Нба лига 2022/2023

Khal Drogo

Veoma poznat
Poruka
13.376
Започела је сезона 2022/23 НБА лига, одиграно је већ 25+ кола а, колико сам прегледао, није отвотрена тема посвећена најјачој кошаркашкој лиги свијета па да ту неправду исправимо.
Тренутно на истоку (овдје) воде Бостон (21-6), Милвоки (19-6), Кливленд (17-10), Бруклин (16-12), са тренутним стањем у плеј-оф би ишли Филаделфија, Индијана, Атланта, Њујорк, Торонто и Мајами. Детроит, Орландо и Шарлот танкују и настојаће остварити веће шансе за што бољи избор на драфту.
Тренутно на западу воде Њу Орлинс (18-8), Мемфис (17-9), Денвер (16-10), Финикс (16-11), са тренутним стањем у плеј-оф би ишли Сакраменто, Портланд, Ел-Еј Клиперс, Голден Стејт, Јута и Далас. Сан Антонио и Хјустон танкују и настојаће остварити веће шансе за што бољу позицију на драфту.

Српску кошарку у новој сезони представљају петорица играча. То су: Никола Јовић (Мајами), Богдан Богдановић (Атланта), двоструки МВП регуларног дијела сезоне Никола Јокић (Денвер), Алексеј Покушевски (Оклахома) и Бобан Марјановић (Хјустон).
 
НБА лига је далеко најплаћенија кошаркашка лига на свијету. Када су у питању зараде играча и колико ће клубови издвајати за годишње плате играча, селери-кеп (овдје) за актуелну сезону износи 123.655.000 $. Но тај горњи праг је поодавно изгубио смисао јер га је чак 25 франшиза "пребацило". Много је важнији доњи праг односно минимални селери-кеп (90% од горњег прага) и ту су тренутно Сан Антонио и Индијана у проблему, мораће у фебруару ореузети илити "упири" неки неповољан уговор како би "пребацили" тај доњи праг. Хјустонј за ову сезону има и ужасно неповољан уговор Џона Вола од чак 41 мил.$, којег су и тако уступили Клиперсима, тако да они немају тај пробле, барем што се тиче актуелне сезоне.

Наравно, важан је праг пореза на луксуз који износу 150.267.000 $ након којег франшизе за сваки долар који пребаце плаћају још трпоструку своту пореза. И ту је чак 10 франшиза пребацило тај праг пореза на луксуз, највише Ел-Еј Лејкерси, Голден Стејт и Бруклин који су баш дебело "пребацили", свака ће морати да плати више од 100 мил.$ пореза на луксуз. Голден Стејт вјероватно не жали превише јер су им велика издвајања у претходној сезони донијела титулу, Лејкерсикма и Бруклину баш и не иде најбоље, мада и велика се пара врти у ен-би-еју, покрфиће они сви себе, на разне начине.
 
Када су у питању српски играчи, Бобан Марјановић добија мало шанси, тако ће бити и у настав лу сезоне, Хјустон се ослања на младе центре, Шенгуна и Усмана Гарубу. У сваком случају Бобан ће своју биографију обогатити и осмом ен-би-еј сезоном.
Никола Јокић је двоструки најкориснији играч регуларног дијела сезоне, ове сезоне игра рационалније, више се подредио колективу, зато високи проценти шута, и даље је то у статистичким рубрикама фантастично, биће ово још једна одлична сезона, ипак за Николу ће плеј-оф бити тренутак истине.
Никола Јовић је добио неколико прилика у ротацији Мајамија, имао је и неке запажене партије. Тренутно је послан у развојну лигу, видјећемо како ће се ситуација одвијати и колико ће прилика добити у наставку сезоне. Лоше по Николу јесте што ће се Мајами читаву сезону грчевито борити да избори плеј-оф, ту ће се ослањати на оне искусније.
Алексеј Покушевски игра промјењиво, имао је и блијеђих и запаженијих партија, но важно јесте да је подигао ниво игара у односу на претходне двије сезоне, поправио је и проценте шута, иде на боље, напредак се примјећује. Проблем је што Оклахома претходне двије сезоне и није играла такмичарску већ само необавезну кошарку, а играјући необавезну кошарку нико није постао играчем. Ове сезоне су још у трци за плеј-офом, има ту и одговорнијег приступа који носи притисак, што је свакако добро за Алексејев развој.
Богдан Богдановић је тек изашао из повреде, одиграо је тек пет мечева, прва три разумљиво скромнија али задња два добра, након што је Бруклину убацион 31 поен, синоћ у побједи над Чикагом 28 поена (шут из игре 10-22), 7 скокова, 5 асистенција и 1 блокада
 
