Norveška

Pozdrav svima. Imam 22godine zivim u Beogradu,vec godinu dana radim u TENT-u kao masinovodja. (dakle zavrsio sam zelezniucku skolu) .Trenutno vandredno studiram gologiju,tj prvu godinu sam zavrsio kao redovan student a sada sam treca i ide mi dobro. Pa ako bog da da za 2-3 godine zavrsim fakultet hteo bi da odem u Norvesku da radim kao masinovodja. Posto taj posao volim a fakultet zavrsavam cisto radi neke sigurnosti za buducnost. Da li neko moze da mi kaze kakve su mi sanse i da li postoji neki kriterijum koji se mora isuniti da bih dobio njihovo drzavljanstvo? Hvala unapred

Ako zavrsis fax , i ako ti budu priznali obrazovanje , i ako nadjes posao u struci postoji mozda sansa da dobijes radnu dozvolu. Sa srednjom skolom to ide dosta teze koliko sam ja upucen. Sa srednjom skolom prolaze medicinari(i to samo opsti smer) , poneki kuvar i poneki masinac , ali to nije tako jednostavno.
A malo si poranio sa drzavljanstvom , to je onako , kako bih ti rekao , golub na grani :think:. Norveska je iskuljuciva po tom pitanju , ali ne bi bilo lose da se mozda nekako izboris za neki EU pasos (bilo koji). E to bi ti otvorilo mogucnosti da radis sta hoces u Norveskoj.
 
Sa tvoje tacke stvari su izmedju nemogucih i nikakvih
Da bi radio u NO treba ti Norveski jezik (i to ozbiljan ) uci se par godina .Srpski pasos ti je kao sidro i kao natpis kuga na celu .
Od pre par nedelja ni zdravstveni radnici koji su isli tamo sa srednjom skolom vise ne idu ,ne moze iz Srbistana ta skola nevalja .
Trazi se IT sektor ,socijal media menager ,SEO ,e marketari ,Programeri nivoa developer za Javu PHP Ruby on Rail c++ i to je to ,ako znas nesto drugo nemoze (dizajnere ,masiski i industrisko programiranje ne daju vize)
Poseti blog onorveskoj i forume na ovu temu
 
odlicna zemlja :) drug je otisao,zaposlio kao medicinski tehnicar tamo,ozenio se nasom devojkom,ona je otisla na osnovu njegove dozvole za rad,ima neka ta bracna partner viza kako vec...i super im je :) uzeli su kredit za stan,cak su i auto kupili...kazu da je sve super,samo je malo hladnije...ne znam sta mu radi zena,ali znam da nema veze sa medicinom...
 
Dobar dan.Ja sam veoma zagrejan da se sa svojom porodicom preselim u Norvesku.Pa me zanima jednaa od mogucnosti.Azil?Da li imate svoja iskustva u vezi sa azilom?
A ujedno u trazim posao,imam diplomu varioca,radim sve zanate,SVE!Norveski ne znam dobro,ali znam osnovno.a i engleski ne znam...
P.S Zanima me da li moze Norveska ambasada u Srbiji da mi pomogne nesto?
Hvala svima unapred.Valjda ce neko pomoci :worth::worth::worth:
 
Ako hoćeš da radiš kao varioc
primiće Te.
I dooobro plaćaju takve poslove
Imam buraza tamo.
Jedna od najsredjenijih zemalja
Ušao kao izbeglica, ali nije hteo,
kao mnogi da živi od njihove socijalne
pomoći i zaposlio se.
Za jezik, za početak Ti je dovoljan
engleski. Svi ga znaju.
Ali Te drugačije gledaju, ako
govoriš malo norveški, makar pogrešno

I, što se tiče robe široke potrošnje,
a i ostale, verovatno najskuplji u Evropi.

Još jedan način ulaska:
Opet zbog skupoće,
idu masovno petkom uveče za Evropu
nekim brodom da bi se ubijali od alkohola,
i vraćaju se u nedelju veče, mrtvi pijani.
Uglavnom ih niko negleda dok tako pijani
leže na palubi.
Uglavnom niko ni ne traži dokumenta.

A i za hranu idu u Evropu jer je mnogo jeftinija.

Svakako podji do ambasade i raspitaj se
za legalne načine ulaska.
 
Poslednja izmena:
Hvala...Ja zelim da radim kao varioc,a i bilo sta drugo bi radio...Upoznat sam sa skupocom zemlje,ali ja mislim da je razumljivo u odnosu na to kolike su im plate.Svakako cu kontaktirati ambasadu,i vise sam za legalan prelazak,pre svega zbog toga sto zelim da se preelim sa porodicom.Ako ne bude moglo legalno-cisto sumljam jer nije problem otici nego naci posao,ja cu pokusati kao sto si rekao.
Hvala puno....A gde radi tvoj brat,jel moze meni nesto da sredi? moj mejl agent06419@gmail.com
 
ALi citam da dosta ljudi ode u Norvesku,bez jezika,bez icega...Rade neke poslove kao sto su ciscenje MC donalsa,prodavanje krofni i sladoleda na ulici,I zarade vise za jedan dan nego neko za 7 dana...
U Norveskoj ocigledno cene rad,i sve sto je posao tezi vise si placen,a ne ko ovde,onaj ko najvise radi ima najmanju platu...
 
