ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА ПРИСАЈЕДИЊЕЊА ВОЈВОДИНЕ СРБИЈИ

Недеља, 25. новембар 2012. године
11.30 часова: Трг слободе, бр. 7 (зграда Војвођанске банке)
12.15 часова: сцена ''Јован Ђорђевић'' Српско народно позориште



Поводом обележавања 25. новембра Дана присаједињења Војводине Србији Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно са представницима Скупштине АП Војводине, буњевачке националне мањине и Савеза потомака ратника Србије 1912-1920. положиће венце и цвеће на спомен плочу некадашњег хотела ГРАНД где је одржана Велика народна Скупштина.

Након тога на сцени ''Јован Ђорђевић'' Српског народног позоришта биће уприличена Свечана академија којој ће поред градоначелника Милоша Вучевића присуствовати представници локалне, покрајинске и републичке власти, као и важних установа и институција.



НАПОМЕНА: градоначелник Милош Вучевић даће изјаву представницима медија у 11.30 часова после полагања венаца и цвећа на спомен плочу, а том приликом новинарима ће бити подељен програм Свечане академије.

Нови Сад, 23. новембар 2012. године
http://www.novisad.rs/obelezhava-e-dana-prisa-edi-e-vo-vodine-srbi-i

Pozdravljam ali....da li je tacno da se tog dana Srbiji prisajedinila Vojvodina?
Zasto se i obelezavanje istorijskih dogadjaja mora falsifikovati?


Hoce li se nositi i mosti nekog sveca, kako je ranije bio obicaj u slicnim prilikama? :think:
 
Garašanina i Vuka su školovali Srbi iz Vojvodine tako da su im oni preneli te ideje.
Kako nazvati na primer Dositeja Obradovića, ako ne srpskim rodoljubom? Slično je i sa Daničićem i Radičevićem.
Nacionalizam dolazi sa prosvetiteljstvom i romantizmom. On je tekovina Zapadne i Centralne Evrope, a Srbi u Panoniji su se prvi susreli sa tim idejama i kao najobrazovaniji deo naroda uobličili ga u srpski nacionalizam.
Revolucija 1848-49 je nacionalna revolucija, čak daleko nacionalnija od srpskih ustanaka, jer su oni počeli kao odbrana od terora dahija. Srpska revolucija 1848-49 je za osnovni razlog imala ukidanje nacionalnih povlastica od strane Košuta.

mislis da su vojvodjanski Srbi, ucitelji i nastavnici punili glavu Garasaninu i Karadzicu o Velikoj Jugoslaviji i da su svi Juzni Sloveni ustvari Srbi?

nisam rekao da u Vojvodini nije bilo rodoljoba... ali postoji razlika izmedju rodoljuba(patriote) i nacionaliste i stvaralaca nacionalizma

ili reci mi konkretno ko je rodonacelnik srpskog nacionalizma iz Vojvodine?
 
mislis da su vojvodjanski Srbi, ucitelji i nastavnici punili glavu Garasaninu i Karadzicu o Velikoj Jugoslaviji i da su svi Juzni Sloveni ustvari Srbi?

nisam rekao da u Vojvodini nije bilo rodoljoba... ali postoji razlika izmedju rodoljuba(patriote) i nacionaliste i stvaralaca nacionalizma

ili reci mi konkretno ko je rodonacelnik srpskog nacionalizma iz Vojvodine?

Koliko SRPSKIH SVETACA je dala Vojvodina?
 
oni su mozda nosioci, ali ne i stvaraoci srpskog nacionalizma

niko od njih nije napisao propagandne spise poput 'Nacertanija' ili 'Srbi svi i svuda'

Suprotno mišljenjima mnogih da je Vuk Karadžić zasnovao koncept Srbije kao jezične nacije svih štokavaca, Karadžić nikada ništa nije novo donio, nego je samo prenio druge - jezičnu reformu od Save Mrklja, nacionalnu ideologiju od Dositeja Obradovića, itd...Dositej Obradović je u književnom djelu Život i Priključenija 1783. godine zacrtao osnove (veliko)srpske nacije:
Wikicitati „Moja će knjiga napisana biti čisto srpski, kako god i ovo moje pismo, da je mogu razumeti svi srpski sinovi i kćeri, od Crne Gore do Smedereva i do Banata...Ko ne zna da žitelji crnogorski, hercegovski, bosanski, servijski, horvatski (kromje muža), slavonijski, sremski, bački i banatski (osim Vlaha) jednim jezikom govore?...zakon i vera mogu se promeniti, a rod i jezik nikada… Za sav dakle srpski rod ja ću prevoditi slavnih i premudrih ljudi misli i sovjete, želeći da se svi polzuju...ja ću pisati za um, za srce i za naravi človečeske, za braću Srblje, kojega su god oni zakona i vere.“


