- Poruka
- 30.061
Rover na Marsu uspeo da sakupi pravo blago – tragove organske materije
Među nekoliko uzoraka koje je nedavno na Marsu prikupi rover „Perseverans“ nalazi se i organska materija, što ukazuje da je krater Jezero, u kome je nekada stvarno postojalo jezero i deltu reke koja se ulivala u njega, imao potencijalno nastanjivo okruženje pre tri i po milijarde godina, prenosi Si-En-En.
„Stene koje smo istraživali na delti imaju najveću koncentraciju organske materije koju smo do sada pronašli tokom misije“, navodi Ken Farli, naučnik projekta „Perseverans“ na Kalifornijskom institutu za tehnologiju u Pasadeni.
Misija rovera, koja je počela na Crvenoj planeti pre 18 meseci, uključuje i traženje znakova postojanja mikroba. Rover prikuplja uzorke stena koji su mogli da sačuvaju ove izdajničke biosignature. Trenutno, rover nosi 12 uzoraka stena.
Serija misija pod nazivom Mars Sample Return (Povratak uzoraka sa Marsa) vratiće kolekciju kamenja na Zemlju negde 2030-ih.
Kopanje u delti
Krater Jezero na Marsu koji se proteže u rasponu od 45 kilometara i delta u njemu, od posebnog interesa su za naučnike Nase. Geološka struktura u obliku lepeze, koja je nastala na mestu gde se reka spajala sa jezerom, čuva slojeve marsovske istorije u sedimentnim stenama koje su nastajale u ovom okruženju koje je nekada bilo ispunjeno vodom.
Rover robotskom rukom sakuplja uzorke
Rover je istražio dno kratera i pronašao dokaze magmatskih ili eruptivnih stena. Tokom svoje druge kampanje proučavanja delte tokom proteklih pet meseci,
„Perseverans“ je pronašao bogate slojeve sedimentnih stena koji doprinose priči o drevnoj klimi i okruženju na Marsu.
„Na dnu kratera otkrivene su eruptivne stene nastale kristalizacijom magme, koje su u prelepom kontrastu sa raznovrsnim sedimentnim stenama“, ističe Farli.
„Ova izmešanost nam omogućava detaljno razumevanje geološke istorije nakon formiranja kratera i raznolik skup uzoraka. Na primer, pronašli smo peščar koji nosi zrna i fragmente stena nastalih daleko od kratera Jezero“, dodaje naučnik.
Tim istraživača misije je jednu od stena koje je „Perseverans“ uzorkovao nazvao Greben "Divlja mačka" (Vildcat Ridge). Stena je verovatno nastala kada su se blato i pesak nataložili u jezeru sa slanom vodom koja je isparila pre milijardu godina. Rover je sastrugao površinu stene i analizirao je pomoću instrumenta koji su instalirani na njemu.
Greben "Divlja mačka" je nastao kada je slana voda isparila iz jezera
Analiza je otkrila da su organski minerali verovatno aromati, ili stabilni molekuli ugljenika i vodonika, koji su povezani sa sulfatima. Sulfatni minerali, koji se često nalaze u sendviču u slojevima sedimentnih stena, čuvaju informacije o vodenim sredinama u kojima su se formirali.
Organski molekuli na Marsu zanimaju naučnike jer predstavljaju gradivne blokove života, kao što su ugljenik, vodonik i kiseonik, kao i azot, fosfor i sumpor. Ne zahtevaju svi organski molekuli život da bi se formirali, jer neki mogu da nastanu i hemijskim procesima.
„Iako samo otkrivanje ove klase organskih materija ne znači da je život sigurno postojao, ali ovaj skup podataka počinje da podseća na neke stvari koje smo videli ovde na Zemlji“, objašnjava istaživač Šarma. „Jednostavno rečeno, ako je ovo potraga za blagom – potencijalnim znacima života na drugoj planeti – organska materija je siguran trag“.

„Perseverans“ je nedavno snimio panoramu delte i njenih intrigantnih stena
„Perseverans“, kao i rover „Kjurioziti“ i ranije su pronalazili organsku materiju na Marsu. Ali ovog puta, otkrivena je u oblasti u kojoj je, možda nekada postojao život.
„U dalekoj prošlosti, pesak, blato i soli koji sada čine uzorak Grebena "Divlja mačka" bili su deponovani u uslovima u kojima je život potencijalno mogao da napreduje“, kaže Farli.
„Činjenica da je organska materija pronađena u takvoj sedimentnoj steni – koje su poznate po tome što su u njima očuvani fosili drevnog života ovde na Zemlji – je važna. Međutim, koliko god da su sposobni naši instrumenti na 'Perseveransu', dalji zaključci u vezi sa onim što se nalazi u ovim uzorcima će morati da sačekaju dok se ne vrati na Zemlju radi dubinskog proučavanja“.