Odbrambeni sistem

OnlyYourShadow

Ističe se
Poruka
2.477
Imamo razne odbrambene sisteme ljudi kad se oni osete ugroženim. Radi se o konfliktnim situacijama.
Kao što su npr. laganje, pravljenje žrtve od sebe, bacanje krivice na nekog drugog, agresivnost, "nisi u pravu, to nije tako" sistem i sl.

Koji vi koristite, a sa kojim vam je najteže da se izborite?

Ja često znam da napravim ljude nezahvalnim kad se posvađamo, i to teško neko ume da mi ospori. Neretko uveličam, ali se trudim da se baziram na konkretnim činjenicama retroaktivno.
Pak, najteže mogu da se izborim kad osoba sa kojom želim nešto da raščistim pravi žrtvu od sebe. Sažalim se, i sve padne u vodu.
 
ja kao odbrambeni mehanizam koristim čistu objektivnost i direktan napad.
ko se sa mnom svadja brzo se pokaje zbog toga jer umem surovo da saspem sve u lice,
a pamtim i najmanje detalje i uvek imam argumente koji mi govore u korist.
inače retko sam u situaciji da sam u konfliktu sa nekim, jer nisam takva osoba po prirodi.
umem da provociram iz zezanja, ali u suštini ne težim tome da dodje do neke ogromne svadje i buke.
primetila sam da i ignorisanje druge osobe vrlo efektivno radi posao ;)
isto kao i ti OnlyYourShadow, najteže mogu da se izborim sa ljudima koji od sebe prave žrtvu tdj.iz istih razloga kao i ti.
doduše i iznerviram se opasno negde na pola puta, ali opet, ništa efektivno ne postižem.
 
ja kao odbrambeni mehanizam koristim čistu objektivnost i direktan napad.
ko se sa mnom svadja brzo se pokaje zbog toga jer umem surovo da saspem sve u lice,
a pamtim i najmanje detalje i uvek imam argumente koji mi govore u korist.
inače retko sam u situaciji da sam u konfliktu sa nekim, jer nisam takva osoba po prirodi.
umem da provociram iz zezanja, ali u suštini ne težim tome da dodje do neke ogromne svadje i buke.
primetila sam da i ignorisanje druge osobe vrlo efektivno radi posao ;)
isto kao i ti OnlyYourShadow, najteže mogu da se izborim sa ljudima koji od sebe prave žrtvu tdj.iz istih razloga kao i ti.
doduše i iznerviram se opasno negde na pola puta, ali opet, ništa efektivno ne postižem.

Često se pokaže da je najjednostavnije rešenje u stvari i najbolje. Nema laži, nema prevare, kažeš sve onako kako ti je na umu. I tada nema potrebe da razmišljaš o par poteza unapred, pošto će se i sagovornik verovatno začuditi, i neće imati šta da kaže u svoju odbranu. Ja recimo pazim kad je to u pitanju. Volim da je sve na čisto, to stoji, ali biram reči, jer ponekad i one mogu da budu pogrešno shvaćene, i šta ću onda? Ne trudim se da budem straaaašna, nego da ukažem na ono što smatram da je greška.
Ignorisanje jako naprasite osobe je pun pogodak, jer joj ne dozvoliš da kaže ono što je htela i pripremala verovatno nekoliko sati unazad. :D Tu tehniku koristim kad su u pitanju osobe koje ne poznajem dobro, a koje prve traže kavgu.
 
Ја користим два механизма.
Директни сукоб и игнорисање.

У директном сукобу уколико имам посла са особом која изврће чињенице и мења тезе почињем да користим иронију.
Оне који глуме жртве тако и третирам али с презиром и подругљиво.
Расправаљам се само са онима који су ми битни.

За оне који нису, користим игнорисање.
Не либим се да неког битног сведем на небитног ако то ме доведе до те фазе.

Немам проблема да изађем на крај с било ким, с неким лакше, с неким теже, али се не упуштам често у сукобе...
 
Mislim da je moja prva, možda čak i prirodna (?) reakcija agresivnost; a u vezi je sa zlehudom predstavom da sve znam i radim najbolje i jedino ispravno; i iritacijom ukoliko naiđem na nerazumevanje.

Propraćenoj idejom o zasluženoj kazni budala. :D

Naravno da nijedna od tih reakcija nije ni dobra ni opravdana, ali ima i gorih. Naime, većina nije svesna da greši. Ja jesam.

Većinom. :mrgreen:

Iz nekog me sumnjivog razloga ova tema podseća na onu"profil osoba koje pišu postove na pdf psihologija", ili kako je već glasila, ali verovatno sam paranoična.

I osećam sasvim prirodnu nesklonost da bistrim sopstvene mane. Ili spram tog da sam se uhvatila na mamac.


:mrgreen:
 
jedan je laganje - to svi koristino ponekad - da bi izbegli neke neprijatne situacije koje moga da nas povrede i stresiraju
drugi je - ravnodušnost i samoizolacija - kao ne dotiče me i ne treba mi
treći je mučenje slabijih i hranjenje ega tuđom mukom
oni verbalni poput ironije, prepucavanja, uvreda isl. i nisu nešto bitni

mada - da se razumemo o najvećem broju slučajeva u svemu tome se krije čista istina tako da iako se ljudi foliraju kako ništa ne znaju svesni su kakvo je stanje

ustalom svako živi sa svojim mozgom i savešću, tako druga odbara i ne treba
 
Poslednja izmena:

Back
Top