Najuži izbor za NIN-ovu nagradu

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.520
81624_nin_s.jpg


Proglašenje pobednika 29. januara

Romani "Pesma o tri sveta", "Poslije zabave", "Pakrac", "Autosekcija" i u "Zemlji Franje Josifa" ušli su u najuži izbor za NIN-ovu nagradu, a žiri nagrade će pobednika saopštiti 29. januara oko podneva.

Stevo Grabovac potpisuje roman "Poslije zabave" (Imprimatur), Vladan Matijević "Pakrac" (Laguna), Srđan Srdić "Autosekciju"(Partizanska knjiga), Ljubomir Koraćević knjigu "U zemlji Franje Josifa" (Književna opština Vršac), a Vladimir Poštalo knjigu "Pesma o tri sveta" (Agora).

Žiri, kojeg čine Milena Đorđijević, Žarka Svirčev, Violeta Stojmenović, Tamara Mitrović i Goran Korunović (predsednik), je od 188 romana najpre načinio širi izbor
u kojem je bilo 38 naslova, da bi potom odabir suzio na 12, koliko ih je bilo u užem izboru.
 
ranije možda al sad je smejurija ko sve pobeđuje

evo npr aj mi objasni.. njih 5 u žiriju a pristiglo na konkurs 188 knjiga
posle mesec dana naprave širi izbor.. 38

kako? na osnovu čeka je u startu odbačeno 150 naslova?

za mesec dana njih 5 je pročitalo svih 188 knjiga? ili je svako pročitao po 37 , tj knjigu na dan pa su između sebe polemisali ko će u širi izbor?
mogu da se kladim da taj žiri dalje od naslova nije ni otišao nego da se unapred zna pobednik..
 
ranije možda al sad je smejurija ko sve pobeđuje

evo npr aj mi objasni.. njih 5 u žiriju a pristiglo na konkurs 188 knjiga
posle mesec dana naprave širi izbor.. 38

kako? na osnovu čeka je u startu odbačeno 150 naslova?

za mesec dana njih 5 je pročitalo svih 188 knjiga? ili je svako pročitao po 37 , tj knjigu na dan pa su između sebe polemisali ko će u širi izbor?
mogu da se kladim da taj žiri dalje od naslova nije ni otišao nego da se unapred zna pobednik..
Nije 188 romana stiglo odjednom, nego je to konačan broj knjiga koje su pristizale tokom godine, pa su ih članovi žirija sukcesivno i čitali.

Naravno da se ne čita svaki roman od korica do korica. Sasvim sigurno bar 80% romana je sasvim bezvrijedno, a to se vidi već poslije pročitanih 20 ili 30 strana. Ovaj širi izbor vjerovatno predstavlja romane koji se uopšte mogu nazvati književnim djelom.

Na daljnju selekciju i izbor konačnog pobjednika utiču književno-umjetnički afiniteti članova žirija (ove godine to su uglavnom članice), a to nisu neke egzaktne vrijednosti, pa ni NIN-ovu nagradu ne treba baš gledati kao utrku na 100 metara. Legitimno je da se čitaocu dopadne neka sasvim druga knjiga. Naravno, srpska književna čaršija je mala i surova, mnogo je tu ličnih veza i netrpeljivosti, uticaja izdavača itd, ali toga ima svuda, pa i kod Nobelove nagrade.

Daleko najvažnije je što zahvaljujući ovoj nagradi književnost zapravo bude vijest, bar nekoliko dana u godini. Uz pobjednika još nekoliko pisaca dobije svojih pet minuta, javnost za njih čuje, neko možda knjigu i kupi, pročita...

Takve stvari su presudne da se uopšte sačuva književni život jedne zajednice.
 
Nije 188 romana stiglo odjednom, nego je to konačan broj knjiga koje su pristizale tokom godine, pa su ih članovi žirija sukcesivno i čitali.

Naravno da se ne čita svaki roman od korica do korica. Sasvim sigurno bar 80% romana je sasvim bezvrijedno, a to se vidi već poslije pročitanih 20 ili 30 strana. Ovaj širi izbor vjerovatno predstavlja romane koji se uopšte mogu nazvati književnim djelom.

Na daljnju selekciju i izbor konačnog pobjednika utiču književno-umjetnički afiniteti članova žirija (ove godine to su uglavnom članice), a to nisu neke egzaktne vrijednosti, pa ni NIN-ovu nagradu ne treba baš gledati kao utrku na 100 metara. Legitimno je da se čitaocu dopadne neka sasvim druga knjiga. Naravno, srpska književna čaršija je mala i surova, mnogo je tu ličnih veza i netrpeljivosti, uticaja izdavača itd, ali toga ima svuda, pa i kod Nobelove nagrade.

