Obnova Jugoslavije

attachment.php

Hrabri vojnici na braniku SFRJ negde u Sloveniji Ponosni na zvezdu petokraku !
И ти си исти као ови што не смеју у Нови Пазар! Још и гори!
А ко зна шта се крије испод шлема: неки четнички изданак кога је деда и ћаћа учили да се не боре са сопствену државу.
 
koliko godina je prošlo od kad je onaj tzv vojvoda najavio svoj odlazak sa čak dva pratioca u novi pazar?

pa su ga ubedili da ne ide radi sopstvene sigurnosti

da ga neko ne daj bože napadne i povredi :lol:

- - - - - - - - - -

kako se zvala ta marketinška junačina?
 
И ти си исти као ови што не смеју у Нови Пазар! Још и гори!
А ко зна шта се крије испод шлема: неки четнички изданак кога је деда и ћаћа учили да се не боре са сопствену државу.

Ne bini,doći će i u Novi Pazar.Ne bih se ja da sam ne daj Bože na mestu onih vaših radovao da dođu četnici mada bi prvo trebalo počistiti ološ u ostatku Srbije.Takve kao ... znaš ti dobro nego da pitam šta vidimo na slici ?
attachment.php
 
Poslednja izmena:
Ne bini,doći će i u Novi Pazar.Ne bih se ja da sam ne daj Bože na mestu onih vaših radovao da dođu četnici mada bi prvo trebalo počistiti ološ u ostatku Srbije.Takve kao ... znaš ti dobro nego da pitam šta vidimo na slici ?
attachment.php

Пресвукли се четници у војску ЈНА. (Своју никад и нису имали већ је то био некакав ,,Зулум буљук'')
Исто као што ти тврдиш да су се партизани пресвукли у четнике (у дрипце) и починили злочин у Вранићу!
И не тртљај већ напиши једном ту твоју књигу. Бар да се чудимо или смејемо.
 
Koimoy vam ja više s tom Jugoslavijom?

Ko kad bi sad neka lucprda otvarala temu o obnavljanju Austrougarske.

To je bilo, prošlo i ne daj Bože da se ikad više ponovi.

Srpske teritorije koje su avnojevski banditi poklonili Hrvatima treba osloboditi i to je to.
 
Пресвукли се четници у војску ЈНА. (Своју никад и нису имали већ је то био некакав ,,Зулум буљук'')
Исто као што ти тврдиш да су се партизани пресвукли у четнике (у дрипце) и починили злочин у Вранићу!
И не тртљај већ напиши једном ту твоју књигу. Бар да се чудимо или смејемо.

A jeste vi celu vojsku kao što ste toga junaka na slici vaspitali i osposobili da brani Otadžbinu ?
 
Znate li da su nekoć naše radnike tjerali da se odmaraju na Jadranu?



"Stara, kad mi netko kaže 'regres', ja moram 'guglat' da vidim šta je to". Komentar je to kolege iz medijske kuće osnovane u ovom mileniju, na priču o dodatku za ljetovanje što ga je, doduše u bonovima, primio kolega iz novina, utemeljenih davno prije. U tim novinama, za razliku od mlade firme sarkastičnog kolege, postoje stvari nepoznate radnicima (naj)novije generacije recimo, sindikat i kolektivni ugovor. Za misao da bi jedna "novokomponovana" firma mogla imati sindikat, a kamoli da vodi računa o tome kako će se njen radnik odmoriti i pritom proći što jeftinije, danas je potrebno potpuno izgubiti razum. Zato ćemo odvrtjeti film unazad, u doba kada su građena radnička odmarališta.

"Divna obala naše Dalmacije može da pruži mogućnosti za učvršćenje zdravlja radnih masa svih naroda Federativne Narodne Republike Jugoslavije. Od lijepe dalmatinske obale treba da stvorimo oporavilišta i sanatorijume, da svaki koji radi i daje svoj prilog zajednici može da dođe da popravi svoje zdravlje i zatim ponovo, još jače, da prione na rad". Ovo su riječi Josipa Broza Tita izgovorene u Splitu u ljeto 1946. godine, petnaestog dana primjene Uredbe o plaćenom godišnjem dopustu radnika, namještenika i službenika. To je ujedno i jedna od uvodnih rečenica znanstvenog rada Igora Dude i Igora Stanića u "Iza vrata radničkih odmarališta: Službeni zapisi o nestašnima i gladnima 1947. - 1950.", kojim su rekonstruirani počeci radničkog turizma u bivšoj državi.

