Najdraži ženski književni lik

Pročitaj ovu Euripidovu dramu..... iznenadićeš se koliko je Medeja složen lik

Postoji knjiga, cini mi se Medejini glasovi, nisam sigurna za naslov, koja ponovo obradjuje njenu pricu ali na savremeniji i nama blizi nacin i sa drugacijim pristupom njenom liku koji je i tu izvanredan. Ako ti se svidela Euripidova tragedija, sigurno ce ti se i ovo svideti. Toplo preporucujem.

A sto se tice zenskih likova, pa... hm...
Nastasja Filipovna iz razloga koji ne bi stali u ovaj prozor
Elizabet Benet - svidja mi se ta fina zenska ironija kod Dzejn Ostin i kako je taj lik dobro kreiran da osecas kao da si poznavao stvarnu osobu
Jelena Trojanska - lepota koja moze da unisti jednu civilizaciju (a pri tom joj u tom strasnom muskom svetu nije dato da upravlja ni svojim zivotom, prastara prica o muskoj kontroli i zenskim snalazenjima)
Badra - iz romana Badem arapske knjizevnice Nedzme, zena koja otkriva seksualnost i pokorava se ljubavi, malo vredja nase zapadnjacke feministkicke stavove ali zapravo sledi svoje nagone i nema potrebu za ponosom, dokazivanjem...

uh kako sam se raspisala :) a sad malo vi...
 
Postoji knjiga, cini mi se Medejini glasovi, nisam sigurna za naslov, koja ponovo obradjuje njenu pricu ali na savremeniji i nama blizi nacin i sa drugacijim pristupom njenom liku koji je i tu izvanredan. Ako ti se svidela Euripidova tragedija, sigurno ce ti se i ovo svideti. Toplo preporucujem.



Hvala na preporuci, potrudiću se da pronađem pošto nijedan ženski lik nije ostavio tako neobičan utisak na mene kao Medeja.
 
''Medeja'', Euripidova tragedija.
Ono što vezuje mnoge antičke tragedije jeste princip ženske osvete.
Medeja je ona koja je ubila svoju decu. Iz težnje za ljubavlju i srećom, ona izvršava najstrašniji zločin.
Ta njena kompleksnost prikazana je i tako što je ona predstavljena kao biće kod kog su razumski deo i onaj strastveni - individualizovani.
Sećam se da je sam kraj dosta čudan, i da je izazvao brojna, oprečna tumačenja (neki su Euripida smatrali ženomrscem, drugi zagovornikom feminizma) - ona kao lebdi u kočijama... To bi trebalo da bude simbol nekog trijumfa, ali ona je kao ljudsko biće nekako već mrtva...
 
Sokolica :), ep ''Osman''.

Inače ne volim ženske junakinje... Muškarci su mi svud miliji... :)
A i najčešće su potpuniji muški likovi, dublji, kompletniji, složeniji... i gotovo uvek nosioci ideje, a ne znam zašto...


Не знам што ми је ова констатација толико позната.
Иначе, јеси ли контактирала коју Звезду ових дана? Недостаје јој твој лет. ;)

Најдражи женски, књижевни лик? Симка у роману "Корени". Не могу се тачно сетити цитата у вези са паралелом Симке и најдоминантнијег, најлепшег дрвета у шуми, али поставићу га некад.
 
Не знам што ми је ова констатација толико позната.
Иначе, јеси ли контактирала коју Звезду ових дана? Недостаје јој твој лет. ;)

Најдражи женски, књижевни лик? Симка у роману "Корени". Не могу се тачно сетити цитата у вези са паралелом Симке и најдоминантнијег, најлепшег дрвета у шуми, али поставићу га некад.

I meni njeno isijavanje... energija koja vazduh napaja... :)
 
Вера из Понора Гончаревог
Сликар је замишља овако:
(Мада је ја замишљам мало другачије.)
 

Prilozi

  • 358.jpg
    358.jpg
    21,5 KB · Pregleda: 4

Back
Top