overthinking/overanalyzing!

statisticki kazu prosecno inteligentan covek dnevno proizvede oko 80 000 misli..oko 85% od tih misli imaju negativnu konotaciju..tako gledano..za sve dobro i napredno ispada da su odgovorne samo 15% misli:think:

proizilazi ne da je mozak.um neogranicenih mogucnosti ..ako mozda i izgleda da jeste..nego i ovo sto se od uma koristi ne koristi se na pravi nacin..

a koliko ljudi znas iz svoje okoline za koje mozes sa sigurnoscu da kazes da se "opterecuju glupostima"?

Moram da priznam da sam pomalo skeptičan što se tiče istraživanja u psihologiji, i njihove naučnosti, iako volim da čitam o tome, ali ajde da kažemo da je ovo realno, pogotovo što se tiče ovog odnosa 85-15.
Jedan moj prijatelj voli da kaže "Lep je život, na trenutke, i to na veoma male trenutke"

Da, zaista ima ljudi koji previše brinu, ali opet, ne možemo da kažemo da ovi što se potresaju manje razmišljaju. Jednostavno, što ti kažeš, bolje obavljaju to odvajanje bitnog od nebitnog. Dosta zavisi i od emocionalne inteligencije.
 
Moram da priznam da sam pomalo skeptičan što se tiče istraživanja u psihologiji, i njihove naučnosti, iako volim da čitam o tome, ali ajde da kažemo da je ovo realno, pogotovo što se tiče ovog odnosa 85-15.
Jedan moj prijatelj voli da kaže "Lep je život, na trenutke, i to na veoma male trenutke"

Da, zaista ima ljudi koji previše brinu, ali opet, ne možemo da kažemo da ovi što se potresaju manje razmišljaju. Jednostavno, što ti kažeš, bolje obavljaju to odvajanje bitnog od nebitnog. Dosta zavisi i od emocionalne inteligencije.
ja sposobnost razdvajanja bitnih od stvari koje samo izgledaju bitne nazivam ..mudroscu

nije posebno tesko razdvajati stvari na bitne i nebitne..ovo razdvajanje na bitne i stvari koje samo izgledaju bitne je umetnost:think:

metafizika je recimo formulisala jednu zakonitost u realnosti..tzv zakon privlacnosti
u kome lezi jedan koncept u razradi jos uvek."mirror universum"
i stoji u osnovi jos nekih..holistickih ideja o manifestacijama
daklem sta se tu kaze...svaka misao ..bila ona izgovorena ili ne ..je stvarna i poseduje moc da oblikuje stvarnost..odnosno dogadjaje u stvarnosti ( realnost je arbitrarna po teorji relativnosti) .
po teoriji verovatnoce..ako uzmemo da igramo..najprostiju igru na srecu .."pismo/glava" imamo sanse 50/50 da nam padne ili pismo ili glava..e sad ako na tu igru nadogradimo lovu..pa recimo ako nam padne glava uzmemo dinar a ako nam padne pismo damo dinar..po teroji verovatnoce mi mozemo igrati igru do u beskraj..medjutim ako u igru uvedemo okolnosti dobijamo nesto sasvim drugo (nacelo slozenosti) pa ako igramo igru pismo glava..sa pocetnim ulogom od 1000 dinara..sta ce se desiti? ako igramo dovoljno dugo..izgubicemo svih 1000 dinara...kako? pa primeceno je u praksi da ti nikad ne padaju pismo glava naizmenicno ..vec da padaju u serijama..pismo..pismo glava pismo glava glava itd itd..sta je dalje primeceno..nesto neobjasnjivo savremenom fizikom..da periodi kada gubis dinar mahom traju duze od perioda kada dobijas dinar..i da ako igras dovoljno dugo izgubis ceo pocetni ulog.
povezivanjem 85% negativnih misli sa rezultatima testa pismo glava doslo se do lude ideje da te engativne misli uticu da gubimo..
daklem sta proizilazi po tom ludom zakonu o privlacnosti..da kad razmisljas "ja hocu to i to" zapravo saljes poruku.."ja nemam to i to" i sve sto bog ili univerzum na to kaze je "amin" i zaista nemas.a ako dodjest do toga to je na silu i misice i napor i trud
a kad pogledas neke pojedince kako im u zivotu.."ide od ruke" i sve postizu nekako s lakocom i bez napora i truda..dodje ti da se zapitas? kako oni to postizu? mozda tako sto ne emituju "ja nemam" vec "ja imam' i to im pomaze da ostvare okolnosti koje u njihov zivot donose ono sto zele..oni ih privuku ( zakon o privlacnosti)
a navodno je i isus svojevremeno izjavljivao "ko ima dace mu se i pretecice mu a ko nema uzece mu se i ono sto ima" ili "istite i dace vam se" ne da ce neko da nam da nego ce samo da nam se da "a otac vas koji je na nebesima zna sta vama treba i pre nego sto mu zatrazite"
isis deffinitivno na svoj nacin govori o nekim poznatim metafizickim mehanizmima:think:
 
