O leptirima

Noćni leptiri
Kada neko pomene leptire, po pravilu pomišljamo na dnevne leptire, one koje po sunčanom vremenu viđamo na livadi, u parku ili dvorištu. Zapravo, ti leptiri čine samo mali deo reda Lepidoptera. Daleko su brojniji oni leptiri koje obično viđamo noću oko neke svetiljke. Ta daleko brojnija grupa se na našem jeziku, kao i u većini jezika, zvanično zove noćni leptiri. U zemljama engleskog govornog područja, međutim, ta podela je drugačija i koriste se izrazi butterflies i moths, koje uslovno možemo prevesti kao leptiri i moljci. Nemojte da se začudite ukoliko nekog noćnog leptira vidite u toku dana, jer je dosta vrsta noćnih leptira zapravo aktivno i preko dana.


Mrtvačka-glava-Milan-djuric.jpg


veliki-noćni-paunovac-mđ.jpg
 
Jedna od najvećih prirodnih misterija: Otkrivena tajna kraljevskog leptira
Naučnici su konačno rešili jednu od najvećih zagonetki u prirodi – tajnu migracija leptira monarha od Kanade do Meksika.
OBJAVLJENO: 18. 04. 2016.
Nacional Geografic

Jedna od najvećih prirodnih misterija: Otkrivena tajna kraljevskog leptira
Foto: Profimedia


Naučnici veruju da su otkrili kako funkcioniše unutrašnji kompas kraljevskog leptira odnosno kako se prostorno orijentišu tokom migracije svake jeseni i lete baš u smeru jugozapada. Naime, nikada nije bilo objašnjeno kako mozak leptira prima i obrađuje informaciju o lokaciji, odnosno kako zna gde treba da leti, piše Telegraph.
Svake godine kraljevski leptiri lete hiljadama kilometara sa severa američkog kontinenta, iz Kanade u toplije krajeve Meksika. Reč je o zaista posebnoj vrsti ovih prekrasnih insekata – u jednoj godini žive čak četiri generacije monarha, a najduže živi upravo ona koja učestvuje u seobi koja počinje u ranu jesen.

Monarsi koriste svoje velike oči kako bi videli poziciju Sunca, ali to im nije dovoljno da bi odredili smer kojim treba da lete – treba im i informacija o tome koje je doba dana. Kao i sva druga bića, naime, imaju svoj unutrašnji sat koji se nalazi u pipcima, a koji određuje fiziološke potrebe i ponašanje u određeno doba dana.
Kraljevski leptir ima i jedinstven mehanizam – tačku razdvajanja koja kontroliše treba li „monarh“ da krene levo ili desno kako bi uhvatio smer jugozapada. Kako se menja doba dana, tako se mijenja i pozicija te tačke u vidnom polju leptira. Ovi leptiri nikad ne prelaze tačku razdvajanja, zbog čega ne pronalaze ni prečicu kako bi došli do cilja, a i ako slučajno skrenu sa puta, povratak na rutu je spor i dugotrajan.
 
Pesma
Pisac: Vojislav Ilić



Šaren leptir širi krila

Kroz proletnji svet,
Pa ih svija zadovoljno

Sa cveta na cvet.

Kad pomamni orkan duše

I pomrači dan —
U bokoru rujnih ruža

On počiva san.

A kad sunce s nova sijne,

Zamiriše svet,
On spokojno opet leti

Sa cveta na cvet.

Što ja tužim? Što ja venem?

Što da plačem ja?
Kad mi srce tako lepo

Uživati zna!

Ja sam kao leptir mali,

Bašta mi je svet —
Pevajući kroz nju letim

Sa cveta na cvet!
 
Atlas: Najveći leptir na svetu - Krilo kraljice Aleksandre
Opusteno - 3:13 pm Sre 02, Mar 2016

Atlas: Najveći leptir na svetu - Krilo kraljice Aleksandre


Najveći leptir na svetu zove se "Krilo kraljice Aleksandre" ili Atlas i ima raspon krila 25 centimetara. a ima masu od oko 30 grama.

Reč je o ženki pticolikog leptira "Krilo kraljice Aleksandre", ili na latinskom, "Orinithoptera alexandrae papilonidae". Mužjak i ženka razlikuju se toliko da izgledaju kao dve različite vrste, to jest, mužjak ima plave i zelene šare, dok su krila ženke obojena crnom i zlatnom.

