"НОВИ СВЕТ"

А шта је ЦРКВА него скуп, заједница верника. Или можда мислиш да је зграда? :)
Crkva je od κυριακόν = "gospodnji dom"
Što i Hristos kaže za sinagogu u jerusalimu da je to dom njegovog oca. Crkva ima dublji smisao nego skupština ili zajednica. I totalan promašaj nazivati crkvu skupštinom.
 

але

Legenda​

Poruka50.510
Padre:
А шта је ЦРКВА него скуп, заједница верника. Или можда мислиш да је зграда? :)
Crkva je od κυριακόν = "gospodnji dom"
Što i Hristos kaže za sinagogu u jerusalimu da je to dom njegovog oca. Crkva ima dublji smisao nego skupština ili zajednica. I totalan promašaj nazivati crkvu skupštinom.
Kao sto si vidio gore Evropski narodi pa i mi, smo izveli rec crkva iz latnske reci koju smo uzeli od grka, Eklizija.
A ovo sto navodis, znam da bi hteo, ali iz te reci nismo uzeli.
 

[/HEADING]
[HEADING=3]Сале

Legenda​

Poruka50.510
Glasnik.:
Sva skupština učini u hramu Božjem
Šta je skupština šta je hram božiji?
U vreme apostola vecinom i nisu imali crkve, vec su se sakupljali gde su stigli.
I to su bile sobe.
Vuk Karadjic koristi rec SKUPSTIONA i govori o zajdnici, sakupljanju vernih ne o gradjevini.

Jer Hristos kaze, gde su dva ili tri u ime moje i ja sam medju njima.

Naravno da treba da imamo mesto okuljanja i sluzbe Bogu.
Ali vazno je da se redovono okupljamo i imamo zajednicu.

Rec za crkvu ima znacenje ZAJEDNICA.
Rec skupstina zanci sinagoga.

Strasno je kada neko zeli da neka rec nesto znaci i to po svaku cenu.
Zeleti nije uvek istina.
Treba biti iskren, jer je to na slavu Bogu a na spas drugima.
 
Ако ти нешто значи, питао сам оне који су стручњаци како се правилно чита, другим речима познаваоци јеврејског језика. Нису рабини, већ професори.
I ja babu stanu i kaže mi da taj pojam ne postoji
I šta ti profesori kažu čija je reč jahve, jevrejska, aramejska ili...
 
Арамејски је врста јеврејског језика, као што је koine врста грчког. Јахве је јеврејска реч, а у Старом Завету је само мали део писан на арамејском дијалекту, а то не укључује део Mojсију о коме ми говоримо.
Навео сам изворе, Британику и Harper Collins Библијски речник да је правилан изговор Јахве.
 

Сале​

Glasnik.:

Strasno je kada neko zeli da neka rec nesto znaci i to po svaku cenu.​

Zeleti nije uvek istina.​

Treba biti isk​

To ja kažem za tebe jer blage veze nemaš šta znači crkva i zašto je u novom zavetu​

Mi ovde ne govorimo o tome sta je crkva.​

Nema reci o tome.​

Vec znacenje odredjene reci u bibliji.​

Videli smo da znaci skupstina, zajednica.​

Nikako ne znaci crkva kao gradjevina jer ih tada i nisu ni imali.​

Ali ti ovo ne zelis da znas, bezis od ovih cinjenica.​

Mi u Srbiji smo prekirstili rec Eklisija u crkva i zamisljate gradjevinu ne ljude.​

Crkva su vernici, ljudi.​

Kod vas je to gradjevina.​

Uvek protivno bibliji na zalost.​

Evo na primer vama pravoslvcima najomiljeniji stih:​

Matej 16,18A i ja tebi kažem: ti si Petar, i na ovome kamenu sazidaću crkvu (eklisiju) svoju, i vrata paklena neće je nadvladati.

Koristi se rec EKLISAIJA:​

Koja izricito znaci ZAJEDNICA:​

Zajenica venrih.​

Crkva je kada se vernici okupe.​

Ne gradjevina.​

Rec nikako ne govori o gradjevini.​

Ali ti kao JS, nema sanse da vidis cinjenice i istinu niti bi to priznao i da vidis.​

 
Poslednja izmena:
Svetosavlje
Odgovor:

Dragi Mirko, Ona kaže: «Vi se klanjate (oni) onome što ne znate; a mi se klanjamo onome što znamo; jer je spasenje od Judejaca» (Jn. 4, 22) , tj. kontinuitet Zakona, pa Otkrovenja, pa Novozavetne Crkve (Eklisija) koja je «stub i utvrđenje Istine»
https://svetosavlje.org/ljudi-koji-nikada-nisu-culi-rec-biblije/?pismo=lat
;)


Rekoh ja da kod vas ima dva ucenja.
Jedno je teologija drugo tradicija.
Duhovnici pisu kada pisu teologiju, vernici poznaju samo tradiciju.
Ono sto ja pisem je teologija koja je i vasa.
Ono sto vi pisete je tradicija i to se kosi i sa vasom teologijom jer ja vecinom govorim i vasu teologiju.
 