previse razmisljanja takodje dovodi coveka u depresiju..narocito ako covek previse razmislja o problemima..:think:

u skladu sa
previse svetla zaslepljuje oci
previse zvuka zaglusuje usi

tako i previse razmisljanja sputava um.. zagusuje ga

kod donosenja odluka "u trenutku" nije presudna sama brzina razmiljanja..vec sposobnost da um razdvoji bitne od nebitnih stvari ..kad to odradi obrada bitnih stvari postaje brza.jer se um ne bavi ..zaludnom rabotom..

to je mozda najbolja definicija iskustva:think:

intuicija je podjednako koristan alat koliko i samo razmisljanje jer upravo je intuicija ta koja razdvaja bitne od nebitnih stvari u trenutku:think:

Upravo to je poenta ... ono što razlikuje jedne od drugih je donošenje prave odluke kad je to najneophodnije .... kad dođeš u situaciju da vidiš da sve može da krene nizbrdo ... ili postoji vjerovatnoća da krene ''uzbrdo'' ..ego će brzo odbaciti suvišne premise, nesigurnosti i uraditi će ono što treba bez obzira na ''žrtve'' ...

...intuicija ne razdvaja bitne od nebitnih stvari ..ona ti samo pokazuje put koji bi ti mogao biti koristan, ili bolje da kažem koji bi ti odgovarao ...

Viđala sam ja studente koji su nakon što bi dobili pitanja, rekli samo odustajem ..profa ih molio da odgovaraju, ne bi li izvukli šesticu ..ali ma kakvi ...a kad ih pogledaš rekao bih stav kao da sve znaju ....
...ali u trenutku dobijanja pitanja njihove ''intelktualne sposobnosti'' su odustale ili ko zna već šta ..stvarno mi dođe da :roll: kad vidim kako studenti ''nisu znali studirati'' (sad je bolonja-ne znam kako je sad - valjda im zato i treba)
..ja dobijem pitanja...vidim prvo znam fenomenalno ...drugo onako, ne baš...treće prosječno ...i istaktiziram ...
..prvim ću ostaviti dobar utisak - da znam logički razmišljati - često su mi profesori znali reći ''da znam'' učiti ...na drugom me neće oboriti jer sam prvo fenomenalno znala ...a treće ću se izvući ... i bi tako ....to je bilo u tom slučaju kad nisam imala vremena - a nikad ga stvarno nemaš - sve spremiti fenomenalno, što bi se reklo ....
...ne bi, na muci se poznaju junaci ...
...ali na muci se itekako razlikujemo i nikad ne znaš zapravo šta se krije iza koga dok ne dođe do te ''muke'' ....
...spojiti sve okolnosti ..svoje znanje, način razmišljanja profe, rasporediti pitanja pri odgovoru - doduše nekad i imaš sreće - hrabrima pomaže sreća, eto - sa rasporedom pitanja ili dobijenim pitanjima -
...ali uopšte rečeno nije stvar u previše razmišljanja i analiziranja nego u hrabrosti, kad malo bolje razmislim ...
..hrabrost nije odsustvo straha, nego sposobnost da ga pobjediš ... neki ni malčice straha na ispitu nisu sposobni prevazići - a zapravo vjerovatno i neznaju ''povezati'' i ono što znaju ...
..kad dođe trenutak odluke pobjedit ćeš strah i nesigurnost, koja izazivaju previše analiziranja i razmišljanja i prava odluka će biti donešena -
 
jedini neuspeh je ..ne pokusati

problem u ljudima je sto neuspeh shavtaju kao nesto..tragicno..koncept je proizvod savremene kulture zivljenja..

koliko zapravo covek u svom zivotnom veku ima situacija "zivot il smrt?"

a stvar je drustvenog statusa..uspesni su cenjeni a ljudi imaju kao osnovni pokretac zelju za licnom velicinom a meri se danas..brojem obozavalaca..divilaca..sledbenika ..fanova..itd itd

pop kultura drugim recima kao diraktan proizvod daje foliranje usled nemogucnosti postizanja IRACIONALNIH drustvenih normi..jos jedan od primarnih uzroka depresije..posasti 21. veka
 
.. da .. ako se .. želja za ličnom veličinom .. stavi u službu misli .. i pronalaženja rješenja po svaku cjenu .. situacija može štimati samo ograničeno .. jedan broj ljudi može postati velik .. ali kod povećanja tog broja .. nikakvo povećanje razmišljanja neće pomoći .. naprotiv .. stvarati će luđake ..
 
