Nesumnjivo Hrvati

Па зато што се иста и не може применити на оба народа симултано, већ ти је указано због чега.

Због чега онда ти инсистираш као и остале хрватске колеге које долазе овде управо на тој "слабости" ако је тако као што кажеш?

Ne razumijem zasto se na Srbe ne bi mogla primijeniti ista metodologija kao i na Hrvate,ili bilo koga drugog. Srbi su spešl i nedodirljivi?

A ovo drugo ne znam sto hoces reci,ja niposto ne mislim da su Hrvati homogeni. Ali blesavo je misliti da npr Srbi/Madari/netko drugi jest.
 
Ne zanima me ispravljanje tvojih lingvistickih nazora ili etimologija koje periodicno stavljas. Niti sam kvalificiran niti mi se da.

Jezik Dubrovcana je dakle "ekstranacionalnog genetskog porekla"?"Croati,della lingua nostra e cattolici?"

Upravo o tome govorim, o onih pet grbova u kruni grba - dubrovčani nisu Hrvati nikad bili, niti je jezik Dubrovnika postao standardni jezik. To se odnosi kako na dubrovački poddijalekt sa karakterističnim diftonzima, tako na jezik dubrovačke književnosti.

Koliko se i kako može dokazivati hrvatstvo Dubrovnika, toliko se može dva puta uspešnije dokazivati njegovo srpstvo, ali se ni jedno ne može dokazati van razumne sumnje.
 
Poslednja izmena:
Ne razumijem zasto se na Srbe ne bi mogla primijeniti ista metodologija kao i na Hrvate,ili bilo koga drugog. Srbi su spešl i nedodirljivi?
A ovo drugo ne znam sto hoces reci,ja niposto ne mislim da su Hrvati homogeni. Ali blesavo je misliti da npr Srbi/Madari/netko drugi jest.
Па не може јер Срби и Хрвати се нису развијали под истим условима и истим историјским околностима ако ме схваташ.Писано је доста о томе овде једино што је тачно јесте да су то хетерогени народи као и сви народи у Европи уосталом, али њихова генеза и историјски пут су различити и специфични за сваки народ појединачно управо због неједнаких историјских услова и прилика.

Тако данас имамо српску и хрватску нацију које говоре истим српским језиком, као што рецимо имамо романо-галско становништво Француске које носи германско име и то је једино германско код њих а говори романским језиком, или данашње Бугаре који су Словени а једино туркијско код њих је тај бугарски префикс, да не говоримо о овим "колонијалним" нацијама америчким, аусталијским, аргентинским и другима чије је заједнички језик енглески или шпански уз локалне специфичности.

Ваљда је то одавно јасно.
 
Па не може јер Срби и Хрвати се нису развијали под истим условима и истим историјским околностима ако ме схваташ.Писано је доста о томе овде једино што је тачно јесте да су то хетерогени народи као и сви народи у Европи уосталом, али њихова генеза и историјски пут су различити и специфични за сваки народ појединачно управо због неједнаких историјских услова и прилика.

Тако данас имамо српску и хрватску нацију које говоре истим српским језиком, као што рецимо имамо романо-галско становништво Француске које носи германско име и то је једино германско код њих а говори романским језиком, или данашње Бугаре који су Словени а једино туркијско код њих је тај бугарски префикс, да не говоримо о овим "колонијалним" нацијама америчким, аусталијским, аргентинским и другима чије је заједнички језик енглески или шпански уз локалне специфичности.

Ваљда је то одавно јасно.

Prvo,ispricavam Ti se sto sam svojevremeno popiz.dio na tebe,nije bilo u redu s moje strane.

Drugo,ovo je isto ono o cemu govoris nekoliko godina. Ja ti sigurno necu proturječiti jer em nisam jezikoslovac em mi se ne da.
Slaven ti evo vec godinama pokusava pribliziti da stvari nisu bas takve kakvima ih ti smatras te da se ne moze izjednaciti stokavski(ni ijekavski stokavski) sa srpskim iz razloga sto se stokavica nikad nije usredotocila(usredsredila?)samo na Srbe,tj ne moze se narjecje uzimati kao razlikovna kategorija kada nikad nije bilo smatrano za takvo. To je otpr kao da ja uzmem crnu kosu kao kategoriju pa kažem da Srbi imaju crnu a Hrvati smeđu kosu,iako nije iskljuceno da je pojavnost crne kose u Srba veća nego u Hrvata. Mozda je ovo karikiranje ali ne vidim fundamentalnu razliku.

