Partijska država put do propasti

Waterfall

❤️
VIP
Poruka
55.076
Svetska kriza je samo dobar izgovor za odsustvo reformi od 2000. do sada
- Partijska država put do propasti -

Svetsku krizu smo dočekali potpuno nespremni, sa balastom starih i novih partijskih kadrova koji su navikli da žive bogato i udobno. I sa nezadovoljnim građanima čije je nade svaka takozvana demokratska vlada izneverila. Zbog toga ovaj porez od šest odsto građani ne doživljavaju kao akt solidarnosti, već kao namet koji treba da „odabranima“ i dalje omogućava udoban život, kaže za „Blic nedelje“ prof. dr Jelena Vlajković, klinički psiholog.

Ona dodaje da se običan čovek oseća iskorišćenim, napuštenim i izneverenim.
– Jasno je da je Vlada spremna na manje kozmetičke promene ne bi li zavarala građane. Ali, rekla bih da nema više tako mnogo naivnih – kaže naša sagovornica.
Danilo Šuković, ekonomista i član Saveta za borbu protiv korupcije, smatra da će uvođenjem solidarnih poreza standard života građana Srbije pasti za 20 odsto.
– To zapravo znači da ćemo ove godine živeti za petinu lošije nego prošle, i to samo ako ne bude novih iznenađenja, koja su u uslovima krize i više nego moguća. Vlada se ponaša kao da je u konfuziji i povlači iznuđene poteze, što u šahu znači da sledi mat. Situacija u kojoj se nalazimo nije nimalo ohrabrujuća za obične građane. Posebno zato što je Vlada propustila da ustanovi diferencijalne poreze, odnosno da napravi razliku između nameta na džep siromašnijih i onih drugih slojeva našeg društva – kaže Šuković.
Ekonomisti su složni da će politika borbe protiv efekata recesije najgore pogoditi srednju klasu, koja je nakon propasti devedesetih godina tek nedavno počela polako da oživljava.
Činjenica da je Srbija partijska država neće se obiti o glavu samo običnim građanima. Kako kaže Aleksandar Stevanović, ekonomista iz Centra za slobodno tržište, Vladina odluka da se uvede dodatno oporezivanje je neznalačka jer direktno atakuje na privatni sektor koji najviše puni budžet.
– Nikada se nije desilo da uvođenje novih poreza doprinese savladavanju ekonomske krize, već je krizu uvek produbljivalo. Srbija je metastazirana partijska država koja troši više od polovine onoga što stvori deo Srbije koji nešto privređuje. Zasigurno postoji rešenje, ali se ne sviđa partijskim elitama, a to je da se odreknu svojih privilegija i da jasno kažu svojoj „partijskoj bazi“ da se novac zarađuje na tržištu. Lakše je iscediti produktivni deo Srbije nego raditi na stvaranju dobrog poslovnog okruženja koje bi privuklo ozbiljne investitore, ali i ostavilo partokratiju bez posla i moći – kaže Stevanović, i dodaje da je ova vlada pokazala da nema nikakvu razložnu ideju kako da se izbori s krizom, nego se sve ekonomsko-marketinške mere svode na dnevnopolitičku partiju flipera.

http://www.blic.rs/politika.php?id=85719
 
Poslednja izmena:

Back
Top