Novac kao dug / Money as debt

Ne obraćaj pažnju na Riws-a on ne voli da se ponavlja :)
Mislim da nema korisnika na forumu kome on nije rekao da je o nečemu već pisano (ili je on pisao) pa "idi i nađi". Naravno nema šanse da nađeš, niti ćeš toliko da se cimaš. Poenta foruma je da diskusija uvek teče, a to podražumeva i ponavljanje. Forum nije isto što i enciklopedija.
 
http://www.makroekonomija.org/finan...n-dug-nefinansijskog-sektora-bankama-xi-2013/

Према подацима НБС и Министарства финансија, укупан дуг државе, привреде и становништва износио је 41,4 милијарди евра на крају новембра 2013 године. У односу на октобар 2013 године укупна вредност дуга је непромењена док је од новембра 2012 године (процена прекограничног дуга привреде је 9.170 милиона евра) дуг повећан за само 1,1%, или за 435 милиона евра.

До 2013 године стагнирао је на нешто нижем нивоу: 17,9 милијарди на крају 2009, 17,7 у 2010, 17,5 у 2011 и 17,6 у 2012, да би при крају 2013 године био смањен на 16 милијарди евра. То је још увек далеко изнад вредности у 2007 години (13,2 милијарде) или у 2006 години (8,6 милијарди). То даље значи да ће бити потребне две деценије раздуживања како би се вратио дуг из две године (2007 и 2008) задуживања.
Нето дуг ова три сектора (становништво је нето кредитор банкама у износу од 3,079 милиона евра) износио је 26.326 милиона евра и смањен је за 125 милиона евра у односу на октобар. У односу на новембар 2012 нето дуг је повећан само за 46 милиона евра, што је раст за само 0,2%.
 
Hocu. Moze samo naziv teme, bar otprilike, ovako ne mogu da je nadjem ?
http://forum.krstarica.com/showthre...te-o-novcu-a-niste-imali-koga-da-pitate/page4 To je tema i to je video link koji je sa ,,ju-tupa" izbrisan.Ovde je rec bila o bankarskim malverzacijama u vezi kolicini novca u opticaju,koji nastaje davanjem kredita bez rezerve od 100% i koji kasnije izaziva najpre monetarnu inflaciju,a potom i cenovnu.Malo mi je trebalo vremena da nadjem,alo evo..nadjoh.

Ne obraćaj pažnju na Riws-a on ne voli da se ponavlja :)
Mislim da nema korisnika na forumu kome on nije rekao da je o nečemu već pisano (ili je on pisao) pa "idi i nađi". Naravno nema šanse da nađeš, niti ćeš toliko da se cimaš. Poenta foruma je da diskusija uvek teče, a to podražumeva i ponavljanje. Forum nije isto što i enciklopedija.
@Sajo..kad smo se registrovali na forum,onda smo imali prilike procitati upustva moderatora za sto efikasnije sudelovanje na forumu,pa onda oni kazu da je zabranjeno ,,otvaranje već otvorenih tema, jer će biti zaključane ili izbrisane".To ti je ovde pa se malo podseti http://pomoc.krstarica.com/index.php?action=article&id=223&lang=sl.Sta se ovde radi???Ovde ja npr. u ponedeljak otvorim temu,,Bankrot Srbije",a za 15 dana ti otvoris temu,,Srbija u bankrotu" i onda imamo bukvalno ponavljanje.Onaj ko misli da treba opet ispocetka da argumntuje svoje postove,koga to ne ubija u pojam-kao npr. mene;taj neka opet ulazi u diskusiju-nemam nista protiv,ali ta zabrana,tj.bolje receno preporuka nije bila bez veze data u Pravilniku.Unistava se rad foruma,njegova efikasnost,teme se ponavljaju i sve u svemu postaje ubitacno dosadno i mentalno zamorno.Posto si ti jos uvek mlad momak,pun snage i energije i ne mrzi te da diskutujes,a pun si znanja iz ekonomije-ti brate raspali do mile volje...ja ne mogu nikako 502 puta pisati jedno te isto.Jos nesto jako vazno da kazem...ovde je na ovom podforumu napisano toliko toga dobrog,pametnog i poucnog,a pogotovo od kako je Ljilja moderator-da svako koga je ekonomija zanimala-od makroekonomije do poslovnih saveta iz same preduzetnicke prakse-mogao se usavrsiti dosta.Onaj ko je hteo,dakle mogao je naci veoma valjane smernice sta da cita,kako da pocne drugacije razmisljati i kako da ekonomsko znanje poboljsa da bi napredovao.Ljilja je dozvolila diskusiju sa blagom tolerancijom,tako da se diskusija mogla razviti do konacnog zakljucka.Bilo je tu i malo more lose napisanih postova,koji su napisani da bi neko ubio slobodno vreme,ali bilo je ipak postova i tema koje valja izdvojiti.Da si bio redovan,to bi zapazio.Ja se secam dosta dobrih tema i postova,ali ne mogu bas sve da nadjem odmah...treba mi bas vremena.Dakle,ko je pazio,taj je i nesto zapamtio.