Када је у питању борба за наслов, утисак је да су кандидати на Истоку конкретнији. Прије свега Бостон и Милвоки. Бостон има финале претходне сезоне, Милвоки шампионску титулу у сезони 2020/21, екипе које знају играти плеј-оф, добро укомпоновани тимови гдје се знају улоге у ротацији.
У бољој позицији је Бостон јер су носиоци тима, прије свега тандем сјајних крила Тејтум и Браун, млађи, енергетски ће боље изнијети сезону. Наравно и Милвоки има силну енергију у фантастичном Јанису но подршку чине играчи (Џру Холидеј, Мидлтон и Брук Лопез) који су прешли зенит и који су у паду.

Бруклин? По именима опака екипа, уосталом и по уговорима међу 3 најплаћеније у ен-би-еју. Али они су баш проблематично укомпоновани. Окосница ветерани Ирвинг и Дурент доказани квалитет и начети повредама, Симонс је једноставно недефинисан, лута и са позицијом и са улогом у тиму, Ројс О'Нил је одлично фуккционисао у систему Јуте, у Бруклину често погубљен, Херис изузетан шутер чији % су у паду, Сет Кари блиједа копија брата.

Очекивао сам да би се ту Мајами могао прикључити да уради нешто мконкретно, изгледа да сам се преварио. Могуће плаћају данак форсирању игре са ниском поставом, истина често то добро функционише, али и тешко је тај интензитет држати 48 минута.

Занимљива екипа иако танкују јесте Орландо. У овом окретању ниским поставама, они све обрнуто. Готово константно постава са 4 висока у петорци, 2 центра и 2 крилна центра. "Своје" позиције 4-5 покривају Картер на ниском посту (или Мо Бемба или старији Вагнер) и одлични новајлија Банкеро, поз.3 игра природна "четворка" Франц Вагнер, а поз.бека по вокацији центар Бол Бол (218 цм). Повремено би то добро изгледало, али и млада екипа са великим осцилацијама. Видјећемо колико ће остати досљедни таквој оријентацији.

Запад? Голден Стејт иако има и квалитет и систем гдје се знају улоге и играче који знају играти важне утакмице, тешко ће одбранити шампионски прстен. Једноставно, играчи који су прешли зенит и који енергетски осим младог Пула све теже прате ривале.

Финикс? Потентна екипа која има систем, играју константно са 4 ниска и моћним центром Ејтоном у петорци, имају пуно добрих страна, врсне играче који знају ннадахнуто одиграти, диобри у оба правца, али и проблем што су и даље силно овисни од Криса Пола који је загазио у 38-у. Пиши пропало.

Мемфис са сјајним тандемом комбо бекова, Морент-Бејн и добро попуњеним осталим позицијама је некако најконкретнији, но видјећемо како ће изгледати у плеј-оф када се ипак исприофилише да ли је то тај квалитет.

Ел-Еј Клиперс? Екипа далеко најплаћенијих играча (ако додамо уговор Џона Вола којег плаћа Хјустон играчи који ће ове године зарадити 235 мил.$) и екипа са највише играча који нису оправдали уговоре. Уз то имају и усијаних глава које прате проблематични односи, превише мана за играче те репутације, можда се у плеј-офу препороде, мада не вјерујем.

Денвер? Ух. Волио би да ураде нешто ове сезоне. Због Јокића наравно. Никола добро игра, рационалније него прошле године, али то је и даље одлично, код осталих велике осцилације, буквално нико да састави 3-4 добре партије, недостаје подршка спољних играча да би Николу растеретили у улози плеја, на жалост, ту наплата обично дође у плеј-офу.

Пеликани? Јако занимљива екипа која за сада на моје изненађење изгледа јако добро. Млада потентна екипа, играчи велике енергије, играју са високим за своју позицију играчима (поз.2-3 Инграм и Херб Џонс и више него добре алтернативе Маршал и Марфи) осим Зајона који истина нема висину али тој енергији и експлозивности нико не може парирати. И МекКалун за којег се све више сумњало да је преплаћен у систему Пеликана добро фукнционише. Као и Валанчунас који на ниском посту ради што се од њега тражи. а и Лери Ненс је у таквом систему на за себе неприродној потицији "петице" иако нема ни висину (201 цм) ни конституцију нашао себе, јако добро изгледа у оба правца. Имају игру, имају систем, имају Зајона, питање јесте како ће изгледати у плеј-офу, тада ће се видјети од каквог су материјала ти играчи.