mada neznam je li DOsitej Vojvođanin , on se rodio na teritoriji nekadašnje Srpske Vojvodine , a današnje Rumunije ??? pa neznam kako bi on gleedao na ovaj ne slučajni previd o danu priključenja Vojvodine ( Srpske vojvodine ) Srbiji .
 
Slaviti, naravno.

Samo ja cu slaviti dva puta: i kada su se spojili i kada se razdvoje.
Нећеш ти то доживети деко... :)
А овај твој пост доказује да уопште ниси добронамеран према Србији и Србима и да нико не би требао да те узима озбиљно и било шта што ти пишеш.
 
Poslednja izmena:
mislis da su vojvodjanski Srbi, ucitelji i nastavnici punili glavu Garasaninu i Karadzicu o Velikoj Jugoslaviji i da su svi Juzni Sloveni ustvari Srbi?

nisam rekao da u Vojvodini nije bilo rodoljoba... ali postoji razlika izmedju rodoljuba(patriote) i nacionaliste i stvaralaca nacionalizma

ili reci mi konkretno ko je rodonacelnik srpskog nacionalizma iz Vojvodine?

Hm, nisu oni njemu punili glavu, to se zove obrazovanje. Usavršavaš svoje znanje jezika i književnosti i učiš nacionalnu istoriju i to stvara tvoj nacionalni identitet.
Nema rodonačelnika srpskog nacionalizma u Panoniji. Svi oni koje sam nabrojao su dali svoj doprinos, a videćeš i dole odgovor kolege wwwlade.
Još nešto, nacionalizam ili ti rodoljublje, nije ono što se danas predstavlja kao nacionalizam. Nije nacionalista neki neobrijani, prljavi i pijani tip koji se dere na Ravnoj Gori i gde već. Nacionalizam je ljubav prema svojoj naciji i posvećenost da se nacija poboljša i održi.
 
Hm, nisu oni njemu punili glavu, to se zove obrazovanje. Usavršavaš svoje znanje jezika i književnosti i učiš nacionalnu istoriju i to stvara tvoj nacionalni identitet.
Nema rodonačelnika srpskog nacionalizma u Panoniji. Svi oni koje sam nabrojao su dali svoj doprinos, a videćeš i dole odgovor kolege wwwlade.
Još nešto, nacionalizam ili ti rodoljublje, nije ono što se danas predstavlja kao nacionalizam. Nije nacionalista neki neobrijani, prljavi i pijani tip koji se dere na Ravnoj Gori i gde već. Nacionalizam je ljubav prema svojoj naciji i posvećenost da se nacija poboljša i održi.

:ok::ok::ok:
 
Hm, nisu oni njemu punili glavu, to se zove obrazovanje. Usavršavaš svoje znanje jezika i književnosti i učiš nacionalnu istoriju i to stvara tvoj nacionalni identitet.
Nema rodonačelnika srpskog nacionalizma u Panoniji. Svi oni koje sam nabrojao su dali svoj doprinos, a videćeš i dole odgovor kolege wwwlade.
Još nešto, nacionalizam ili ti rodoljublje, nije ono što se danas predstavlja kao nacionalizam. Nije nacionalista neki neobrijani, prljavi i pijani tip koji se dere na Ravnoj Gori i gde već. Nacionalizam je ljubav prema svojoj naciji i posvećenost da se nacija poboljša i održi.
Дугујем Репку!!! :)
 
Hm, nisu oni njemu punili glavu, to se zove obrazovanje. Usavršavaš svoje znanje jezika i književnosti i učiš nacionalnu istoriju i to stvara tvoj nacionalni identitet.
Nema rodonačelnika srpskog nacionalizma u Panoniji. Svi oni koje sam nabrojao su dali svoj doprinos, a videćeš i dole odgovor kolege wwwlade.
Još nešto, nacionalizam ili ti rodoljublje, nije ono što se danas predstavlja kao nacionalizam. Nije nacionalista neki neobrijani, prljavi i pijani tip koji se dere na Ravnoj Gori i gde već. Nacionalizam je ljubav prema svojoj naciji i posvećenost da se nacija poboljša i održi.

a tebi je nacionalan istorija 'svi Juzni Sloveni su Srbi i treba da zive u jednoj drzavi'?

kad je to spomenuto pre Garasanina i Karadzica? ko je taj koji je njih tome naucio? ili su oni mozda prvi jer su dobili naredjenje od dinastije Karadjordjevic koja je vladala tada i koja je bila veoma jugoslovenski orijentisana?