Znaci Sajo,kao neko ko vodi knjigovodstvenu agenciju i ko je isao u ekonomsku skolu,ti bi trebalo to vec da znas-da li se o necem pisalo vec ili nije.Npr. o srpskom selu su bile xy varijante na tu temu i tu ja ne vidim vise sta bi covek mogao novo napisati..Dakle,manje budi na podforumu,,hoby-skupljanje i razmena salveta' a vise budi tu,pa ces primetiti ponavljanje tema.
 
@Sajo..kad smo se registrovali na forum,onda smo imali prilike procitati upustva moderatora za sto efikasnije sudelovanje na forumu,pa onda oni kazu da je zabranjeno ,,otvaranje već otvorenih tema, jer će biti zaključane ili izbrisane".To ti je ovde pa se malo podseti http://pomoc.krstarica.com/index.php?action=article&id=223&lang=sl.Sta se ovde radi???Ovde ja npr. u ponedeljak otvorim temu,,Bankrot Srbije",a za 15 dana ti otvoris temu,,Srbija u bankrotu" i onda imamo bukvalno ponavljanje.

Ti si baš bukvalista, pa nisam ni mislio da treba otvarati iste (čitaj: identične) teme već da je normalno da se neke stvari ponavljaju. Ja forum pre doživljavam kao diskusiju vezanu za određene ljude i vreme a ti kao enciklopediju gde su jedino bitne informacije. Svaka nova tema ima neke različitosti u odnosu na prethodnu, tu su drugi ljudi, druge okolnosti itd... Umesto da nekog upućuješ na svoja pisanja stara dve-ipo godine, možda si mogao sad "ponovo" da odgovoriš, kladim se da i tvoj odgovor ne bi bio isti kao i ranije. Vreme za pisanje definitivno imaš, to se može videti. Primer koji si naveo, da je glupo otvarati dve teme "Bankrot Srbije" i "Srbija u bankrotu" u razmaku od 15 dana, ja se tu potpuno slažem, ali ako je prošlo između dve-ipo godine, s obzirom da se radi o drugom vremenu i okolnostima i ljudima, ne vidim šta je toliko sporno. A i sa druge strane, forumi sadrže godine (pa i decenije) raznih diskusija, ko sad može da se seti ili nađe da li je nešto pisano ili nije, kako je sad neko mogao da zna da je ovaj video bio postovan na 4. strani neke teme od sada već 22 strane koja ima uopšten naziv "Sve što ste hteli da znate o novcu, a niste imali koga da pitate"? Ako neko sad ima neko pitanje o, na primer, inflaciji, jer mora da pročita celu tu temu, i druge slične, pre nego što otvori novu temu sa konkretnim pitanjem?
 
Možda zato što to dugo traje?
Ponavljati postove koji moraju biti dugacki,kako bi se argumentovano odbranila neka tvrdnja iz ekonomije,moze biti za nekoga dosadno i iscrpljujuce.U tu grupaciju spadam i ja.Ti si upravo zahvaljujuci mojim postovima saznao da je npr. John Maynard Keynes ekonomski filozof,po cijoj je doktrini nazvan citav jedan praktican pravac u makroekonomiji.Pre toga si mislio da je to neki engleski fudbaler koji igra na pozajmici u belgijskom Anderlechtu,a igrao je ranije sa Zigicem za Birmingem.Toliko o tvojoj ljubavi prema knjizi posle zavrsetka skole.Naravno,prilazem postove nase rasprave u kojoj si me bas bio razocarao.

http://forum.krstarica.com/showthread.php/622338-Slobodno-Trziste?p=25288298&viewfull=1#post25288298 tvoj post-obrati paznju na svoju prvu recenicu

http://forum.krstarica.com/showthread.php/622338-Slobodno-Trziste?p=25292697&viewfull=1#post25292697 moja prva recenica ispod Obaminog linka
 
Ponavljati postove koji moraju biti dugacki,kako bi se argumentovano odbranila neka tvrdnja iz ekonomije,moze biti za nekoga dosadno i iscrpljujuce.U tu grupaciju spadam i ja.Ti si upravo zahvaljujuci mojim postovima saznao da je npr. John Maynard Keynes ekonomski filozof,po cijoj je doktrini nazvan citav jedan praktican pravac u makroekonomiji.Pre toga si mislio da je to neki engleski fudbaler koji igra na pozajmici u belgijskom Anderlechtu,a igrao je ranije sa Zigicem za Birmingem.Toliko o tvojoj ljubavi prema knjizi posle zavrsetka skole.Naravno,prilazem postove nase rasprave u kojoj si me bas bio razocarao.

