Onkomafija - vreme izmedju skenera 2

Nema sta tesko da ti pada, nece te oni drzati tamo ne znam koliko, odes primis terapiju i vratis se kuci, cak i vikendom mozes otici kuci ili ako nisi daleko pacijentkinje su znale da odu kad prime terapiju, pa da se uvece vrate u bolnicu. Nece te niko tamo drzati silom, ali je potrebano da primas tako jer se daje kao infuzija pa to traje, a ono sto si primala u dnevnoj je mnogo brze primanje pa ides i sta te snaslo, snaslo te.
POnesi nekoliko flasa vode, Rosu ili Prolom najbolje.
Hvala, ponecu Rosu, a imacu i redovne posete ćerke koja radi tu u blizini, ništa mi neće nedostajati, znam to.
Imam veliku porodicu, četvoro dece, dvoje rade ( sin i kćerka), dvoje ( momčići blizanci) završavaju srednju, imam i muža, jednog mačka i jednog psa, e to mi već nedostaje, moj dom, a nisam ni krenula, ali...pregrmeću i tu bolnicu, moram, nemam kud. :)
 
Hvala. Sumnjala sam da su te mekotkivne mase novi tumori, nisam bila sasvim sigurna, tvoje objašnjenje pomaže mi da se suočim sa težinom svoje bolesti. Kad znam zašto moram da primim baš takvu HT i zašto je moram primiti u bolnici, lakše ću sve podnositi. Teši me to što nije bilo metastaza na organima i iskreno se nadam da ce HT zaustaviti progresiju. Pitah na konzilijumu ima li operacije, dobih samo - ne, nisam se usudila da dalje pitam da li je mozda operacija moguca posle HTRT.
Moj hirurg me utešio rečenicom da je dobro što na organima nema metastaza. Sad ostaje da se nadam i da verujem da ce terapije biti delotvorne.
Pitah i kakve su moje šanse, dobih odgovor svog hirurga da se pogledam, uz osmeh, hteo je reći da sam ja dovoljno jaka. Jesam, ali me muči bol, i neko žarenje,baš tu negde iza bešike, sad shvatam i zašto, ta masa verovatno nešto pritiska. Pijem neke lekove protiv bola, umanji se na podnošljivo, ali ne prestaje,sutra ću pokušati da zakažem pregled u ambulanti za bol, da ne bih pila lekove na svoju ruku.
Još jednom , hvala vam svima na odgovorima i podršci, lakše mi je nekako sada, uz vas.:)
Dobra je ta ambulanta za bol, mojoj prijateljici su pomogli kad je bolela kicma, a nisu znali odakle potice i sta ga uzrokuje, sada znaju pa je na terapiji.
Oni na konzilijumu inace ne vole mnogo pitanja, ja se secam kad sam isla poslednji put pa pitala hoce li mi opet opasti kosa, a tek je nikla, doktor M samo zakolutao ocima, na sta se doktorka koja je jedina bila tu zena, poce da se smeje i rece nece, a on neka koluta lako je njemu kad on nema kosu jos od studentskih dana :lol:
 
Hvala. Sumnjala sam da su te mekotkivne mase novi tumori, nisam bila sasvim sigurna, tvoje objašnjenje pomaže mi da se suočim sa težinom svoje bolesti. Kad znam zašto moram da primim baš takvu HT i zašto je moram primiti u bolnici, lakše ću sve podnositi. Teši me to što nije bilo metastaza na organima i iskreno se nadam da ce HT zaustaviti progresiju. Pitah na konzilijumu ima li operacije, dobih samo - ne, nisam se usudila da dalje pitam da li je mozda operacija moguca posle HTRT.
Moj hirurg me utešio rečenicom da je dobro što na organima nema metastaza. Sad ostaje da se nadam i da verujem da ce terapije biti delotvorne.
Pitah i kakve su moje šanse, dobih odgovor svog hirurga da se pogledam, uz osmeh, hteo je reći da sam ja dovoljno jaka. Jesam, ali me muči bol, i neko žarenje,baš tu negde iza bešike, sad shvatam i zašto, ta masa verovatno nešto pritiska. Pijem neke lekove protiv bola, umanji se na podnošljivo, ali ne prestaje,sutra ću pokušati da zakažem pregled u ambulanti za bol, da ne bih pila lekove na svoju ruku.
Još jednom , hvala vam svima na odgovorima i podršci, lakše mi je nekako sada, uz vas.:)
Операција код планоцелуларног карцинома је мање делотворна од хемо-терапије и радио терапије.
Наравно, примарна локализација тумора се увек оперише уколико је то могуће да би се сам тумор отклонио.
Често и није могуће па се као прва терапијска линија примењује радио-терапија.
Наравно, боље је кад је оперативно.
 
