Nutricionizam - ishrana sportista

Jednu punu mericu, sa pola litra mleka...bomba :mrgreen:

ajde ne tripuj ga posle treninga NIKAKO sa mlekom,ISKLJUCIVO sa vodom,jer mleko zbog kazeina usporuje absorbciju u velikoj meri zato nikao posle treninga vec sa mlekom pre spavanja.Sa vodom u narednih 2 sata dostize nivo od preko 200% koncentracije u krvi amino kiselina dok sa mlekom to ide na 6-8 sati bez tolikog skoka ide na nekih 30% povecanja amino kiselina u krvi ali na dugacak period sto je itekako dobro u fazi spavanja.Dakle ti ga savetuje skroz kontra,pa tako ono sto ne znas momce bolje je i da ne pises
 
ajde ne tripuj ga posle treninga NIKAKO sa mlekom,ISKLJUCIVO sa vodom,jer mleko zbog kazeina usporuje absorbciju u velikoj meri zato nikao posle treninga vec sa mlekom pre spavanja.Sa vodom u narednih 2 sata dostize nivo od preko 200% koncentracije u krvi amino kiselina dok sa mlekom to ide na 6-8 sati bez tolikog skoka ide na nekih 30% povecanja amino kiselina u krvi ali na dugacak period sto je itekako dobro u fazi spavanja.Dakle ti ga savetuje skroz kontra,pa tako ono sto ne znas momce bolje je i da ne pises



Bilo da pijes sa mlekom ili sa vodom najvise zavisi od njega kako on voli...Ako pazis na unos ugljenih hidrata onda mozes i sa vodom, ako hoces da se ugojis onda pij sa mlekom...Cak je jos bolje ako pije sa cokoladnim mlekom...
Whey ima veliki broj potrebnih BCAA's, posebni amino anabolicki profil koji zajedno sa mlekom/casein moze da podigne nivo insulina vise nego samo whey sa vodom...Cak sta vise mleko moze da ti pomogne pri mrsavljenju...

Evo i studija koje pokazuju da je mleko i te kako korisno posle treninga:

http://www.nsca-lift.org/perform/article.asp?ArticleID=149

http://www.jissn.com/content/5/1/15
 
Bilo da pijes sa mlekom ili sa vodom najvise zavisi od njega kako on voli...Ako pazis na unos ugljenih hidrata onda mozes i sa vodom, ako hoces da se ugojis onda pij sa mlekom...Cak je jos bolje ako pije sa cokoladnim mlekom...
Whey ima veliki broj potrebnih BCAA's, posebni amino anabolicki profil koji zajedno sa mlekom/casein moze da podigne nivo insulina vise nego samo whey sa vodom...Cak sta vise mleko moze da ti pomogne pri mrsavljenju...

Evo i studija koje pokazuju da je mleko i te kako korisno posle treninga:

http://www.nsca-lift.org/perform/article.asp?ArticleID=149

http://www.jissn.com/content/5/1/15

Koja je potreba za insulinom posle treninga? Pa nemaš više slobodnog glikogena da bi ga pretvaro u energiju. A mišićne stanice su otvorene još nekih 20-ak minuta posle trninga i zbog toga treba piti sa vodom jer kazein iz mleka usporava varenje tj obradu WHEY-a (inače zato se i WHEY oslobađa kazeina), a samim tim i apsorpciju istoga. A svakom treba da bude cilj zaustavljanje katabolizma što pre. E zato služi WHEY i treba ga piti sa vodm. Skoro svi "spori proteini" u sebi sadrže kazein jer se dugo vari i lagano dopunjava proteinske potrebe.
Naravno da mleko podiže nivo insulina, ali i sama fizička aktivnost inicira pankreas na lučenje insulina tako da je neko moje lično mišljenje da ta količina UH posle treninga i nije neophodna. Po nekoj logici UH se uzimaju pre treninga i to što složeniji da bi duže oslobađali energiju, dok se brzi proteini (WHEY) uzimaju odmah nakon treninga baš zbog svoje brze apsorpcije.
 
Bas zanimljiva tema z:lol:

Slazem se da je cilj posle treninga sto pre zaustaviti katabolizam, ali isto tako smatram da whey + casein je mnogo bolje nego samo whey. Casein dozvoljava IGF-1 da odrzava vezivanje i gradnju, s obzirom na to IGF-1 bi prosao kroz znacajne izmene za vreme dok bi stigao do krvotoka, sto bi pomoglo boljoj absorpciji proteina. Whey ne pokazuje ove pozitivne efekte kao sto pokazuje casein. Za one koji ne znaju IGF-1 je anabolicki hormon koji proizvodi jetra i veoma je snazan stimulator sinteze proteina.