Poslednja izmena:

Mi u Srbiji smo prekirstili rec Eklisija u crkva i zamisljate gradjevinu ne ljude.​

Crkva su vernici, ljudi.​

Kod vas je to gradjevina.​

Uvek protivno bibliji na zalost​

Crkva je dom gospodnji gde se saziva verni narod.

Ali vi otcepljeni protestani gledate površno kao što i tumačite bibliju, da bi imali razlog da se nazovete crkva. Vi ne možete biti crkva jer ste skupština.
Zato mani se prozivanja nekog ko ima kontinuitet od samog Hrista.
 

Koja izricito znaci ZAJEDNICA:​

У Новом Завету, реч Ekklesia, се изричито преводи као црква. Контекст је следећи - када апостол Павле пише Цркви, он не пише објекту, већ заједници верних.
Али као што си сам рекао, када Христос каже да ће основати Цркву, или када апостол Павле каже да поздравља "домаћу цркву", то у својој суштини јесте заједница, али не заједница било кога, већ заједница верних кроз Христа, у евхаристији.
То што су ЈС превели Црква као скупштина, то је фалсификовање превода, јер скупштина не значи ништа јасно и прецизно. Може бити скупштина неких незнабожаца.
Еkklesia преводи као црква, а не као заједница или скупштина, јер није било каква заједница (незнабожаца на пример) или било каква скупштина већ - заједница верних у Христу, тј. заједница у евхаристији, а то је Црква.
ЈС су се посебно обрукали у ДА где су од Павлове борбе против Цркве направили борбу против скупштине, и направили још једну модификацију правећи од једне реченице две. И то наравно није једино извртање Божје речи.
 
Арамејски је врста јеврејског језика, као што је koine врста грчког. Јахве је јеврејска реч, а у Старом Завету је само мали део писан на арамејском дијалекту, а то не укључује део Mojсију о коме ми говоримо.
Навео сам изворе, Британику и Harper Collins Библијски речник да је правилан изговор Јахве.
Vidiš Ria ti ne prihvataš TE zato što je nelogična i bez konkretnih dokaza, zato dozvoli meni da nešto ne prihvatam nema logičnosti i konkretnih dokaza. To što su ubačeni samoglasnici u jhvh ne znači da je ispravno.
Ima teorija da je taj jahve jevrejski bog koja je meni mnogo bliža.
A ta kao mistika jhvh što navodno samo rabini znaju tačno kako se izgovara obesi mačku o rep, to me podseća na neka tajna društva.
 

Crkva je dom gospodnji gde se saziva verni narod.

Ali vi otcepljeni protestani gledate površno kao što i tumačite bibliju, da bi imali razlog da se nazovete crkva. Vi ne možete biti crkva jer ste skupština.
Zato mani se prozivanja nekog ko ima kontinuitet od samog Hrista.
Ovde ne govorimo sta bi ti hteo da je crkva ili ja, ili sta ko podrazumeva pod tim, vec sta znaci biblijski tekst koji se tamo koristi Eklisija.
Iz aviona se vidi da on ne oznacava gradjevinu vec ljude.
I sama tvoja crkva prizna da je znacneje zajendica.

Ali ti ne vidis to jer ne zastupas teologiju vec tradiciju.
cak i kada tvoja crkva kaze to je zajdnica, ti to ne vidis, uoste kaod a ne kaze.
Ali kada neko od ans to sito kaze onda pljujes na ans, jer se protivi tvojoj tradicji iako je to i tvoja teologija.
Ali za teologiju zatvaras oci.

I to sto ti kazes gradjevina, koja je ocigledno po tebi iznad ljude, je tradicija.
A da su crkva vernici, je teologija.


Evo sta nam apostoli kazu pa ih zovi pogrdnim imenima,ocepljeni , povrsni i kako god hoces:
1. Korincanima 3,16Ne znate li da ste vi crkva Božija, i Duh Božij živi u vama?
1. Korincanima 3,17Ako pokvari ko crkvu Božiju, pokvariće njega Bog: jer je crkva Božija sveta, a to ste vi.
2. Korincanima 6,16Ili kako se udara crkva Božija s idolima? Jer ste vi crkve Boga živoga, kao što reče Bog: useliću se u njih, i življeću u njima, i biću im Bog, i oni će biti moj narod.
Naos naos naos...HRAM HRAM HRAM, gradjevina, , vi,vi, vi...