Ovaj leptir živi u tropskim prašumama Papue Nove Gvineje, hrani se nektarom cvetova koji rastu na drveću, visoko iznad zemlje i retko silazi na tlo.

Pored toga što je najveći, ovo je i najređi leptir na svetu. Neobični primerak zavisi od jedne vrste tropske loze čijim se lišćem hrane njihove gusenice.

Predstavlja pravo čudo među leptirima. Neverovatnog izgleda i šara, ovaj leptir se u Indiji gaji radi proizvodnje posebne vrste svile fagare.


Otkako je upisan u crvenu knjigu ugroženih vrsta, kolekcionari ne žale novac ne bi li ga uvrstili u svoju zbirku. Pored toga što je najveći, ovo je i najređi leptir na svetu.
 
.Najmanji leptir na svetu


U Velikoj Britaniji postoji leptir, prepoznat kao najmanji na planeti. Govor o acetoziji.
Njegova veličina je neverovatna - ukupna dužina je samo dva milimetra, Oni se hrane polenom nektara i cveta.
samie-malenkie-babochki-v-mire-7.jpeg

Acetoza je najmanji leptir s rasponom krila od samo 2 mm.+

Očekivano trajanje života ovog predstavnika Lepidoptere je samo deset dana. Sposoban je za reprodukciju, parenje. Najbolje je ih posmatrati u julu i avgustu. , kada je leptir najaktivniji. Uprkos mikroskopskoj veličini, boje acetozije nisu tamne. Krila pokrivaju mali crni uzorak, ponekad su nežno plave boje.
 
Mali leptiri








Bluebird

samie-malenkie-babochki-v-mire.jpeg

Bluebird leptiri.




.Vatrene stene

Raspon krila najmanjih od njih - jedan centimetar, a najveći - pet centimetara. Njihov oblik i boja su najrazličitiji. Postoji oko deset hiljada vrsta.
samie-malenkie-babochki-v-mire-2.jpeg


. Leptiri su aktivni su noću i tokom perioda sumraka. Oni mogu uzrokovati značajnu štetu poljoprivrednom zemljištu



.Headheads

Debeli leptir dolazi u srednjim i malim veličinama, sa rasponom krila ne više od tri centimetra. Tropske vrste su mnogo veće.
samie-malenkie-babochki-v-mire-3.jpeg


Ovi dnevni leptirci imaju jako telo i uvećanu glavu, na kojoj se razdvajaju velike oči. Jedan od najmanjih predstavnika je okrugla glava, koja je dugačka od jedanaest do četrnaest milimetara. Još jedna vrlo mala vrsta je glava glave malvaceae, koja dostiže oko jednakih milimetara dužine.


.Malo noćna paunovo oko
.
samie-malenkie-babochki-v-mire-4.jpeg


Područje distribucije ovih leptira je izuzetno široko - to je čitava Evropa, severoistočna Turska, srednji i južni region Siberije, Amurski region, Sjeverna Kina i Mongolija i Transkaucasus.
Mala noćni paun živi čak iu planinama na visini od dve hiljade metara iznad nivoa zemlje. Ovo je ugrožena vrsta, koja se nalazi u Crvenoj knjizi Ukrajine,



.Pestryanka grožđe
Pestryanka - porodica malih leptira. . Za lozu je prava štetočina. Raspon kril ovog predstavnika Lepidoptere je od dva do dva i po centimetara.
samie-malenkie-babochki-v-mire-5.jpeg


Ovi leptiri su uobičajeni u Azerbejdžanu, u južnim regijama Krima, Moldavije, na Krasnodarskoj teritoriji i zapadnim regijama Gruzije



.Urtikarija
Raspon krila od četiri do pet centimetara. Njegove boje su svetle, crvene cigle. Urtikarija leptir je uobičajen širom Evrope
samie-malenkie-babochki-v-mire-6.jpeg


Možete je sresti gde god je kopriva, jer je glavna hrana urtikarije nektar i lišće koprive.
 
Po čemu se razlikuju leptiri i moljci?
Lepidoptere -

moljci i leptiri na prvi pogled mogu da vas zbune, ali postoje tri karakteristike na osnovu kojih možete sebe da rešite nedoumice.