Casein moze samo da pomogne a ne da odmogne z:lol:

Ja licno ne mogu nikako sa vodom da pijem, ima grozan ukus, za mene je sa mlekom 10x puta bolje :super:

Evo neceg zanimljivog za cokoladno mleko :
:ok:
 
Slazem se da je cilj posle treninga sto pre zaustaviti katabolizam

Onda treba da izbaciš kazein iz PWM-a ( Post Workout Meal ).

Za svaku ostalu upotrebu mleka u ljudskoj ishrani ja sam veliki protivnik, jer ta količina kazeina koji je inače za nas nesvarljiv i laktoze koja je takođe u većem broju slučajeva nesvarljiva, samo nama (ljudima) stvara više štete nego koristi.
 
Bilo da pijes sa mlekom ili sa vodom najvise zavisi od njega kako on voli...Ako pazis na unos ugljenih hidrata onda mozes i sa vodom, ako hoces da se ugojis onda pij sa mlekom...Cak je jos bolje ako pije sa cokoladnim mlekom...
Whey ima veliki broj potrebnih BCAA's, posebni amino anabolicki profil koji zajedno sa mlekom/casein moze da podigne nivo insulina vise nego samo whey sa vodom...Cak sta vise mleko moze da ti pomogne pri mrsavljenju...

Evo i studija koje pokazuju da je mleko i te kako korisno posle treninga:

http://www.nsca-lift.org/perform/article.asp?ArticleID=149

http://www.jissn.com/content/5/1/15

ovoliko lupanja na jednom mestu nikako ne moze da bude dobro,ja ti iznosim mereanja koncentracije amino kiselina koliko se optustaju u krvi sa vodom a koliko sa mlekom a ti pises,pa moze da pise sa cime oce zavisi sta mu se svidja.Pa nema tu sinko sta mi se svidja,vec kako mora!I meni se svidja da se naruckam slatkise i testenine,ali mi spor metabolizam pa ne smem.Iace ursus je vec sve rekao pa stoga necu da se ponavljam i podrzavam sto on kaze da za uh nema neke potrebe posle treninga ja dok sa se takmico NIKADA nisam uzimao uh.posle treniga.Sto se tice IGF-A i oslobadjanja posle ttreninga svaki whey ima secera u sebi tako da ce on odratiti posao da celijske membrane kada poroustaju molekule secera prouste i molekule amino kiselina unutra.
 
Onda treba da izbaciš kazein iz PWM-a ( Post Workout Meal ).

Za svaku ostalu upotrebu mleka u ljudskoj ishrani ja sam veliki protivnik, jer ta količina kazeina koji je inače za nas nesvarljiv i laktoze koja je takođe u većem broju slučajeva nesvarljiva, samo nama (ljudima) stvara više štete nego koristi.

Ne postoji ni jedan dokaz da mleko ne valja posle treninga, bar ja nisam jos naisao na takav. Sve je vise studija koje pokazuju da je mleko odlican kao PWO, i sve vise nutricionista preporucuju mleko posle treninga...Jos od pocetka bodibildinga pilo se mleko,pa zasto ne bi i sada. Puno je vitamina, minerala, amino kiselina, elektrolita...

Ako neko misli da mleko ne valja ne mora da ga pije, njegov izbor.

Ne znam za Vas ali ja idem sada da popijem 2 case cokoladnog mleka, bas sam ozedneo z:)
 
ovoliko lupanja na jednom mestu nikako ne moze da bude dobro,ja ti iznosim mereanja koncentracije amino kiselina koliko se optustaju u krvi sa vodom a koliko sa mlekom a ti pises,pa moze da pise sa cime oce zavisi sta mu se svidja.Pa nema tu sinko sta mi se svidja,vec kako mora!I meni se svidja da se naruckam slatkise i testenine,ali mi spor metabolizam pa ne smem.Iace ursus je vec sve rekao pa stoga necu da se ponavljam i podrzavam sto on kaze da za uh nema neke potrebe posle treninga ja dok sa se takmico NIKADA nisam uzimao uh.posle treniga.Sto se tice IGF-A i oslobadjanja posle ttreninga svaki whey ima secera u sebi tako da ce on odratiti posao da celijske membrane kada poroustaju molekule secera prouste i molekule amino kiselina unutra.

Ja ne lupam, ja pricam ono za sta postoje dokazi, pokazi ti meni dokaz da whey ne valja sa caseinom posle treninga??? Whey nema nikakve veze sa IGF-1 vec casein. Zato se i preporucuje mleko sa whey-om...Ispada da sve znas ovde, onda vise necu da pisem nista, nek svi slusaju tvoje savete, jer ja cim sam napomenuo mleko odmah si poceo da drzis neka predavanja koje nemaju veze nikakve...Ko voli nek pije sa mlekom, ko ne voli nek pije sa sokom, vodom kako god zeli, ne moras da se pravis da sve znas i da kazes da lupam, svako ima svoje misljenje.
 