@tube

Na osnovu cega mislis da trazis azil?Ako mislis da ides na varijantu kao sto se islo ratnih godina bolje ti je cuvaj kintu koju bi potrosio na karte.Moj savet ti je da ucis norveski i nadjes posao.kao non eu drzavljanin moras da spojis diplomu sa ponudjenim radnim mestom.To je jedini nacin da dobijes dozvolu, i on je sigurniji ukoliko im je tvoje zanimanje u deficiitu.To je vc utaban i prilicno siguran put do Norveske.Price o azilu su bile aktuelne pre desetak godina, sada su ravne naucnoj fantastici ako mene pitas.ne znam gde zivis i odakle dolazis ali ako dolazis iz Srbije ili sa Kosova moras da znas da je Norveska izmedju ostalog i priznala Kosovo da bi sebi olaksala tu politiku oko azila i imala dobro obrazlozenje za odbijenicu.Surova politika je to koju vode mnoge zemlje.

Ne mozes da odes bez jezika i bez icega.Moras da pricas nekako,Engleski ce ti tolerisati samo ako si dobar strucnjak, i to u arhitekturi ili inzenjerstvu.Jedino tu, cak ni doktori ne mogu sa engleskim, sto je naravno sasvim logicno.I noskicima je stranaca preko glave, njihov jezik je must.Zato je sada dosla Erna na vlast.
Ti sto ciste, prodavaju svasta ili imaju EU pasos ili su dosli na spajanje porodice, ili nekad davno ali to je nesto drugo.Treba da ides utabanom stazom.
 
Hvala...Ja zelim da radim kao varioc,a i bilo sta drugo bi radio...Upoznat sam sa skupocom zemlje,ali ja mislim da je razumljivo u odnosu na to kolike su im plate.Svakako cu kontaktirati ambasadu,i vise sam za legalan prelazak,pre svega zbog toga sto zelim da se preelim sa porodicom.Ako ne bude moglo legalno-cisto sumljam jer nije problem otici nego naci posao,ja cu pokusati kao sto si rekao.
Hvala puno....A gde radi tvoj brat,jel moze meni nesto da sredi? moj mejl agent06419@gmail.com
Ne treba nista drugo ima da varis ako hoces dan noc ...Ponesi diplomu i put pod noge..Samo je prevedi prvo
 
ALi citam da dosta ljudi ode u Norvesku,bez jezika,bez icega...Rade neke poslove kao sto su ciscenje MC donalsa,prodavanje krofni i sladoleda na ulici,I zarade vise za jedan dan nego neko za 7 dana...
U Norveskoj ocigledno cene rad,i sve sto je posao tezi vise si placen,a ne ko ovde,onaj ko najvise radi ima najmanju platu...
Neces dobro proci na taj nacin imas trazeno zanimanje i mozes dobiti posao legalnim putem ako znas engleski barem da se sporazumes ..prevedi dokumenta i predaj zahtev evo ti pa pogledaj varioc je sveiser kopiraj ovo i izat ce ti 30tak http://www.jobbsafari.no/cgi/jobsearch.cgi?q=sveiser&categoryid=22
 
Pozdrav svima.Ovih dana trazim neke poslove u inostranstvu.Za sada sam nasao radna mesta u ove tri zemlje,jos cekam odgovor.Zanima me koja je po vama najbolja zemlja od ove 3,za zivot,primanja,skolovanje dece.Planiram da se preselim sa porodicom...
Hvala!!!
 
Pozdrav svima.Ovih dana trazim neke poslove u inostranstvu.Za sada sam nasao radna mesta u ove tri zemlje,jos cekam odgovor.Zanima me koja je po vama najbolja zemlja od ove 3,za zivot,primanja,skolovanje dece.Planiram da se preselim sa porodicom...
Hvala!!!

Швица или Норвешка, никако Француска. Ако баш бираш, бегај за Швицу :)
 
Za te dve zemlje sam se prelamao,opet u Norveskoj hladno,a sta je sa Francuskom,zasto ne valja oko nje sam najmanje upucen...Hvala ti

Француска, превише превише странаца у њој. Бежи од те државе а и наебаћеш ако будеш учио француски. Норвешка јесте хладна али има јак стандард, још јачи стандард има Швајцарска па зато бирај неку између те две. Швајцарска је свакако бољи избор.
 
Ja kazem Norveska.

Najvisi standard, i ljudska prava na najvisem nivou ;)

Faktor"dosade" je jako vazan za Srbe koji odlaze u Zap.Evropu....
Sredis zivot-ali ti toliko dosadno da bi se radije vratio....
Zivela sma na Zapadu, i znam sta ti pricas.

Svajcarci ne znaju jedan vic da ispricaju i da se nasmeju na njega :aha:

a i imaju netrpljenje prema strancima..
na pr. postoje vrtici za decu stranaca, i vrtici za decu svajcaraca :aha:
 

Back
Top