Jotanka
Domaćin
- Poruka
- 4.987
To se odnosi na vrstu uglja koji se koristi na zapadu i koji se stvara jedino u uslovima kada ulje ili mast pada na samu žar. To je vrsta crnog dima, sličan onom koji se dobija kada se upali guma ili vosak.
Pečenje na žaru uopšte nije strašno i svakako je daleko zdravije od pečenja na plotni, ringli i sl jer radi se o dimu.
Žar uopšte neće nestati zbog toga što se peče paprika. Te kapi će da doprinose dimu dodatno (plavi dim).
Ako baš postoji strah od ''kancera'' preko roštiljanja, onda se mogu paprike potopiti u pivo ili se sam žar regulisati pivom. Pivo, pogotovo tamno smanjuje taj rizik i do 90%. Opet, potrebno je baš puno konzumiranja takvih supstanci da bi došlo do potencijalne pojave kancera, a paprike ne samo što će se oljuštiti već će se i dodatno obrađivati u sirćetu, belom luku itd da ne nabrajam.
Rizik, ako ga i postoji, je minimalan, i svakako daleko manji od rizika pečenja paprike na ringli (koja se često trlja raznoraznim sredstvima za čišćenje) ili plotni (koja je često prepuna rđe).
PAH o kom se piše u tekstu takođe postoji i u svakodnevnom životu, udisanju azduha, pogotovo u gradu. Tu je čak i viša količina negativnih supstanci no što bi ikad mogla biti kod roštilja. Dalje, jedna cigareta ima 100.000 x veći faktor rizika za oboljenje od raka no sam roštilj.
Takoreći, potrebno je pojesti oko 20kg ugljenisanog mesa pa tek onda uvideti razliku u organizmu, pod uslovom da je organizam čoveka podložan tim supstancama.
A čak i da jeste podložan, pržene stvari su daleko kancerogenije no bilo šta na roštilju što se sprema.
Ovaj rizik o kom se piše se odnosi na takozvanu SEARING tehniku koju amerikanci najčešće koriste u kojoj se meso stavlja na veoma visoku temperaturu kako bi se spolja odmah zatvorilo i kako unutrašnji deo ne bi procureo sokiće mesa.
PRIMER :
Хвала на опширном и веома корисном објашњењу.
Ја избегавам месо. Стрвим се понекад на мусаку и пуњене паприке (то је млевено месо).
Тако да немам уопште искуства с роштиљом.
Још да неко изложи искуство с печењем на жару, али умотано у алуминијимску фолију.
Има ли ризика?
Има ли разлике у томе која страна да буде ка напољу (мат или сјајна)?