Tako Dubrovcani jasno pri najmu placenika koji cuvaju gradske zidine,u 16-om stoljecu traze Hrvate,koji govore njihovim jezikom,katolike.
Iz ove kratke opaske ti moze biti jasno ili da Dubrovcani nisu razlikovali cakavicu od svog jezika ili da su mislili na Hrvate-katolike-stokavce ili i jedno i drugo,i najvaznije:da je vjera bila i tad glavni razlikovni element,kao i danas uostalom.

Genus proximum Hrvata su Srbi,differentia specifica je vjersko-kulturoloska pripadnost a ne geni,narjecje,boja kose ili duljina urca.
.
 
Poslednja izmena:
Prvo,ispricavam Ti se sto sam svojevremeno popiz.dio na tebe,nije bilo u redu s moje strane.

Drugo,ovo je isto ono o cemu govoris nekoliko godina. Ja ti sigurno necu proturječiti jer em nisam jezikoslovac em mi se ne da.
Slaven ti evo vec godinama pokusava pribliziti da stvari nisu bas takve kakvima ih ti smatras te da se ne moze izjednaciti stokavski(ni ijekavski stokavski) sa srpskim iz razloga sto se stokavica nikad nije usredotocila(usredsredila?)samo na Srbe,tj ne moze se narjecje uzimati kao razlikovna kategorija kada nikad nije bilo smatrano za takvo. To je otpr kao da ja uzmem crnu kosu kao kategoriju pa kažem da Srbi imaju crnu a Hrvati smeđu kosu,iako nije iskljuceno da je pojavnost crne kose u Srba veća nego u Hrvata. Mozda je ovo karikiranje ali ne vidim fundamentalnu razliku.

Tako Dubrovcani jasno pri najmu placenika koji cuvaju gradske zidine,u 16-om stoljecu traze Hrvate,koji govore njihovim jezikom,katolike.
Iz ove kratke opaske ti moze biti jasno ili da Dubrovcani nisu razlikovali cakavicu od svog jezika ili da su mislili na Hrvate-katolike-stokavce ili i jedno i drugo,i najvaznije:da je vjera bila i tad glavni razlikovni element,kao i danas uostalom.

Genus proximum Hrvata su Srbi,differentia specifica je vjersko-kulturoloska pripadnost a ne geni,narjecje,boja kose ili duljina urca.
.

To, za štokavicu tako ispada ako se primene Porfirogenetova obaveštenja o tome u kojim zemljama i dokle žive Srbi. Zaista, Bunjevci, štokavski ikavci potiču iz Travunije, a Šokci, koji naseljavaju Slavoniju u 16. veku iz Bosne. Obe ove zemlje, blame the Tzar, srpske su zemlje. Danas su i Šokci i Bunjevci većinom priključeni Ilirima presvučenima u Hrvate u onom procesu etničkih sudara u 19. veku.

S druge strane, mislim da su i Bugari i Hrvati neslovenski sloj, da je Porfirogenetov spis donekle prepravljan po pitanju doseljavanja Srba, i da su Hrvati kroz istoriju imali marionetsku ulogu drobljenja Južnih Slovena, što se uvek pokazalo da je rađeno za interese sila izvan Balkana.

PS. Pisao bih još, ali moram na piknik. :rostilj:
 
