Od Erosa do Tanatosa, samo je jedan korak

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
234857_screenshot-4_ls.jpg


Mitskim ljubavnicima kao što su Tristan i Izloda, Romeo i Julija, Medžnun i Lejla, Omer i Merima, i drugima, svakako bi trebalo dodati i imena Hasan (Rebac) i Anica (Savić Rebac). Njihova velika ljubav o kojoj se ipak nedvoljno izbliza zna (a postala je dao literarnog teksta Rebeke Vest), osim da je bila toliko velika da opstane uprkos otporima sredine, a naročito stoga što je smrću jednog od njih, Hasana Repca, uskoro usledila i svojevoljno izabrana smrt čuvene Anice Savić Rebac, i danas intrigira.

Ovde se za početak nameće nekoliko stvari za razmišljanje kao što su: odnos prema ljubavi, prema smrti, odnos prema sebi i prema Drugom.
Verovatno se nikada neće do kraja razrešiti dilema da li se čovek na samoubistvo odlučuje iz hrabrosti ili iz kukavičluka.

Jedno je izvesno, Anica Savić Rebac dopustila je sebi da bira između života, u koji nije svojevoljno došla (kao što i nije niko) i smrti u koju bi, da nije tog 7. oktobra 1953. iz pištolja povukla odlučujući potez, takođe u jednom trenutku otišla voljom neke nadnaravne sile koja o tome odlučuje.

Treba li joj zameriti na tom izboru, slobodi, kojom je odlučila da zaokruži svoj život? Ljubav je najplemenitija slabost uma, kaže Dryden. Dakle, izgleda da je podlegla toj slabosti, iako je njen um poznavao dubine antičke literature i filozofije i same vrhove evropske kulture koju je prevodila od detinjstva i stvarala.


Anica-Savic-Rebac,-U_-Predic_408x300.jpg

Uroš Predić

Pitamo se: Kolika to treba da bude snaga ljubavi da bi se zbog nje ukinulo sopstveno biće?
Bila je ispunjena ljubavlju žene prema muškarcu koji joj je omogućio dubinu mističke spoznaje i potpunu zaštitu i videla je kraj u zajedništvu voljenih bića. Prestravljena Hasanovom bolešću, zavetovala mu se na večnu ljubav. Kada je Hasan umro, stvarnost je oštro šibala Anicu Savić Rebac. Svi su čekali njenu smrt.

Vinaver je pisao da je ona neuspešno prerezala vene jedanput, te da je to dodatno pojačalo pritisak i prezir javnosti. A onda je Anica Savić Rebac organizovala rođendansku zabavu i na nju je pozvala sve one koji su zahtevali njenu smrt. Govorilo se da je na rođendanu Anica Savić Rebac bila vesela, smejala se i prkosila. Svi su bili zapanjeni.

Čak je pripremila i tračansku večeru. Još jedanput je beogradskoj čaršiji demonstrirala svoja znanja, sve ih je uz osmeh ispratila, a ujutru se ubila, pucajući sebi u srce. Svojevoljno izabrana smrt, čuvene profesorke Beogradskog univerziteta, Anice Savić Rebac i danas zbunjuje

Sredina je bila potresena. Ljiljana Vuletić smatra da je odričući se života lišenog smisla, Anica Savić Rebac afirmisala ljubav kao najvišu vrednost egzistencije. Iako predstavnica moderne evropske misli i aktivna učesnica u evropskim kulturnim zbivanjima, Anica Savić Rebac je disala ljubav kakvu malo ko doživi.

Nikolaj Berđajev kaže da je Ljubav bliže, intimnije, dublje povezana sa smrću nego sa rođenjem... Izgleda da je i ovde bilo tako.

Jedno je izvesno, Anica je dopustila sebi da između života i smrti izabere ono što joj se u tom času verovatno učinilo svrsishodnijim.