Ta je vrsta turizma u Hrvatskoj šaptom pala u zadnjih dvadeset godina, barem u velikom dijelu poduzeća koja su u postupcima pretvorbe i privatizacije predana u ruke privatnim vlasnicima. Naš sugovornik koji će nas uvesti u temu "Kako smo izgubili pravo na jeftin i dostojanstven odmor", profesor pulskog Sveučilišta Juraj Dobrila, Igor Duda, kazao nam je da se osobno ne sjeća stvaranja buke oko otimanja tih odmarališta radnicima. Uzmemo li u obzir da su radnici zbog rata i kaotične tranzicije u Hrvatskoj jedva dizali bune i zbog zatvaranja poduzeća u kojima su radili i zarađivali za život, to nije sasvim neočekivano. Tko je proživio devedesete u Hrvatskoj zna da se radnike jedva išta pitalo te da puno drugačije nije ni danas.

Duda, jedan od rijetkih povjesničara na ovim prostorima koji se sustavno bavio temom radničke dokolice i industrijske kulture punjenja baterija za kasniji kvalitetniji rad, smatra da razlog tome može biti i mogućnost da je do devedesetih godina 20. stoljeća u svijesti građana već prilično ishlapjela ideja socijalnog turizma. Dopušta da razlog tome bude i činjenica da većina odmarališta nisu bila primjer kvalitetne turističke ponude. Dakle, prije nego što se pozabavimo sudbinom radničkih odmarališta, s Igorom Dudom ćemo pokušati restaurirati potisnuto sjećanje na to što je zapravo izgubljeno; temeljem službenih arhiva i ondje pohranjenih izjava pripadnika radničke klase prisjetit ćemo se problema i prednosti radničkih odmarališta.

Demokratizacija turizma nije, naravno, originalna socijalistička ideja. Pojavila se, kako ističete u svojoj knjizi "Pronađeno blagostanje", s idejama socijalne države, odnosno države blagostanja. Što nam možete reći o začecima širenja turizma na ovim prostorima i na slojeve slabijeg socijalnog stanja uoči uspostavljanja Druge Jugoslavije na ovim prostorima?

- Turizam se počinje razvijati u 19. stoljeću, no u austrougarskom razdoblju u Hrvatskoj je ostao rezerviran samo za više slojeve. U Beogradu se 1923. osniva poduzeće Putnik kao glavna jugoslavenska turistička agencija. Ona je, među ostalim, imala i zadatak da organizira poučna turistička putovanja u zemlji i inozemstvu radi obrazovanja masa i poticanja razvoja turizma. Međutim, Putnik nije preživio 1941. godinu. Na području NDH Putnik postaje Croatia-Put, no pitanje je koliko su se za vrijeme rata mogli baviti turizmom. To su bile sitnice s obzirom na ambicije da se njime bave po uzoru na organizaciju KdF u Trećem Reichu i Dopolavoro u fašističkoj Italiji. Nakon rata se jugoslavenski Putnik obnavlja, da bi iz njega '60-ih nastale sve velike hrvatske agencije – npr. Generalturist, Kvarner-express, i Atlas. Beogradska filijala zadržala je ime, a hrvatske su tražile modernije nazive. Orijentirali su se na strani turizam. Općenito su '60-e velika prekretnica u razvoju turizma.


- - - - - - - - - -

Što se tada događa?

- Postsocijalistička priča o komercijalizaciji školstva i zdravstva već se 60-ih počela događati s turizmom koji je do tada uglavnom bio shvaćen kao element društvenog standarda. Međutim, tada se shvatilo da turizam može donijeti novac i biti izvor devizne zarade, bitne za državni proračun. Polovica šezdesetih je prijelomna jer na području Hrvatske po prvi puta ima više stranih nego domaćih, jugoslavenskih gostiju. Tada, također, domaći gosti po prvi puta noće više u komercijalnim oblicima smještaja, nego u radničkim ili dječjim odmaralištima. Razdjelnica je vrijeme između '65. i '67., a ta je godina bila i proglašena međunarodnom godinom turizma. Jugoslavija je tada, dvije godine poslije druge privredne reforme i okretanja tržišnom socijalizmu, ukinula ulazne vize i otvorila put za procvat stranoga turizma, dok će domaći gosti zadržati manji udio.


Ali to se događa zbog povećanja broja inozemnih turista, a ne zbog smanjenja dolazaka domaćih gostiju na more?


- Tako je. Broj domaćih turista je rastao, ali nisu mogli pratiti korak sa strancima kojih je bilo sve više. Što se tiče samih odmarališta, njihovi kapaciteti rasli su i nakon 60-ih: s oko 50 tisuća 60-ih na oko 75 tisuća ležajeva 80-ih što je povećanje za oko 50 posto. Međutim, udio odmarališta u ukupnim turističkim kapacitetima u Hrvatskoj 50-ih je bio oko 30, a 70-ih oko 10 posto, što dovoljno govori o promjeni težišta od socijale prema komercijali.


Tada kreće i gradnja velikih turističkih kompleksa na Jadranu koja traje do sredine '70-ih.


