Parga - Putopis

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.025
parga dron_1.1.1.jpg


Ove godine je izbor za letovanje pao na još jedar biser na grčkoj jonskoj obali i mestašce kao iz bajke...Parga.

Nakon ostrva u ovoj regiji ovaj put sam se odlučio za kontinentalni deo, a i kako sam ovaj put išao sa dragom @Lorelajn kojoj je ovo bukvalno prvi put u Grčkoj želeo sam da je "navabim" na ovu zemlju sa jednim ovakvim slatkim ušuškanim mestašcetom....a i da izbegnem troškove trajekta u ovoj krizi :D

Parga se nalazi nekih 50-ak kilometara južno od Igumenice gde se završava autoput Egnatia Odos, ukupno ~930km od Beograda za koju treba sa pauzama i granicom dobrh 11 sati efektivne vožnje. Mi smo pravili pauzu na Starom Dojranu u Makedoniji gde smo prespavali i odmah tu prešli granicu na Dojrani prelazu gde bukvalno su bila jedna kola ispred nas tako da od čekanja nije bilo ništa i kako početkom septembra nije bilo ni preteranih gužvi na samom putu prilično smo lagodno prošli i efektivno maximalizovali vreme.

parga4.jpg
 
Smeštaj sam tražio po principu "samo da je na ravnom i ima parking" i to sam našao u Maria & Kyros House kod jedne fine bake Marije 🌹 koja nam je donosila pite i kolače skoro svako jutro. Najvažnija stvar je apsolutno blizina parkinga u ovom slučaju je to prerađeni maslinjak ali sa dosta mesta i dobrom količinom hlada. U gornjem delu grada u starom gradu kod magistrale je blagi užas za parking a često se i naplaćuje. Dakle ako idete sa kolima ovo vam je pod obavezno da rešite.
Takođe pogledajte dobro na google maps o kakvom "obezbeđenom" parkingu se radi jer vrlo često to znači da možete da parkirate ispred vile(ako ima mesta jasno) a ovde su ulice jako uske u samom centru. Ja sam se umalo zeznuo verujući opisu na Booking-u, posle sam skontao i potvrdio na tripadvisor u komentarima da je reč samo o ovome drugom pa sam srećom našao smeštaj.

parga..p.jpg
 
Poslednja izmena:
Parga je prelep gradić ali mali. Može se prepešačiti za bukvalno 15-20 minuta lagane šetnje. Osim raznobojnih kućica ima Panagia ostrvce sa malom crkvom a iznad se nadvija stara Venecijanska tvrđava do koje vode uličice klasične mediteranske. Kamenite, uske,sa puno cveća, malih radnji i restorana.
Pre puta sam dosta čitao o brdovitosti Parge i iako jedan deo jeste uzbrdo zaista nije ništa dramatično da bi vas odvratilo. Ni blizu.
Sve je to ulepšano predivnom nijansiranom plavom bojom Jonskog mora. Parga i čitav taj kraj je prepun maslinjaka i vožnja je zaista uživanje tim krajem.
Da bi imali konkretan uvid ovaj put sam pošao potpuno opremljen sa gimbalom i dronom...pa vam na ovom putopisu dajem snimke da bi i videli ono što mo i mi.

Ovo je recimo šetnja koju je rano ujutru @Lorelajn pravila...sa originalnim zvukovima :lol: Ovde je bukvalno prešla od našeg smeštaja do skoro tvrđave, skrećući i kod plaža i nekih uličica i trebalo je 27 minuta...dobro vežbala je sa gimbalom...malo zastajala...:lol:

 
Inače smo snimali i uveče kada je bilo puno i uspon na tvrđaviu ali to će morati da sačeka malo obrade jer smo pričali svašta usput pa će biti neke muzike umesto zvukova :lol:

Ovo su moji snimci dronom iz vazduha preko Panagia ostrva , samo spojeno par naleta isto neobrađeno....naleti sa i bez filtera.

 
Mesto je savršeno fotogenično i ima sve elemente odredišta za parove i porodice. Ima dve glavne plaže i jednu veliku sa druge strane tvrđave, ima šetalište,marinu, nema diskoteke ni klubove, nema "mladih ludih" partijanera, prilično je tiho,ogroman izbor restorana(ne baš i menija ali o tome kasnije), mnogo štandova girosa, dovoljno pekara, nekoliko radnji i manjih supermarketa(nema velike lance...najbliži Lidl je 50-ak km) dovoljnih da se snadbete, kafiće, apoteke....turistička infrastruktura je zaista pristojna.