Daleko najvažnije je što zahvaljujući ovoj nagradi književnost zapravo bude vijest, bar nekoliko dana u godini. Uz pobjednika još nekoliko pisaca dobije svojih pet minuta, javnost za njih čuje, neko možda knjigu i kupi, pročita...

Takve stvari su presudne da se uopšte sačuva književni život jedne zajednice.
ne pročitaju oni ni tih 20 stranica veruj mi
kako znam? pročitao sam prošle godine knjigu koja razbija koliko je dobra od nepoznatog autora koga ja poznajem.. dakle roman koji me je rastavio.. poslao momak roman na konkurs.. nije prošao ni u tih 30
sad ćeš ti reći: jbg možda nisi objektivan.. možda su ovi u žiriju pismeniji od tebe.. kladim se u šta hoćeš da nisu ni otvorili knjigu jer da jesu čak bi i oni morali da ga uvrste u 30.. lik se sje bao i razočarao.. mislio je da će da osvoji prvu nagradu!
pitam N M koja i bude u raznim žirijima .. naša druga Desanka Maksimović.. koja dobija nagrade za svoje pesme.. kako je moguće ? ..ajde što nije prvi, nije u 5..nego ni u 30? zar je moguće da ima 30 knjiga boljih samo ove godine? ( po meni je ovo top 10 naših knjiga svih vremena ) ! kaže mi da niko to ne čita, da je sve namešteno i da je džabe slao..
ja sam član raznih čitalačkih grupa na fejsu i svako ko je pročitao roman, ali svako je oduševljen.. a prvo mesto osvojila neka polupana knjiga .. prvo! ovaj ni u 30!
nekada su Ninovu nagradu osvajali veliki pisci poput Ćosića, Kiša itd a danas onaj Arsenijević Vladimir ..prijela mi se gvna posle 20 stranica kako ti kažeš..smeće obično
 
Poslednja izmena:
ne pročitaju oni ni tih 20 stranica veruj mi
kako znam? pročitao sam prošle godine knjigu koja razbija koliko je dobra od nepoznatog autora koga ja poznajem.. dakle roman koji me je rastavio.. poslao momak roman na konkurs.. nije prošao ni u tih 30
sad ćeš ti reći: jbg možda nisi objektivan.. možda su ovi u žiriju pismeniji od tebe.. kladim se u šta hoćeš da nisu ni otvorili knjigu jer da jesu čak bi i oni morali da ga uvrste u 30.. lik se sje bao i razočarao.. mislio je da će da osvoji prvu nagradu!
ja sam član raznih čitalačkih grupa na fejsu i svako ko je pročitao roman, ali svako je oduševljen.. a prvo mesto osvojila neka polupana knjiga .. prvo! ovaj ni u 30!
nekada su Ninovu nagradu osvajali veliki pisci poput Ćosića, Kiša itd a danas onaj Arsenijević Vladimir ..prijela mi se gvna posle 20 stranica kako ti kažeš..smeće obično

Ukus publike i stručne javnosti često se ne poklapa, to je normalna stvar. Konačan arbitar tu može biti samo vrijeme. Za 30 ili 40 godina vidjeće se koje knjige su izdržale provjeru vremena.

A mogao bi da nam preporučiš tu knjigu koja ti se toliko dopala, da napišeš šta je toliko dobro kod nje.
 
Sedamdeseti laureat Ninove nagrade za knjigu godine je Stevo Grabovac za roman "Poslije zabave".

O ovom prestižnom priznanju u oblasti književnosti odlučivao je žiri u sastavu:
Milena Đorđijević, Žarka Svirčev, Violeta Stojmenović, Tamara Mitrović i Goran Korunović.

" Roman "Poslije zabave" je svedenog, stilski raznovrsnog izraza u koji je zaptivena "melodija naših nestanaka", kompleksne je strukture, iz čijih vremenskih distorzija i diskontinuiteta, iz lakuna i elipsa sećanja izranja lik tišine. U njoj, pripovedač kroz ogledalo traume preskočene generacije traga za zaboravljenom i napuštenom decom. Potraga je snažno emotivno obojena, i odvija se u svesti pripovedača rastrgnutog između resantimana i odgovornostima. Ta potraga, u konačnici, vraća prećutane i potisnute intimne i kolektivne istorije, propovedačeve, koliko i naše", navodi se u saopštenju žirija.
 

Back
Top