Операција код планоцелуларног карцинома је мање делотворна од хемо-терапије и радио терапије.
Наравно, примарна локализација тумора се увек оперише уколико је то могуће да би се сам тумор отклонио.
Често и није могуће па се као прва терапијска линија примењује радио-терапија.
Наравно, боље је кад је оперативно.
Hvala, Sofija. Sada kad bolje razumem CT nalaz i cilj ove HT , lakše je prevazići strah.
Bila sam ovih dana kao paralisana, nesanica, pesimizam, gomila pitanja bez odgovora. Ovaj razgovor sa vama ovde malo me razbistrio. :)
 
Hvala, Sofija. Sada kad bolje razumem CT nalaz i cilj ove HT , lakše je prevazići strah.
Bila sam ovih dana kao paralisana, nesanica, pesimizam, gomila pitanja bez odgovora. Ovaj razgovor sa vama ovde malo me razbistrio. :)
Само полако Оља. Терапије су данас много боље него некад. :)
 
Lek protiv raka: Šta sve može imunoterapija?
Zajednički dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu Džejms Alison i Tasuku Hondžo nagrađeni su za istraživanje imunosistema, što je vodilo do lekova koji su u potpunosti izmenili način lečenja za (neke) smrtonosne kancere. Može li rak da postane nešto poput hroničnog virusa koji je zaustavljen u telu i kuda će nas sve to odvesti?
Piše Zorica Marković
Datum: 13/10/2018
1
Lek protiv raka: Šta sve može imunoterapija?