Za žaljenje je što je ljubav prema literaturi i svest o nužnosti zaokruživanja dela, tako snažno iskazana kod mladog Branka Radičevića, nije zaokupila Anicu Savić Rebac, i zadržala njenu ruku u odsudnom času. Ostaje da nagađamo, da li je tu prevladala snaga ljubavi ili slabost karaktera, odsustvo volje, pa i odgovornosti prema sopstvenom nezaokruženom delu. Odnosno, da li je žena pobedila pesnikinju i naučnicu u krajnjem sumiranju svega.

Poezija koja se danas sedamdeset godina od njene smrti stvara, nesumnjivo je onaj vid stvaralaštva kakvo je prezentovala Anica Savić Rebac.

Bila je vrsni helenista i prevodilac (Petar II Petrović Njegoš, Luča mikrokozma, na engleski i nemački i druga dela), izvanredni erudita i suptilni tumač literature, a naročito kao originalna ličnost po načinu života.

Iz ciklusa Lucifer

Preludijum

Htela bih piti, dugo, na izvoru tvoje duše.
Ti si kao vedar dan u planini,
Oštar i nasmejan, leden i plamen,
Pun daljne lepote i bliska užasa
Sav od granita i sunčanih studenih voda živih.
Ti si tajanstven i jasan k'o svet, i blizak i dalek i dobar i zao.
Ti si ponor i zlatan most, i demon i anđeo, i svetao pogled iz mračnih dubina,
Mračan i svetao kao nebo pozne noći sa zvezdom na čelu.
Prostori drhte svemirni, i čekaju mora u mističnoj senci
Jutro da najzad zablista u tvome plamu i mojim suzama...
Htela bih piti večno na izvoru tvoje duše.

Anica Savić Rebac, Poezija i manji pesnički prevodi – Večeri na moru, Književna zajednica Novog Sada, 1987. str. 93
 
Na misice procitah ovako dugacak tekst ovako kasno. Smatram da je slabost karaktera ovde bila presudna. Da je imala potomke sa tom njenom ljubavi, ne bi to ucinila.

Nisam shvatio zasto je zele mrtvom i cemu prezir prema njoj?

Smatram njen cin kukaviclukom. Razumem da je ljubav snazna, ali gde joj se zuri? Prvi, ako postoji zivot posle smrti, a ona juri ka njenoj ljubavi, sad ga tek nece videti zbog samog cina.
Ako nema zivota nakon smrti, zalud sam cin.

Interesantan naslov teme.
 
Svi cemo na kraju umrijeti. Potpuno je u redu da sam odlucis vrijeme i mjesto. U samoubistvu postoji jedna losa nemoralna stvar, taj cin je destruktivan i raditi destruktivne stvari je nemoralno. To je zlo.
Medjutim, tradicionalno kod nas zene nose crninu do kraja zivota. Ta sama tradicija dolazi iz jede dublje tradicije o kojoj pise Prokopije u Gotskim Ratovima.

". A kada bi umro neki čovjek iz Erulija, bilo je pozeljno i da njegova žena ako je bila casna i postena i željela da ostane upamcena kao poštena nedugo za njim i ona umre pored grobnice svog muža objesivši se užetom. A ako to ni bi učinila, ostala bi na lošem glasu, a rodbina njenog pokojnog muža bi to smatrala uvredljivim. Takvi su bili običaji kod Erula u drevnim vremenima."

To su duhovne stvari, za duhovni zagrobni svjet. Objasnjenja su zagrobne prirode.
 
Ova recenica i ujedno pitanje iz teksta govori dosta ..Kolika to treba da bude snaga ljubavi da bi se zbog nje ukinulo sopstveno biće?
Iskreno ne znam..samo znam da je ukinuti sopstveno bice zarad ljubavi sebicluk i strah ili nesposobnost da se život živi dalje bez te ljubavi..
Ako se neko voli takvom ljubavlju, ubijajuci sebe umire i ta ljubav ..veca je hrabrost nastaviti život i cuvati uspomenu na tu osobu koju smo voleli
 
U starosti se živi od uspomena,... u mladosti od ljubavi,..
To ukinuti sebe, ne mislim da je (prevashodno) sebičluk,.. više je nemoć, pa onda sebičluk. različiti smo,.. sebičluk je i ne predati se,.. nikada,..
ni u ljubavi,.. lažu ovi koji staru ljubav porede sa juhicom,.. podgrejanom,.. sarma je... nije juhica..
Tema je Frojdovska (po naslavu) tendeciozna i lična,.. fatalistička,..
Nije to nikakva snaga ljubavi,.. snaga ljubavi je nešto drugo ! Više je to voleti, nego biti voljen.
 