Da mi pustimo mlečnu mafiju da oni i dalje viču kako je mleko potrebno...
Nego, ovde se iznose kontradiktorne informacije... Ajde da definišemo prvo ulogu WHEY-a kao suplementa u sportskoj ishrani.
Po meni WHEY služi da bi se mišići u što kraćem roku i što brže dopunili proteinom (P) i aminokiselinama (AK). Zato se iz surutke (whey lack) odstranjuje laktoza (UH) ili mlečni šećer jer ako naše telo nije u stanju da proizvede laktazu, enzim koji metaboliše laktozu, ona (laktoza) će se jako dugo obrađivati i na kraju se neće ni obraditi. Pa se odstranjuje i kazein jer je i on nesvarljiv za čoveka (nismo krave), tako da ono što ostane malo se dopuni kojekakvim AK i digestivnim enzimima da bi ljudsko telo to moglo da metaboliše i dobijamo WHEY.
E sad kako mleko nije oslobođeno laktoze i kazeina proces varenja tj obrade će malkice da potraje i na taj način propušamo priliku da iskoristim tzv "opportunity window", a to je kada su sve mišićne stanice otvorene usled treninga i insulina i spremne da prime P+AK max 20-30 min posle treninga.
 
Da mi pustimo mlečnu mafiju da oni i dalje viču kako je mleko potrebno...
Nego, ovde se iznose kontradiktorne informacije... Ajde da definišemo prvo ulogu WHEY-a kao suplementa u sportskoj ishrani.
Po meni WHEY služi da bi se mišići u što kraćem roku i što brže dopunili proteinom (P) i aminokiselinama (AK). Zato se iz surutke (whey lack) odstranjuje laktoza (UH) ili mlečni šećer jer ako naše telo nije u stanju da proizvede laktazu, enzim koji metaboliše laktozu, ona (laktoza) će se jako dugo obrađivati i na kraju se neće ni obraditi. Pa se odstranjuje i kazein jer je i on nesvarljiv za čoveka (nismo krave), tako da ono što ostane malo se dopuni kojekakvim AK i digestivnim enzimima da bi ljudsko telo to moglo da metaboliše i dobijamo WHEY.
E sad kako mleko nije oslobođeno laktoze i kazeina proces varenja tj obrade će malkice da potraje i na taj način propušamo priliku da iskoristim tzv "opportunity window", a to je kada su sve mišićne stanice otvorene usled treninga i insulina i spremne da prime P+AK max 20-30 min posle treninga.


Kao sto sam vec rekao casein sa whey-om moze da bude samo korisno, ne postoji ni jedna studija koja je pokazala suprotno, whey brzo pomaze misicima popravku a casein ce da spreci razgradnju misica, casein ne usporava whey da radi svoj posao, samo ce vise da mu pomogne...Isto tako efekat whey proteina ce brzo nestati pa ces morati da pojedes ubrzo nesto da bi sprecio katabolizam...Sa caseinom posle nekoliko sati amino kiseline u krvi ce i dalje biti povisene...Isto tako mleko je bogato elektrolitima koje ste izgubili za vreme treninga...U Americi profesori koji predaju ishranu na univerzitetu, govore svojim studentima o mleku kao pow dok je ovde potpuno obrnuto... Ako mozes kucaj na google Alan Aragon i pogledaj na njegov sajt cime se bavi, on je sam rekao kako je bolje casein i whey nego whey samo...Ja cu i dalje da se drzim svoje mlecne mafije...Kao sto sam i pre rekao licni izbor...
 
sinko samo napred furaj, glupost je dar to nema svako.Budi ponosan na svoj dar a koliko sam ja pametan ili nisam za mnoge je ovde vec poznato jer verovatno vecinu tvog zivotnog veka sam proveo i (provodim) u teretani a o tome sta sam postigao licno postiga i kao takmicar i kao trener sam takodje vec pisao i slao slike i dokaze,tako da momce ipak cu sebi dozvoliti da se malo vise razumem u ovo od tebe
 
sinko samo napred furaj, glupost je dar to nema svako.Budi ponosan na svoj dar a koliko sam ja pametan ili nisam za mnoge je ovde vec poznato jer verovatno vecinu tvog zivotnog veka sam proveo i (provodim) u teretani a o tome sta sam postigao licno postiga i kao takmicar i kao trener sam takodje vec pisao i slao slike i dokaze,tako da momce ipak cu sebi dozvoliti da se malo vise razumem u ovo od tebe

Dobro genije, ja necu vise da pisem ovde, posto ti znas najvise o svemu, neka svi slusaju tebe. Meni je ovo ZADNJI post ovde tako da mozes da se opustis i da propovedas neke tvoje price, a ja cu i dalje da se drzim svojih studija koje imam, i koji koriste treneri sirom sveta, a ti tvojih pretpostavki koje i da objasnis ne znas...Jos ni jedan dokaz nisi pokazao za to sto pricas ali dobro nema veze, vazno da ti znas sve.
P.S. Citaj malo literaturu, pardon malo vise jer bi se iznenadio koliko u stvari nemas pojma...
 