Prvo,ispricavam Ti se sto sam svojevremeno popiz.dio na tebe,nije bilo u redu s moje strane.
То не знам али знам да си постао познат овде по неким неартикулисаним изјавама о НДХ.
Drugo,ovo je isto ono o cemu govoris nekoliko godina. Ja ti sigurno necu proturječiti jer em nisam jezikoslovac em mi se ne da.
Slaven ti evo vec godinama pokusava pribliziti da stvari nisu bas takve kakvima ih ti smatras te da se ne moze izjednaciti stokavski(ni ijekavski stokavski) sa srpskim iz razloga sto se stokavica nikad nije usredotocila(usredsredila?)samo na Srbe,tj ne moze se narjecje uzimati kao razlikovna kategorija kada nikad nije bilo smatrano za takvo. To je otpr kao da ja uzmem crnu kosu kao kategoriju pa kažem da Srbi imaju crnu a Hrvati smeđu kosu,iako nije iskljuceno da je pojavnost crne kose u Srba veća nego u Hrvata. Mozda je ovo karikiranje ali ne vidim fundamentalnu razliku.
Tako Dubrovcani jasno pri najmu placenika koji cuvaju gradske zidine,u 16-om stoljecu traze Hrvate,koji govore njihovim jezikom,katolike.
Iz ove kratke opaske ti moze biti jasno ili da Dubrovcani nisu razlikovali cakavicu od svog jezika ili da su mislili na Hrvate-katolike-stokavce ili i jedno i drugo,i najvaznije:da je vjera bila i tad glavni razlikovni element,kao i danas uostalom.
Ни ја нисам језикословац а да видиш да је ово један исти језик и није потребно да будеш неки посебан лингвистичар.И Славен такође тврди да је ово исти језик, оно око чега смо дискутовали ја и он било је око имена за тај језик и ништа више.
Штокавица је уз кајкавицу и чакавицу каснија језичка подела за овдашње језике и мислим да се не може ни применити на језике пре тога будући да се и језици мењају како у структурном и граматичком погледу тако и у речничком, колико је било само реформи док Вук није извшио ову последњу бар што се тиче српског језика.Не знам шта би та штокавица и представљала у рецимо 11. веку!?
Та сентенца о најму плаћеника из дубровачког документа може да се схвати на више начина и практично је једини пример помена Хрвата и то не у самом Дубровнику.По томе би буквално схваћено било да постоје и Хрвати који не говоре њиховим језиком и нису католичке вере, дакле неки двојезични двоверни Хрвати, а како се хрватско језгро већ тада преместило у Загорје где се никада и није говорило дубровачким језиком већ словеначки-славонски, условно кајкавицом, то би Хрвати били једини тројезични народ у Европи, а због појаве реформације и троверни у исто време!Тако да је највероватније да се термин Хрват у том документу односи на све становнике хабзбуршке провинције Хрватске а не на етничке Хрвате, од којих Дубровчани траже само оне католике јер су и сами католици и оне који говоре њихов језик јер су им свакако ближи од Угара или Мађара а које су такође доводили као барабанте или стражаре.
Данас ти је вера споредна по том питању довољно је да се изјашниш као припадних одређене нације и то је то, можеш да будеш и будиста свеједно, дакле субјективно осећање за разлику од народности у неком објективном смислу раније.
Genus proximum Hrvata su Srbi,differentia specifica je vjersko-kulturoloska pripadnost a ne geni,narjecje,boja kose ili duljina urca.
То је таман тако као да си рекао да су сви људи на свету браћа и рођаци, али ипак ако говормо о различитостима ових народа онда се наравно морамо вратити на историјске процесе који су се десили у оба народа и који су довели до стварања данашњих нација а специфични су за сваки народ понаособ.
 
Poslednja izmena:
To, za štokavicu tako ispada ako se primene Porfirogenetova obaveštenja o tome u kojim zemljama i dokle žive Srbi. Zaista, Bunjevci, štokavski ikavci potiču iz Travunije, a Šokci, koji naseljavaju Slavoniju u 16. veku iz Bosne. Obe ove zemlje, blame the Tzar, srpske su zemlje. Danas su i Šokci i Bunjevci većinom priključeni Ilirima presvučenima u Hrvate u onom procesu etničkih sudara u 19. veku.

S druge strane, mislim da su i Bugari i Hrvati neslovenski sloj, da je Porfirogenetov spis donekle prepravljan po pitanju doseljavanja Srba, i da su Hrvati kroz istoriju imali marionetsku ulogu drobljenja Južnih Slovena, što se uvek pokazalo da je rađeno za interese sila izvan Balkana.

PS. Pisao bih još, ali moram na piknik. :rostilj:

Str 143.Od Hrvata koji su dosli u Dalmaciju dio je zaposjeo Ilirik i Panoniju,oni su imali nezavisnog kneza koji je odrzavao prijateljske odnose sa knezom Hrvatske

Str.149.Hrvati su dosli prije Srba i trazili zastitu od Heraklija

Str 153.Srbi su rijec za roblje(serve)

Str 159.Srpska zemlja je bila opustosena,srpski zivalj je odveden u Bugarsku a dio je prebjegao u Hrvatsku..(po tvojoj logici Srbi su ovdje nestali,razvaljeni i genetski i zavicajno i na svaki drugi nacin,danasnji Srbi su ustvari Hrvati presvuceni tankim slojem svetosavlja:lol:)

Dakle,ili cemo se sloziti da je DAI odokativni presjek stanja upitne tocnosti ili cemo kao mala djeca čeripikirati sto nam odgovara.