- Da, grade se veliki hoteli, pogotovo '70-ih, s tim da se velika turistička apartmanska naselja počinju graditi već i početkom šezdesetih. U toj situaciji i dalje postoji shvaćanje da je u redu što se gotovo dvadeset godina turizam razvijao kao socijalni instrument, nešto što je trebalo ublažiti postojeće socijalne razlike, što je trebalo radničku klasu priučiti turizmu i uživanju u godišnjem odmoru. Ta je vrsta promidžbe učinila svoje u poratnom razdoblju pa ni motivacija radnika za sudjelovanje u turizmu nakon polovice šezdesetih više nije bila upitna. 'Izvrtjela' se jedna generacija, stekli su određenu naviku i to više nije problem, sve manje se govori o nezainteresiranosti radnika da negdje putuju i motiviranosti radnika za takve sadržaje u slobodnom vremenu.


Dakle, praksa se ustalila. O kojim brojkama govorimo?


- Hrvatska je 1986. dosegla turistički vrhunac s oko 68 milijuna noćenja, među kojima je bilo i oko 27 milijuna domaćih (jugoslavenskih) noćenja što je također bio rekord. Tijekom 70-ih i 80-ih prosječno je svako četvrto domaće noćenje u Hrvatskoj bilo ostvareno u radničkim odmaralištima. Drugim riječima, odmarališta su krajem 80-ih raspolagala s oko 80 tisuća ležajeva pa je to bio i dnevni ljetni maksimum broja gostiju. Tada je oko 40 posto tih ležajeva pripadalo hrvatskim poduzećima, ustanovama i organizacijama, a ostalo su držale druge jugoslavenske republike. Pored tih oko 25 posto noćenja u odmaralištima, jednako toliko domaćih gostiju 70-ih i 80-ih noćilo je u hotelima, dvadesetak posto u kampovima, desetak posto u dječjim i omladinskim odmaralištima te oko 15 posto u kućnoj radinosti. Međutim, taj privatni smještaj bio je velika siva zona. Službeni podaci Zavoda za statistiku ne daju visoko mjesto toj vrsti smještaja dobrim dijelom zato što je do tih podataka teško doći, oni se taje, puno je neprijavljenih gostiju. S druge strane, postoje ankete koje je provodila agencija za istraživanje tržišta ZIT CEMA, prema kojima je u istom razdoblju oko 20 posto ispitanika boravilo u kućnoj radinosti, čak 40 posto kod rodbine i prijatelja – pa za službenu turističku statistiku nisu postojali – i samo oko 15 posto u odmaralištima.


Zašto je udio ljetovanja domaćeg stanovništva u radničkim odmaralištima tako mali u toj fazi?


- To je rezultat širih društvenih problema, od kojih je prvi novac i želja da se u odmarališta ulaže nakon što su izgrađena '50-ih i '60-ih. Očito se nije ulagalo dovoljno. Uglavnom se radilo o jeftinoj gradnji, bungalovima, što ne može trajati zauvijek i iz svih dostupnih dokumenata čini se da se nije dovoljno ulagalo u održavanje. Većina sredstava namijenjenih za socijalni turizam zapravo se prelijevala u regres za godišnji odmor, i to već od '65. godine nakon faze iskaznica K-15, koje su uvedene 1961. Njima su već reducirani popusti na prijevoz koji od kraja rata bili vrlo izdašni te vrijedili tijekom cijeloga trajanja godišnjeg odmora. Iskaznica K-15 popuste je reducirala na jednu povratnu kartu, a onda nakon tri do četiri godine prestaje ta povlastica. Iskaznicu je izdavala kadrovska služba, a pečatirala bi se na kolodvorima pri kupnji karte. Naziv se još dugo zadržao, ali poslije 1965. radi se o isplati regresa za godišnji odmor u gotovini. To pravo donekle postoji i danas i uskoro bi moglo proslaviti pola stoljeća postojanja. Visina naknade i u socijalizmu je ovisila o uspješnosti poduzeća.
 
najgore je kad neko priča o onome što ne zna

ja sam lično išao par godina tako na letovanje i to su mi lepe uspomene i dan danas

plus iste godine i u odmaralište majčine firme...

- - - - - - - - - -

budi bar toliko fer pa nemoj da komentarišeš ono što ne znaš

danas bi mnoga deca u srbiji rado išla tako na more jer ga izmedju ostalog godinama nisu ni videli

nema više fabričkih odmarališta, nema više dečijih odmarališta, jednostavno rečeno, što bi gazda baco pare na robove??