Nacertanije i Srbi svi i svuda... e to je tada bio srpski nacionalizam i to veoma neprihvatljiv za komsijske narode... ista je situacija i danas u potpunosti

nema rodonacelnika nacionalizma u Panoniji? pa cekaj ti i jos neki ste govorili da je srpski nacionalizam tu nastao... ne? ;)
 
Нећеш ти то доживети деко... :)
А овај твој пост доказује да уопште ниси добронамеран према Србији и Србима и да нико не би требао да те узима озбиљно и било шта што ти пишеш.

Meni su prognozirali da necu ni doziveti da komunizam padne u svetu, ni da se Jugoslavija raspadne, ni da ce cetnici ponovo izmileti iz svojih jazbina....

Mnogi od tih koji su mi to prognozirali nisu vise medju nama...

Pazi se i ti.....:per:
 
a tebi je nacionalan istorija 'svi Juzni Sloveni su Srbi i treba da zive u jednoj drzavi'?

kad je to spomenuto pre Garasanina i Karadzica? ko je taj koji je njih tome naucio? ili su oni mozda prvi jer su dobili naredjenje od dinastije Karadjordjevic koja je vladala tada i koja je bila veoma jugoslovenski orijentisana?

Nacertanije i Srbi svi i svuda... e to je tada bio srpski nacionalizam i to veoma neprihvatljiv za komsijske narode... ista je situacija i danas u potpunosti

nema rodonacelnika nacionalizma u Panoniji? pa cekaj ti i jos neki ste govorili da je srpski nacionalizam tu nastao... ne? ;)

heheheheheh evo Doditej Obradović , računaš li njega u Vojvođanina ili u Rumuna ????

Suprotno mišljenjima mnogih da je Vuk Karadžić zasnovao koncept Srbije kao jezične nacije svih štokavaca, Karadžić nikada ništa nije novo donio, nego je samo prenio druge - jezičnu reformu od Save Mrklja, nacionalnu ideologiju od Dositeja Obradovića, itd...Dositej Obradović je u književnom djelu Život i Priključenija 1783. godine zacrtao osnove (veliko)srpske nacije:
Wikicitati „Moja će knjiga napisana biti čisto srpski, kako god i ovo moje pismo, da je mogu razumeti svi srpski sinovi i kćeri, od Crne Gore do Smedereva i do Banata...Ko ne zna da žitelji crnogorski, hercegovski, bosanski, servijski, horvatski (kromje muža), slavonijski, sremski, bački i banatski (osim Vlaha) jednim jezikom govore?...zakon i vera mogu se promeniti, a rod i jezik nikada… Za sav dakle srpski rod ja ću prevoditi slavnih i premudrih ljudi misli i sovjete, želeći da se svi polzuju...ja ću pisati za um, za srce i za naravi človečeske, za braću Srblje, kojega su god oni zakona i vere.“

MAda je ovo Hrvatsko propagandni članak , ali eto nije mi se dalo dalje tražiti , a i slatko je propagandom na propagandu hihihihih
 
heheheheheh evo Doditej Obradović , računaš li njega u Vojvođanina ili u Rumuna ????