- - - - - - - - - -

То не знам али знам да си постао познат овде по неким неартикулисаним изјавама о НДХ.

Ни ја нисам језикословац а да видиш да је ово један исти језик и није потребно да будеш неки посебан лингвистичар.И Славен такође тврди да је ово исти језик, оно око чега смо дискутовали ја и он било је око имена за тај језик и ништа више.
Штокавица је уз кајкавицу и чакавицу каснија језичка подела за овдашње језике и мислим да се не може ни применити на језике пре тога будући да се и језици мењају како у структурном и граматичком погледу тако и у речничком, колико је било само реформи док Вук није извшио ову последњу бар што се тиче српског језика.Не знам шта би та штокавица и представљала у рецимо 11. веку!?
Та сентенца о најму плаћеника из дубровачког документа може да се схвати на више начина и практично је једини пример помена Хрвата и то не у самом Дубровнику.По томе би буквално схваћено било да постоје и Хрвати који не говоре њиховим језиком и нису католичке вере, дакле неки двојезични двоверни Хрвати, а како се хрватско језгро већ тада преместило у Загорје где се никада и није говорило дубровачким језиком већ словеначки-славонски, условно кајкавицом, то би Хрвати били једини тројезични народ у Европи, а због појаве реформације и троверни у исто време!Тако да је највероватније да се термин Хрват у том документу односи на све становнике хабзбуршке провинције Хрватске а не на етничке Хрвате, од којих Дубровчани траже само оне католике јер су и сами католици и оне који говоре њихов језик јер су им свакако ближи од Угара или Мађара а које су такође доводили као барабанте или стражаре.
Данас ти је вера споредна по том питању довољно је да се изјашниш као припадних одређене нације и то је то, можеш да будеш и будиста свеједно, дакле субјективно осећање за разлику од народности у неком објективном смислу раније.

То је таман тако као да си рекао да су сви људи на свету браћа и рођаци, али ипак ако говормо о различитостима ових народа онда се наравно морамо вратити на историјске процесе који су се десили у оба народа и који су довели до стварања данашњих нација а специфични су за сваки народ понаособ.

Kakve muke ti izjave o NDH?Nedvosmisleno osudujem tu tvorevinu svakom prilikom,mislim da je genocidna i sramotna, ovo drugo cu se kasnije osvrnuti-mora da si me s nekim pomijesao.
 
Str 143.Od Hrvata koji su dosli u Dalmaciju dio je zaposjeo Ilirik i Panoniju,oni su imali nezavisnog kneza koji je odrzavao prijateljske odnose sa knezom Hrvatske

Str.149.Hrvati su dosli prije Srba i trazili zastitu od Heraklija

Str 153.Srbi su rijec za roblje(serve)

Str 159.Srpska zemlja je bila opustosena,srpski zivalj je odveden u Bugarsku a dio je prebjegao u Hrvatsku..(po tvojoj logici Srbi su ovdje nestali,razvaljeni i genetski i zavicajno i na svaki drugi nacin,danasnji Srbi su ustvari Hrvati presvuceni tankim slojem svetosavlja:lol:)

Dakle,ili cemo se sloziti da je DAI odokativni presjek stanja upitne tocnosti ili cemo kao mala djeca čeripikirati sto nam odgovara.

Uvek ista ploča.... Već me muka hvata od ove "mudrosti". Čak ne možeš da na kratko da progutaš mogućnost da je DAI tačan, pa naknadno dopisuješ "upitne točnosti" i praviš nelogičnu rečenicu koja umesto suprotnog veznika "ili" može samo da ima sastavno "i". Jer, ako je nešto upitne tačnosti, onda ti jedino čeprkanje i preostaje. A upravo to i jeste slučaj. Svaka krivotvorina sadrži većinski deo faktičnosti pomoću koje se laž se utvrđuje u realnosti.
 