Volim delo Anice Savić Rebac, njena poezija je drugačija, nije ono što većina očekuje kad se kaže - poezija.
Suicid je nekim čudom postao omiljena tema, pa stiže pitanje o njemu i ovde.
Ko može da sudi, neka sudi.Lično, ne mogu. Smatram da mi nedostaje više znanja i mudrosti da bih o suicidu sudila.
Nemam ni jasan stav, osim jednog a on je da često ni svoju dušu ne poznajemo, a kamoli tuđu, pa taman nam bila najsličnija, opet je različita.
Da li je Anica tim činom ubila i svoju ljubav?Nije.Ljubav je neuništiva, večna.
Da li je tim činom onemogućila da se opet nekad, negde tamo, niko ne zna gde, njena duša sretne sa njenom ljubavi, to je možda već filozofsko ili duhovno pitanje i prevazilazi moje moći rezonovanja.
Jedno je neosporno, Anica S.R. je imala um filozova, a takav um vidi i druge nijanse pored crne i bele.
 
"Ovo činim iz uverenja i u punoj lucidnosti intelekta i volje. To uverenje da život nije vredan življenja ako izgubimo najdraže biće poniklo je, takoreći, zajedno sa mnom, razvijalo se naročito pod uticajem antičkih shvatanja o samoubistvu i postalo jedna od odrednica moje životne koncepcije, od organskih zakona moje prirode. To ne znači da nisam volela život, da ga ne volim čak i u ovom času, ali baš zato ne želim da živim bedno. Život mi je darovao mnoge prednosti, pa i ovu poslednju da mogu umreti svesno i autonomno."

Poslednje Aničino pismo.

Iz njega se jasno vidi poimanje njenog smisla života.
Smisao života ili bolje rečeno traganje za smislom, ponekad je prokletstvo.
Za svakoga od nas, smisao života je drugačiji, kao i poimanje života i poniranje u sve njegove visine i dubine.
S obzirom koliko je Anica išla visoko i duboko kroz život...Završiću pesmom koja mi je uvek prva asocijacija kad se usudim(o) o drugim ljudima,
mada nema veze ni sa suicidom ni Anicom.

 
to je njen smisao života ..bila je vrhunska intelektualka ali i mentalno krhka i nije mogla da se odupre tom njenom smislu ..sto bi rekli njen zivot , njena odluka
ipak se sa ovim što je napisala u oproštajnom pismu ne slažem "život nije vredan življenja ako izgubimo najdraže biće"
život je uvek vredan življenja ako nikako drugacije onda na ocuvanju uspomene na tu veliku ljubav ..ljubavi ima raznih..i nisu za poredjenje na primer ljubav žene prema muškarcu ..sa ljubavlju majke prema detetu ..i majka izgubi dete i nastavi dalje da živi...Anica je izgubila svoju ljubav i ubila se..
i ko sto sam vec rekla..ne osudjujem je ,njen život, njena odluka..ali i ne opravdavam taj cin..nikako se ne slažem sa suicidom, oduzeti sebi život smatram slabošcu
 
život je uvek vredan življenja
ljubav i bol .... verujem da bi neki ljudi, da su uspeli da prevazidju taj lom u sebi i nastavili dalje, u nekom dolazecem vremenu nadvladali zelju za smrcu.
ne osudjujem ono sto ne razumem. samoubistvo ne vidim ni kao cin slabosti (jer mu podlezu i jaki i izuzetni ljudi), niti hrabrost, vec kao splet osecanja i okolnosti u nekom periodu zivota. smrt je misterija, ali zivot - zivot je nenadoknadiv i divan
 

Back
Top