Sve sto je iznad nase moci analiziranja stvari jeste previse....over(iznad)....

Digestiranje hrane je jednak proces kao i razmislanje.Analaiziranje je vec proces mozdanih aktivnosti u stanju potpune fokusiranosti...

Nespojive aktivnosti....

Sta poimas,Navar,u pojmu razmisljanja?
Sta u procesu analiziranja?
 
jedini neuspeh je ..ne pokusati

problem u ljudima je sto neuspeh shavtaju kao nesto..tragicno..koncept je proizvod savremene kulture zivljenja..

koliko zapravo covek u svom zivotnom veku ima situacija "zivot il smrt?"

a stvar je drustvenog statusa..uspesni su cenjeni a ljudi imaju kao osnovni pokretac zelju za licnom velicinom a meri se danas..brojem obozavalaca..divilaca..sledbenika ..fanova..itd itd

pop kultura drugim recima kao diraktan proizvod daje foliranje usled nemogucnosti postizanja IRACIONALNIH drustvenih normi..jos jedan od primarnih uzroka depresije..posasti 21. veka

To je tačno - ovo prvo da je jedini neuspjeh ...ne pokušati

A pod postizanjem IRACIONALNIH društvenih normi na šta si konkretno mislio ..moral nije iracionalan ...
 
A pod postizanjem IRACIONALNIH društvenih normi na šta si konkretno mislio ..moral nije iracionalan ...
.. ne verujem da je mislio na moral ..
.. mislio je na misao o sebi .. koja se ne može odvojiti od misli o drugom ..
.. misao o sebi kao nekom čije je postojanje vezano za druge .. i u odnosu na veličinu drugih se meri ..

(.. onaj deo priče o .. uspešnosti kao imperativu .. podsetio me na malu mis sunčev sjaj .. ako je ko gledao ..
.. dobar film ..)

.. dopalo mi se ovo tumačenje biblijskog citata .. ko ima daće mu se a ko nema oduzeće mu se i to što ima .. baš dobro tumačenje ..)
 
...ko ima daće mu se a ko nema oduzeće mu se i to što ima ....
nisam stručnjak..jesam jednom pročitala bibliju, al davno ...al kažu da se to pogrešno shvata..uzeto van konteksta i sl.

..nešto slično je i Dostojevski napisao i opisao u Ratu i Miru ..u liku one djevojke koja ''kao ništa nije imala'' ....

Kad bi to tako jednostavno bilo u životu..eto kriminalci nemaju sposobnost da budu vrhunski matematičari, naučnici ... pa im se itekako ''daju'' pare ..šta to mafijaši i kriminalci imaju? ...a žive bolje od poštenog svijeta ...doduše do kad će ne zna se ..ali neki znaju vrlo dugo ....
..bogami danas važi obrnuto..čini mi se...
...a eto sve zavisi šta podrazumjevaš pod tim ''imati'' ....
...ono što većina ne vidi ne znači ''da ga nema'' ....
..vrijednosni sistem je kako i većina vidi ....većina daje, većina uzima ...
...ali ne treba zaboraviti da smo svi različiti ....
..niti na ono ''Neko i to voli'' ....
 
To je tačno - ovo prvo da je jedini neuspjeh ...ne pokušati

A pod postizanjem IRACIONALNIH društvenih normi na šta si konkretno mislio ..moral nije iracionalan ...
jos jedan biblijski deo..

