Neredi u Banjaluci, danas.


Dok je u Evropi bjesnio tridesetogodišnji rat (1618-1648 .), u ovu tragediju gurnuti su i hrvatski vojnici koji su, nastupajući pod vodstvom svojih banova, stigli i do Pariza.

Zanimljivo je da su Hrvati, kao dio svoje tradicionalne odore, na sebi svojstven način vezali oko vrata slikovite rupce. Ovaj lijepi «hrvatski stil» osvojio je probirljive Parižane u vrijeme Louisa XIV i oni su usvojili novi modni predmet koji se nosio «a la Croate» (na hrvatski način). Taj izraz je ubrzo postao korijenom nove francuske riječi «cravate».

Je li ovaj hrvatski vojnik iz tridesetogodišnjeg rat nosi kravatu, ne mogu jasno da vidim....:mrgreen:
croljudozderiax5sm2.jpg
 
Jel znas sta Pula znaci na Moldavskom:D
nisam ko ti sovjetofil pa da znam moldavski:mrgreen: ai zabolEme šta znači:lol:

Kakve to veze ima? Isto pitanje važi i za ponovno vađenje iz naftalina događaja pre nekoliko stotina godina.
a ponekad se mora...jer koliko vidim neki poput šona, šaloma, jevdije su očigledno kad su išli u školu markirali časove istorije...ili ih je istoriji podučavao onaj okoreli "istoričar" Šešelj naknadno:mrgreen:

sve pet...nemash beda = sve je u redu, nema problema
žikiš?;-)

То се зове ући у суштину проблема..направити историју болести...
i jesu li tebi pripisali za tvoju dijagnozu...nemoj da krive lekove uzimaš...pa da se mi patimo zbog tebe bre:cool:;)

Hrvatska do Pariza....hm..ipak su skromniji od nekih likova ovde.
Dok ne diraju srpski Tokio bitjemo OK.
ma samo vi idite na tu stranu sveta...daleko će te da dogurate...povedite i braću Nikolića i Vučića...:mrgreen:
 
i jesu li tebi pripisali za tvoju dijagnozu...nemoj da krive lekove uzimaš...pa da se mi patimo zbog tebe bre:cool:;)

јао како си смешна...сачекај само да се залетим...ха .......................................ха.................................................ха...................................................................хахахахахахахахахахха
 
Вести из младе демонокрације:

ZAGREB , 2. marta (Tanjug) - Nekoliko hiljada navijača hrvatskih fudbalskih klubova, uz neizostavnu ustašku ikonografiju i povremene pesme o klanju Srba, defilovalo je danas Vukovarom protestujući zbog nedavnog napada navijača "Crvene zvezde" na učenički dom u Vukovaru, ali je policija sprečila bilo kakve incidente.

U pročitanoj izjavi oni su pozvali Srbe da kolektivno zatraže izvinjenje i zatražili od valsti da ne dozvole da ožive poražene ideje, misleći na one o velikoj Srbiji.

Između 2.500 i 3.000 navijača iz osam gradova defilovalo je ulicama grada, čiji su se stanovnici povukli u kuće. Njih je na putu po gradu pratilo najmanje 500 policajaca, uključujući i interventne snage, koje su sprečavale incidente, tako da ih nije ni bilo.

Uz majice, šalove i oznake "Dinama", "Hajduka", "Rijeke", bilo je i više šalova i majica s likom Ante Pavelića i ustaškim grbom, a uz rodoljubive parole vikalo se i: "Ajmo, ustaše", "Oj hrvatska mati, Srbe ćemo klati", "Ubij, ubij, ubij Srbina" i "Ajmo Delije, ajmo Grobari, gđe ste se sakrili".

Nakon što su navijači u ime svojih klubova položili vence na vukovarskom memorijalnom groblju, okupljenima se obratio veteran Petar Janjić, pročitavši zajedničku izjavu svih navijačkih grupa, u kojoj je navedeno da su se navijači u Vukovaru okupili kako bi iskazali moralnu podršku njegovim građanima i kako bi skrenuli pažnju svim nadležnima na situaciju u tom kraju.

On je rekao da u Vukovaru još uvek žive oni koji su 1991. godine potkazivali hrvatske borce i civile i da takvima nisu bila dovoljna stradanja Vukovara i Hrvatske, jer oni još uvek "sanjanju svoj san o tamo nekoj velikoj Srbiji".

"Suživot u Vukovaru neće biti moguć sve dok deo građana srpske nacionalnosti otvoreno ne bude zatražio oproštenje i prihvatio ovu državu kao svoju jedinu", pisalo je u izjavi.

Srbi su u toj izjavi optuženi da "Hrvatsku i naš poredak prozivaju kad je u pitanju ostvarivanje građanskih prava i povlastica, a sabotira se hrvatski sistem kada je u pitanju građanska lojalnost".

