Obrazovanje posle skole

Ne znam. Moje mišljenje je ako nemaš vezu džabe ti i da imaš pet diploma.
Inače , posla ima ali je jako slabo plaćen i mladi ne žele da rade za male pare.

Pa za privatni sektor ne treba veza, pogotovo ako znas zanat koji je trazen.

Recimo, jedan zdrav i prav forumas ovde kuka kako nema posla. A nece da nauci nista novo da radi.
Na primer zavarivaci - kurs 6 meseci, jeftin (cesto ima i besplatan uorganizaciji NSZ-a), a posao placen preko 100.000 din u Srbiji i ima koliko hoces posla.
 
Postoji i onaj momenat - ljudi nemaju interesovanja, skučenog sveta i pogleda, ne žele ili nisu spremni da uče.

Srećom, nisam od tih.

Meni je bolesno da se bavim celog života stalno istim. Okej, imaš osnovne kvalifikacije, diplomu, wthw, tu učiš stalno takođe, al širi se malo...
 
Sve je to lepo ali teško izvodljivo osim ako ti treba samo papir da imaš. Onda samo platiš i imaš.
A da neko ko ima porodicu, posao, pa još da ide i u školu i da završi to kako valja. Mislim da je nemoguće.
Ili mu treba jako puno vremena a vremena nema.
Ima istine u ovome, jako mi je teško bilo da idem na ispite trudna , po posle da učim kad beba zaspi, uključila sam celu porodicu u svoje školovanje :mrgreen:
 
Cesto se u raznim temama ovde mnogi mladji forumasi zale kako je tesko zaposliti se, i kako ta kljucna stavka sve povlaci, tesko i formirati porodicu.
Ja im uvek izadjem sa jednim najjednostavnijim savetom: ako nema posla za to sto znate da radite, ili za sta ste se skolovali - naucite nesto za sta ima posla.
I uvek dam neki primer.

Koliko su ljudi danas spremni da se skoluju nakon skolovanja, tj. da uce nove zanate i time otvore sebi neke nove puteve?

U Nemackoj, gde zivim, to je sasvim normalna pojava. I da ljudi upisuju fakultet u cetrdesetim i pedesetim, ili idu na Ausbildung (neka vrsta vise/zanatske skole) iz necega sto je potpuno novo u odnosu na njihovo primarno obrazovanje, i da idu na kurseve za neke nove zanate.....

Da li ste imali srece da radite ono za sta ste se skolovali, ili ste morali nesto potpuno novo da naucite?
Završio faks za jedno, radim nešto sasvim drugo.
Ne bih se smatrao srećnim da radim ono za šta sam se školovao. :lol:
 
Ne treba cekati da ti skola nadje praksu. Mora covek da bude proaktivan, sam nadjes praksu, potrudis se.
To je sve lepo u teoriji , al u praksi i u Srbiji je jako teško. Svi mi poznajemo ljude koji se nisu ostvarili u svojoj profesiji ne zato što ne žele, već nisu imali prilike i ne zato što ih nisu tražili. Ja sam samo imala sreće. Konkursi u Srbiji su većinom pro forme i predstava .
Sve najcrnje o tome. Naravno , ima izuzetaka ali koji motiv da imaju ljudi , uče i završavaju nešto što neće raditi ?
Ima i toga da ljudi jednostavno ne žele da uče pa i to razumem.
Što se teme tiče školovala bih se neprestano da me neko pita.
 
Razumem ja poentu . Ima i toga - kuknjava kako nema posla , a ništa se ne uradi po tom pitanju. Neko želi da mu se sve servira. Meni je malo iluzorno da menjam profesiju , ali sam došla da radim u potpuno nepoznatom gradu .Bila sam spremna. Neko želi da radi u svojoj ulici.
 
Zato smo dovde i došli jer se smatra da je lako da se promeni profesija. Kurs ili vanredna škola
i ajd. Posle kukamo ko nas šiša ili leči.
Pa za lečenje ne može kurs i boguhvala . :lol:
Da ,sestra se može postati sa prekvalifikacijom i to dobra pod uslovom da je neka državna insitucija i da se razume to što se radi - ima osnova u znanju.Dobra sestra/ tehničar zlata vredi
 
Upisaću i subspecijalizaciju ako mi dozvole jer ne pitam se ja.

E, to je bezveze uradjeno u Srbiji sa time da lekar ne moze da odabere kad sta i kako da specijalizira.

Ovde kad odlucis sta ces, ti sama nadjes posao u bolnici koja trazi specijalizante za to sto hoces da specijaliziras, i to je to.
Ostvarujes svoje snove.

To ce zahtevati od tebe (najverovatnije) da se preselis u drugi grad, ali nesto mora da se zrtvuje.
 
Nadjes skolu gde ima bolje prakse. Na primer, jedna srednja skola iz Raske, salje kuvare na praksu po restoranima na Kopaoniku, i klinci sa 18 godina kad diplomiraju su vec ozbiljni majstori.
Нема шансе, овде се знање тешко преноси.
На Балкану све функционише на принципу филмова Живка Николића, ако сам се ја мучио да дођем
до знања има брале и ти исто тако. Нешто због тога а нешто и због неструћности оних који би требали
пренети то знање, да полазник не схвати колико преносилац нема појма. Ти осамнаестогодишњаци
су одлично научили да праве запршку и испеку роштиљ а за куварско мајсторство треба поред талента
за спајање укуса, љубави и подоста искуства.
 
Da, uči se ceo život, uči i onaj ko hoće i onaj ko neće. Prihvatanje posla koji nikad ne bi ni pomislili da radimo takodje se uči nešto. To što nekima ne valja školstvo u Srbiji ne znači da su u pitanju prosvetni radnici, već da je instalirani sistem štogore to bolje prošao i do školstva.
U tom smislu politika neprijatelja je stavila izvrnute naocare na oci ljudi koji u svoj posao mesaju politiku, a da li moraju da je mesaju, pa moraju jer im neprijatelj preti egzistencijom, maltretiranjem dece, šikaniranjem i mobingom, a sve počinje pravosudnim sistemom koji je u istoj poziciji i pod kontrolom neprijatelja Srbije.
U svakom sluucaju jedinka, čovek, Srbin kao deo Svetskog ušao je u kapitalističku podelu rada, a radi i opstaje u divljem kapitalizmu gde postenje nije cenjena osobina, ali svakako mora da se snadje i prezivi. Raditi ono što znaš je već sreća, raditi ono što voliš je najbolje od svih izbora bezobzira na materijalnu opravdanost, jer u takvom sistemu uvek postoji način da se promeni isplativost nekog rada.
 

Back
Top