....ne cini sebi idola niti kakva lika nemoj im se klanjati niti im sluziti

to je drugi deo prve bozje zapovesti

a sta danas imamo..oponasanje..ugledanje..klanjanje ..glumcima pevacicama ..koliko dece zeli da bude kao..jelena karleusa..ceca raznatovic..itd itd..

nije to zapovest od boga vec jedno veoma mudro zapazanje posledica..
jer kad se covek ugleda na nekog..to je siguran put da izgubi sebe..svoj razvoj ..svoj put..u eri individualizma imamo individue koje lice jadna drugoj ko jaje jajetu..

ljudi se vise ne bave aktivnostima u kojima PRONALAZE sebe..vec oponasaju druge

ili ovako

"ako ides za masom i sticices tamo ge i masa..ali ako ides svojim putem nikad ne mozes znati kuda ce te taj put odvesti i mozes se lako naci na mestima na kojima nijedan covek pre tebe nije bio"


nego rekoh li ja da bataljuem da bilo kome bilo sta objasnjavam?
 
jos jedan biblijski deo..

....ne cini sebi idola niti kakva lika nemoj im se klanjati niti im sluziti

to je drugi deo prve bozje zapovesti

a sta danas imamo..oponasanje..ugledanje..klanjanje ..glumcima pevacicama ..koliko dece zeli da bude kao..jelena karleusa..ceca raznatovic..itd itd..

nije to zapovest od boga vec jedno veoma mudro zapazanje posledica..
jer kad se covek ugleda na nekog..to je siguran put da izgubi sebe..svoj razvoj ..svoj put..u eri individualizma imamo individue koje lice jadna drugoj ko jaje jajetu..

ljudi se vise ne bave aktivnostima u kojima PRONALAZE sebe..vec oponasaju druge

ili ovako

"ako ides za masom i sticices tamo ge i masa..ali ako ides svojim putem nikad ne mozes znati kuda ce te taj put odvesti i mozes se lako naci na mestima na kojima nijedan covek pre tebe nije bio"


nego rekoh li ja da bataljuem da bilo kome bilo sta objasnjavam?

Znači ovako foliranje vodi depresiji ..zanimljivo :think:

Ovdje se radi o raspravi, a ne objašnjavanju..objašnjavanje je samo jedan njen dio ...pojašnjavanje nejasno napisanog ...ok.
 
daklem sta se tu kaze...svaka misao ..bila ona izgovorena ili ne ..je stvarna i poseduje moc da oblikuje stvarnost..odnosno dogadjaje u stvarnosti ( realnost je arbitrarna po teorji relativnosti) .
po teoriji verovatnoce..ako uzmemo da igramo..najprostiju igru na srecu .."pismo/glava" imamo sanse 50/50 da nam padne ili pismo ili glava..e sad ako na tu igru nadogradimo lovu..pa recimo ako nam padne glava uzmemo dinar a ako nam padne pismo damo dinar..po teroji verovatnoce mi mozemo igrati igru do u beskraj..medjutim ako u igru uvedemo okolnosti dobijamo nesto sasvim drugo (nacelo slozenosti) pa ako igramo igru pismo glava..sa pocetnim ulogom od 1000 dinara..sta ce se desiti? ako igramo dovoljno dugo..izgubicemo svih 1000 dinara...kako? pa primeceno je u praksi da ti nikad ne padaju pismo glava naizmenicno ..vec da padaju u serijama..pismo..pismo glava pismo glava glava itd itd..sta je dalje primeceno..nesto neobjasnjivo savremenom fizikom..da periodi kada gubis dinar mahom traju duze od perioda kada dobijas dinar..i da ako igras dovoljno dugo izgubis ceo pocetni ulog.

povezivanjem 85% negativnih misli sa rezultatima testa pismo glava doslo se do lude ideje da te engativne misli uticu da gubimo..

daklem sta proizilazi po tom ludom zakonu o privlacnosti..da kad razmisljas "ja hocu to i to" zapravo saljes poruku.."ja nemam to i to" i sve sto bog ili univerzum na to kaze je "amin" i zaista nemas.

.. ovo me zanima .. navar .. .. znaš o tome još nešto .. ?

(.. mene zanima .. recimo .. dali postoje statistički zakoni .. i čiji su ..
.. dali su to zakoni stvarnosti .. .. fizike .. ? ..)
 
Poslednja izmena:
Ima tu malo samomučenja,one vrste pritajenog mazohizma koji nikome nije stran..
Lijepo je nositi onu "Sutra je novi dan"..i pomaže,zaista može da pomogne.
Previše razmišljanja samo destruiše..kad krenem da se samosukobljavam,onda zakopam tako duboko u sebe i počnem da rasčlanjujem na milione detalja,obrazloženja,razloga "za"i "protiv",osjetim kako maltene razdvajam vlastito meso od kostiju i rezultat je uvijek loš..
Bezbolnije je(za one koji to mogu) prelomiti preko koljena,odbaciti sve što te uništava i nastaviti dalje..A najmudrije je sačekati da prođe..ko to može..
 