Uvek ista ploča.... Već me muka hvata od ove "mudrosti". Čak ne možeš da na kratko da progutaš mogućnost da je DAI tačan, pa naknadno dopisuješ "upitne točnosti" i praviš nelogičnu rečenicu koja umesto suprotnog veznika "ili" može samo da ima sastavno "i". Jer, ako je nešto upitne tačnosti, onda ti jedino čeprkanje i preostaje. A upravo to i jeste slučaj. Svaka krivotvorina sadrži većinski deo faktičnosti pomoću koje se laž se utvrđuje u realnosti.

Ne kazem da nije tocno,DAI je malj a ne skalpel. Sluzi za odokativnu procjenu a ne bezuvjetno talambasanje. Kosti svakako trebamo biti zahvalni sto je izdvojio vrijeme i opisao varvarska plemena pa da mi ovde imamo o cemu pisati.

A sto se tice onodobnog poimanja Hrvata i Srba ono i nije toliko vazno. Neretljani(mada su eventualno potekli od nekrstenih Srba)relativno se brzo priblizavaju Hrvatima, kao da je u ono doba granica izmedu Srba i Hrvata bila fiksirana uostalom? Srbi i Hrvati su ionako amalgam doseljenika i starosjedioca a srednjovjekovni identiteti su fluidni,narocito oni koji su s vremenom nestali.

Drugo,DAI nedvosmisleno odbacuje tvoje teze o Hrvatima koje si vise puta ovdje iznosio, kao i autohtonisticke teze o Srbima,pa bi se reklo da si kontradiktoran,nekad iznosis svoje radikalne teze a nekada branis DAI na kojem se temelji sva mainstream istorija. Na to sam mislio kad sam rekao čeripiking Vjeruj mi i mene muka hvata od tvojih mudrosti,iako ja osobno vjerujem da ti tu kombiniras šalu i provokaciju što te donekle amnestira.
 
Poslednja izmena:
Drugo,DAI nedvosmisleno odbacuje tvoje teze o Hrvatima koje si vise puta ovdje iznosio, kao i autohtonisticke teze o Srbima,pa bi se reklo da si kontradiktoran,nekad iznosis svoje radikalne teze a nekada branis DAI na kojem se temelji sva mainstream istorija. Na to sam mislio kad sam rekao čeripiking Vjeruj mi i mene muka hvata od tvojih mudrosti,iako ja osobno vjerujem da ti tu kombiniras šalu i provokaciju što te donekle amnestira.

Samo ti skrećem pozornost: ako ti imaš pravo da izabereš šta u DAI "nije točno", imam i ja pravo da izaberem ono što jeste.

- - - - - - - - - -

To jest, Goran Šarić, Domagoj Nikolić i ja.
 
Samo ti skrećem pozornost: ako ti imaš pravo da izabereš šta u DAI "nije točno", imam i ja pravo da izaberem ono što jeste.

- - - - - - - - - -

To jest, Goran Šarić, Domagoj Nikolić i ja.

Pa ti si prvi poceo dragoje:lol: Tocnije,jucer u 11:27 ako se ne varam.

Ja sam ti samo htio reci koliko je to buđavo i besmisleno. I nisam rekao da nije tocno,vec da se ne treba bezuvjetno vjerovati svemu sto je Kosta napisao u svojoj,reklo bi se,brzinskoj ocjeni postojeceg stanja,iako je to nesumnjivo prvorazredan izvor(u nedostatku boljih).
Pazi,to se odnosi na DAI u cjelini a ne na djelove koji Hrvatima "pašu"(Panonija) ili "ne pašu"(Neretljani). Kao što ti radiš u slucaju Srba,pa ces vjerovati bezuvjetno onim djelovima koji su za Srbe "povoljni" a bezuvjetno ces odbaciti one koji "nisu".
 
Poslednja izmena:
ZjYD6aX.jpg

Željka Fattorini rođ. Marković (Zagreb, 1945.), spiker

Srpkinja
 
I što si ti sad ljubomoran što su ti ljudi živjeli u Hrvatskoj i voljeli Hrvatsku? Ne kužim koji je smisao tvojih postova. Nikad nisi dao smisleni odgovor ni na što...

Evo, pa skužaj:

The Srbin from within
quote_icon.png
Original postavio Kroasanije

2.fundamentalno nepoznavanje koncepta moderne nacije koja veze nema sa genetikom i sl.




To nije koncept moderne nacije nego ugarski koncept državnog naroda iz 18. stoleća.