Suprotno mišljenjima mnogih da je Vuk Karadžić zasnovao koncept Srbije kao jezične nacije svih štokavaca, Karadžić nikada ništa nije novo donio, nego je samo prenio druge - jezičnu reformu od Save Mrklja, nacionalnu ideologiju od Dositeja Obradovića, itd...Dositej Obradović je u književnom djelu Život i Priključenija 1783. godine zacrtao osnove (veliko)srpske nacije:
Wikicitati „Moja će knjiga napisana biti čisto srpski, kako god i ovo moje pismo, da je mogu razumeti svi srpski sinovi i kćeri, od Crne Gore do Smedereva i do Banata...Ko ne zna da žitelji crnogorski, hercegovski, bosanski, servijski, horvatski (kromje muža), slavonijski, sremski, bački i banatski (osim Vlaha) jednim jezikom govore?...zakon i vera mogu se promeniti, a rod i jezik nikada… Za sav dakle srpski rod ja ću prevoditi slavnih i premudrih ljudi misli i sovjete, želeći da se svi polzuju...ja ću pisati za um, za srce i za naravi človečeske, za braću Srblje, kojega su god oni zakona i vere.“

MAda je ovo Hrvatsko propagandni članak , ali eto nije mi se dalo dalje tražiti , a i slatko je propagandom na propagandu hihihihih

to nije nikakva propaganda niti izmisljotina... kad je jezik u pitanju, niko ne moze da porekne da se na teritoriji Srbije, Hrvatske, Bosne i Crne Gore govori maltene istim jezikom

to nema veze sa nacionalizmom

zar treba sad Hrvati da se ubiju zato sto mogu da se sporazumeju sa Srbima?
 
Vojvodina nit ce biti nezavisna, nit ce se ukinuti... dobice nesto vecu autonomiju od trenutne za godinu, dve i time ce se to pitanje resiti do nekog drugog vremena

Cenis?

Danas je dovoljno samo da se dogodin neki zvucniji medjunacionalni zlocin, pa da pocne homogenizacija naroda i proces koji je nemoguce zaustaviti....
 
Cenis?

Danas je dovoljno samo da se dogodin neki zvucniji medjunacionalni zlocin, pa da pocne homogenizacija naroda i proces koji je nemoguce zaustaviti....

sve vodi ka tome da Vojvodina dobije nesto vecu autonomiju.. to je u ovom trenutku realno gledano mozda i najbolje..

smirice se strasti medju gradjanima, a pokrajinska vlada nece moci da kritikuje republicku da je antivojvodjanska
 
sve vodi ka tome da Vojvodina dobije nesto vecu autonomiju.. to je u ovom trenutku realno gledano mozda i najbolje..

smirice se strasti medju gradjanima, a pokrajinska vlada nece moci da kritikuje republicku da je antivojvodjanska

Kako to da vodi ka tome kada sve vise USKRACUJU I UKIDAJU i ovo sto VEC POSTOJI???

Gde ti to vidis? Po cemu?
 
sve vodi ka tome da Vojvodina dobije nesto vecu autonomiju.. to je u ovom trenutku realno gledano mozda i najbolje..

smirice se strasti medju gradjanima, a pokrajinska vlada nece moci da kritikuje republicku da je antivojvodjanska

Prijatelju, u velikoj si zabludi. Sta god da im se "da" to je samo korak u realizaciji krajnjeg cilja-daljeg cepanja Srbije.
I, nije to mozda svestan cilj Pajtica vec je njegovo pljackanje zmaskirano time a dobija "medjunarodnu" podrsku dokazanih srpskih neprijatelja.
U tom grmu lezi zec, prijatelju moj dobronamerni!
 
to nije nikakva propaganda niti izmisljotina... kad je jezik u pitanju, niko ne moze da porekne da se na teritoriji Srbije, Hrvatske, Bosne i Crne Gore govori maltene istim jezikom

to nema veze sa nacionalizmom

zar treba sad Hrvati da se ubiju zato sto mogu da se sporazumeju sa Srbima?

Pusti ti sada zamijenu teza , nego šta misliš koliko bi HAg robije odrezao Dositeju ??? A jesi li vidio ovaj Šešelj sve prepisivao od Dositeja , čuj Srbi tri vjere , pa Crnogorci , Bosanci i Hercegovci, krajišnici i Vojvodjani Srbi ???

SLOBODA ZA ŠEŠELJA , ZABRANITI DOSITEJA .

ili da ostanu basne ??? a moglo se to nekako urediti kao sa Jovom JOvanovićem , zabraniti pjesme za velike , a ostaviti pjesme za djecu . Srbima treba zabraniti sva spisanija za velike , samo ima ostaviti basne i pjesmice za djecu .

Nego kada ćeš ti doći na nivo da čitaš čiča jovine pjesmice za velike ???? Veliki si vrijem ti je a Dule je ljubitelj poezije ????
 

Back
Top