- Poruka
- 90.455
Najmoćnija svetska banka objavila je analizu scenarija za kraj rata u Ukrajini: Postoje četiri opcije, ne zna se koja je gora za Kijev
Svet Autor: Nova.rs 24. maj 202515:11
U analitičkom izveštaju geopolitičkog odeljenja banke JP Morgan Chase navodi se da se očekuje da će Rusija i Ukrajina postići "nesavršen dogovor do kraja drugog kvartala" ove godine, koji će zamrznuti trenutni rat, ali neće dovesti do sveobuhvatnog mirovnog sporazuma.
Novoformirani Centar za geopolitiku ove investicione banke, koji je predstavljen kao servis za „pomoć klijentima u suočavanju sa globalnim izazovima“, u svom izveštaju navodi da je za ruskog lidera Vladimira Putina i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na pomolu „kraj igre“.
Istovremeno, u analizi se napominje da trajnost bilo kakvog dogovora zavisi od toga „u kojoj meri su zadovoljavajući“ ukrajinski i zapadni ustupci Putinu, kao i od jačine bezbednosnih garancija za Ukrajinu, prenosi nezavisni ruski medij Meduza.
Najbolji scenario „Južna Koreja“, najgori „Belorusija“
U izveštaju se dalje analiziraju četiri moguća ishoda mirovnih pregovora, povlačeći paralele sa drugim sukobima i dodeljujući svakom od njih procenu verovatnoće ostvarenja. Ni u jednom od tih scenarija se ne pretpostavlja da će Ukrajina povratiti punu kontrolu nad svojom teritorijom niti da će se pridružiti NATO-u.Prema analizi, verovatnoća za „najbolji“ i „najgori“ scenario za Kijev – nazvani „Južna Koreja“ i „Belorusija“ – iznosi po 15 odsto.
Scenario „Južne Koreje“ predviđa stacioniranje evropskih „snaga bezbednosti“ u Ukrajini, uz američku garanciju u obliku „obećanja o bezbednosnoj pomoći i obaveštajnoj podršci“, čime bi se obezbedila stabilnost teritorije pod kontrolom Kijeva, odnosno oko 80 odsto Ukrajine.
Nasuprot tome, scenario „Belorusije“ predviđa da se SAD povlače iz Ukrajine – ili da se to doživi kao da menjaju stranu – dok Evropa ne uspeva da pojača svoju podršku.
„Rusija bi čvrsto ostala pri svojim maksimalističkim zahtevima i tražila potpunu kapitulaciju Ukrajine, pretvarajući državu u vazala Moskve“, navodi se u izveštaju. „U tom scenariju, Rusija bi efektivno dobila rat, podelila Zapad i nepovratno preokrenula svetski poredak uspostavljen nakon Drugog svetskog rata.“
Najverovatniji scenario je „Gruzija“
Prema analitičarima, najverovatniji scenario, sa šansom ostvarenja od 50 odsto, jeste „Gruzija“, okarakterisan kao „ne naročito sjajan“. U ovom scenariju, strane trupe ne bi kročile na ukrajinsku teritoriju, a izostala bi i snažna vojna podrška, što bi zemlju dovelo u rizik od nastavka nestabilnosti, zastoja u integraciji u Evropsku uniju i NATO, i „postepenog povratka u rusku sferu uticaja“.Preostali, četvrti scenario, nazvan „Izrael“, ima 20 odsto šansi za realizaciju i ocenjuje se kao „još uvek prihvatljiv“. U tom scenariju, Ukrajina bi nastavila da prima „snažnu“ i „trajnu“ zapadnu vojnu i ekonomsku podršku, ali „bez značajnijeg prisustva stranih snaga“ na svojoj teritoriji.
Kako se navodi, to bi „verovatno i dalje omogućilo Ukrajini da se pretvori u vojnu tvrđavu, nastavi modernizaciju oružanih snaga i na kraju uspostavi sopstvenu silu odvraćanja. Međutim, rat bi uvek bio pred njenim vratima“, zaključuje se u izveštaju.
https://nova.rs/vesti/svet/najmocnija-svetska-banka-ima-cetiri-scenarija-kraj-rata-u-ukrajini/
Najrealniji je model Severne i Južne Koreje ali bez evropskih snaga.