Nizak pritisak u kotlu ?

Skoro sam bio kod mojih da ispustim vazduh iz radijatora.Na spratu radijatori slabo greju a i voda ne izlazi
na onu "sisicu" šaf za ozračivanje. Posle siđem u prizemlje i vidim da je na manometru slab pritisak i da se
čuju mehurići u pumpi za grejanje.Pošto je otvoreni sistem, a slično važi i za zatvoreni , dospem vode
do potrebnog nivoa i nekoliko litara antifriza. Koliki je to potreban nivo vode ,?1 bar je 10 metara visine
a to znači ako između kotla i gornje posude na potkrovlju imate 10 metara to je ona količina koja
ce biti nešto ispod jednog bara pri zagrejanom sistemu , odnosno ako je to 5 metara to je pola bara.
U zatvorenom sistemu gde postoji ta ekspanziona posuda prvo se otvori ozraka na najvišoj koti
, odnosno radijatoru ako nema dodatne ozrake , pa se balon u ekspanzionoj posudi (pod uslovom
da nije probušen) naduva na onaj pritisak koji odgovara razlici visine najviše tačke grejanja i kotla.
Naravno uz preporuku proizvođača kotla koji on pritisak podnosi. Uobičajeno je to 0,5 do 1,5 bara .
Posle toga se puni sistem sa vodom dok ne počne da curi na najvišu ozraku , a zatim se ozraka
zatvara i sistem dopunjava sa dodatnih pola bara .U svakom slučaju je potrebno znati razliku visine
između ložišta kotla i gornjeg radijatora (bojlera) . Ako se to radi u prizemlju dovoljno je i pola bara.
PP- Nemam veze sa grejanjem ali gledam sta drugi rade.
 
Poslednja izmena:
Skoro sam bio kod mojih da ispustim vazduh iz radijatora.Na spratu radijatori slabo greju a i voda ne izlazi
na onu "sisicu" šaf za ozračivanje. Posle siđem u prizemlje i vidim da je na manometru slab pritisak i da se
čuju mehurići u pumpi za grejanje.Pošto je otvoreni sistem, a slično važi i za zatvoreni , dospem vode
do potrebnog nivoa i nekoliko litara antifriza. Koliki je to potreban nivo vode ,?1 bar je 10 metara visine
a to znači ako između kotla i gornje posude na potkrovlju imate 10 metara to je ona količina koja
ce biti nešto ispod jednog bara pri zagrejanom sistemu , odnosno ako je to 5 metara to je pola bara.
U zatvorenom sistemu gde postoji ta ekspanziona posuda prvo se otvori ozraka na najvišoj koti
, odnosno radijatoru ako nema dodatne ozrake , pa se balon u ekspanzionoj posudi (pod uslovom
da nije probušen) naduva na onaj pritisak koji odgovara razlici visine najviše tačke grejanja i kotla.
Naravno uz preporuku proizvođača kotla koji on pritisak podnosi. Uobičajeno je to 0,5 do 1,5 bara .
Posle toga se puni sistem sa vodom dok ne počne da curi na najvišu ozraku , a zatim se ozraka
zatvara i sistem dopunjava sa dodatnih pola bara .U svakom slučaju je potrebno znati razliku visine
između ložišta kotla i gornjeg radijatora (bojlera) . Ako se to radi u prizemlju dovoljno je i pola bara.
PP- Nemam veze sa grejanjem ali gledam sta drugi rade.
Врло добро си то укапирао!
Не бараташ баш најбоље са називима (није ,,сисица'' већ вентил, горњи радијатор није и бојлер, није балон већ манжетна у експанзионој посуди...) али у суштини укапирао си функцију централног грејања за оба система. И то је довољно!
Браво!
 