Problem nema blage veze sa genetikom, nego sa psihologijom. Problem nastaje kada se neko čiji su roditelji, dedovi i babe Srbi opredeli kao Hrvat. Onda on nikada nije "dovoljno Hrvat" jer, bez obzira na opredeljenje, ne može pohrvatiti pretke. A ti preci su duboko ukorenjen deo njegovog nesvesnog. Zato onda dolazi do izražaja dejstvo "poturica gori od Turčina" kojim on neprestano, i nikad uspešno, dokazuje okolini da je Hrvat, ustvari pokušavajući bez uspeha to da dokaže samom sebi, dok glas predaka vrišti u njegovoj podsvesti. Zato on mrzi te pretke, zato Hrvati mrze Srbe a ne obrnuto, ili veoma retko obrnuto, i zato Hrvati gostuju na forumima Srbije, dok na hrvatskom forumu gotovo da nema Srba iz Srbije.

Dakle, govorim o kulturološkom poreklu, ne genetskom, jer usvojena osoba poprima identitet staratelja. Odavde i potvrda da genetika nema nikakve veze sa tim.

Praktičan primer je dejstvo Hroboatosa po zapadnobalkanskim društvenim mrežama:

quote_icon.png
Original postavio Urvan Hroboatos

Ja osobno sam, koliko znam, podrijetlom od 4-5 naroda, od srednje Europe do srednje Azije.
I ja sam Hrvat.
Problem je što su svi "Hrvati" takvi. Ogromnom većinom, preko 90%, imaju nehrvatsku narodnost najmanje u drugom kolenu i zato svi odreda manifestiraju gore opisani identitetski kompleks, poturica gori od Turčina. Svi teže da budu "to nešto", a "to nešto", ustvari, nije niko. Cilj ove teme je da pomogne u spoznaji toga.

U normalnim narodima i nacijama, koji nemaju nacionalnu patologiju, ostavlja se sloboda svakom pojedincu da iživi svoje poreklo. U Hrvatskoj ne. U (bolesnoj) Hrvatskoj vlada načelo "ako nisi s nama onda si protiv nas". Normalno je da osoba koja ima dvojako poreklo sebe doživi dvojako, a da tek osoba koja ima većinsko poreklo sebe na spontan način doživi po tom većinskom poreklu, ili manjinskom, bitno je da se spontano opredeli po većinski kulturološkom poreklu svojih predaka (ili staratelja).


Kad se na to doda nerešivi problem jezičkog identiteta, onda kao rezultat imamo naciju definisanu nacionalnom psihozom tipa "Ubij Srbina!". A kad bi legli na otoman videli bi da je to "Srbin u njima".

- - - - - - - - - -

Nije tu problem u etničkoj šarolikosti. Problem je u odsustvu jezgra etnogeneze pri formiranju nacije (prvo "ilirske", a onda preimenovane u "hrvatsku") u 19. veku.


Hrvati su specifična ("osebujna") nacija, nastala kao konglomerat više etničkih grupa bez jedinstvenog etnogeneznog jezgra, ujedinjenih katoličkom verom i srpskim jezikom. Dakle, nisu narod i nemaju istoriju.

Upravo Karaševci su par excellence primer takve etničke konglomeracije. Upotrebljava se paušalno i izraz "veštačka nacija", kojim se ukazuje na:

a) jedan (spolja) indukovan i aktivno sprovođen, nespontan proces etničke konglomeracije i

b) odsustvo jezgra etnogeneze koje je karakteristično za (prirodni, neveštački) pojam narod po definiciji.




U momentu kada su posegnuli za "hrvatskim torlačkim dijalektom" Hrvati su sami sebi potpisali nekoliko smrtnih presuda. Jedino, što smo mi Srbi deelitiziran narod pa nema neko pametan da to obradi naučno, "na nivou". :mrgreen:

To, što Božidar Violić definiše "Mi smo ionako sklepan narod...", ja vidim kao egzoasistirani sudar više etničkih masa sa fizički odvojenim jezgrima etnogeneze. Otprilike su te različite etnije naznačene u kruni današnjeg hrvatskog grba,
220px-Coat_of_arms_of_Croatia.svg.png


s tim što je prvi grb tzv. ilirski i označava da proces "sklepavanja naroda" nije dovršen dok se ne zauzme ilirski prostor, ondnosno, predstavlja otvorenu teritorijalnu pretenziju na Bosnu i Hercegovinu i Boku kotorsku. Iz istog su razloga su ovi nesrbi ujedinjeni srpskim jezikom, jer Crkva, što je veoma dobro dokumentovano makar od doba protivreformacije, teži da Srbe prevede u rimokatolike tj. u Ilire (rimokatolike štokavskog jezika) i upravo u tu svrhu standardizuje srpski jezik kao ilirski, koji 400 godina kasnije biva preimenovan u hrvatski jezik.