Janjić je optužio hrvatsku vlast, političare, neke medije i nevladine organizacije da dižu glas samo kada su u pitanju neki drugi narodi i interesne grupe, dok su navijači prozivani kao državni neprijatelji.

U izjavi se preti i da će navijači, kad se vrate u svoje gradove, pažljivo pratiti šta se u gradu zbiva i, kada to bude zahtevala situacija, "opet će dići svoj glas i ukazati na to da se s nekim vrednostima u ovoj državi ne sme poigravati".

Od hrvatske vlasti i javnosti se očekuje da "ubuduće bude oštrija i da više ne dopusti poraženim i propalim idejama da imalo ožive".

Najvijači su počeli da se razilaze tokom poslepodneva, a po rečima načelnika policijske uprave vukovarsko-sremske Josipa Grčanca, skup je protekao "mirno i dostojanstveno", a policija je uhapsila pet lica koja su pevala ustaške pesme, dok je druge snimila, pa će će prema odgovornima biti podignute odgovarajuće prijave.

Pre petnaestak dana grupa mlađih ljudi s oznakama "Crvene zvezde" napala je učenički dom i porazbijala stakla, vređajući pokojnog predsednika Franju Tuđmana.

Nakon najave da će hrvatski navijači organizovati pohod na grad, po ulicama su se pojavili ćirilični grafiti "Stani u gard za svoj grad" i "VU=CZ".

(Kraj)
 
oni se znaju samo klincit kad ih nitko ne vidi, razbijati djeciji dom, velikosrbovat po fasadama, a kad im se priblizi Oluja, u misje rupe...do slijedece provokacije...i na kraju ce biti ugrozeni jer zive u misjim rupama...
То ти по тати? Јел он живи у рупи?
Слушај ујо...Срби живе по кућама..одавно...и ви док сте били Срби имали сте некога морала, али данас..

слабо
 
:lol:

kaže se zapadno od Drine

ako već koristiš tu terminologiju:roll:

Kratak kurs geografije ili zemljopisa i istorije ili historije ili povijesti(slabo mi ide hrvatski)

eNDeHazija broj jedan jeste bila zapadno od Drine jer je tada pored sadasnje Kroacije sadrzavala i BiH i neke delove Vojvodine pa bi se moglo reci zapadno od Drine.


eNDeHazija broj dva je sadavsamo Slavonija,Dalmacija (koja nikada nije bila Hrvatska i prosirena Dravska Banovina sa centrom u Zagrebu) A sobzirom da sadasnja eNDeHazija nije do Drine vec,zapadno od Drine je REPUBLIKA SRPSKA onda je nelogicno reci za sadasnju Croaciju da je zapadno od Drnine,mozda ce biti samo zapadno od Kupe.
 
Kratak kurs geografije ili zemljopisa i istorije ili historije ili povijesti(slabo mi ide hrvatski)

eNDeHazija broj jedan jeste bila zapadno od Drine jer je tada pored sadasnje Kroacije sadrzavala i BiH i neke delove Vojvodine pa bi se moglo reci zapadno od Drine.


eNDeHazija broj dva je sadavsamo Slavonija,Dalmacija (koja nikada nije bila Hrvatska i prosirena Dravska Banovina sa centrom u Zagrebu) A sobzirom da sadasnja eNDeHazija nije do Drine vec,zapadno od Drine je REPUBLIKA SRPSKA onda je nelogicno reci za sadasnju Croaciju da je zapadno od Drnine,mozda ce biti samo zapadno od Kupe.

zapadno od Dunava je i Budim...jel i to po tvom Hrvatska?:mrgreen:
 
da baš:roll:

Budimpešta je sastavljena od Budima na zapadnoj strani Dunava i Pešte na istočnoj strani Dunava....ajd virni malo u atlas:mrgreen:


to sam ti ja napisao i kada su se ujedinili a ne znam cemu ovo,pa i Zemun je bio Austrougarski pa sada je to samo deo Beograda.Vremena se menjaju.
Merilend je bio malo seoce a sada mu dodje Vashingtonu kao Dedinje Beogradu.
Tokava je bila samurajska kasarna ili kako vec a sada je to uzi centar Tokija.

ajde necu vise da nabrajam
 
to sam ti ja napisao i kada su se ujedinili a ne znam cemu ovo,pa i Zemun je bio Austrougarski pa sada je to samo deo Beograda.Vremena se menjaju.
Merilend je bio malo seoce a sada mu dodje Vashingtonu kao Dedinje Beogradu.
Tokava je bila samurajska kasarna ili kako vec a sada je to uzi centar Tokija.

ajde necu vise da nabrajam

nemoj...

odoh ja u krpe

sutra je poDizanje u 6

neće mi kran podići ako nastavim ovde s tobom:mrgreen:

good night.....good fight!:cool:
 

Back
Top