Krajem prošlog veka govorilo se da će onaj koji pronađe lek za rak biti najbogatiji čovek na svetu. Snovi čovečanstva bili su podjednako veliki kao i odlazak na Mesec: civilizacija je sanjala o onome ko bi nam doneo "vatru" i jednom ampulom uništio neprijatelja koji razara čoveka iznutra.
Nezaustavljivi proboj nauke "upalio" nam je svetlo: kako ne postoji jedan jedinstveni rak, tako efikasno lečenje zahteva individualnu terapiju. Mnogo toga zavisi od čovekovog imunosistema. On nas štiti od neprijatelja, može i sam da ga stvori (kao neku autoimunu bolest), a može i da ostane pasivan onda kada nam je najpotrebniji. Rudarski posao je otkriti zbog čega je to tako.
Zajednički dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu Džejms Alison sa Univerziteta u Teksasu i Tasuku Hondžo sa Univerziteta u Kjotu, upravo su nagrađeni za istraživanje imunosistema, što je vodilo do lekova koji su u potpunosti izmenili način lečenja za (neke) smrtonosne kancere. Oni nisu jedini koji su proteklih godina doprineli proboju u načinima lečenja, ali baš je ovo konkretno istraživanje pomoglo jednom od najpoznatijih pacijenata sa kancerom i dramatično mu produžilo život -- nekadašnjem američkom predsedniku, 94-godišnjem Džimiju Karteru, toliko da mu je pre tri godine rečeno da više ne mora da se leči jer su se višestruke, uglavnom smrtonosne metastaze, potpuno povukle.
Čini se da sa svakom sledećom godinom bivamo sve bliži onome što je za Ameriku postao projekat stoleća. Može li rak da postane nešto poput hroničnog virusa koji je zaustavljen u telu i kuda će nas sve to odvesti?
Neka ispitivanja poslednjih generacija različitih terapija već su pokazala neverovatne rezultate. U principu, imunoterapija je jednostavna kada vam objasne oni koji su je mukotrpno dešifrovali. To je način da se pokrene sposobnost imunosistema da otkrije i uništi uljeza. Tako se telo bori protiv bakterija i virusa. Ali ono to ne radi u slučaju raka, koji se javlja kada zdrave ćelije mutiraju i time nadmudruju one druge koje učestvuju u odbrani tela od uljeza.
Ove terapije, koje se primenjuju kroz lekove ili intravenozno, pokreću imunosistem da se bori protiv ćelija raka dok one zdrave održava netaknutima.
Naš imunosistem proverava sve, kao skener na aerodromu, a takozvane T-ćelije svojim receptorima skeniraju ćelije kako bi prepoznali, a onda i zapamtili razliku između normalnih i izmenjenih ćelija. Tako se "stiče imunitet". Što je ćelija više mutirana, to ju je lakše otkriti. Ali donedavno nismo razumeli zašto T-ćelije otkrivaju ćelije karcinoma, ali ih ne uništavaju. Kako su T-ćelije ubice izuzetno jake, one imaju neku vrstu kočnice koja ih sprečava da napadaju i zdravo tkivo (kada dolazi do autoimunih bolesti). Nauka je pokazala da je krivac molekul PD-L1, koji se nalazi na površini ćelija karcinoma i "preruši" ih. Taj molekul blokira T-ćeliju da obavlja svoj posao. Naučnici su, tako, osmislili način da aktiviraju T-ćeliju i spreče komunikaciju između molekula koji blokiraju njeno dejstvo u slučaju kancera. U tom slučaju, T-ćelija prepoznaje uljeza i može da ga uništi.
Jedan od načina na koji se primenjuje imunoterapija jeste da se pacijentu vade neke imunoćelije, genetski se menjaju da ubijaju rak, a onda se vraćaju u krvotok. Ovaj pristup doveo je do dugotrajnih poboljšanja kod nekih vrsta raka. Drugi pristup koristi masovno proizvedene lekove koji se ne prilagođavaju pojedincima, već oslobađaju imunoćelije za borbu protiv raka tako što blokiraju mehanizam kojim rak onesposobljava imunosistem.
Iako imunoterapija obećava, ona ne uspeva kod svih pacijenata, a naučnici se trude da saznaju zbog čega. Postavlja se pitanje: zašto ne deluje? Jedna teorija kaže da su za to možda odgovorne dodatne rampe, a nauka još traga.
Svakako, za one koji bi da veruju u jednu, jedinstvenu tabletu, ipak, malo ohrabrenja: čuveni doktor Ronald Levi sa Univerziteta Stanford dobio je dozvolu da testira na ljudima ono što se naziva "vakcinom protiv raka", a koja je uklonila tumore iz tela miševa, čak i u fazi metastaze, što je izazvalo neverovatno oduševljenje u medijima, ali i oprez u naučnim krugovima.
Borba protiv raka ulazi u novu, uzbudljivu fazu. Kako istraživači i lekari počinju da razumeju rak i svakog pojedinačnog pacijenta mnogo bolje nego ranije, shvataju da je ključ u personalizovanoj terapiji i lečenju karcinoma koje bi davalo mnogo bolje rezultate.
"Rak je bolest genoma i genomsko profilisanje tumora svakog pacijenta na početku njegovog lečenja će pružiti mogućnost ka značajno drugačijim, efikasnijim ishodima lečenja", rekla je Sandra Horning, direktorka medicinskog sektora kompanije Roche i šef sektora za razvoj lekova, govoreći na najvećem skupu onkologa o testu "tečne biopsije" koji je već dostupan i može da prepozna 70 najčešće mutiranih gena u solidnim tumorima.
"Tečna biopsija" je neinvazivna i detektuje znake raka u samom nastanku, i to otkrivanjem majušnih delova DNK, što je posebno značajno kod pacijenata kod kojih je teško dostupno tumorsko tkivo ili je uzorak neadekvatan.
Kako bi s personalizovanim lečenjem mogla da izgleda budućnost u lečenja raka? Kod osobe sa većim rizikom za razvoj raka, doktori bi sekvencirali DNK da bi se utvrdila genetska predispozicija bolesti. Ako bi ona postojala, pacijent bi radio godišnje preglede "tečnom biopsijom" -- ona bi mogla da detektuje tragove ćelije raka u krvotoku u samom začetku. Kada bi test bio pozitivan, bila bi rađena dalja napredna istraživanja koja bi pokazala da li postoji abnormalna izraženost proteina u okruženju tumora i ključne genetske mutacije.
Posebnim softverom bi svi podaci o pacijentu, medicinska istorija i rezultati testova, bili upoređeni sa ogromnom bazom podataka kliničke literature i medicinskih smernica, kao i ostalih pacijenata, da bi se identifikovao najadekvatniji metod lečenja. Pacijent bi dobijao odobrenu ciljanu terapiju, a tokom lečenja bi bio ponovo testiran kako bi se video napredak izlečenja. Upravo je zbog toga ključ u poboljšanju u dijagnostičkim tehnikama jer od preciznosti dijagnostike zavisi i efikasnost lečenja.
Lečenje karcinoma potpuno će se promeniti u narednih pet do deset godina, a ono što se danas dešava, ohrabruje da ćemo prisustvovati istoriji većoj od one koja se dogodila u julu 1969. godine. Jednog dana, otkrivanje načina lečenja raka neće biti vest dana.
https://arhiva.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/lek-protiv-raka-sta-sve-moze-imunoterapija
 
