Oldtajmeri

Stogodišnjica Alfa Romea

15ewhh4.jpg

FIAT Automobili Srbija i Udruženje istoričara automobilizma povodom 100 godina od osnivanja fabrike automobila Alfa Romeo, u četvrtak, 15. aprila 2010., u 12 časova u FIAT Centru u Beogradu ul. Bulevar Despota Stefana 12 organizovali su konferenciju za novinare povodom jubileja i bogate istorije ovog čuvenog italijanskog proizvođača automobila.

Tom prilikom prisutni su mogli da se upoznaju i sa kratkim istorijatom Alfa Romea u Srbiji, a Nebojša Đorđević, predsednik Udruženja predstavio je svoju novu knjigu Velika Nagrada Beograda 1967-1969. U salonu FIAT Centra bio je izložen prelepi automobil Alfa Romeo 6 C 2300 B Mile Miglia 1938.

Ovaj automobil je proizveden 1938. godine i radi se o jednoj od oko 40 proizvedenih berlina "turing superledera" od kojih je, koliko je poznato, danas sačuvano devet, a ovo je jedina sa ovakvom karoserijom.

Karoserije "turing superledera" su rezultat iskustva firme Karoserija Turing iz Milana u proizvodnji delova za avione koji su prirodno morali da budu laki i aerodinamični. Ispod karoserije koja je kompletno izrađena od aluminijuma nalazi se samo cevasti ram (u to vreme bilo je uobičajeno da se na drveni ram stavlja karoserija od čeličnog lima).

fvdy54.jpg

U odnosu na tradicionalnu karoseriju iste veličine "superledera" je težila i do 300 kg manje. Sva ova tehnološka poboljšanja, kao i nezavisan sistem oslanjanja Alfa Romea (prvi put korišćen 1935. kod modela 2300 B), omogućili su da ovaj automobile bude jedan od najkomfornijih, najbržih i najsigurnijih u svojoj klasi.

Alfa Romeo je počeo proizvodnju modela "mile milja" posle učešća na istoimenoj trci 1937. modelom "peskara" (mnogo lakša trkačka verzija) kada je osvojeno četvrto mesto u generalnom plasmanu i prvo u klasi. Konačna verzija imala je komfomu kabinu sa četiri sedišta sa oprugama i luksuznu opremu.

Ovaj automobil "6C mile milja" redovno se vozi na raznim skupovima oldtajmera u Evropi, a u Beogradu je izložen prvi put zahvaljujući Udruženju istoričara automobilizma, Unesku, Fijat grupi i Italijanskoj ambasadi.

Izvor : Netauto.rs
 
Unapred HVALA , sta god da napravis!!! Vidim da ti je korisnicko ime u opel pravcu pa moram da ti kazem da jedan je od automobila koje trenutno imam ,OPEL MANTA 78 sto samo po sebi nije spektakularno ali ono sto je interesantno je njenih 33 000 predjenih kilometara!!!!:D

Evo ovako brale: Sremčica men nema to, on je svog rekorda skrpio, sad će da ga proda... Ali mi kaže da je delove nabavljao kod Lemija Posaveca, koji ima nekoliko Opelčića u polurestauriranom ili abandoned stanju....Možda znaš lemija iz NS... A što se tiče Opela, ne volim ga, ovaj nick mi je dala Maja Nikolić, vositeljka emisije ŽIVETI SA... Ako vidiš STB, gledaj u petak u pola devet uveče.... Kad smo bili u šemi, prčkao sam oko njene Corse C iz 2005. i tako mi ostao nadimak... Većina ljudi me inače zove Willie....
 
Evo ovako brale: Sremčica men nema to, on je svog rekorda skrpio, sad će da ga proda... Ali mi kaže da je delove nabavljao kod Lemija Posaveca, koji ima nekoliko Opelčića u polurestauriranom ili abandoned stanju....Možda znaš lemija iz NS... A što se tiče Opela, ne volim ga, ovaj nick mi je dala Maja Nikolić, vositeljka emisije ŽIVETI SA... Ako vidiš STB, gledaj u petak u pola devet uveče.... Kad smo bili u šemi, prčkao sam oko njene Corse C iz 2005. i tako mi ostao nadimak... Većina ljudi me inače zove Willie....

Willie,HVALA na trudu, svakako!!!!. Lemija ne znam pa ako moze neki kontakt bilo bo dobro.Opela ne volis ali vidis tu se negde provlaci, te nick zaostali , te corsa .....:D
 
Et coveka...

Sto ne javis unapred boKte?