Pitanje vezano za DEX:

Koliko je neophodno nakon treninga uz whey? 20-25 g? Posto nemam i ne planiram da uzimam DEX supp, sta od hrane moze da se pojede da se unese ta kolicina u kratkom roku (pre onih 15-20 min)? Grozdje? Koliko gr otprilike? Lucozade/Gatorade/Powerade?
 
Poslednja izmena:
zar ti buduci doktor nauka pa da to nisi mogao da skapiras?ccc...Merica je 10 ili 30 grama stoga ili 3 ili 1 merica whey-a posle treninga i ne treba ti dextroza to sam rekao vise puta.Whey je vec ima u sebi sasvim dovoljno da mitihindrije u celijama i celijski zid povuku i whey zajedno sa secerom unutra.Dakle NIJE TI POTREBNA
 
Pitanje vezano za DEX:

Koliko je neophodno nakon treninga uz whey? 20-25 g? Posto nemam i ne planiram da uzimam DEX supp, sta od hrane moze da se pojede da se unese ta kolicina u kratkom roku (pre onih 15-20 min)? Grozdje? Koliko gr otprilike? Lucozade/Gatorade/Powerade?

Ja stavim 1 mericu i mislim da je dovoljno.....
Cobi kaze da ne mora uopste, ti razmisljas da li mozda treba i vise ETO ZNACI DA JE ZLATNA SREDINA JEDNA MERICA - prosek.....

Ja sam misljenja da treba dekstroza necu da razmisljam dal se ceo whey iskoristio ili ipak malo whey-a otislo da se napravi energija od njega....
A nisam radio mikrobioloska i biohemijska istrazivanja da bih negirao ili podrzao cobijevo misljenje...

Tako da rokni jednu crtu pardon mericu pa sta bude bude.....NECE DA SE BACI TO JE SIGURNO! :zskace::zskace::zskace:
 
@cobi: Pa opet si potcenio buduceg doktora nauka ;) Whey koji cu ja koristiti ima u merici od 39 g - 30 g P, 2 g UH, 1 g M...dakle tu ne moze biti dovoljno DEXa...jer je ultra "clean"...drugi tipovi wheya imaju dosta drugaciji sastav, vise UH itd (kao moj prethodni whey sto je imao, a sad mi stize onaj skuplji :lol:)...Nebitno, ova pica kao Lucozade imaju oko 30 g DEX tako da ako ih pijem tokom i pri kraju treninga i onda 2 merice wheya (60 g P) to je to :ok:

@bRu zLi: a ebiga, planirao sam da ne kupujem supp za DEX :lol: Ne moze budzet da trpi sve ovo :manikir:
 
Poslednja izmena:
e sinko,moj sinko extra clean na 39 grama porcije ima 30 grama proteina 2 gr uh i 1gr.masti a ostala 6 grama medjumolekularni prostor je li?z:mrgreen:
pa to je jedna mesavina koncentrata i izloata u najboljem slucaju posto po ptostoj matematici nema vise od 80% cistoce,tako da "doktore"kao sto rekoh moraces ti jos mnogo kanti whey-a da ispijes pre nego sto nesto naucis ozbiljnije o "clean"whey-uz:mrgreen:
 
e sinko,moj sinko extra clean na 39 grama porcije ima 30 grama proteina 2 gr uh i 1gr.masti a ostala 6 grama medjumolekularni prostor je li?z:mrgreen:
pa to je jedna mesavina koncentrata i izloata u najboljem slucaju posto po ptostoj matematici nema vise od 80% cistoce,tako da "doktore"kao sto rekoh moraces ti jos mnogo kanti whey-a da ispijes pre nego sto nesto naucis ozbiljnije o "clean"whey-uz:mrgreen:

Pa, "clean" koliko moze da bude, s obzirom da je 100% izolat (advanced hydrolyzed whey protein isolates) :lol: A sad cu da vidim sta su ovih 6 g...Dobio sam danas isporuku ;)

Calories per serving 140
1 Rounded scoop (39 g)
Calories from fat 10
Total fat 1 g (tacnije 10/9 g valjda)
Saturated fat 0.5 g
Sodium 180 mg
Total carbohydrates 2 g (Sugars 0 g)
Protein 30 g
Znaci, kalorije 10 + 32 * 4 = 138 kcal...ostalih 6 g su samo 2 kcal...O cemu se radi, cobi majstore z:mrgreen: Samo nemoj reci opet da sam ja "glup", al' cek ti ne mozes bez toga :lol:
 
Poslednja izmena:

Back
Top