Jao bre Reyla, pa zar stvarno mislis da mi ne znamo da citamo sa neta i da je sve to nesto novo za nas, ali zar mislis ti da se to kod nas radi i da ce neko od nas obicnog sveta doci do toga cak i da neki lek postoji tamo negde. MOlim te nemoj se ponasati prema nama kao prema debilima, budi bar toliko ljubazna da nam ne vredjas inteligenciju. :ok:
 
Jao bre Reyla, pa zar stvarno mislis da mi ne znamo da citamo sa neta i da je sve to nesto novo za nas, ali zar mislis ti da se to kod nas radi i da ce neko od nas obicnog sveta doci do toga cak i da neki lek postoji tamo negde. MOlim te nemoj se ponasati prema nama kao prema debilima, budi bar toliko ljubazna da nam ne vredjas inteligenciju. :ok:
Radi i kod nas. Sutra linkovi. Sad sam na putu:D
 
Verujem u iskrenu želju Rayele da nam nekako pomogne .:) Za ove dve i po godine koliko se borim sa svojom bolešću mnogo sam toga pročitala o lečenju kancera , o klasičnim terapijama, ali i o lečenju alternativnim metodama. O novim terapijama.
Imunotetapija jeste ono u šta i ja verujem, samo ona je tek budućnost, daleko je to od nas, čak i u svetu je to terapija za bogate. Preskupo je to .
Nisam čula da se imunoterapija negde daje privatno kod nas.
Tek, sve je to još uvek u fazi istraživanja, za svaku vrstu kancera terapija je posebna, za svaku obolelu osobu posebna, bar tako mislim, ali jeste budućnost. :)
Za sada klasična medicina koju mi ovde, u Srbiji imamo možda ne može mnogo, ali može da uspori bolest, može da je zaustavi, a ako se otkrije na vreme , može se i izlečiti. Moze se sa ovom bolešću živeti kao i sa bilo kojom drugom hroničnom bolešću, stalno pod lekovima. Nije baš uvek i baš sve crno.

Pročitah negde jednu misao : " Može da bude gore, da, ali može da bude i bolje ".
Tako nekako. :)
 
Ne kazem ja da ona ima losu nameru, samo odavno smo ovde to apsolvirali da smo svi pismeni i ako imamo net imamo i mogucnost da procitamo sta na njemu pise.
Postoji kod nas i imuno i bio terapija, evo moja prijateljica prima tu biolosku na Onkologiji, znaci ima i daje se kad se smatra da moze pomoci, ali koja je to i koliko je skupa i hoce li je svako dobiti zavisi od toga kakav je kancer ili neki drugi malignitet u pitanju. Neki reaguju dobro neki lose neki imaju teske nus pojave neki skoro nikakve, i to je sve normalno.
Logicno da moze da bude bolje, moze i gore, to zavisi od mnogo faktora, a i do nas samih, zato glavo gore, napred, i veruj u lekare, i da ce ti to sto primas delovati kako se zeli, znaci dobro.
 
Zaista ne znam da li je imunoterapija kod nas uvedena u praksu, i ako jeste koji su lekovi dostupni u redovnom lečenju .