А је*и га, морао сам да сервисирам ауто да бих уопште могао да дођем, и то се растегло на 4 дана па се нисам ни сетио да оставим обавештење овде.
Наградно питање - која два су моји?:mrgreen:
 
Klasičnim Bimmerima kroz Minhen

jzb6gy.jpg

Bavarci su poznati po odličnom pivu i sjajnim automobilima. Oktoberfest je udaljen od nas još pola godine, ali manifestacija koja je održana u Minhenu ovih dana nije ništa manje zanimljiva.
Naime, BMW je lansirao novu trkačku diviziju klasika i otvorio garažu za restauraciju, namenjenu privatnim vlasnicima. Sada su oni u ponudu stavili ture oko Minhena, u retkim klasičnim Bimmerima iz privatne kolekcije kompanije.

1z2necl.jpg

Ture počinju i završavaju se u BMW Muzeju, a posećuje se BMW Tower i BMW Welt, proizvodni pogon Serije 3, kao i različiti istorijska mesta u gradu. U flotu automobila zaduženih za pružanje ovog posebnog uživanja su uključeni 326 i 335 kabrioleti iz tridesetih godina prošlog veka, zatim 502 „Baroque Angel“ Cabriolet iz pedesetih, i jedinstveni 3200 CS Cabriolet.

10f0tc4.jpg

Tura košta 90 evra po osobi, što i nije malo, ali je verovatno vredno doživljaja. Uglavnom, čekajući Oktoberfest, možemo uživati u klasičnim BMW lepotanima.
 
nagazio sam neko rusko govvance, koje je isti DKW...piše mu LUAZ...
...misim...znam za Uaz, Gaz, Kraz, Maz, Vaz, Kamaz blabla...al za ovo prvi put čujem...
...aj ću ga slikam neki dan, pa ću metnem...
...u stvari možete i da izguglate...
 
Willie,HVALA na trudu, svakako!!!!. Lemija ne znam pa ako moze neki kontakt bilo bo dobro.Opela ne volis ali vidis tu se negde provlaci, te nick zaostali , te corsa .....:D

021 500 629
Novi Sad

Inače sam i ja 10 godina imao Opel Corsu A iz 1987. četvora vrata, berlina, 1.3 katalizator. Redak model. Je bala mi je majku potkraj svog radnog veka.....Na kraju sam je prodao u delove.... Znaš koja je sličnost između baš te Maje Nikolić i Opela? Lepo i simpatično izgledaju, ali su toliko nepouzdani da jednom moraš da ih se odrekneš.....
 
021 500 629
Novi Sad

Inače sam i ja 10 godina imao Opel Corsu A iz 1987. četvora vrata, berlina, 1.3 katalizator. Redak model. Je bala mi je majku potkraj svog radnog veka.....Na kraju sam je prodao u delove.... Znaš koja je sličnost između baš te Maje Nikolić i Opela? Lepo i simpatično izgledaju, ali su toliko nepouzdani da jednom moraš da ih se odrekneš.....

Nemoj samo i ona da zavrsi u delovima.:hahaha:
 
021 500 629
Novi Sad

Inače sam i ja 10 godina imao Opel Corsu A iz 1987. četvora vrata, berlina, 1.3 katalizator. Redak model. Je bala mi je majku potkraj svog radnog veka.....Na kraju sam je prodao u delove.... Znaš koja je sličnost između baš te Maje Nikolić i Opela? Lepo i simpatično izgledaju, ali su toliko nepouzdani da jednom moraš da ih se odrekneš.....

Ma u krajnjem slucaju da se kotrlja sta god da je :super: Nego probao sam ovaj broj (kapiaram Lemijev) ali neki cudni zvuci !!!!???
 
E to nemam pojma, ja sam taj broj zvao pre dve godine kad sam se raspitivao za alfu karabinjerku iz 1958....Kasnije sam šemom sa M.N. dobio priliku da vozim mnogo noviju Alfu (u našem društvu popularna Milutinovka, vozi Majin brat Milutin, inače 156 twin spark), i sada posle svega kontam da Majin buraz jedini ima stila za aute u toj famijiju...... On me nagovarao da kupim Alfu....
 
E to nemam pojma, ja sam taj broj zvao pre dve godine kad sam se raspitivao za alfu karabinjerku iz 1958....Kasnije sam šemom sa M.N. dobio priliku da vozim mnogo noviju Alfu (u našem društvu popularna Milutinovka, vozi Majin brat Milutin, inače 156 twin spark), i sada posle svega kontam da Majin buraz jedini ima stila za aute u toj famijiju...... On me nagovarao da kupim Alfu....

NEMA VEZE!!! HVALA NA TRUDU. MOZDA LEMI PROCITA OVO PA SE JAVI ILI NEKO KO ZNA LEMIJA!!!! :D
 

Back
Top