O cemu se tu radi?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
4.413
SItuacija na Onkoloskom institutu, za pregled dojki je sledeca. Zakazu ti za dve nedelje pregled dojke, ne napisu u koliko sati da dodjes. To dodjes u 8 naviknut da ako igde stignes kasnije obicno izvisis. Kazu ti da su vama 100 koji imate zakazano zaboravili da kazu da dodjete u 12. Cekas do 12. U 12 izadje sestra kaze da je tad upis i da se ceka do 1. Cekas do 1. U 1 na svaka 2 minuta ulaze po dve zene. Dok se jedna skida drugu pregleda lekar. Pregled izgleda tako sto doktor postavi pitanje "rodila, dojila?", pregleda dojke ravno 2 sekunde (bez preterivanja), i bez obzira na to sto ti napipavas kvrzicu on kaze da je sve u redu... Svaki pokusaj da mu objasnis da ne samo da si ti napipala kvrzicu vec je i tvoj lekar, zavrsava se varijacijom odgovora:"Sta mene briga sta je tvoj lekar napipao". Svaki pokusaj da lekara pitas za neki savet, zavrsava se sasecanjem u korenu i recenicom "TI (bez persiranja) mislis da ja imam vremena za tebe, ceka me jos sto pacijenata?! Sledeci!". Nakon tog prijatnog iskustva sve zene (one koje su dosle na rutinski pregled privucene reklamom za to kako moramo voditi racuna o grudima kao i mnoge koje su nesto napipale) zakljucuju da su dobile identican nalaz - da je sve u redu i da idu da zakazu mamograf. Mamograf se zakazuje za februar.

Pa sad mene prosto interesuje nekoliko stvari. Koja je svrha neprestanog potenciranja u reklamama odlaska kod lekara i proveravanja stanja dojki kad se nailazi na takav tretman? Sta ce se desiti sa nekim od tih zena do februara? Sa onima koje imaju promenu i kojima je promena maligna? Da li ce ona stagnirati do februara, red je da saceka mamograf? A sta ce biti sa tim lekarom kad zene do februara budu u mnogo losijem stanju nego sto bi bile da je izvrsio detaljan pregled i razdvojio one kojima zaista nije nista od onih koje su potencijalno bolesne? Da li je rad po ucinku ista dobro doneo?
 
Po statistici spadamo u zemlju sa najvise obolelih od karcinoma dojke, koliko mi se cini da sam procitala. Zbog toga nas bombarduju reklamama da se pregledamo i sve bi bilo u redu da se tako sprovodi i u praksi.
Moja rodjaka je pre 2 godine posumnjala na karcinom i zakazali joj tek za 2 meseca pregled...srecom, nije cekala i otisla kod privatnog lekara, nazalost karcinom je konstatovan :( ali benigni...i sta bi se desilo da je cekala ta 2 meseca kod drzavnog? Ne smem ni da pomislim...
 
Po statistici spadamo u zemlju sa najvise obolelih od karcinoma dojke, koliko mi se cini da sam procitala. Zbog toga nas bombarduju reklamama da se pregledamo i sve bi bilo u redu da se tako sprovodi i u praksi.
Moja rodjaka je pre 2 godine posumnjala na karcinom i zakazali joj tek za 2 meseca pregled...srecom, nije cekala i otisla kod privatnog lekara, nazalost karcinom je konstatovan :( ali benigni...i sta bi se desilo da je cekala ta 2 meseca kod drzavnog? Ne smem ni da pomislim...



Karcinom je uvek MALIGNI...
Ako je nešto benigno- ne zove se karcinom...
 
..meni se na osnovu ove priche chini da je lekarima cilj
da shto vishe zena bude na papiru pregledano,
da prodje kroz statistiku,
kako bi se reklo da rade na preventivi i ranom otkrivanju,
a ne da ih shto manje oboli.. :confused:

To je projekat neke međunarodne organiazcije i ministarstva zdravlja, zar ne? Onda im trebaju i rezultati projekta da bi se opravdale parice....:dash:
 
Ti si lekar bese? I na celu temu jedino sto imas da napises je pametovanje, ispravka neceg za celu pricu totalno irelevantnog?:roll:

Bas neobicno, ni jedan lekar da prokomentarise napisano, odgovori na pitanja... Kolegijalnost?:eek:

..................

A šta bi ti da ti napišem a da te zadovolji??!

Ne želim ništa da ti napišem...Da sam htela nešto da napišem- ja bih napisala...
 
Poslednja izmena:
Zao mi je ali moram i ja da se umesam. :)
Detaljno sam procitala postove,sigurna sam da postoji problem i da vi niste zadovoljni ophodjenjem lekara koji je obavljao pregled.
Ja jedino sto mogu da vas posavetujem je da odete kod drugog lekara i ponovite pregled da bi se razlog za brigu otklonio.