Poverenje u lekare na Institutu za onkologiju zaista imam, bar u ove koje sam upoznala. Imam zapravo poverenje u ceo Institut. :) Operisana sam kod njih, primala sam hemioterapiju kod njih u dnevnoj bolnici, odlazila na kontrole. Malo prostora, gotovo ne možeš proći kroz hodnik u kom su ambulante, od ljudi koji čekaju pregled.Ako sediš u parku i posmatraš vrata na ulazu, neko kroz njih stalno prolazi...Pitah se , često, gde svi ti ljudi stanu. Sobe prepune, ima soba i sa po 10 - 12 kreveta...Ali zato, sve je besprekorno čisto, toplo, sestre pune razumevanja, lekari entuzijasti, ni jedan lek mi nije bio uskraćen. Tu je bio i psiholog, kad se raspekmezimo , par reči i lakne nekako. Ni jedno loše iskustvo nemam, ni u razgovoru sa lekarima, ni u bolnici. Malo je konzilijum nezgodan, ali ne zato što mi ne bi odgovorili ako pitam, nego ja na konzilijumu uvek zaboravim šta sam to htela da ih pitam.
Jeste me sada uplašio CT nalaz, rasuh se pa se sada skupljam, nije baš bilo lako pročitati to - progresija, kad znam šta ta reč znači, ali nije mi ni rečeno da nema pomoći. Podižem se polako, Affro :) Ljudi mi žele pomoći, moja porodica, pre svega, lekari koji me leče, i vi ovde.. ali ja znam , niko me ne može podići ako ja sama neću da ustanem . :) Moram. Ne postoji - ne mogu.
 
Zaista ne znam da li je imunoterapija kod nas uvedena u praksu, i ako jeste koji su lekovi dostupni u redovnom lečenju .

Jeste, za sada samo za karcinom pluca.

Institut za plućne bolesti Vojvodine je među prvim institucijama u Srbiji u kojoj se imunoterapija u lečenju raka pluća uspešno primenjuje. Trenutno se na institutu nalazi lekova dovoljno za dvadeset pacijenata. Tih dvadeset lekova donacija je farmaceutske industrije.

Nekoliko bolesnika u Institutu već prima imuno-terapiju. Ono što razlikuje imuno-terapiju od drugih vidova lečenja jeste to da, ukoliko je uspešna – traje doživotno, kaže doktor Zarić.

„Razlika između imuno–terapije i dosadašnjih vrsta lečenja jeste u mehanizmu dejstva. U dosadašnjim načinima dejstva primenom hemio–terapije, primenom ciljane terapije, mi smo „napadali“ tumorske ćelije odgovarajućim medikamentima. Kod imuno–terapije mehanizam je nešto drugačiji. U imuno–terapiji dajemo lekove koji omogućavaju našem sopstvenom imuno-sistemu da se sam izbori sa malignim ćelijama“, objašnjava internista–onkolog Instituta za plućne bolesti Vojvodine Bojan Zarić.
Pacijenti koji imaju auto–imune bolesti, poput dijabetesa tipa jedan, najčešće bolesti štitaste žlezde ili neke auto–imune bolesti kože, ne mogu biti lečeni na taj način. Imuno–terapija kod raka pluća primenjuje se u slučajevima kada tumor nosi na svojim ćelijama određene markere i to u određenom procentu–više od 50 odsto tog markera mora biti pozitivno da bi tumor reagovao na terapiju.
„To moraju biti bolesnici kod kojih je tumor tek otkriven. Imuno–terapija nije toliko efikasna ako se radi o tumorima koji su ranije lečeni na bilo koji način. Ona je rezervisana za bolesnike kod kojih je tumor u metastatskom stadijumu, kod kojih postoje metastaze u drugim organima“, kaže Zarić.
Karcinom pluća jedan je od vodećih u Srbiji i po učestalosti i po smrtnosti. Svake godine lekari Instituta za plućne bolesti Vojvodine otkriju 1.500 novih slučajeva. Prema istraživanjima, imuno terapija omogućava produženje života pacijenata obolelih od te bolesti.
Izvor: RTV

 
Rayela, to o čemu pišeš su inovativne terapije, tj. imunoterapije za karcinom pluća, koje je Srbija dobila kao donaciju. Srbija je dobila 60 donacija, 10 donacija od tih 60 dobio je i Institut za onkologiju u Bg. Bilo je vesti u svim novinama o tome, čitala sam. Čini mi se da su ti lekovi za karcinom pluca sada na pozitivnoj listi RFZO , pominjao se i lek za metastatski melanom.
Verovatno ce ti lekovi koji jesu na listi uskoro biti i dostupni u redovnom lečenju, za to je potrebna javna nabavka, o svemu tome pisano je u novinama, dokle se stiglo to ne znam. Možda su ih nabavili, ne znam.
Sve to daje nadu , naravno, ali je imunoterapija i dalje za mnoge vrste malignih bolesti budućnost, za neke bliska, za druge još daleka, bar ovde, kod nas :)
 
