Najteze je reci: "izvini"...

Mnogo je lakse izviniti se nego doziveti svoje postupke kao gresku koja zahteva izvinjenje.

U Srbiji niko nece reci da mu je tesko da se izvini. Razlika je to sto vecina ne vidi da njihovo ponasanje/postupci povredjuje druge i zahteva izvinjenje.

Npr kad letos udjoh u policijsku stanicu da prijavim kradju iz auta... policajka (pol je nebitan) kaze: "Sta treba momak?". Doslo mi da joj kazem "kafa i kisela, moze i ratluk". Njeno uvredljivo i neprimerno ponasanje ona nije dozivela kao takvo a jos manje kao nesto sto iziskuje izvinjenje.

Dakle, "izvini" je mnoooooogo relativna stvar.
 
I nikad mi nije bilo jasno kako lako kažemo izvini... kada nekog u prolazu ''zakačimo''... ili zgazimo u gužvi... iako njegovo lice odmah zaboravimo... i ko zna da li ga nekad u životu sretnemo...
A to isto ''izvini'' teško je, preteško reći kada neko koga volimo je ljut, povređen, uvređen,... zbog stvari zbog koje se i mi jedemo i kajemo...

Mada ja često kažem: kada me neko povredi, nisu mi potrebne velike reči. Možda čak ni ''izvini'', ako je osoba preponosna da mi je kaže... razumem to, jer i sama znam da budem takva... Ali su potrebne prave reči... A možda ni one ne...
Samo neki gest... maleni...
 
Rec izvini nekome moze mnogo da znaci,na taj nacin taj neko zna da smo se pokajali sto smo nekog povredili,ta jedna mala rec koja moze promeniti nekome misljenje o nekome i jos mnogo toga.Ali kao sto je neko vec pomenuo ovde,kad se nekome izvinimo to mora da bude iskreno,to moramo iskreno da mislimo,jer samo oni koji se iskreno pokaju su svesni svoje greske,a oni koji glume misle da po njima nisu uradili nista lose,vec to rade samo zato da bi ljudi mislili da je on u stvari"dobar".Nikad mi nije tesko da se izvinim,cak se i previse izvinjavam..dobro sad"previse",da ne kazem tako nego izvinjavam se za svaku sitnicu,to je cak ponekad i dosadno ljudima oko mene...
 
Cesto se izvinjavam. Nekada je to prolaznik kojeg sam slucajno u guzvi udarila laktom, ili zgazila a posle par minuta vec sam zaboravila njihov lik. Izvinim se i prodavcu ako nemam sitan novac za kupljeni artikal ili se raspitujem za artikal a potom isti ne kupim, izvinim se prosjaku koji trazi 5din. za hleb a ja nemam sitnisa, izvinim se putniku pre nego pitam da li je mesto pored slobodno....i tako cesto i u nedogled. Ah, da, IZVINIM se i prijatelju, pravo i iskreno, kad shvatim da sam pogresila. Zamolim za oprostaj i ako u bilo cemu predjem granicu, ako osetim da sam nekog necim uvredila, cak sam u stanju da iskreno i zaplacem.
Samo treba neko da cuje i shvati moja izvinjenja.
 
Teska srca izgovaram tu rec,,.,.,.,. Mada se trudim da ne dolazim u tu situaciju da moram nekome to da kazem,,,,.,... I iza svakog svog postupka ili reci cvrsto stojim..... zato se izvini retko cuje osim ako mi je ta osoba draga(onda pravim izuzetke):-)
 
Mnogo puta sam to uchinila , a da mozda nije ni trebalo.Ne zasluzuju svi uvek isto izvini, eto npr. u busu , jbg guzve , ljudi neurozni i ti mu se lepo ljudski izvinis ,a on te gleda kokravamrtvotele, no stvar kulture ...njihove....To je neki banalan primer ,al mnogo kaze o nama dokle smo stigli...i ja eto mrtvotele i dalje se izvinjavam i ne marim za te poglede...ooo...najteze mi je kad nesmotreno povredim roditelje.iako se izvinim i dalje me boli , peche , uh ...necu da mislim na to.
 
To prepustam sledecem sagovorniku... po crnogorski.

Izvini izgovaram bez problema, ali OPROSTI - to izgovaram retko, samo u situacijama kada gadno zabrljam. U zivotu sam tu rec izgovorila mozda 2 - 3 puta.

Da nastavim niz... PARDON
icon_handshake.gif
 
Ni sebe ni druge ne treba dovoditi u situaciju da se mora reci.. Izvini ..a hvala je..nesto sto se podrazumeva....i sta uopste znaci to ..izvini..neko te povredi do kraja..zajebe..nesto ruzno uradi.. i posle ti se izvinjava..kao ..eee..izvini ..nisam hteo ili htela.. ma fuj..
 
Ni sebe ni druge ne treba dovoditi u situaciju da se mora reci.. Izvini ..a hvala je..nesto sto se podrazumeva....i sta uopste znaci to ..izvini..neko te povredi do kraja..zajebe..nesto ruzno uradi.. i posle ti se izvinjava..kao ..eee..izvini ..nisam hteo ili htela.. ma fuj..

posle svega, mogu samo da kazem da se slazem.
kada se pokenjas i popljujes, nema lizanja.


zato LOCK!
 

Back
Top