da iole pomogne mozes da napravis i kontraefekat ! racunaj da moras imati jako puno strpljenja.
ja nisam imao a i on sam nije zeleo da prizna da ima problem vec smo svi mi njegovi drugari bili kreteni idijoti budale a on jedini nema "realan zivotni problem" :(
a ima....
 
trebace ti ogromna snaga ! i nadam se da znas sa kakvim si se zlom uhvatio u borbu
imam drugara koji ne priznaje da je alkos i znam kako izgleda nas razgovor...i izbegavam ga naravno jer razgovor sa njim je nemoguc a pokusavao sam bar 20 puta da doprem do njega i ne vredi i svi koji ga znaju su davno pre mene digli ruke.
ne vredi ako sam sebi ne zeli da iole pomogne mozes da napravis i kontraefekat ! racunaj da moras imati jako puno strpljenja.
ja nisam imao a i on sam nije zeleo da prizna da ima problem vec smo svi mi njegovi drugari bili kreteni idijoti budale a on jedini nema "realan zivotni problem" :(
a ima....

Osim ako postavljac teme ne govori za nekog ko popije par piva kad izadje alkosom..?
 
зашто се алкохоличар вређа кад му се то каже? претпостављам да на форуму има и таквих, можда би суочавање са проблемом олакшало живот њиховом окружењу...

Reci nekome da ima nos ko papagaj i on ce se uvrediti iako je to istina. To je prirodna reakcija ljudskog bica.
Naime ti upucujes to kao kritiku i tako stvaras negativno osecanje u toj osobi te ona odgovara negativnoscu. Daj osobi do znanja da to nije ispravno drugim putem koji ne stvara negativne emocije, npr. kroz salu i nece se vredjati.
 
Zato što nijedan čovek ne želi da prizna da je zavisnik (od bilo čega, a kamoli poroka). Biti zavisnik = biti slab.
E, zato imamo lepe eufemizme, npr: "voli da popije". Ova fraza nam poručuje da je pijenje stvar čovekove slobodne volje, tj izbora (on "voli", a ne: on mora).
Alkoholičar ne voli da uzima reč alkohol u usta. On radije kaže: rakija, vino. Reč alkohol deluje poput nekog sterilnog laboratorijskog sastojka, nečeg što služi da se ispiraju spoljašnje rane. Za unutrašnje rane je potrebno nešto oplemenjeno bojom i aromom, nešto što se može sipati u čašu i ličiti na tečno zlato, dukat, sećanje na detinjstvo, dunje na kredencu, prizivanje nekadašnje sreće.

Alkoholičar će se uvrediti ako mu kažeš da je bolestan u istoj meri kao što je bolestan i onaj što "voli malo da se ufiksa". Pijančenje zvuči nekako domaćinski (pečenje rakije kao deo tradicije, čašica pre doručka za dobru cirkulaciju, posle ručka za dobro varenje, uveče za dobro raspoloženje), dok narkomanija zvuči strano, zapadnjački trulo: nekoj obesnoj, razmaženoj omladini prohtelo se da imitira drogirane rok zvezde. Alkoholizam se, sasvim pogrešno, često dovodi u vezu sa siromaštvom (ako nema drva za ogrev, ima brlje da se čovek ogreje) a narkomanija sa viškom para. Osim toga, oko alkoholičara se, nažalost, još uvek vrti neki romantični oreol boemštine (osim ukoliko alkoholičar nije agresivan): alkoholičari su pesnici i slikari umornih lica koji piju da zaborave, ili da dobiju inspiraciju, ili neko ko tiho, u ćošku kafane, oplakuje svoju nesrećnu ljubav. Alkoholičar lomi čaše jer je alkohol iz njega izvukao neku tugaljivu istinu (a ne, na primer, pomutio svest), i sve mu se prašta, jer je - nesrećan. Njegova trezna okolina može da bude nesrećna koliko hoće, ali samo on ima tapiju da svoju nesreću obelodanjuje na destruktivan način. Zato što je alkoholičar. I tu se krug zatvara.