Devojke, hajde da se setimo da pisana reč nije jednaka usmenoj, drugačije je kad se gledamo i vidimo jedni drugima izraze lica, drugačije je kada istu rečenicu čitamo, ponekad se napisano drugačije tumači.
Pisala sam već da sam teme na Krstarici o onkologiji čitala ranije, to je razlog zbog kojeg sam se prijavila. Vaše teme i postovi u njima, pomagale su mi i pre dve godine kad sam saznala svoju dijagnozu. Upoznah čitajući i Vesnu.Ks i Lilihip, Petra, Biki, Nedu...vredna je ova tema, sačuvajte joj vrednost :)
I tvoje sam postove čitala Affro, znam kroz koju si ti golgotu prolazila sa nogom.
I ti i Rayela ste mi ,kroz sve to što sam čitala, postale nekako drage, kao da vas poznajem.
Obe ste u ovoj temi jer želite da pomognete, to je najvažnije .
 
Poslednja izmena:
Devojke, hajde da se setimo da pisana reč nije jednaka usmenoj, drugačije je kad se gledamo i vidimo jedni drugima izraze lica, drugačije je kada istu rečenicu čitamo, ponekad se napisano drugačije tumači.
Pisala sam već da sam teme na Krstarici o onkologiji čitala ranije, to je razlog zbog kojeg sam se prijavila. Vaše teme i postovi u njima, pomagale su mi i pre dve godine kad sam saznala svoju dijagnozu. Upoznah čitajući i Vesnu i Lilihip, Petra, Biki, Nedu...vredna je ova tema, sačuvajte joj vrednost :)
I tvoje sam postove čitala Affro, znam kroz koju si ti golgotu prolazila sa nogom.
I ti i Rayela ste mi ,kroz sve to što sam čitala, postale nekako drage, kao da vas poznajem.
Obe ste u ovoj temi jer želite da pomognete, to je najvažnije .

I usmena i pisana je rec kao ptica, kad jednom izleti niko je nikada vise nece uhvatiti.
Ovo sve Olja nema veze s tobom nego je jako lepo i dobro kad jako humane osobe
kazu i otvoreno ko im smeta, a taj veze nema sa njihovim problemom, cak ni zdravstevnim.
Nego onako, po srpski, iz inata.
 
Rayela, nema potrebe da se izvinjavaš, sama sam upala u priču, razumem ja sve. Ovo jeste net, ali, iza ekrana su živi ljudi, sasvim je normalno da bude i nesuglasica. Ja treba da se izvinim što se umešah. :)
Napisala sam da ova tema ima vrednost, zato što ljudi koji su pisali i pišu u njoj mogu da ispričaju svoju priču, zato što u tim pričama nema licemerja, i zato što o tome treba pisati, svako može da se nađe u istoj situaciji, i da , kao i ja u ovakvim temama nađe neku snagu da ide dalje. Nekome možda ove priče izgledaju "sablasno", kao što pročitah da je neko tako shvatio ovu temu, ali naprotiv, nema tu ničeg sablasnog. Imam rak, pa šta. :) I dalje me raduju sve one stvari koje su me radovale dok sam bila zdrava, samo što sada bolje prepoznajem ono nevažno a što mi je nekada izgledalo važno. :)
Tema nije ružičasta, ali vredna jeste.
 
Affro, draga moja,nije tako strašno ako se ponekad malo i skrene sa teme, možda je kompromis u tome da se ne citira ceo članak sa informacijama za koje se misli da ih treba podeliti u ovoj temi, nego da se ostavi link i prosto pokrene razgovor o toj informaciji.

Mene i tebe, na žalost, vezuje dijagnoza i iskustvo, ali povezani smo i sa ljudima koji nemaju lično iskustvo ali saosećaju, žele da pruže podršku, nekad uspešno, nekad manje uspešno, lepo je kad znaš da ta podrška polazi iz srca. I lepo je kada se u ovoj temi može razgovarati o svemu, pa čak i o patikama. :)

,
 
Nekad...davno li je bilo, hehe, obožavala sam ove smajliće. Bila malo u šetnji virtualnim svetom i u njemu najviše mi se dopali smajlići.🐧
Hvala, Affro. Pokušaću da ne razmišljam o neželjenim dejstvima hemioterapije, nego o onim željenim. Znaš, tresla sam se od straha kad sam prvi put u dnevnoj bolnici sela u onu fotelju, sama me reč hemioterapija plašila. I vec posle par dana smejala sam se svom strahu. Neznanje je to što izaziva najveći strah.
 

Back
Top