- - - - - - - - - -

teli ste kapitalizam, pa eto vam ;)

Deca danas ne idu na more jer si ti isao umesto njih.
 
ni blizu istini, svi to znamo, a znate i vas dvojica, samo se pravite :D

- - - - - - - - - -

turi1.jpg
K-15 je nekoć pokrivala i dio troška radnicima za avionske karte

- - - - - - - - - -

A kroz poduzeća o fondu suodlučuju radnici.
- Tako je, kroz radnički savjet. Tih 1,5 posto postaje dio sredstava zajedničke potrošnje. Radnički savjeti odlučuju hoće li nakon, recimo, pet godina skupljanja novca uložiti u obnovu radničkog odmarališta na moru, povećanje plaća ili stanogradnju tako da prvih deset radnika na listi za dobivanje stana useli što prije. Nekad bi poduzeće bilo tako ekonomski slabo da nije moglo isplaćivati regres. Te 1965. primjetna je promjena gledišta na funkcioniranje gospodarstva u socijalizmu, uvedeni su i tržišni i samoupravni elementi koji su narušili do tada postojeći sustav socijalnog turizma.
Jesu li radnici bili motivirani na putovanja u okviru socijalnog turizma?
- Najveći problem socijalnog turizma u samim začecima je problem stvaranja navike jer tada postoji samo tanki sloj predratne radničke klase koji živi u gradovima i ima industrijsku kulturu koju baštini iz međuratnog razdoblja. Ali tu je i veliki val novog industrijskog stanovništva koje je deagrarizirano i kod kojega tek treba stvoriti oblike suvremenog života, svakodnevne prakse gradske industrijske kulture. Puno energije se ulaže u uvjeravanje novih radnika da je odmor nešto za njih. Varteks, primjerice, 50-ih teško puni kapacitete u svom malom odmaralištu na Rabu sa samo dvadesetak kreveta. Upitan u jednom novinskom intervjuu o tome, predsjednik Radničkog savjeta kaže kako misli da slično slovensko poduzeće ne bi s tim imalo problema, ali da kod nas nedostaje industrijske kulture.
Što to konkretno znači?
- Odlazak na godišnji odmor shvaćan je upravo kao dio industrijske kulture, kao kontrapunkt radu, vrijeme odmora koje služi skupljanju energije, kako bi se ta energija opet uložila u rad, što je stara priča iz 19. stoljeća. Radnici 1950-ih često govore: "Ne, to nije za nas, to je za gospodu, mi nemamo tih navika". I onda ima jako zanimljivih i šarolikih prijedloga kako urediti savršeno radničko odmaralište i koje bi sve sadržaje ono moralo imati, koliko bi moralo biti veliko. Jedan od njih je i da radnici sami donose svoju posteljinu i ručnike. To bi s jedne strane značilo uštedu na pranju i održavanju odmarališta, a s druge bi se radnici koji nevoljko napuštaju svoju kuću i odlaze na put osjećali ugodnije, kao da su kod kuće. Naime, vidjelo se da se autobusi za jednodnevne izlete zaista lako pune, ali kad treba otići iz kuće na nekoliko dana, dolazi do straha od nepoznatog - što ću ja sad, kako...?
turi3.jpg
U početku bijaše oklijevanje, pa i strah od putovanja na more. Već krajem '60-ih nije više bilo tih problema

- - - - - - - - - -

kako ono rekoste??
konc logor ???

baš se brukate :roll:
 
jel moguće da si toliko ljubomoran na ta prošla divna vremena?

