Najlepši vs "najružniji" jezici

Germanski jezici zvuče moćno, ali su previše tvrdi i oštri .
Ruski ne mogu da smislim , smučio mi se , kao i većina slovenskih jezika.
Španski i francuski mi izazivau mučninu .
Italijanski je ok..
Britanski engleski previše secka i uštogljen je , da ne kažem -sterilan.
I plus mnogo mnogo jezika koji mi ne prijaju ,pa i ovaj naš je glup ..
 
Хөх тэнгэрээс заясан1
Хөдөө аралд мэндэлсэн
Хөх монголоо нэгтээ
Хөвчин дэлхийд дуурисгаад
Гал мэсний дундаас
Ган болд шиг хаттай
Газар делхий дээрээ
Гарьд шувуу шиг хүчтей
Эрэлхэг монгол Чингэс
Эзэнбогд Чингэсээ
Дээд тэнгэрээс заясан
Дэлхийн хагасийг дагуулсан
Сүр хичээ нэгтгээ
Сүлд хийморь ьадраасан
Эрэлхэг монгол Чингэс
Эзэнбогд Чингэсээ


Izgovor

Huh tengre zjasen
Hudu arald mendelsen
Huh mongolo negete
Hučin durhid durisdag
Gal masni dundas
Gan bold šigi hatateji
Gazar delhi derje
Gard šuvu šig hučiteji
Erelheg mongolo čingise
Ezenabogdo čingise
Ded tengre zjasen
Dulhin hagasig dagulsan
Sur hiče negete
Suld himor badrazan
Erelheg mongolo čingise
Ezenabogdo čingise

Хөх тэнгэрээс заясан1
Хөдөө аралд мэндэлсэн
Хөх монголоо нэгтээ
Хөвчин дэлхийд дуурисгаад
Гал мэсний дундаас
Ган болд шиг хаттай
Газар делхий дээрээ
Гарьд шувуу шиг хүчтей
Эрэлхэг монгол Чингэс
Эзэнбогд Чингэсээ
Дээд тэнгэрээс заясан
Дэлхийн хагасийг дагуулсан
Сүр хичээ нэгтгээ
Сүлд хийморь ьадраасан
Эрэлхэг монгол Чингэс
Эзэнбогд Чингэсээ


Izgovor

Huh tengre zjasen
Hudu arald mendelsen
Huh mongolo negete
Hučin durhid durisdag
Gal masni dundas
Gan bold šigi hatateji
Gazar delhi derje
Gard šuvu šig hučiteji
Erelheg mongolo čingise
Ezenabogdo čingise
Ded tengre zjasen
Dulhin hagasig dagulsan
Sur hiče negete
Suld himor badrazan
Erelheg mongolo čingise
Ezenabogdo čingise
Prevod:

(To be continued)
 
Danski mi zvuči jako lepo a imam priliku da ga slušam uživo kod kolege na poslu. Najbolje je čuti jezik uživo, onako u ćaskanju. Skandinavski jezici generalno meni zvuče lepo i melodično. Nemački nikada nisam voleo. Španski mi je jedan od najsmešnijih, ne bih rekao da je ružan kao recimo rumunski kojeg sam se baš naslušao i zvuči mi kao nekakva urnebes jezička salata. Romanski jezici mi izgleda ne leže i ne zvuče tako lepo, iako mnogi misle da su melodični i lepi.
Od azijskih, kantonski može da mi zvuči lepo, zavisi od govornika i izgovora. Mandarinski mi je čudan sa svim onim gustim, teškim akcentima, ali volim da ga slušam uživo u ćaskanju. Japanski sam isto slušao uživo i zvuči još bolje uživo a korejski je... no comment
 
Danski mi zvuči jako lepo a imam priliku da ga slušam uživo kod kolege na poslu. Najbolje je čuti jezik uživo, onako u ćaskanju. Skandinavski jezici generalno meni zvuče lepo i melodično. Nemački nikada nisam voleo. Španski mi je jedan od najsmešnijih, ne bih rekao da je ružan kao recimo rumunski kojeg sam se baš naslušao i zvuči mi kao nekakva urnebes jezička salata. Romanski jezici mi izgleda ne leže i ne zvuče tako lepo, iako mnogi misle da su melodični i lepi.
Od azijskih, kantonski može da mi zvuči lepo, zavisi od govornika i izgovora. Mandarinski mi je čudan sa svim onim gustim, teškim akcentima, ali volim da ga slušam uživo u ćaskanju. Japanski sam isto slušao uživo i zvuči još bolje uživo a korejski je... no comment
Koliko se razlikuju kantonski i mandarinski?
 
Koliko se razlikuju kantonski i mandarinski?
Mogu ovako laički da odgovorim, pošto slabo razumem jezike. Kantonski se koristi u Hong Kongu i nastao je od južnog dijalekta mandarinskog. Razlikuje se dosta (recimo znam devojke koje pričaju samo mandarinski i imaju problem da se sporazumeju na kantonskom). Kantonski je dosta teži za učenje, to mi je potvrdio i učitelj kantonskog koji je iz Kine. Da li po pitanju gramatike ili čega već, ne znam. Morao sam da obustavim lekcije iz zdravstvenih razloga.
Mandarinski je pun "teških" š, č, dž koji me po izgovoru podsećaju na naše Lale ili Banaćane. Neki dijalekti imaju i tvrdo r, kao naše ili rusko. Toga u kantonskom nema.
 

Back
Top