Postoji u američkim filmovima onaj momenat kada alkoholičar/ka dođe na skup anonimnih alkoholičara i drhtavim glasom prvi put izgovori: My name is ... and I am an alcoholic. Kažu da je taj momenat pola puta do izlečenja.
Ali ja nešto ne verujem da je to tačno. Samosagledavanje je početak početka, a ne i pola puta. Čovek je na pola puta tek kada čvrsto odluči da neće ići putem samodestrukcije, ma koliko taj put izgledao zavodljiv.
I mislim da treba mnogo, mnogo strpljenja i podrške da se alkoholizam izleči.

My name is Borac, and I am a smoking/cigarette addict. z:mrgreen:
 
Zato što nijedan čovek ne želi da prizna da je zavisnik (od bilo čega, a kamoli poroka). Biti zavisnik = biti slab.
E, zato imamo lepe eufemizme, npr: "voli da popije". Ova fraza nam poručuje da je pijenje stvar čovekove slobodne volje, tj izbora (on "voli", a ne: on mora).
Alkoholičar ne voli da uzima reč alkohol u usta. On radije kaže: rakija, vino. Reč alkohol deluje poput nekog sterilnog laboratorijskog sastojka, nečeg što služi da se ispiraju spoljašnje rane. Za unutrašnje rane je potrebno nešto oplemenjeno bojom i aromom, nešto što se može sipati u čašu i ličiti na tečno zlato, dukat, sećanje na detinjstvo, dunje na kredencu, prizivanje nekadašnje sreće.

Alkoholičar će se uvrediti ako mu kažeš da je bolestan u istoj meri kao što je bolestan i onaj što "voli malo da se ufiksa". Pijančenje zvuči nekako domaćinski (pečenje rakije kao deo tradicije, čašica pre doručka za dobru cirkulaciju, posle ručka za dobro varenje, uveče za dobro raspoloženje), dok narkomanija zvuči strano, zapadnjački trulo: nekoj obesnoj, razmaženoj omladini prohtelo se da imitira drogirane rok zvezde. Alkoholizam se, sasvim pogrešno, često dovodi u vezu sa siromaštvom (ako nema drva za ogrev, ima brlje da se čovek ogreje) a narkomanija sa viškom para. Osim toga, oko alkoholičara se, nažalost, još uvek vrti neki romantični oreol boemštine (osim ukoliko alkoholičar nije agresivan): alkoholičari su pesnici i slikari umornih lica koji piju da zaborave, ili da dobiju inspiraciju, ili neko ko tiho, u ćošku kafane, oplakuje svoju nesrećnu ljubav. Alkoholičar lomi čaše jer je alkohol iz njega izvukao neku tugaljivu istinu (a ne, na primer, pomutio svest), i sve mu se prašta, jer je - nesrećan. Njegova trezna okolina može da bude nesrećna koliko hoće, ali samo on ima tapiju da svoju nesreću obelodanjuje na destruktivan način. Zato što je alkoholičar. I tu se krug zatvara.

Postoji u američkim filmovima onaj momenat kada alkoholičar/ka dođe na skup anonimnih alkoholičara i drhtavim glasom prvi put izgovori: My name is ... and I am an alcoholic. Kažu da je taj momenat pola puta do izlečenja.
Ali ja nešto ne verujem da je to tačno. Samosagledavanje je početak početka, a ne i pola puta. Čovek je na pola puta tek kada čvrsto odluči da neće ići putem samodestrukcije, ma koliko taj put izgledao zavodljiv.
I mislim da treba mnogo, mnogo strpljenja i podrške da se alkoholizam izleči.

My name is Borac, and I am a smoking/cigarette addict. z:mrgreen:

бивша колегинице, одличан 10.
али, неопходност самопризнања узрока је кључ. а док год долећу репутације лек је неприхватљив...
 
Prosetajte do "religije" ili "politike", da vidite sta je zavisnost.
Destruktivna, jakako.

Pivo omeksava coveka, a radza ga razgoreva. Na kraju covek jednako postane splacina, ali je put razlicit.
Kao opijum i lsd. Pretvorice zdravu jedinku u fleku, ali ce druga fleka biti u boji.

Drugi dnevnik, grand farma i navlacenje gradjana na bensedine pravi vecu stetu drustvu nego jednogodisnja proizvodnja alkohola. Alkohol utice na svest, a navedeno zlo na volju.
my name is not hakim and i am confused too.