Treba da se zove majstor za vodovod,da se vidi zašto kaplje,ako treba da se doda kučine ili teflon trake tu na spoj i da se dotegne da više ne curi i ne gubi pritisak.Inače donji nivo pritiska je 1,4 bara,a gornji je dovoljan na 1,8 bari.Zato kada se doliva sistem,može da se dolije do 2 i 2,1 bar i dok se ozrače svi radijatori,jer nije dovoljno samo jedan.Pritisak će sići na 1,8 bari i sistem će raditi bez problema.Ako je opet na nekom sastavu,a daje u pitanju lem.Onda majstora sa lemilicom da to sredi.Drugo ništa ne pomaže.da se manipuliše sa sastavima od grejanja nije preporučljivo,a i sada kad je hladnije vreme,ne valja grejanje da radi sa malim pritiskom.Mogu otici i pumpa i ekspanziona boca.
 
Treba da se zove majstor za vodovod,da se vidi zašto kaplje,ako treba da se doda kučine ili teflon trake tu na spoj i da se dotegne da više ne curi i ne gubi pritisak.Inače donji nivo pritiska je 1,4 bara,a gornji je dovoljan na 1,8 bari.Zato kada se doliva sistem,može da se dolije do 2 i 2,1 bar i dok se ozrače svi radijatori,jer nije dovoljno samo jedan.Pritisak će sići na 1,8 bari i sistem će raditi bez problema.Ako je opet na nekom sastavu,a daje u pitanju lem.Onda majstora sa lemilicom da to sredi.Drugo ništa ne pomaže.da se manipuliše sa sastavima od grejanja nije preporučljivo,a i sada kad je hladnije vreme,ne valja grejanje da radi sa malim pritiskom.Mogu otici i pumpa i ekspanziona boca.
Не збуњуј људе!
Не мајстор за водовод већ мајстор за грејање. Мада то може и друго лице машинске струке, вично овом послу.
Најпре установити где вода цури (капље). Ако је попустио састав (холендер) дотегнути, вентил за регулацију - заменити, а ако је попустио вар, растеретити систем (испустити воду) да ниво буде нижи од места где се јавило процуривање, аутогено заварити (летовањем се такав квар не отклања).
У расатерећеном стању, допунити притисак у експанзионој посуди: доњи p = 1 bar, горњи p = 1,5 bar.
Цео систем пунити на притисак између: p = 1 - 1,5 bar. Одзрачити све радијаторе и ако је потребно, систем поново допунити на р = 1 - 1,5 bar.
И то је све. А ове радове изводи мајстор за грејање или лице маш.струке који то уме. Мајстор ће дати и даља упутства за експлоатацију система нарочито око притисака.
Просто, зар не?
 
ja se plašim da mi ne ode pumpa ekspanziona boca zbog manjeg pritiska.dosula sam ja vodu,sada je 1,4 bara,ali ima mesto gde kaplje polako,kap po kap ispod kotla na onim debljim cevima,nego ne znam tu traku gde da tražim.

To su pocinkovane cevi i tu je bolja kučina,jer bi teflon trake trebalo mnogo.Samo ti nadji majstora,možda tu i ne treba da se menja ili dodaje išta,več samo da se dotegne spoj. da ne razmišljaš o tome više.
 
Ma zatezao je majstor prošle godine kada je grejanje prvi put pušteno i posle 15 dana ga ja obavestim o tom blagom curenju,tj kapljanju,ali kao da više nije moglo da se dotegne.Hvala ti puno jolemisa ,divan si .

Onda to treba da se odvije,odstrani stara kučina,pa da se navije nova i malo više,jer ako ima viska,sam navoj će da je iseče i moći ce da se ukloni višak.Ako imaš ventile pre i posle tog navoja,mogu se zatvoriti i to može da se uradi u svako doba.Posle doliješ još malo vode i mirna si.
 
da li neko zna sta da radim ako curi voda iz ventila kotla
Зависи где тачно цури:
- ако цури на споју са инсталацијом (мање вероватно) онда урадити како је написао jolemisa,
- ако цури на вретену вентила покушај да дотегнеш матицу која притеже заптивку,
- ако цури на некој прскотини на телу вентила, обавезно замена.
У сваком случају препоручујем да се замени тај вентил и да то уради мајстор.
 

Back
Top