Једно је сигурно, биће ово јако занимљива и узбудљива ен-би-њеј сезона.
 
Poslednja izmena:
Која је већ ово партија да му фали по једна или две асистенције или скокова за трипл дабл. До сада би их комотно имао 120+. Мене више ни не изненађује, просто једна реална партија од њега.
 
Bogdan Bogdanovic jos jedna sjajna partija nakon povratka , veceras 28 poena i 9 skokova u pobedi nad Sarlotom u gostima, (sut za 3 poena 7/10), zasad ove sezone nakon povratka na 7 utakmica 19,3 poena, 4,3 skoka i 2 asistencije u proseku, zaista odlicna stvar je to sto igra dobro i sto deluje da je vec uhvatio neki kontinuitet ali ja bi mu malo zamerio sto se ipak malo previse oslanja na sut za 3, mislim da bi trebao malo vise da forsira ulaz i da napada kos (kao recimo Danilovic svojevremeno) , svakako ima dobre fizicke predispozicije i mislim da svakako on to moze, ima brzinu, skocnost, eksplozivnost u sasvim solidnoj meri, dobar je atleta i ima telo koje moze da podrzi takav stil igre.
 
Да.. али стаклене ноге.. он кад би се закуцао у неког мало крупнијег центра то је повреда скоро па сигурна. У Европи је често играо на продор и полагање где објективно центри нису тог калибра. У НБА његова игра може да се своди на шут за три и са полудистанце.
 
Видјећемо каква ће бити ситуација око Богдана Богдановића у наставку сезоне. Након серије одличних партија рецимо у европској кошарци би себи капарисао статус у наредном периоду. Али ен-би-еј функционише по неким својим (неписаним) правилима.
А Атланта је ове сезоне довела сјајног комбо бека Дежонте Мареја, он и Три Јанг су замишљени да буду окоснице тима. Богдан за сада одлично користи одсуство Мареја који ће бити још двије недјеље одсутан, Богдан ће сасвим сигурно то вријеме максимално искористити, но након повратка Мареја ће му бити промијењена улога, могуће и скраћена минутажа.

Са друге стране Атланти Дежонте није донио никакав напредак, тренутно су на 15-15, не изгледају како су очекивали, ако наставе у том ритму, могуће ће тражити нека рјешења, прије свега путем размјене. Јер ситуација им није добра, у сезони 2023/24 са уговорима 11 играча већ ће пробити (не знамо наравно колики ће бити али дефинитивно ће пробити) праг пореза на луксуз, а још ће потписати шесторицу играча, могуће неког и за издашнији уговор. Богдан има у наредној сезони загарантованих 18 мил.$,, +1 сезона, наравно "играч опција". Каква су размишљања у Атланти, тешко је рећи, тешко је истрпити 4 спољна играча са уговорима 17+ мил.$ (Јанг, Мареј, Богдан и Хантер) у сезони, евентуално ако би им то гарантовало борбу за шампионски прстен или барем финале Истока, а тренутни ниво игара не обећава ништа добро, и ? је да ли би се и Богдан и поред одличних игара могао наћи у некој размјени. Све је могуће.

Што се нас тиче, најважније је да Богдан настави са добрим партијама, за сада игра одлично, 19,3 поена у просјеку,. добри проценти, добар у оба правца, ако би након повратка Мареја и редефинисане улоге задржао рецимо просјек 16+ поена уз добре проценте, било би то одлично. Требаће нам онај прави Богдан на свјетском првенству, ако би имао добру сезону иза себе, а ако настави у овом ритмку хоће, биће и "наоружан" самопоуздањем, набријанији да у дресу Србије уради добре ствари.
 
Никола Јокић још једна одлична партија у побједи над Шарлотом, 40 опоена (шут из игре 13-26), 27 скокова, 10 асистенција, 2 "украдене" лопте
Колико је момак из Сомбора важан за игру свог тима говори чињеница да је Денвер за 8 минута колико је Ниѕо одмарао на клупи имао -16.
Никола ове године игра рационалније, но то је и даље фантастично. Лидер је у највише статистичких рубрика од 50 колико се педантно води ну ен-би-еју (за разлику од Европе гдје је осим донекле ендеса лиге статистика благо речено ужасна), укључујући три далеко најважније категорије, "Box Plus/Minus", "Win Shares" (допринос играча у побједничким акцијама тима) и "Player Efficiency Rating" (индекс ефикасности играча, донекле слично индексу корисности у ФИБА кошарци али кудикамо реалније јер се гледа корисност у реалном времену, односно прорачунато на 36 минута).
Ако би Никола задржао овај ниво игара био би највећим кандидатом за титулу МВП регуларног дијела сезоне под условом да НБА не функционише по неким својим (неписаним) правилима. А како функционише немогуће је да се деси да по трећи пута узастопно добије ово признање. Које нити један играч није добио, укључујући и Џордана, од 1986.године. Тада се то те далеке 1986-е могло десити, но ен-би-еј се промијенио, гледају се и бронји други сегменти, једноставно постоје нека задата (неписана) правила и то је тако.
 