20220906_204030.jpg


20220906_201527.jpg


20220906_203108.jpg
 
Dve plaže koje su u samom mestu su Krioneri i Piso Krioneri.


krioneri.JPG


Krioneri je uz samo šetalište i prilično puna uvek. Uglavnom je neki sitan šljunak koji prelazi u krupniji ali nisu neophodne patike za plažu. Set ležalki je 12e a zauzvrat imate buku u ful izdanju sa šetališta i "komšiju" na par decimetara od vas :lol:
Iskreno jedino što mi je ovde bilo privlačno bilo je da preplivam sa nje do Panagia ostrva ali se ispostavilo da zaista nije nikakav izazov jer je preblizu i visok čovek može bez problema da prepešači barem pola puta ako ne i više.
Voda je čista.
Ovo je valjda ok za ljude koji vole statičan odmor ali kao i na prethodnim putopisima što sam napisao, za mene je besmisleno...ova regija je bogata predivnim plažama i osim za prvu pomoć ne preporučujem. Ali ukusi su različiti.


DSC_0458.jpg


DSC_0444.jpg
 
Manja plaža je Piso Krioneri, šljunkovita je i u pitanju je krupniji šljunak. Pozitivno je što je ušuškanija i nije toliko prometna.
Ja se ovde nisam zadržavao ni slikao pa ću prepustiti @Lorelajn da napiše koju o ovom delu.
 
Valtos

Plaža koja se nalazi iza Venecijanske tvrđave i ogromna je sa jako sitnim šljunkom i peskom. Ovo je "prava" plaža do koje se može doći peške preko tvrđave(15-ak minuta uzbrdo ali ima i nauzad :mrgreen:), kolima (ima besplatan veliki parking duž cele plaže) ili brodićem sa glavnog doka iz centra Parge.
Mi smo ovde dolazili kolima naravno. Cena seta ležaljki je 10€. Iza ima dosta kafića i restorana gde možete uzeti neki take-away giros ili kafu. Ne donose na samu plažu. Ima dosta glisera i čamaca ali je plaža zaista ogromna pa ne predstavlja problem. Ima dosta mesta i za sopstveni suncobran i da se baci peškir. Svakako bolja opcija od gradskih.

20220905_155812.jpg


IMG_20220905_095006.jpg


parga6_1.1.1.jpg
 
Odakle poceti o putu ka jos jednoj nijansi plavoj ove godine... :aha:
Mozda da krenem od samog pocetka i Makedonije koju sam takodje prvi put takla u zivotu tokom ovog puta...

S obzirom da sam genetski vise generacija poreklom iz pitome ravnice...Panoskog mora...vec na prve znake brezuljaka bice mi se sinhronizuje sa elektrokardigramom reljefa...sto u prevodu znaci uzudjenje ka svemu sto je makar malo uzdignuto...sta cu...jace je od mene :mrgreen:

Da se sada ne uzivljavam i rasplinem ponovo pri secanju tom...Pokusacu da se skoncentrisem i prenesem i neku objektivnu informaciju kroz moje filtere stvarnosti :D Drugacije i ne bih mogla...

Sama Makedonija mi deluje maleno ali vrlo sarmantno :)
Prvo sto sam primetila su leanderi kojih kod nas je li nema...kao i posadjene cetinare uz duz autoputa koji daju berem meni jednu posebnu notu, draz...

Deo od autoputa prema Dorjanu mi se posebno svideo...Pun je bio prelepih predela, vinograda, brezuljaka....Snimili smo ali mislim da Fortes nece da okaci dok ne izbrise moje zavijanje uz pesmice za dobrobit svih :D

Smestaj koji je tamo Fortes nasao je fantastican i veoma povoljan. Svaka preporuka za Fuk Tuk. Dobili smo prilicno veliki apartman blizu jezera sa restoranom koji je takodje vrlo lep, dobar i povoljan.

No prvo smestaj. Ovako je izgledao.

d1.jpg

d2.jpg
 
Odakle poceti o putu ka jos jednoj nijansi plavoj ove godine... :aha:
Mozda da krenem od samog pocetka i Makedonije koju sam takodje prvi put takla u zivotu tokom ovog puta...

S obzirom da sam genetski vise generacija poreklom iz pitome ravnice...Panoskog mora...vec na prve znake brezuljaka bice mi se sinhronizuje sa elektrokardigramom reljefa...sto u prevodu znaci uzudjenje ka svemu sto je makar malo uzdignuto...sta cu...jace je od mene :mrgreen:

Da se sada ne uzivljavam i rasplinem ponovo pri secanju tom...Pokusacu da se skoncentrisem i prenesem i neku objektivnu informaciju kroz moje filtere stvarnosti :D Drugacije i ne bih mogla...

Sama Makedonija mi deluje maleno ali vrlo sarmantno :)
Prvo sto sam primetila su leanderi kojih kod nas je li nema...kao i posadjene cetinare uz duz autoputa koji daju berem meni jednu posebnu notu, draz...