- - - - - - - - - -

Popunjenost odmarališnih kapaciteta je, dakle, varirala od firme do firme?
- Jest. Nakon kraja pedesetih više nema problema s dobrom popunjenošću preko ljeta, a odmarališta su svakako radila samo ljeti, mjesec do tri mjeseca godišnje. Činjenica da jedna tvornica može puniti svoje odmaralište samo mjesec dana godišnje govori samo da ili nema dovoljno novca da bi se pogon odmarališta držao otvorenim tri mjeseca ili da nema dovoljno interesa. Međutim, od '60-ih popunjenost u ljetnim mjesecima više nije gorući problem, već činjenica da su odmarališta veći dio godine zatvorena. Zgrade propadaju i prazne su, ne donose nikakvu zaradu, a postoji trošak hladnog pogona. U svijetu mentaliteta radnika i službenika kojima su namijenjena ta odmarališta se, s duge strane, u šezdesetima događa i sljedeće - postavljaju si pitanje: "Želim li ja dva-tri tjedna odmora provesti s ljudima koje i ovako gledam svaki dan na radnom mjestu?". Bit će, naravno, onih koji će i dalje u tome uživati: "Među svojima sam, ne moram misliti kako ću se ponašati, kako ću jesti, piti, što ću obući..." Taj element kulture zajedništva, u kojoj se zajedno radi i zajedno odmara, tada se zvao "širenje drugarstva", a danas se valjda zove "teambuilding". No, drugi dio radnika od toga počinje bježati, što je sigurno i stvar psihološkog profila, ali i uzdizanja na društvenoj ljestvici ili i jednoga i drugoga. Sve je učestalija spremnost da se oni sami upuste u turizam, unajme smještaj sami, da odu u zimmer frei ili kamp, dok su rođaci na moru potpuno druga priča za koju ne trebaju posebne pripreme. Dakle, u trenutku kada se tim ljudima otvori mogućnost da odlete iz gnijezda socijalnog turizma, oni doista i odlete, da bi si sami režirali svoj godišnji odmor.
Je li bilo rotacije i razmjene radnika među odmaralištima, tj. tvrtkama?
- Jako malo. To je jedan od pet-šest ključnih problema detektiranih šezdesetih uz nevoljkost da se odmara s kolegama i trošak hladnog pogona. Zanimljivo je kako je taj državni, socijalni turizam odigrao manju ulogu u širenju bratstva i jedinstva od komercijalnog turizma: ako postoje odmarališta pojedinih poduzeća, pojedinih sindikalnih podružnica, partijskih organizacija, općina, Crvenoga križa, omladinskih organizacija iz nekih lokalnih sredina, to znači da prilika za razmjenu i susretanje zapravo i nema. Radnici Varteksa odmaraju u odmaralištu Varteksa, a radnici Gavrilovića u odmaralištu Gavrilovića i tu nema komunikacije. Bilo je pokušaja da se dio kapaciteta i kreveta dâ u razmjenu među poduzećima kako radnici ne bi morali svake godine ići na isto mjesto na odmor, ali takvi dogovori nisu bili široka, već vrlo izolirana pojava. Zato radnički turizam ima klasnu ulogu, ali nema onu ulogu koju bi netko od njega možda očekivao, baš tu ideološku nadnacionalnu ulogu širenja bratskih odnosa između naroda i narodnosti unutar Jugoslavije. To će zato prije imati obični kampovi, restorani, hoteli i privatne sobe gdje će se miješati pripadnici raznih nacionalnosti.
Što je s kvalitetom tih odmarališta? Pisali ste o pritužbama na širok dijapazon problema unutar odmarališta, a za pretpostaviti je da je opremljenost odmarališta ovisila o ekonomskoj snazi poduzeća.
- Postojale su otprilike tri varijante za organizaciju odmarališta. Prva je izgradnja nečeg potpuno novog. Druga je korištenje nečeg starog i nacionaliziranog, što se pogotovo događalo nakon rata kada su nacionalizirane brojne vile i hoteli pa su se kasnije ti finiji objekti ipak prepustili komercijalnom turizmu. Treća je mogućnost korištenje kampova ili čak kućne radinosti u organizaciji sindikata, a u slučajevima djece i omladine koristile su se prazne škole koje su ljeti pretvarane u spavaonice. Što se tiče gradnje novoga, bilo je mnogo slučajeva u kojim su bolja poduzeća ili državne ustanove izgradile solidnu zgradu. Čak se osamdesetih tražilo da sva odmarališta u izgradnji imaju minimalne uvjete hotela B kategorije ili da se postojeća dignu na tu razinu.

- - - - - - - - - -

U kojim mjestima na obali je bila najveća koncentracija radničkih odmarališta?
- To se može jako dobro detektirati. Postoji statistika po općinama koja pokazuju udio odmarališta u ukupnim kapacitetima, koliko ima radničkih, koliko dječjih odmarališta... Najviše ih je bilo u Makarskoj i Biogradu na moru, općinama koje su bile špica radničkog turizma, ali i u Crikvenici, Bujama i Poreču.
Kako se odlučivalo o gradnji odmarališta?
- Prva faza, kasnih četrdesetih i ranih pedesetih, bila je postavljena tako da je sve bilo na sindikatima. Tada postoji Centralni odbor Saveza sindikata Jugoslavije, koji ima glavne republičke odbore, kao i one po općinama. Dakle, radi se o "kišobran" organizaciji koja okuplja granske sindikate; današnjim jezikom rečeno - jedna jedina sindikalna središnjica. Ta središnjica potiče svoje podružnice u poduzećima da se aktiviraju po pitanju odmora i traženja lokacija za odmorišta. No i sindikalne središnjice, savezna i republičke, samostalno grade pojedina odmarališta. Postojao je niz odmarališta baš Centralnog odbora SSJ u raznim dijelovima zemlje kamo su slani radnici iz raznih poduzeća. To je ta rana faza. I tu je bilo jako zanimljivih situacija. Bilo je radnika koji se nisu držali kućnog reda, bontona ili pravila javnoga morala. Kako je bilo moguće da tako neuzorni radnici dospiju tamo? Tako što je krajem '40-ih odmor doista bio po direktivi.
Bilo im je zapovjeđeno da se odmaraju?
- Da, prvih nekoliko poratnih godina. Primjerice, Glavni odbor Saveza sindikata za Hrvatsku šalje svojim podružnicama određeni broj uputnica za odmor. To znači da ako podružnica dobije 100 uputnica, svaka od njih ima određeno kada se i u koje odmaralište u Jugoslaviji ide na odmor. Podružnica mora imati imena radnika koji će u određeno vrijeme biti u odmaralištu CO SSJ u Ulcinju ili Vrnjačkoj Banji ili bilo gdje drugdje. Tu nastaju problemi: ako uzorni radnici, udarnici, nisu spremni ići iz bilo kojih od ranije navedenih razloga - daleko im je, hladno, nevični su putovanju, imaju posla kod kuće - onda se traže drugi radnici, jer podružnica plaća kaznu republičkom odboru za uputnice koje nisu podijeljene. To znači da se uputnice moraju iskoristiti po svaku cijenu. Zato se ondje mogu naći radnici koji će stvoriti situaciju koja bi bila za osudu po kojem god ključu, ključu bontona ili onom ideološkom, pa se radnici vraćaju doma s negativnim karakteristikama. U toj fazi, također, radnici putuju sami - ne pokrivaju se troškovi za obitelj i to je dodatni razlog zašto se nećkaju. Zato su i sumnjičavi - ne poznaju turističku praksu, a nekim ih se dokumentom šalje vlakom tko zna gdje. Pretpostavljam da su se neki i zapitali: "Hoću li se ja vratiti? Tko zna gdje ću stići, što me tamo čeka...?" Ubrzo se takav sustav odmaranja liberalizirao i odmarališta su postala mjesto ugodnog odmora za cijelu obitelj.