Nema šta, stvarno je vanserijski igrač. Samo još da... moram da dodam ovo... zaigra kako treba i u reprezentaciji pa da konačno opet nešto osvojimo.

Inače, kad je NBA u pitanju, zna se koja ekipa mene najviše zanima. :mrgreen: Bankero, prvi pik na draftu, u pravom smislu je ono što se zove dečko koji obećava. Ozbiljan kandidat za rukija godine. Mada je, uprkos njegovim sjajnim igrama, ekipi slabo išlo u početku i naređali su dosta poraza, ali vidim da se i te kako popravljaju. Osam pobeda u devet utakmica, a i taj jedan poraz je bio samo sa pola koša. Veoma ohrabrujuće, nadam se da će nastaviti da pobeđuju pa da se umešaju u borbu za plej-of, gde im je mesto. GO MAGIC! 💙🤍
 
Pogledajte malo bolje odbranu Jarrett Allena, kriminalno. U Borcu iz Cacka ne bi izborio startno mesto.
A on je jedan od ponajboljih defanzivnih centara u ligi, te zamislite ostale.
Jednostavno, pola ovih Jokicevih koseva su dati posle jako lose odbrane.
Pored Olajuwona, Robinsona pola ne bi proslo. Nema sanse.
Konkurencija na poziciji centra i krilnog centra u NBA nikada nije bila losija u istoriji.
Nisu ni ranije svi bili kao Olajuwon, ali su centri i krilni centri bili snazne atlete koje su znale da se postave, zagrade reket, skoce u napadu i odbrani, i nije bilo lako u takvoj sredini dominirati ispod obruca.
Ne umanjujem Jokicev ili Embidov ucinak, ali to je cinjenica.
Gober, Valanciunas, D.Sabonis, Adams, Vucevic, Zubac sve startni centri u NBA a nijedan ne bi pravio razliku u ABA ligi.

NBA je zadnjih 10 godina postala kecerska liga, gde je zabava, zarada na prvom mestu. Kosarka tamo nikoga vise ne interesuje ni najmanje, zato gledanost stalno opada i sve je manje pravih navijaca.
Lebronu je liga namestila dve titule, max pomogla na sve nacine, ne bi li ga poredili sa Jordanom.
Lebron u svom prajmu nije mogao boljoj evropskoj reprezentaciji da ubaci vise od 10-15p, utakmice mu prvo resava Wade, kasnije Kobe, a sada u 38 godina dominira ubacuje prosecno 30p. To je tolika smejurija, toliko dirigovana, dogovorena liga koja zvucna imena toliko pomaze u playoffu na sve nacine.
Napadaci su toliko zasticeni i ako na njima igrate odbranu u playoffu oni dobijaju 10-15sb po utakmici minimalno.
NBA je stvorio takav sistem koji stiti najbolje ili bolje reci najpopularnije kosarkase, kako bi oni svaki mec imali svoj prosek poena jer je to vazno za imidz lige.
Koliko god igrac bio dobar sa 38 god, ne moze da ti ubaci vise od 15p ako mu ti to ne dozvolis.
Jokicu na EP, SP izlupaju banane Skola i Meli koji su uvek bili slabi defanzivci, i posalju nas kuci, a ovi u NBA ne mogu da ga cuvaju seta im se ispod obruca.
Delom je to zbog pravila lige, sudijskog kriterijuma, delom jer nemate pismene visoke igrace u ligi.
Danas nemate jednog centra u NBA koji zna da zagradi reket. To je neverovatno, i veliki poraz kosarke kao igre.
Da ne pominjem Doncica i njegovih 20sk po mecu, to je komedija, ili Mitchela koji na SP ne moze 15p da predje a ubacuje 71p.
U danasnjem NBA sve je fokusirano na zabavu, statistiku, rekorde.
NBA 90-ih sam voleo da gledam, danas ne mogu da odgledam 5min neke NBA utakmice, koliko je to neinteligentna kosarka postala, bez zara borbe, zalaganja, odbrane, truda, taktike.
 

Back
Top