Leptiri i moljci dele mnogo karakteristika: I jedni i drugi su insekti, život započinju iz larve, obe vrste razvijaju velika, sjajna i raznobojna krila
Ipak, postoje razlike koje možete uočiti čak i ako niste entomolog.
Moljci i leptiri izgledaju i ponašaju se slično zbog toga što pripadaju istom redu insekata.
Insekti koje nazivamo lepidoptere definisani su krilima i ustima-slamčicama, pomoću kojih gutaju tečnost. Rađaju se kao larve sa segmentiranim telima i prolaze metamorfozu kako bi dospeli do zrelog obli

Kada gusenica lepidoptera dođe u fazu lutke, ona se tada razvija ili kao moljac ili kao leptir. Moljci se uglavnom raspoznaju prema njihovim antenama. Za razliku od leptira koji imaju duge, mršave antene, proširene pri vrhovima, antene moljaca imaju redove čekinja koje podsećaju na dlačice, a šire se poput perja.
Ukoliko ne vidite antene, sledeća su krila. Krila moljaca imaju strukturu koja nedostaje krilima leptira - frenulum, koji spaja prednji i zadnji deo krila. Kada leptiri sklapaju svoja krila oni to čine „iza leđa”, kao stranice knjige. S druge strane, moljci krila sklapaju ravno, kao papirni avion. Što se tiče boje krila, leptiri poput monarha ili lastavice imaju jarko obojena krila, dok su krila moljaca obično tamnijih nijansi smeđe i krem boje - mada ovo nije uvek pravilo. Neke vrste moljaca, kao što je luna i ružičasti javorov moljac, imaju izrazito živopisne boje.


Nije samo fizički opis taj koji nam govori o kojoj vrsti lepidoptere se radi. Doba dana kada ih možemo videti, takođe, upućuje na to da li je u pitanju leptir ili moljac. Većina leptira je diurnalna, što znači da su aktivni tokom dana, dok su moljci obično aktivni noću. Moljci su evoluirali kako bi koristili mesečevu svetlost za svoje kretanje, za razliku od leptira kojima je potrebna dnevna, sunčeva svetlost. I jedna i druga vrsta insekata privlači svetlost trema ili, na primer, logorske vatre.

1612014336800.png


MOLJAC
 
Najlepši leptir naših krajeva
APOLON



apolo-hinox-830x0 (1).jpg








Prava je sreća susresti u prirodi apolona,
možda i najlepšeg leptira koji živi na visokim planinama Srbije. Nežna, gotovo snežno bela krila ukrašena su upadljivim tufnama, crne i jarkocrvene boje. Sreća je potrebna ne samo zbog toga što retko kada boravimo na visinama od preko 1.000 metara, već i iz još jednog razloga - ovom leptiru preti izumiranje.
Osim velike nadmorske visine, apolonu prijaju kamenjari, ali smešteni u čistini gde nema visokih trava i grmlja, gde ima mnogo sunca i malo vetra.

Njegove crvene šare odaju i da su njegovi prirodni neprijatelji u opasnosti ako ga pojedu.
Leptir apolon apollo

Apolon, Foto: Wikipedia/hinox
.
 
.KAKO SU LEPTIRI DOBILI KRILA

(Bajka o Sedef-Leptiru i vilici Đurđici)


U davno,davno vrijeme,dok su duše još sjedile oko toplog ognjišta Ljubavi,u prelijepoj zemlji izvan prostora i vremena,slušale su one,,zagrljene,beskrajne i duge priče o tome,gdje bi mogle odletjeti,gdje darovati tu toplinu beskraja Vječne Ljubavi, koja ih je stvorila...Svaka duša je imala svoj kutić svemira,i svaka je sanjala o svom novom budućem letu,jer, svuda je trebalo unijeti nježan i snažan osjećaj žive duše...Da,zaboravih,ta Zemlja,gdje duše živjehu,bila je zemlja leptira, a Njihov Kralj, Sedef-leptir, bio je Kralj Ljubavi i Kralj svih duša koje su postojale...Zemlja se prelijevala u kristalnim odsjajima duginih boja,a predivne livade, mirisale su mirisima najljepšeg cvijeća kojeg možemo zamisliti..
x11531253119975637172.jpg
Netko bi rekao:"Pa kako onda poželjeti odletjeti od tamo,u beskrajne širine svemira, u nepoznate sfere,iz prekrasne dimenzije svjetla,u sferu sjena?"
Duše -leptiri,s najvećom čežnjom su baš to željele učiniti..Uletjeti u sjene bezdušja, i prekriti sobom sve zakutke tame...Ova divna zemlja Sedef-Kralja,služila im je kao predivno mjesto za odmor..I susret sa Onim koji će ih poljubiti prije novog puta,i zagrliti ih svojim Nježnim rukama...
No,ovaj puta,Kralj ih je sve okupio,i posjeo oko sebe..
"Milene moje,postoji u svemiru jedna predivna planeta,na kojoj za sada samo žive vile..One su čuvale prirodu, dok ja ne odlučim stvoriti prvo biće, kojem ćete vi,leptirice moje,udahnuti dušu...Savršeno biće,meni nalik,a sa vašom čežnjom za još savršenijom ljubavlju..Bića će se rađati,vi ćete u njima živjeti, sa sjećanjem na mene..a kad dođe vrijeme,svi ćemo se vinuti u konačni posljednji let,kad će sve duše svemira postati JEDNA jedina duša...Ali zapamtite,vi ZNATE letjeti,i tko god vas uvjeravao drugačije, ne slušajte ga..Imat ćete teško i pomalo čudno tijelo,ali..kad vas san ponese,uvijek ćete iz toga tijela moći dolaziti k meni...