Deo od autoputa prema Dorjanu mi se posebno svideo...Pun je bio prelepih predela, vinograda, brezuljaka....Snimili smo ali mislim da Fortes nece da okaci dok ne izbrise moje zavijanje uz pesmice za dobrobit svih :D

Smestaj koji je tamo Fortes nasao je fantastican i veoma povoljan. Svaka preporuka za Fuk Tuk. Dobili smo prilicno veliki apartman blizu jezera sa restoranom koji je takodje vrlo lep, dobar i povoljan.

No prvo smestaj. Ovako je izgledao.

Pogledajte prilog 1225020
Pogledajte prilog 1225021
Lorelajn, mogla bi i ti da nam pises o cenama...sta ti se nije svidelo...ljudima koji tamo zive ili dolaze
 
Lorelajn, mogla bi i ti da nam pises o cenama...sta ti se nije svidelo...ljudima koji tamo zive ili dolaze
Mislis na Makedoniju ili Grcku?

U svakom slucaju pisacemo naravno o cenama i o svemu :)

Nego pokusavam da idem nekim redosledom pa jos samo ovo sto se tice Makedonije.

Cene su barem tamo gde smo mi bili, u Starom Dorjanu negde grubo duplo jeftinije nego u Srbiji.
Kugla sladoleda je 50 din ali ako uzmes dve onda je jos jeftinije.
U tom restoranu koji je u okviru hotela i pri samom jezeru jeli smo i pili oboje za nekih 20 evra. Ne secam se vise sta smo sve narucili ali se secam da smo racunali da bi nas isto to u Srbiji izaslo preko 35 evra grubo.

Svi suveniri, lancici su smesno jeftini u poredjenju i sa Srbijom. Posto smo bili samo jednu noc tamo, nisam istrazivala dalje cene.

Sto se tice jezera...Samo jezero je meni prelepo i cisto. Ono sto mi se ne svidja je taj turisticki deo posto su sve plaze privatizovane ili sta god da jesu ali imaju ogradu. Dakle setate se pored ograde. To mi se recimo ni malo nije dopalo.

Medjutim te plaze su zaista ciste i uredne. Ljudi su mili i dragi.

Evo i par slica jezera bez nekog kvaliteta, samo uslikane mobilnim.

d3.jpg

d4.jpg

d5.jpg
 
Prelazak preko Makedonije nas je kostao nekih 15 evra u oba pravca za putarinu. Fortes je kupio onu karticu...MNG? Valjda :D

Kao sto je vec napisano granicu smo presli brzo...i stigosmo u Grcku :klap:

Manje vise taj put sve do tih nekih 50km od mora je prilicno slican kao u Makedoniji...Autoput, sta ocekivati.
Ja sam iskreno malo bila pod stresom posto nije bilo previse stajalista. Slicno iskustvo sam imala jos samo u Rumuniji :D

Posle gomile tunela presli smo na taj mnogo lepsi deo gde se vec u vazduhu da namirisati more :heart:

Posto nikada nisam bila u Grckoj ne mogu da poredim Pargu sa ostalim mestima ali mi sama Parga nekako vuce na Italiju sa svim tim uskim ulicicama, raznolikim i sarenim kucicama...:heart: tj. mogu sa Paxosom i Sivotom ali i tome cu takodje kasnije :)

Iskreno mi se cini kao malo skloniste raja, mirno ali opet zivo...Nadasve romanticno, ususkano, stvoreno za parove kojih smo tamo i najvise vidjali.

Posebno mi se svidelo sto za razliku svih mesta gde sam do sada u zivotu bila, ovde su bili i stariji parovi, cak i onih preko 60...Bilo ih je lepo videti kako se drze za ruke, opustaju, veceraju... Mislim koliko god to nekome cudno zvucalo ali eto...kao da se zaista ljubav ugnezdila u ovo malo mestasce.
 
I sve je bilo wow wow...dok nismo seli u restoran...i ja narucila musaku :)
Uzelela sam je se bas...Medjutim...PATLIDZAN u musaki! Molim vas lepo...Ja sam vas upozorila!!!

Inace musaka je bila 10 evra tu. Najeftinija na koju smo naleteli je 8,5 evra a najskuplja 12 evra.

g2.jpg

Uzo, moj prvi, bozanstveni :heart:

Ovako u ovoj bocici je 8 evra, ukoliko porucujete posebno, casica vam je 3 evra. Dakle mnogo vise se isplati naruciti celu bocicu.

U prodavnici je mali uzo oko 3,5 evra a veliki od 1l ili 0,75 je oko 15 evra.

g1.jpg
 
Prelazak preko Makedonije nas je kostao nekih 15 evra u oba pravca za putarinu. Fortes je kupio onu karticu...MNG? Valjda :D

......
Imam ENP tag za srpske autoputeve a u Makedoniji M-tag karticu. To će od danas koliko sam čuo biti objedinjeno pa ko ima naš ENP tag samo treba da sinhronizuje isti na nekoj pumpi ili naplatnom mestu za Open Balkan i može da piči kroz Makedoniju sa tim.
 

Back
Top