Potrebna definicija za: пијандура
 
Na Zdravlju sam otvorila temu "Mamurluk", izdvojila je od teme o alkoholizmu. Niko ne odgovara. Niko nije bio čak ni mamuran.
Kada osoba prizna da je alkoholičar, tada započinje lečenje i APSTINENCIJA
 
зашто се алкохоличар вређа кад му се то каже? претпостављам да на форуму има и таквих, можда би суочавање са проблемом олакшало живот њиховом окружењу...

Istina obično najviše pogađa...ljudima sve reci, ali istinu prećuti :malav:. Uvek se izvlače kako popiju samo čašicu - dve. A ako priznaju, početak puta ka izlečenju.
 
Na Zdravlju sam otvorila temu "Mamurluk", izdvojila je od teme o alkoholizmu. Niko ne odgovara. Niko nije bio čak ni mamuran.
Kada osoba prizna da je alkoholičar, tada započinje lečenje i APSTINENCIJA

мамурлук ми је најгори део пијанства. као и увек, бол је пријатељ а сви који се боре само против последица непријатељи.
 
Poslednja izmena:
зашто се алкохоличар вређа кад му се то каже? претпостављам да на форуму има и таквих, можда би суочавање са проблемом олакшало живот њиховом окружењу...

ja nzm ..mozda sam ja alkos..jer svaki dan moram da popijem barem dvije case bilo cega,cisto da budem mrtvo more..
da me probudis u 5 ujutro i da kazes budim te da idemo da pijemo ja bix sa toliko zadovoljstva ustala..
volim da popijem,ma sve pare tamo da dam..
*** ne volim ni ja da mi kaze pjanduro,jer nekako ta rijec u takvim situacijama ne zvuci mi bas extra..:D
 
ja nzm ..mozda sam ja alkos..jer svaki dan moram da popijem barem dvije case bilo cega,cisto da budem mrtvo more..
da me probudis u 5 ujutro i da kazes budim te da idemo da pijemo ja bix sa toliko zadovoljstva ustala..
volim da popijem,ma sve pare tamo da dam..
*** ne volim ni ja da mi kaze pjanduro,jer nekako ta rijec u takvim situacijama ne zvuci mi bas extra..:D

знаш, млеко је здраво (ако краве пасу) и нико те не би звао тако ружно...
 

Pijandura je hardcore ljubitelj alkohola.

Par definicija pijandure sa Vukajlije - rečnika slenga:

To je svako iz ekipe, ispred lokalne prodavnice, koja doručkuje vinjak.

Пијандура је категорија људи које уопште не волим. Сваки пут кад излазим из кафане неко од њих ми стане на руку.

To je da se, kao, nasmejemo.
Mada, sumnjam da je porodici pijandure smešno.
 
зашто се алкохоличар вређа кад му се то каже?

Ovako isto možeš pitat zašto se budala vređa kad joj se kaže da je budala.

Naravno, niko se neće uvredit ako mu kažeš da je lep ko upisan - čak i ako slažeš.

Postoje negativne konotacije reči; što ni u kom slučaju ne znači da su pogrešne. Svako zna da alkoholičar ima negativnu; pa i alkoholičar.

U principu, verujem da i sam znaš odgovor na svoje pitanje. Sve što će se ovde napisati, samo je blebetanje, i ponavljanje teorija i floskula.

Naravno, uvek bi mogao temu izdići na: zašto se bilo ko uvredi na bilo šta istinito što mu se kaže; mada bi onda zabludeli u palamuđenje tipa šta je istinito i ko ima pravo da procenjuje, i zašto čovek nije u stanju prihvatiti istinu čak i kad ga (ona) vređa.

Kako na to nema odgovora, možemo samo palamuditi.
 
зашто се алкохоличар вређа кад му се то каже? претпостављам да на форуму има и таквих, можда би суочавање са проблемом олакшало живот њиховом окружењу...

ne vreda se svako, vreda se onaj ko oseca krivicu sto je alkoholicar, jer zna da radi nesto lose a nema dovoljno slobodne volje da uradi nesto po tom pitanju, tako da kad mu neko kaze da je alkoholicar, samo mu trlja so na ranu
jedan moj stric, znao je da je "pijandura" i nije se vredao ako si mu to rekao, jer on za sve krivi svoje roditelje

fuj stvarno mrzim oni koji piju

i mrznja je u nekom smislu zavisnost, bolje ih sazaljevaj ,ako vec nesto osecas prema alkoholicarima
 

Back
Top