Pasulj - jedna od najzdravijih namirnica

Neno

Elita
Poruka
20.383

Tako jednostavna i svakodnevna, a jedna od najzdravijih namirnica. Pasulj, posebno crni, pun je zdravih sastojaka.

U kategoriju superhrane, odnosno namirnica koje posebno blagotvorno utiču na zdravlje, spadaju najraznovrsnije i egzotične namirnice, ali i jednostavne, svakodnevne i tako uobičajene u ishrani.

pasulj.jpg

Jedan od njih je pasulj. Pun je vlakana koja štite srce. Takođe je bogat proteinima – pola šolje pasulja ima istu količinu proteina kao 300 grama mesa, prema Američkom udruženju za dijabetes. Osim proteina i složenih ugljenih hidrata, pasulj sadrži važne vitamine i minerale kao što su folna kiselina, mangan, kalijum, gvožđe, fosfor, bakar i magnezijum.

Proteini u pasulju pomažu mišićima u našem telu, a složeni ugljeni hidrati obezbeđuju stalan izvor energije. Između belog pasulja i drugih vrsta pasulja birajte druge vrste jer sadrže antioksidante i izoflavone, koji su moćno jedinjenje koje sprečava nekoliko vrsta raka, pre svega debelog creva, smanjuje rizik od srčanih oboljenja, poboljšava snagu kostiju i zdravlje prostate i olakšava simptomi menopauze.

Potopiti pre kuvanja​

Iako se o pasulju pisalo u najstarijim pronađenim zapisima, stari Egipćani su ga sadili i pre Tutankamona, a jeli su ga stari Grci u Evropi i Indijanci u Americi, poslednjih godina crni pasulj privukao je pažnju naučnika.

Naime, smatra se da uspešno sprečava rak debelog creva održavajući zdrav sistem za varenje. Prepuna je hranljivih materija poput minerala molibdena, koji učestvuje u metabolizmu, i vitamina B9 i B1, vlakana, triptofana (esencijalne aminokiseline u ljudskoj ishrani), mangana, proteina, magnezijuma, fosfora i gvožđa. Neki podaci govore i da crni pasulj (i pasulj uopšte) može da smanji rizik od srčanih oboljenja za čak 82 odsto.

Pasulj, kao i druge mahunarke, omiljeno je jelo vegetarijanaca i vegana jer nadoknađuje nedostatak proteina u ishrani, a često se sprema u kombinaciji sa žitaricama.

Pasulj pre kuvanja treba potopiti jer će se lakše svariti. Nije preporučljivo jesti ih sirove (kao i pasulj) jer neke vrste pasulja mogu da sadrže toksične materije koje se uništavaju termičkom obradom, čak i nakon deset minuta. Većina mahunarki se duže kuva.

Zašto imamo gas posle pasulja​

Pasulj sadrži i vlakna – oligosaharide, koji se sastoje od tri do pet molekula šećera povezanih tako da ih telo ne može svariti ili apsorbovati. Naše telo ne može sam da rastvara oligosaharide, ali bakterije koje žive u crevima mogu, a one proizvode metan kojeg se telo samo oslobađa.

Možete sebi pomoći ako dobro operete pasulj, potopite ga noć pre kuvanja, promenite vodu u kojoj se kuva i dodate kombu algu, kim, anis i komorač. Sve ovo može smanjiti nadimanje nakon konzumiranja mahunarki.

živim.hr
 
svi mlečni proizvodi su mi takođe pod crveno uključujući i sladoled na moju veliku žalost osim jogurta koji je pod zeleno tj.idealna hrana što je zanimljivo
pod crveno su mi još i čokolada,margarin,semenke suncokreta i som a zeleno osim jogurta,pepermint,seme komorača i komorač,sve moguće ostalo mi je neutralno
da je ovo tačno uverio sam se pre neki dan kad sam posle dugo vremena jeo picu sa kačkavaljem parmezanom itd hteo sam da umrem od nadimanja i sličnih stanja
 
Ne smem ja mahunarke radio sam pre par mesci test intolerancije na hranu sve vrste pasulja i sočiva mi je pod crveno izbegavajte ne jedite te namirnice
И то може да се мења временом, можда је неко тренутно стање у питању. Зависи и од припреме јела, али и квалитета намирница. Можеш временом да их уводиш и испробаваш, па да видиш како ће реаговати организам.
svi mlečni proizvodi su mi takođe pod crveno uključujući i sladoled na moju veliku žalost osim jogurta koji je pod zeleno tj.idealna hrana što je zanimljivo
pod crveno su mi još i čokolada,margarin,semenke suncokreta i som a zeleno osim jogurta,pepermint,seme komorača i komorač,sve moguće ostalo mi je neutralno
da je ovo tačno uverio sam se pre neki dan kad sam posle dugo vremena jeo picu sa kačkavaljem parmezanom itd hteo sam da umrem od nadimanja i sličnih stanja
То је због лактозе вероватно, али ово за јогурт је занимљиво, што кажеш. Мени је једна докторка препоручила да га избацим из исхране и то препоручује свима, јер сматра да када се у јогурт додаје нешто да би имао одређени рок трајања, густину, између осталог скроб, онда од њега нема неке користи. Да је домаћи, ипак би било другачије.

У пици има доста глутена и лактозе (пошто има качкаваља и пармезана) и то је комбинација која уме да направи хаос у трбуху, нарочито ако имаш прболема с варењем, цревима.
mada nekada mi smetaju i ove stvari koje su na spisiku neutralno tako da nije baš sve tu tako jednostavno ali ove što su pod crveno će obavezno da mi prave problem tu nema greške
Пасуљ треба да буде квалитетан и можда пре тамнији и ситнији, обавезно се намаче преко ноћи и онда кувати с ловоровим листом, а може и мало соде да се стави. Од зачина: мирођија, морач, анис или ким. Те биљке иначе помажу код надимања, поспешују варење.
 
Пасуљ треба да буде квалитетан и можда пре тамнији и ситнији, обавезно се намаче преко ноћи и онда кувати с ловоровим листом, а може и мало соде да се стави. Од зачина: мирођија, морач, анис или ким. Те биљке иначе помажу код надимања, поспешују варење.
I menta/nana
 

Back
Top