I tako,leptirice odletješe na taj čudesni plavi planet, čuvajući u sebi sjećanja na zemlju iznad duge...No,kako je vrijeme prolazilo,tijela su sve više krala sjećanja,i duše leptirice su zaboravile tko su, odakle su, čak i..da znaju letjeti...Samo poneka je,po cijenu vlastite osamljenosti,željela sačuvati i ne zaboraviti predivne spoznaje koje je dobila od Sedef-Kralja...
A Sedef-Kralj je sve to posmatrao,i shvatio da svojim leptiricama treba pomoći..Ali kako,a da se ne miješa u njihovu vlastitu volju,koju im je poklonio kao najdragocjenije blago?
I pozove iz vilinskog svijeta malenu vilu-đurđicu...Činila mu se najmanja,i najneupadljivija,zapravo,nije na prvi pogled ni djelovala kao vila..Baš kao đurđic-cvjetić...Među zelenim lišćem, jedva da mu vidiš bijelu glavicu..

I reče tada Kralj Đurđici: "Malena,tebi vjerujem..Ti ćeš mi pomoći,da oslobodim svoje duše leptirice iz okova zaborava..Ja ću se roditi kao maleno dijete,i samo ti ćeš znati da sam to Ja..Ići ćeš od jednog čovjeka do drugog,i tražiti od njih da ti pokažu leptire svoje duše..Svakog leptira primi u svoje srce,i onda ih dovedi k Meni...Ništa više ne tražim..Samo da se sjete da Jan postojim..Tada će znati i da mogu letjeti..A kad polete..Ja ću biti slobodan..Ovako..bit ću u ovom tijelu,smrtnom,i sklonom boli, dok i zadnja leptirica ne poleti..."
x11531253117437492985.jpg
I tako,Đurđica krenu na svoj put..Nadala se,da će vrlo brzo,njeno srce biti prepuno leptirica, koje će odletjeti svom Kralju,no...Tek nekoliko ljudi je pristalo da joj pokaže svoje duše-leptire..Neki su joj pred nosom zalupili vrata,neki joj se smijali,jer,sve su to bile bajke za malu djecu..Neki, prepuni sebe i svoje lažne božanstvenosti,čak su joj rekli da je zalutala, a neki je čak proglasili služavkom tamne čarobni ce (koja je zapravo bila velika Majka,ljubav Kralja Sedef-Leptira)..Poslao ju je na zemlju,da čuva sav vilinski svijet,i drži ga u svome krilu,dok konačni let slobode ne dotakne prostranstva neba...
Vila Đurđica je bila vrlo tužna..Sjela je kraj maloga djeteta Sedef-Kralja,pružila mu te nježne leptiriće,jer, Kralj je, kao i ona plakao..Bio je gladan ljubavi,koju je tako radosno razdijelio, no, nitko ga se nije sjetio i vratio mu bar mrvu te ljubavi...
No,kad su leptirići počeli letjeti,dječačić je širom otvorio oči...Jer...u tuzi je i on zaboravio tko je...Bezdušje svijeta nagruzlo je zaboravom i njegovo malo tijelo..
Kad je otvorio oči,počeo se smijati, i gugutati, tako slatko i dugo,da je Njegov smijeh sve leptire iz bića u kojima su bili zarobljeni,potjerao van..
Smijala se i Đurđica...Suze radosnice su joj kvasile obraze,i dok se nebo pripremalo da dočeka rojeve duša,Kralj se ponovo pretvorio u Sedef-Leptira...Zagrlio je Veliku majku,i svom preostalom svijetu,koji nije znao letjeti,poklonio krila...

x11531253117399790896.jpg
Bilo je veličanstveno gledati taj let...I osjećati miris najljepšeg cvijeća na livadama, koje duše više nikad neće napuštati...
 