I frankovska ideologija, koja je u drugom svetskom ratu ovaploćena u akciji istrebljenja Srba, akciji apsolutnog genocida, predstavlja jedini mogući logični pokušaj nacionalne emancipacije hrvatske nacije, takve kakva je. To je pokušaj brisanja onog što "mi Hrvati" realno jesmo, to je završetak krađe jezika iz koje izlazimo nevini tako što ćemo likvidirati sve svedoke. U tom smislu je antisrpstvo jedina definicija hrvatstva, a jedini nacionalni mit i sveprožimajuća sastavnica hrvatskog identiteta - "Ubij Srbina", tj. Srbina from within.

Boris Dežulović, hrvatski novinar
Problem je, međutim, mnogo dublji, duboko zapravo - identitetski. Veliki su Hrvati u potpunosti definirani mržnjom prema Srbima: to je sve je što im je od nacionalnog osjećaja preostalo. Kao identitetski biljeg srbofobija im je ostala i kad Srba u Hrvatskoj praktički više nije bilo. "Ubij Srbina!" ori se tako i na bezveznoj utakmici protiv malih Andoraca, naroda tako malog da je u vlastitoj malenoj državici nacionalna manjina. Ta je mržnja apstraktna, lišena svakog značenja. "Ubij Srbina" postalo je nekom vrstom pozdrava, kao "dobar dan". "Ubij Srbina", kaže tako veliki Hrvat susjedu pred liftom. "Ubij i ti, sinko", odgovorit će dobri susjed. To je otprilike točka u kojoj mali fašisti postaju veliki kreteni.
 
Pa ako zamjeraš Hrvatima da imaju puno stranih primjesa, onda se može isto reći i za Srbe. Onda bi kod svakog Srbima mogli naći da ima turskih primjesa po tvojoj logici...Počevši od Bitke na Kosovu, preko pada Smedereva, zaključno sa Prvim i Drugim srpskim ustankom. Znači sigurno oko 350 godina pod Turcima...

S tim da je AU bila višenacionalna, a Tursko carstvo, hm, pa dobro, bilo je i tamo svega...
 
I što si ti sad ljubomoran što su ti ljudi živjeli u Hrvatskoj i voljeli Hrvatsku? Ne kužim koji je smisao tvojih postova. Nikad nisi dao smisleni odgovor ni na što...

To niko živ ne zna,tim prije što postavlja ljude za koje ljudi uglavnom znaju da su porijeklom Srbi ili da im je neko Srbin,tipa Ugljese Kojadinovica,Arsena,Krivokapica..

A prihvacanje da ima Srba koji Hrvatsku dozivljavaju kao svoju zemlju je valjda vec znanstvena fantastika,"pravi" Srbin u Hrvatskoj mora nositi šubaru i skrivati se u šumi i kukati dan i noc o ww2 i Jasenovcu te citati iskljucivo sabrana dela Laze Kostica a kad vidi bilo kakve kockaste stvari,stolnjak,nedajboze zastavu instant dobija psorijazu i omanji moždani.

Oni silni ministri,istaknuti clanovi drustva i sl ga ne zanimaju,oni nisu dovoljno Srbi jer gle cuda participiraju a ne sabotiraju pravni poredak."Izgubljeni su za srpstvo".

A zasto kopi pejsta svoje prethodne postove takoder ne znam jer nije u stanju ponuditi dokaze za svoje tvrdnje pa onda ubacuje Dezulovica i slicno ne shvacajuci kako Dezulovic pise stvari za domacu upotrebu,žigošući pojave koje dijelu Hrvata ne idu na čast,a ne da bi Mrkalj bedasto likovao.

Što se tiče raznolikosti i heterogenosti,to je valjda svakom normalnom jasno.Nacija je ionako oblik društvene nadgradnje,samim time umjetan a ne organski/iskonski.
 
