Negativa

Pogledajte prilog 488353

Кад видим да овакво дрвце, к'о гранчицу, саде у сред градске вреве, дође ми да почупам за уши магарца коме је тако нешто пало на памет!!!
Александар Бакочевић је '80-их година кад је уређивао Кнез Михајлову, Трг Републике и Трг Николе Пашића, показао да се у центар града сади искључиво одрасло дрвеће, оно младо не може да опстане у таквој гунгули, а и грађани треба да чекају 20-ак година хладовину.

Верујеш ли ми да сваки али сваки пут кад пролазим Тргом Републике негодујем и гласно и у себи над овим примером идиотизма. Неограђене блатњаве рупе са шкрофулозним дрвцима, па ту мозга нема ни у траговима..
 
izvini ali koliko mi je poznato skrofulozo znaci oteceno..drvce je sve osim oteceno :)

i to je mislim medicinski izraz za koji sam slucajno cuo inace ga ne bih ni znao..u sustini ne znam ko ga ikad i koristi u svakodnevnom zivotu.

:think: mozda si htela da kazes zakrzljalo ..e to vec moze :)
 
Znam taj izraz iz nekog dela rečeno je ''škrofulozan dečačić''...Ne znam da l je ovo Negaiva ili Poztiva ali sam juče video neke BUGARSKE cigane kod starog savskog mosta...Može da bude i pozitiva jer je znak da se kod nas možda bolje živi nego u Bulgarii!!!:super::mrgreen:
 
Верујеш ли ми да сваки али сваки пут кад пролазим Тргом Републике негодујем и гласно и у себи над овим примером идиотизма. Неограђене блатњаве рупе са шкрофулозним дрвцима, па ту мозга нема ни у траговима..

Такве минијатурне саднице саде се само на голетима и то на стотине и онда шта се прими, прими се, али на таквим местима се то дрвеће не сади, као у граду, из естетских разлога или због хладовине, већ као планско пошумљавање огромних површина.
 
Елементи малог урбанизма - клупице, жардињерице, фонтанчићи и слично немају шта да траже на централном градском тргу.

Деминутиве користим иронично, мука ми је од тих глупости. Трг подразумева велики празан поплочан простор. Ко хоће дрвеће нека иде у парк.
 
Ali u uređenim društvima se ne radi tako...Ako moramo da sve sami radimo bolje da ukinemo i vojsku i policiju pa svako da se naoruža i sam isteruje neku svoju ''Pravdu''...Takav razvoj je odlika drušrva koje se dezintegriše...

Нема тог уређеног друштва у коме можеш очекивати да ће баш све неко други за тебе да уради. Многе ствари човек мора да уради сам за себе и своје ближње. На пример, видиш неко дете како хоће да претрчи улицу, зауставићеш га, ради његове безбедности, нећеш чекати да то учини неки полицајац.
Видиш неког како жврља фасаду, упозорићеш га да то не чини, затим видиш некога да баца ђубре где не треба, такође ћеш стати и упозорити га... Видиш некога да хоће преко реда, негодоваћеш... И тако хиљаду неких ситница које једно друштво чине пристојним, учинићеш сам, а тек кад дође до драстичних проблема позваћеш полицију, инспекцију или већ неког надлежног.
Људи у цивилизованом свету су навикнути да неко други за њих чини непријатне ствари, али и непријатност је део живота и не може се све обавити, а да се ником не замериш.
 
drvo ajde moze se pricati, ali lepo je da malo oplemeni, ali su klupice potrebne da ljudi malo odmore :)

a izvini ti si pre za fontanu na kruznom toku nego na trgu? :)
trebaju fontancice i na trgu..pa da malo bacamo novcice i ispunjavamo zeljice :)
 
Мислим, ОВО је трг

331_plaza-navona.jpg
 
Поредиш ренесасни трг у Италији, колевци наше цивилизације, где су стварали, Микеланђело, Леонардо, Рафаело...са нашим Београдом, који је толико пута рушен и бомбардован!! И једно су медитерански тргови, а сасвим другачији су континентални. То су различити историјски токови, а богами и самосвест и самопоштовање народа је сасвим другачија код Италијана него код Срба. Срби већински имају толико ниско самопоуздање и толико слабу свест о својим вредностима, да је то просто за неповеровати. И још нешто имају невероватну потребу да се у свему пореде са највећима и најбољима у свим областима.
 
Poslednja izmena:
Поредим, што да не поредим. Слика је окачена као пример коме треба тежити а не као нешто што треба пресликати јер то напросто није могуће.

Уосталом, и ми имамо вајаре. Зашто се неки не би опробао у изради монументалне фонтане.
Погледај ону чувену, калемегданску. Е таква нам треба и на Тргу.
 
Poslednja izmena:

Back
Top