8b510443e56e6c613c6f2441ae6f1c25.jpg





NEKI IMAJU BOJE KOJE MI NE VIDIMO
Leptiri gledaju na svetu potpuno drugačije od nas. Njihove oči nisu prilagođene da vide toliko detalja kao mi, ali s druge strane, oni mogu da vide boje koje su van našeg vidokruga poput ultraljubičaste. Mnogi leptiri imaju ultraljubičaste pigmente na krilima, tako da imaju obrasce koji su nevidiljivi ljudskom oku.


KORISTE LAŽNU GLAVU KAKO BI PREVARILI PREDATORA
Paukovi, gušteri i ptice su samo neke od životinja koje love leptire. A ako mogu da biraju, leptiri bi voleli da ih predatori ugrizu za krila, a ne za glavu.
Kako će namamiti predatora? Neke vrste leptira imaju lažnu glavu na krilima, na zadnjoj strani koja je primamljiva meta za predatore koji će ugristi lažnu glavu i omogućiti leptirima da pobegnu.

MOGU DA BUDU VEOMA IZBIRLJIVI
Možda želite da pomognete leptirima, pa ste zasadili pregršt cveća. Ali čekajte: ako niste zasadili prave biljke, leptiri se neće razmnožavati. To je zato što neke vrste leptira jedu lišće samo jedne biljke ili male grupe biljaka. Karner blu se hrani camo divljom plavom lupinom, dok gusenica kraljevskog leptira jede samo članove grupe biljaka asclepias, a Hessel's hairstreak konzumira plavi atlantski cedar, koji često raste u ugroženim močvarnim područjima.

KRADU I KORISTE OTROVE
Njihove glave nisu jedino oružje leptira. Neke gusenice apsorbuju otrove iz svojih prehrambenih biljaka i koriste ih protiv predatora. Kraljevski leptiri skupljaju toksine biljke Asclepias kako bi bili manje ukusni pticama. Najveći leptiri na svetu Queen Alexandra koristie istu taktiku grickanjem određene toksične loze.
 
6177bc0e1c45cb926db1060a53b0b2bc.jpg




SIMBOLIKA LEPTIRA



Leteći po svetu milione godina, leptir je dobio duboko značenje u skoro svim velikim civilizacijama, religijama i duhovnim tradicijama. Njegova drevna predstavljanja povezana su sa osnovnim životnim konceptima, kao što su život i smrt, ljubav i sreća. U kulturama širom sveta ljudi su posmatrali leptira kao simbol duše, besmrtnosti, izdržljivosti, promena, nade. Takođe, on je bio simbol proslava, venčanja, života i putovanja i označavao inspiraciju, kreativnost, lepotu, milost i radost.

Od vremena paleolita leptir se smatra jednim od simbola Velike Boginje (Magna Mater). Ovo vrhovno božanstvo je oličavalo nebo i zemlju, život i smrt. Zato su postojala verovanja da se veštice mogu pretvoriti u leptira.

Mnoge kulture povezuju leptira sa ljudskim dušama. Leptiri su odražavali verovanje starih Egipćana u besmrtnost ljudske duše i verovatno bili jedno od zadovoljstava koja su čekala pokojnika u poslednjem životu. Stari Grci su smatrali leptira simbolom besmrtnosti duše. Erosova ljubavnica Psiha, čije ime znači duša, predstavljena je u obliku devojke sa krilima leptira. Grčka reč psiha ima dva značenja, leptir i duša.
Simbolika%20leptira%20a.jpg

U hrišćanstvu, leptir označava život, smrt i vaskrsenje.

Leptiri predstavljaju metamorfozu, potpunu transformaciju i krajnju slobodu. Leptir je jedino stvorenje sposobno da potpuno promeni svoju genetsku strukturu tokom svog dramatičnog procesa transformacije. DNK gusenice je potpuno drugačija od DNK leptira. Dakle, leptir predstavlja preporod i prelazak u veličanstveni novi život. Sa svojom krhkošću leptir, takođe predstavlja hrabrost, koja je potrebna da se izvrše promene neophodne u procesu ličnog i duhovnog rasta.

crop (1).jpg
 

Back
Top