Navar sve si izfrikombinovao........slucajno il' namerno necu sad da ulazim u to.
Analiza biblije je posebna tema(ne zaboravi da je pisao covek,te je puna gresaka,da ne kazem kontradiktornosti ;) )

pomenuste analizu,sta bi sa sintezom?:think:

kako mozemo govoriti o sintezama ako kad razmisljamo iskljucivo..binarno..ili ili..ili nesto jeste ili nesto nije..

sta bi sa onim "teza i antiteza daju sintezu viseg reda"?

bibliju su pisali ljudi..kao i sve druge knjige..i kao i u svemu dugome sto su pisali ljudi ima gomila istina poluistina i ovejanih lazi..a koliko je u naucnim experimentima bilo stelovanja rezultata zarad poklapanja sa teorijama?:think:ili kreiranja uslova koji dovode do rezultata koji se pokalpaju sa teoretskim..

a sta mislis koliko je kontradiktorno a opsteprihvaceno..pogresno obelezavanje polova na bateriji..+ i - su kontra obelezeni npr..
al posto je to na "naucnoj" osnovi onda je valjda tacno ..:(

a dosli smo u situaciju srednjevekovne inkvizicije samo sto se danasnji inkvizitor zove naucnik
 
.. ovo me zanima .. navar .. .. znaš o tome još nešto .. ?

(.. mene zanima .. recimo .. dali postoje statistički zakoni .. i čiji su ..
.. dali su to zakoni stvarnosti .. .. fizike .. ? ..)

postoje tzv "marfijevi" zakoni

kao poznati primer padanja hleba na namazanu stranu koji nema VALIDNO naucno objasnjenje.zato sto ima i ljudi kojima taj hleb NE PADA na namazanu stranu

paradoski tipa da u ponovljenim experimentima sa ponovljenim uslovima a razlicitim subjektima dovode do razlicitih rezultata..


a da ne pominjem fenomene koje nauka ne ume da objasni a da ne napusti sve vazece teorije

kao npr zabelezen slucaj telekineticara u japanu..od pre 7-8 godina..koji je nakon demonstracije savijanja viljusaka na televiziji doveo do toga da se toj tv stanici jave jos nekoliko ljdi koji su nakon demonstracije uspeli da ponove stvar

"seeing is believing:lol:"

da bi sve to nakon godinu dana ..bilo gurnuto pod tepih..niko ne sme da podriva vazece naucne teorije jelte jer se na njima zgrcu milijarde

drugim recima dosli smo do tacke gde neki naucni autoritet moze bez pardona da iznosi i lazne i izmisljene dokaze i bice mu verovano a da neko anoniman iznosi tacne dokaze .ali im se ne veruje..

danas nije bitno da li su dokazi validni.ili ne ...bitno je da li su prihvaceni ili ne
 
kako mozemo govoriti o sintezama ako kad razmisljamo iskljucivo..binarno..ili ili..ili nesto jeste ili nesto nije..

sta bi sa onim "teza i antiteza daju sintezu viseg reda"?

bibliju su pisali ljudi..kao i sve druge knjige..i kao i u svemu dugome sto su pisali ljudi ima gomila istina poluistina i ovejanih lazi..a koliko je u naucnim experimentima bilo stelovanja rezultata zarad poklapanja sa teorijama?:think:ili kreiranja uslova koji dovode do rezultata koji se pokalpaju sa teoretskim..

a sta mislis koliko je kontradiktorno a opsteprihvaceno..pogresno obelezavanje polova na bateriji..+ i - su kontra obelezeni npr..
al posto je to na "naucnoj" osnovi onda je valjda tacno ..:(

a dosli smo u situaciju srednjevekovne inkvizicije samo sto se danasnji inkvizitor zove naucnik


:cmok2::D hahaha...

pa sto razmisljas binarno? ili...ili...:think:
zivot nije binaran...u zivotu je istina negde izmedju :P


nije nista apsolutno,pa ni nauka :P


previse analiziras :P ili navodis vodu na svoju vodenicu :P hahaha....sto je super :P snalazljivost :P

analiza nije ili...ili...analiza je razclanjivanje celine na delove da bi se videlo od cega se ta celina sastoji :P sinteza je povezivanje jednog dela sa drugim ili jedne celine sa drugom.:P

razmisljanje cini oba procesa...:P
 

Back
Top