Dobro bre Riws, od šaljivog komentara kako "ne voliš da se ponavljaš" kojeg sam napisao na tvoj post gde si čoveka uputio na temu staru dve-ipo godine, ti si sad razvio polemiku kojoj se ne nazire kraj. Došli smo i do bankrota, i keynsa i obame. Ko zna kako će se sve to završiti. Treba malo da se opustiš u komunikaciji, ne kažem da budeš neozbiljan nego samo da ne budeš baš toliko zategnut, nepotrebno praviš raspravu oko bezveznih stvar. Da probam sebe da objasnim: Prvo što se tiče Keynsa, meni je stvarno žao što tebe vređa ili razočarava ako neko ima drugačije mišljenje od tebe ali to moraš da prihvatiš kao normalnu pojavu. Ja vrlo poštujem lik i delo pomenutog gospodina, kao i svake osobe na ovom svetu ali zaista ne mogu da se bavim njegovim radom iz prostog razloga što imam milion prečih stvari. Kako privatno, tako i poslovno imam mnogo obaveza i moram da se bavim samo najbitnijim stvarima i ne mogu da odvojim vreme za čitanje knjiga i proučavanje istorije. Da mogu, sigurno bi to radio vrlo rado. Sad ne mogu da tvrdim da bih se odmah i prvo uhvatio za Keynsa ali definitivno volim da istražujem. Znači, bez obzira na moju "ljubav prema knjizi", to svakako nije nešto o čemu bi ti trebalo da sudiš. Svako ima neka svoja interesovanje u životu, nekog više zanima knjiga a nekog više nešto drugo, a ti bi trebalo da naučiš da ne vrednuješ ljude prema tome koliko se uklapaju u ono što ti voliš i radiš. Dalje, što se tiče neoliberalizma, slobodnog tržišta i sličnih stvari, moj stav po tom pitanju je vrlo jasan: bez krajnosti. Smatram da nije dobro ni kad je tržište skroz slobodno niti smatram da je dobro kad država ima preteranu kontrolu. Dobra mešavina ta dva koncepta je ono što predstavlja pravu stvar. Opet ponavljam da je to "po meni", sad naravno, meni je mnogo žao ako tebe nešto razočarava, a jasno je da te razočarava jer se ne podudara sa tvojim mišljenjem ali šta da se radi, tako je kako je. I previše se trudiš da ljudima nametneš svoju filozofiju. Moraš da znaš da su šanse za to vrlo male, svako ima svoje mišljenje, prosto napiši šta ti misliš i gotovo, neka prihvati ko hoće a ko neće ne mora.
 
Ко жели да се информише о историји капитализма и различитим идејама које су везана за њега, предлажем да прочита неку анализу размишљања
Смита - http://sr.wikipedia.org/sr/Адам_Смит,
Сеја - http://sr.wikipedia.org/sr/Жан_Батист_Сеј,
Малтуса - http://sr.wikipedia.org/sr/Томас_Роберт_Малтус,
Рикарда - http://sr.wikipedia.org/sr/Давид_Рикардо,
од модернијих Шумпетера - http://sr.wikipedia.org/sr/Јозеф_Шумпетер,
Кејнса - http://sr.wikipedia.org/sr/Џон_Мејнард_Кејнс,
Хајека - http://sr.wikipedia.org/sr/Фридрих_Хајек,
Фридмана - http://sr.wikipedia.org/sr/Милтон_Фридман
 
Хајек је много чешће цитиран за ту линију економије од Мисеса, иако је учио од Мисеса.

Ово је скраћена листа, навео сам представнике најутицајнијих праваца.
 
Хајек је много чешће цитиран за ту линију економије од Мисеса, иако је учио од Мисеса.

Ово је скраћена листа, навео сам представнике најутицајнијих праваца.
Mises je neke stvari napisao cudesno.Hayek pise jednostavnije,krace,preciznije,pa je kao dostupniji siroj polucaiji.Henri Hezlit je tkdj. jedan car.
 

Back
Top