Poslednja izmena:
Pa ako zamjeraš Hrvatima da imaju puno stranih primjesa, onda se može isto reći i za Srbe. Onda bi kod svakog Srbima mogli naći da ima turskih primjesa po tvojoj logici...

Ti očigledno ne čitaš latinicu, jer ako si ovo gore odgovorio na ovo:

"Nije tu problem u etničkoj šarolikosti. Problem je u odsustvu jezgra etnogeneze pri formiranju nacije (prvo "ilirske", a onda preimenovane u "hrvatsku") u 19. veku. "

onda ili ne čitaš latinicu, ili su problemi ozbiljnije prirode.
 
Pa ako zamjeraš Hrvatima da imaju puno stranih primjesa, onda se može isto reći i za Srbe. Onda bi kod svakog Srbima mogli naći da ima turskih primjesa po tvojoj logici...Počevši od Bitke na Kosovu, preko pada Smedereva, zaključno sa Prvim i Drugim srpskim ustankom. Znači sigurno oko 350 godina pod Turcima...
S tim da je AU bila višenacionalna, a Tursko carstvo, hm, pa dobro, bilo je i tamo svega...
По којој то логици је тако сине?
Срби су учествовали у формирању турске нације или боље рећи народа а не обратно.
 
Za razliku od Hrvata, standardni nemački jezik nije ekstranacionalnog genetskog porekla.
Па, не знам баш. Заједнички немачки језик је почео да се формира тек од 16. века, а свест о такозваном Светом римском царству као немачкој државо тек почиње да се буди негде у 15. веку, када се поменутом називу тек повремено додаје и 'немачке нације'. Неки општеприхвачен облик стандардни немачки језик добија тек у 18. веку, и крајева тог века бива општеприхваћен, као писани језик. Језици различитих група које су се стопиле у данашњи немачки народ говориле су германским дијалектима који су се довољно разликовали да се сматрају засебним језицима. Стандардни немачки - ту је на првом месту реч о заједничком језику, а не стандарду - је за многе од њих био страни језик.

Заправо, о немачкој нацији је тешко говорити у периоду пре настанка заједничког језика, почевши од 15. века, рађања свести о заједничком идентитету, у 18. веку.
 
Poslednja izmena:
Па, не знам баш. Заједнички немачки језик је почео да се формира тек од 16. века, а свест о такозваном Светом римском царству као немачкој државо тек почиње да се буди негде у 15. веку, када се поменутом називу тек повремено додаје и 'немачке нације'. Неки општеприхвачен облик стандардни немачки језик добија тек у 18. веку, и крајева тог века бива општеприхваћен, као писани језик. Језици различитих група које су се стопиле у данашњи немачки народ говориле су германским дијалектима који су се довољно разликовали да се сматрају засебним језицима. Стандардни немачки - ту је на првом месту реч о заједничком језику, а не стандарду - је за многе од њих био страни језик.

Poenta je da Nemci imaju kolektivnu svest, zajednički mit, mitologiju, staru religiju i dobru državnu tradiciju - neka je i više državica ali su bile suverene. A šta su ovi, do li bečko-rimska konstrukcija?

Kakvu kolektivnu svest imaju Dubrovčanin i Križevčanin? S druge strane mit, ne samo o Kraljeviću Marku, nego o svim Nemanjićima imaš ne samo u svim srpskim zemljama, nego i u okruženju.

A na pitanje kakvu kolektivnu Svest imaju onaj iz Osijeka i onaj iz Splita, odgovor je - "Ubij Srbina".
 
Poslednja izmena:
Poenta je da Nemci imaju kolektivnu svest, zajednički mit, mitologiju, staru religiju i dobru državnu tradiciju - neka je i više državica ali su bile suverene. A šta su ovi, do li bečko-rimska konstrukcija?
Не, разумем о чему говориш. Нисам имао намеру да доведем у потање било шта што аи рекао. Само сам хтео да нагласим да ни код Немаца није баш све тако како се чини. Тек негде у 18. веку се формира јасна свест о заједничкој немачкој нацији, али ни тада се многи 'Немци' нису сматрали Немцима, исто као што се данас 80% Аустријанца не сматра Немцима, већ искључиво Аустријанцима. О Швајцарцима да и не говорим.
 

Back
Top