Mozes li da razumes?
Ovo ne kazu protestanti vec apostol Pavle kojeg je Hristos izabrao za apostola.
Apostol Pavle kaze ovo ne protestanti.
Raziumes brate ili ne, apsotol Pavle?
 
У Новом Завету, реч Ekklesia, се изричито преводи као црква. Контекст је следећи - када апостол Павле пише Цркви, он не пише објекту, већ заједници верних.
Али као што си сам рекао, када Христос каже да ће основати Цркву, или када апостол Павле каже да поздравља "домаћу цркву", то у својој суштини јесте заједница, али не заједница било кога, већ заједница верних кроз Христа, у евхаристији.
То што су ЈС превели Црква као скупштина, то је фалсификовање превода, јер скупштина не значи ништа јасно и прецизно. Може бити скупштина неких незнабожаца.
Еkklesia преводи као црква, а не као заједница или скупштина, јер није било каква заједница (незнабожаца на пример) или било каква скупштина већ - заједница верних у Христу, тј. заједница у евхаристији, а то је Црква.
ЈС су се посебно обрукали у ДА где су од Павлове борбе против Цркве направили борбу против скупштине, и направили још једну модификацију правећи од једне реченице две. И то наравно није једино извртање Божје речи.
Ima skupština stanara :D
U tom rangu su te verske zajednice
 
Vidiš Ria ti ne prihvataš TE zato što je nelogična i bez konkretnih dokaza, zato dozvoli meni da nešto ne prihvatam nema logičnosti i konkretnih dokaza. To što su ubačeni samoglasnici u jhvh ne znači da je ispravno.
Ima teorija da je taj jahve jevrejski bog koja je meni mnogo bliža.
A ta kao mistika jhvh što navodno samo rabini znaju tačno kako se izgovara obesi mačku o rep, to me podseća na neka tajna društva.

Јахве није никакав јеврејски Бог, Јахве је реч која се преводи са Господ, и тако је ми преводимо Јахве Елохим се преводи са Господ Бог.
Колико сам те разумео, треба да ти верујемо на реч да Јахве није исправно читање ?
Не знам да ли си ме разумео, причали смо раније о томе да нема мистике око речи Јахве.
The Masoretes, who from about the 6th to the 10th century worked to reproduce the original text of the Hebrew Bible, replaced the vowels of the name YHWH with the vowel signs of the Hebrew words Adonai or Elohim. Latin-speaking Christian scholars substituted the Y (which does not exist in Latin) with an I or a J (the latter of which exists in Latin as a variant form of I). Thus, the tetragrammaton became the artificial Latinized name Jehovah (JeHoWaH). As the use of the name spread throughout medieval Europe, the initial letter J was pronounced according to the local vernacular language rather than Latin.


Although Christian scholars after the Renaissance and Reformation periods used the term Jehovah for YHWH, in the 19th and 20th centuries biblical scholars again began to use the form Yahweh. Early Christian writers, such as St. Clement of Alexandria in the 2nd century, had used a form like Yahweh, and this pronunciation of the tetragrammaton was never really lost. Many Greek transcriptions also indicated that YHWH should be pronounced Yahweh.
Зато што је неко омашио о читању, не вреди писати о некој мистици, када је нема.
https://www.britannica.com/topic/Yahweh
 

[/HEADING]
[HEADING=3]Сале


Ima skupština stanara :D
U tom rangu su te verske zajednice
Evo RIA gore ti isto pise sto ti ja pisem, a to sto je pisao je teologija.
Ti govoris samo o tradiciji.
Kada ja ovo isito pisem sto i on, onda pljujes, kada on pise onda cutis jer vidis da on pise i mislis da se slaze sa tobom a u stvari on je ovde napisao teologiju, ono sto ja pisem.
Medjutim samo se malo zamrsio oko crkve, jer je i zajednica i skupstina tacno i te reci koriste apostoli.
Na kraju je pomesao teologiju i traficiju.
Vidi se da i on ne poznaje razliku.
Oni te reci koriste, razumes?
Nisu ih svedoci izmislili.
Treba reci istinu pa svidjala se vama ili ne..
Crkva je izmislena rec od nas srba, i potice od reci eklizije kako gore priznaju vasi duhovnici kako sam postavio link.
Rec crkva je takodje ok i ja koristim rec crkva ne eklisija, ali treba reci istinu.
 
Poslednja izmena:
Ovde ne govorimo sta bi ti hteo da je crkva ili ja, ili sta ko podrazumeva pod tim, vec sta znaci biblijski tekst koji se tamo koristi Eklisija.
Iz aviona se vidi da on ne oznacava gradjevinu vec ljude.
I sama tvoja crkva prizna da je znacneje zajendica.