- - - - - - - - - -

gde je onaj ko je tvrdio da su to bili konc logori?? :hahaha:

- - - - - - - - - -

472292_jugoslavjija-radnicko-odmaraliste-u-opatiji_f.jpg
mij.rs

Radničko odmaralište u Opatiji 1948. godine

- - - - - - - - - -

dok su se poneki te godine još krili po šumi, zemunicama i pećinama, i nisu se mesecima kupali ni u potoku, vredni radnici su se kupali na moru :rtfm:
 
Baš me zabole ona stvar kako ste vi titine sluge,prcali dobre ribe i džabalebarili o trošku vaše dece i unuka,mene samo zanima zašto ste ostavili ruševine srpskom narodu!!?? Samo zbog toga bi vas trebalo redom vešati za nauk i opomenu budućim generacijama Srba!!!

CIA DOKUMENTA OTKRIVAJU Kako je Tito prebacio 70 fabrika iz Srbije u Sloveniju i Hrvatsku
Jedna od omiljenih tvrdnji srpskih nacionalista je da su Slovenija i Hrvatska ”ekonomski procvetale na račun Srbije u sklopu paklenog plana Josipa Broza. Ova teza je izveštajem CIA dobila potvrdu...
tito i enver hodža.jpg

tito i enver hodža

http://www.newsweek.rs/srbija/80755...fabrika-iz-srbije-u-sloveniju-i-hrvatsku.html
 
Poslednja izmena:
Je li to po vašoj ocjeni bio dostojanstven odmor za radnike?- Rekao bih da je sigurno bio dostojanstven za sve one koji su tu vrstu odmora koristili. Osim faze kasnih četrdesetih i početka pedesetih kada se ljude doista slalo na odmor preko uputnica, pa možemo govoriti o dirigiranoj dokolici, odmor u odmaralištu postao je prilično demokratski oblik odmora. Nitko radnika nije tjerao da se upiše na listu čekanja i traženja termina za odmor i krevet. Tko želi – taj ide. Tko osjeća potrebu za takvim odmorom na moru, a ne može si drugačije platiti, pa i ako ne uživa na takav način, on će isto otići. Postoji motivacija - ili samo uživanje, ili prihvatljivost financijskog aranžmana. Brojke su toliko velike u '70-im i '80-im godinama da se ne može govoriti o gubitku interesa. Zato sam siguran da je to koncept koji je tada sigurno bio potreban, mada je njegova društvena uloga bila mnogo veća u prvih dvadeset godina socijalizma, baš zato što je tada odradio svoju prosvjetiteljsku ulogu stvaranja domaćeg turističkog tržišta, odnosno publike kojoj se turistički proizvod može prodati pa makar i u socijalnom paketu. Turizam je doista bio dio svojevrsnog općeg društvenog ugovora, bio je simbol blagostanja i prečica kako do njega doći, ali i opipljivi simbol i motor modernizacije svakodnevice.