Isto tako bih dodala da je ocekivanje da se neko od lekara oglasi i kaze nesto protiv svog kolege apsurd.Niko od ovde prisutnih lekara koji svima pomazu svojim savetima ne znaju sta je bilo u toj ordinaciji,to je vas dozivljaj i mi to postujemo,tema nije obrisana bez obzira sto je imala naznaku podcenjivanja lekarske profesije.

Zato bi bilo lepo da temu okrenemo u drugom pravcu,da ako je to ikako moguce svi dodjemo do toga sta je najbolje i kako reagovati u situacijama u kojoj ste se vi nasli,jer uvek postoji i ona druga,bolja strana. :)
 
Sta je cutanje drugo znaci nego podrska?

Isto tako bih dodala da je ocekivanje da se neko od lekara oglasi i kaze nesto protiv svog kolege apsurd

Izvini ali ovo je smesno. I verovatno uzrok tolikih prikrivanja lekarskih gresaka. Da sam lekar, ili bilo sta drugo prva bih iskritikovala takav nacin ophodjenja sa ljudima, tim pre ako se radi o mojoj profesiji. Stiteci jedni druge, okrecuci glavu of takvih postupaka lekara stetite pacijentima. Jel Hipokratova zakletva to podrazumeva?


.Niko od ovde prisutnih lekara koji svima pomazu svojim savetima ne znaju sta je bilo u toj ordinaciji, to je vas dozivljaj

Ovim pretpostavljam da hocete da natuknute kako je to puka izmisljotina? To je dozivljaj 100 pacijentkinja tog dana i verovatno svakog drugog. A da lekar nema komentar na to da se za sat vremena pregleda 100 pacijenata, meni samo govori da misli da je to u redu.

tema nije obrisana bez obzira sto je imala naznaku podcenjivanja lekarske profesije.

Zasto svaku kritiku na rad odredjenog lekara shvatate licno? Potcenjivanje lekarske profesije?:confused: Da ste dosli ovde da pomazete pre nego sto ste postali moderator primetili biste kakav stav imam prema lekarskoj prodesiji i ne biste pisali ovakve gluposti. A to sto je sujeta lekara toliko velika da kad se iskritikuje rad jednog odmah se i on nalazi pogodjenim, to je druga prica i nemojte koristi kao opravdanje za nezakljucavanje teme.

Pored toga sto sam na kraju svog posta postavila mnostvo pitanja, ni jedan lekar nije nasao za shodno da se ukljuci u diskusiju. Vi ste skocili u odbranu koleginice ali ne i da se ukljucite u temu. ALi ni to ne govori o lekarskoj profesiji, to govori o odredjenoj osobi, kao i navedeni slucaj na onkoloskoj klinici kojih je bojim se sve vise. Lekarska profesija je jedno a neizvrsavanje i nepostovanje Hipokratove zakletve nesto sasvim drugo i molila bih da se to ne mesa.

Zato bi bilo lepo da temu okrenemo u drugom pravcu,da ako je to ikako moguce svi dodjemo do toga sta je najbolje i kako reagovati u situacijama u kojoj ste se vi nasli,jer uvek postoji i ona druga,bolja strana.

Da, kako reagovati? Slusam. Iskulirati i naci drugog lekara? Kao bolesnici nemaju pametnija posla nego da se danima setaju od doktora do doktora? Ono sto ja mislim da treba uraditi je dati otkaz takvim "lekarima". Da li se slazete samnom?

Kljucno pitanje je da li su plate po ucinku donele dobro ili lose pacijentima. Navedeno iskustvo je uvertira. Pa lekari, molila bih za vase cenjeno misljenje.
 
Poslednja izmena:
Ја знам какво је стање на онколошком институту. Брат мог оца је тамо радио као радиолог 20 година, а сад је на магнету, исто у КЦС.
И ни најмање не сумњам у оно што си написала.

Једино како могу да ти помогнем је да ти кажем име начелника дојке, па да се распиташ кад он има амбуланту. Он је један изузетан човек и одличан др који не ради офрље свој посао. На жалост свега има.
Ако ни ту не можеш да дођеш у неко догледно време, могу да ти кажем где човек ради приватно.
 
Kao i sto sam napisala, to je vas dozivljaj i postujemo to

Kao sto sam vec na jednoj od tema napisala ovo nije pf ''kritike'' vec pf ''zdravlje'' i svaka tema koja bude otvorena sa namerom da se podcenjuje lekarska profesija bice ili obrisana ili zakljucana.

Kao sto rece doors of perception ''kritke lekaru samo licno i u ordinaciji''_pametno receno.

Tema ide pod kljuc.Hvala.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top