Ali ti ne vidis to jer ne zastupas teologiju vec tradiciju.
cak i kada tvoja crkva kaze to je zajdnica, ti to ne vidis, uoste kaod a ne kaze.
Ali kada neko od ans to sito kaze onda pljujes na ans, jer se protivi tvojoj tradicji iako je to i tvoja teologija.
Ali za teologiju zatvaras oci.

I to sto ti kazes gradjevina, koja je ocigledno po tebi iznad ljude, je tradicija.
A da su crkva vernici, je teologija.


Evo sta nam apostoli kazu pa ih zovi pogrdnim imenima,ocepljeni , povrsni i kako god hoces:
1. Korincanima 3,16Ne znate li da ste vi crkva Božija, i Duh Božij živi u vama?
1. Korincanima 3,17Ako pokvari ko crkvu Božiju, pokvariće njega Bog: jer je crkva Božija sveta, a to ste vi.
2. Korincanima 6,16Ili kako se udara crkva Božija s idolima? Jer ste vi crkve Boga živoga, kao što reče Bog: useliću se u njih, i življeću u njima, i biću im Bog, i oni će biti moj narod.
Eklisija, eklisija, eklisija, vi,vi, vi...

Mozes li da razumes?
Ovo ne kazu protestanti vec apostol Pavle kojeg je Hristos izabrao za apostola.
Apostol Pavle kaze ovo ne protestanti.
Raziumes brate ili ne, apsotol Pavle?
Mene ne zanima šta svetosavlje i bilo ko drugi piše, opomeni se čoveče, ja sam deklararativni a ne suštinski pravoslavac, a ti si suštinski subotar, pa me zanima jel to suštinsko hrišćanstvo?
Crkva je dom gospodnji gde se saziva verni Hristov narod, zašto tebi to smeta?
Reč crkva je grčkog porekla κυριακόν dom gospodnji gde se vrši bogosluženje nedeljom.
Naravno da ti to nećeš nikada shvatiti
 

Сале

Mene ne zanima šta svetosavlje i bilo ko drugi piše, opomeni se čoveče, ja sam deklararativni a ne suštinski pravoslavac, a ti si suštinski subotar, pa me zanima jel to suštinsko hrišćanstvo?
Crkva je dom gospodnji gde se saziva verni Hristov narod, zašto tebi to smeta?
Reč crkva je grčkog porekla κυριακόν dom gospodnji gde se vrši bogosluženje nedeljom.
Naravno da ti to nećeš nikada shvatiti
Vec je vise puta vidjeno da se odrices pravoslavlja i da ga priznajes po potrebi.
Ti govoris o tradiciji ja o teologiji.
Ono sto ti govoris cak se kako smo videli protivi i pravoslavnoj teologiji.
Nikome ne smeta rec crkva vec govorimo sta je stvarno znacenje u bibliji.
Ne govorimo o tome sta bi ko voleo da jeste.
Ti govoris sta ti volis da jeste i pljujes svakoga ko ne voli isto kao ti da jeste.
Ja volim da kazem sta je istina.
Inace i ja koristim rec crkva, ne zajednica, ne eklisija, ne skupstina.

Tako rec crkva nikome ne smeta, ali ne mogu da lazem sebe i druge kada diskutujemo o tome, i kazem neistinu o znacenju crkve u bibliji.

I nikoga ne pljujem zbog toga.
 
Зато што је неко омашио о читању, не вреди писати о некој мистици, када је нема.
https://www.britannica.com/topic/Yahweh
Evo ti sa te britanike prevedeno na srpski

Алтернативни наслови: Јехова, ИХВХ
Јахве , бог Израиљаца, коме је откривено имеМојсије као четири хебрејска сугласника (ИХВХ) назван тетраграмматон.

Šta sam onda pogrešio kada sam rekao da je jevrejski bog?
 
Vec je vise puta vidjeno da se odrices pravoslavlja i da ga priznajes po potrebi.
Ti govoris o tradiciji ja o teologiji.
Ono sto ti govoris cak se kako smo videli protivi i pravoslavnoj teologiji.
Nikome ne smeta rec crkva vec govorimo sta je stvarno znacenje u bibliji.
Ne govorimo o tome sta bi ko voleo da jeste.
Ti govoris sta ti volis da jeste i pljujes svakoga ko ne voli isto kao ti da jeste.
Ja volim da kazem sta je istina.
Inace i ja koristim rec crkva, ne zajednica, ne eklisija, ne skupstina.

Tako rec crkva nikome ne smeta, ali ne mogu da lazem sebe i druge kada diskutujemo o tome, i kazem neistinu o znacenju crkve u bibliji.

I nikoga ne pljujem zbog toga.
Ostaješ da je ASD suštinsko hrišćanstvo?
Da ili ne?
 

Back
Top