- - - - - - - - - -

turi2.jpg
Kopneni turizam nije bio ni sjena morskom - cilj je bio vratiti se kući s brončanim tenom (SCREENSHOT: Emisija 'Radnici i godišnji odmor' RTV Zagreb iz 1969. godine)
 
Voliš prokane ustaše da citiraš jer je to jače od tebe.Naravno da su ustaški radnici prosperirali u jugoslaviji hrvatskog diktatora
Ajde lepo nam objasni na koju foru si propoutovao ceo svet kada je za prosečnog jugoslavena uspeh bio otići do Trsta po žvake i zavese
Saradnik udbe!?:per:
Kladim se da imaš zlatnu Doxu sa titinom posvetom(to su dobijali saradnici službe kada su drukali nekog u familiji)
 
Poslednja izmena:
tužno koliko si poplašen....

- - - - - - - - - -

u moje vreme crveni pasoš je bio ulaznica u ceo svet
posla je bilo, para još više

nije putovao, niti zaradjivao samo onaj ko je bio lenj

- - - - - - - - - -

apropo gornjih tekstova, da si ih pročitao shvatio bi da je 90% radničkih odmarališta bilo u hrvatskoj, pa je sasvim logično da je člnaka iz njihove sredine

- - - - - - - - - -

i da dodam, nisu ustaški radnici nego jugoslovenski, dalje, srpski radnici su takodje se kupali na istom moru u svojim odmaralištima duž celog jadrana

- - - - - - - - - -

a pošto ti se dopao članak, da nastavim da ne izgrickaš nokte od nestrpljenja :lol:

- - - - - - - - - -

RADNICI I GODIŠNJI ODMOR (1969.): Vraćamo vas 45 godina unatrag, kad su građena radnička odmarališta


- - - - - - - - - -

U današnjem svijetu privatnog poduzetništva, kao što smo mogli vidjeti toliko puta do sad, radnici u pravilu mogu samo stajati sa strane i promatrati bogaćenje svojih vlasnika i uništavanje svog poduzeća dok ne završe na ulici.

- - - - - - - - - -

Zato vas vodimo u prošlost, 45 godina unazad, kada je profit poduzeća pripadao svima koji su ga stvarali.
Od tog su profita građena i radnička odmarališta ili se ulagalo u stambeni fond, povećanje plaća...


- - - - - - - - - -

"Do šezdesetih godina (20. stoljeća) sustav socijalnog turizma je bio tako dobro uspostavljen da je tjedni odmor radnika koštao manje od tjedne plaće", pišu Elke Beyer, Anke Hagemann i Michael Zinganel u knjizi "Holidays after the Fall" izdanoj lani. Kako je to funkcioniralo u praksi govori nam i dokumentarac "Radnici i godišnji odmor" Radiotelevizije Zagreb iz 1969. godine, gdje je autor razgovarao s radnicima i sindikalcima u Zagrebu, a obišao je i punktove na Jadranu i rijeci Korani gdje se odmarala radnička klasa.

- - - - - - - - - -

To je vrijeme graditeljskog booma, kada su na Jadranu nicale stotine hotela i kada jugoslavensko priobalje postaje top destinacija. Većinu njih si radnici nisu mogli priuštiti, ali su zato sama poduzeća, poput Gredelja, vodila računa da 80-ak posto zaposlenika ima gdje ljetovati unatoč relativno skromnim plaćama.
 
Nego prokane da li je istina ovo što piše Krunoslav Zagorec, povjesničar iz Agrama da su pavelić i broz (a pod brozom i vi srpski jugokomunisti) radili na istoj stvari,satiranju i uništavanju srpskog naroda!?

Pismo iz „lijepog Zagreba“: Zašto megju srbijanskim povjesničarima nema ništa novoga?

Mi ne trebamo da rehabilitiramo našega Antu jer nema razloga. Ako niste znali, red je da vas podsjetimo: hrvatski komunisti nisu sastavili nikakve optužnice niti presude protiv našeg Poglavnika! Znao je komunista Tito da za to nije bilo razloga jer su obojica radili na istoj zadaći kada ste vi Srbi u pitanju
Refleksije_vremena_Alojzije_Stepinac_Docek_marsala_Tita.jpg

krvavi ustaški vikar stepinac, koji je blagosiljao klanje Srba dočekuje svog hrvata josipa broza u počasnoj loži
https://stanjestvari.com/2017/06/20/pismo-iz-lijepog-zagreba-1/
 
Poslednja izmena:
promašio si temu koliko si ostrašćen

ovo je tema o obnovi a ne o rasturanju jugoslavije :rtfm:

- - - - - - - - - -

1-a-radnic48dko-odmarlic5a1t.jpg


- - - - - - - - - -

Samoupravno društvo je temeljeno na radu za dobrobit čovjeka, da čovjek bude slobodan, bez ikakve eksploatacije, da stvara i upravlja onim što je stvorio. Historija kaže da radnici nikada u praksi (bar u to vrijeme i unutar socijalističkih zemalja) nisu dignuti na takav pijedestal na kojem su bili u samoupravnoj Jugoslaviji.

Među običnim svijetom se nije pitalo ko je kakve nacionalnosti, nije bio bitan niti njegov/njen materijalni status, ljudi su se cijenili po nekim karakternim osobinama, odnosu prema drugima i djelima.

Nisu bile rijetke životne priče ljudi koji su prešli put od KV radnika, neposrednog proizvođača i samoupravljača do direktora jedne radne organizacije.

Pod okriljem tadašnjih sindikata unutar radnih organizacija organizovano je puno konkretnih stvari koje su omogućavale da se podigne kvalitet života svakog radnika.

Kasa uzajamne pomoći je bila oblik dobrovoljnog udruživanja na načelima uzajamnosti i solidarnosti kako bi se pomoglo članovima radne organizacije sa kratkoročnim pozajmicama. Tako su oni sa najmanjim primanjima rješavali neke bitne životne probleme vezano za izgradnju kuće, kupovinu namještaja, školovanje djece... Zaposleni su dobivali bonove za topli obrok, pa su se hranili u restoranima društvene ishrane ili na kioscima s viršlama.

U SFRJ se smatralo prirodnim da zaposlenima bude plaćen topli obrok. Jelo se ili u restoranu društvene ishrane, odnosno menzi ili u nekom od brojnih ekspres restorana u gradu, za bonove, nekoj vrsti novca za internu upotrebu. Obrok se najčešće sastojao od supe u plastičnim činijama, pa „priloga“ koji su činili restovani, pekarski krompir ili kromir-pire; zatim meso: pileće pečenje, kuhana junetina, juneći jezik, juneće srce; pa salata: kupus, uvijek vodenkast, cvekla, paprika izvađena iz limenke; hljeb isječen na kriške i na kraju kolači. Skromnije, ali jeftinije i brže, glad se mogla utoliti na kioscima s hrenovkama.

Radno vrijeme je bilo od 7 do 15 sati uz pauzu koja se obično provodila u pomenutim restoranima društvene ishrane. Subote i nedjelje su bile neradne osim za one radne organizacije kod kojih je priroda posla zahtijevala da se radi i za dane vikenda.

A kada dođe vrijeme godišnjih odmora, tu su uvijek bila radnička odmarališta u koja se opet išlo u organizaciji sindikata. Plaćalo se na rate u toku godine pa je taj porodični godišnji odmor bio sasvim normalna stvar i rijetki su bili oni koji nisu posjetili neka od tih primjereno nazvanih – radničkih odmarališta.

Puno njih je napravljeno na Jadranskom moru ulaganjem sredstava radne organizacije, a bilo je tu i banja i planinskih odmarališta. Radnici su u svrhu finansiranja svog godišnjeg odmora obavezno dobijali i tzv. regres.

Plaće su uglavnom bile isplaćivane gotovinski unutar samog preduzeća. Novac je bio priložen u posebnu kovertu na kojoj su bile navedene osnovne generalije zaposlenog i ostali podaci vezano za obračun plate.

Bez većih problema su se mogla koristiti neplaćena odsustva, bolovanja, a sistematski ljekarski pregledi su bili obavezni i provođeni u svim preduzećima. Za potrebe rada na terenu, bez obzira na stručnu spremu, svaki radnik je imao pravo i obavezu zadužiti svoju HTZ opremu (mantil, bunda, cipele, čizme, rukavice i sl.).

Kada bi se desio smrtni slučaj, radnik je imao pravo na besplatnu sahranu. Ukoliko ga je smrt zadesila za vrijeme radnog vijeka, a ne u toku penzije, u istu radnu organizaciju se odmah zapošljavao neko od članova najuže porodice, kako bi se njenim članovima omogućilo da i dalje imaju novčane prihode.


- - - - - - - - - -

i šta nam je falilo?

da to nekad naše zajedničko postane vlasništvo samo jednog jedinog?
a radnici da postanu robovi?
da ulaze u dužničko ropstvo prilikom kupovine stana na kredit?

- - - - - - - - - -

ništa, ali baš ništa od svega gore navedenog radnik više nema, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Nije to stvar ostrašćenosti već je to više bes pomešan sa tugom što ste zarad jeftine salame podriguše i 10 dana odmora u baškim vodama prodali srpski narod ustašama i šiptarima!
Vi ste bruka i sramota budućih pokolenja Srba

Istorija će zapamtiti samo činjenice.

Činjenica je upravo to što si napisao.

Bruka i sramota.
 
Poslednja izmena od moderatora:
tužno je kako omalovažavate našu istoriju, a gore navedeno je trajalo preko 50 godina !!

elem, ti si prvi nazvao radnička odmarališta konc logorima??

a slike i postovi govore sasvim suprotno

dakle, zašto pišeš ono što nije istina?
 

Back
Top