Na koji način mediji pogrešno predstavljaju religiju?

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
20.195
1695485936665.png

Sa ovime se u potpunosti slažem, kada god naletim na neki ovakav članak, kao da sam otišla kod baba vračare koja praktikuje obrede. U pravoslavlju je svetkovanje svetaca dan proveden u crkvi i u molitvi a ne u praktikovanju raznih 'ovo obavezno uradite' ili 'ni slučajno ovo ne smete da uradite'. Usađivanje nekog straha, putem bajalica i ostataka prastarih verovanja samo čine loše religiji, nikako je ne približavaju ljudima.
 
Pogledajte prilog 1415535
Sa ovime se u potpunosti slažem, kada god naletim na neki ovakav članak, kao da sam otišla kod baba vračare koja praktikuje obrede. U pravoslavlju je svetkovanje svetaca dan proveden u crkvi i u molitvi a ne u praktikovanju raznih 'ovo obavezno uradite' ili 'ni slučajno ovo ne smete da uradite' Usađivanje nekog straha, putem bajalica i ostataka prastarih verovanja samo čine loše religiji, nikako je ne približavaju ljudima.
Бапске приче
 
Da, ali ne može da prođe ni jedan praznik da neki tabloid ne izbaci neka 'pravila' baš na taj dan koja su obavezna ili opomene da nikako ne činimo nešto. To nema veze sa religijom. Kao ni 'upiši amin u komentar' ...
На свету марију се не сме купати, на светог илију се не ради

Или сам ја незналица можда помешао🤣🤣
 
Da, ali ne može da prođe ni jedan praznik da neki tabloid ne izbaci neka 'pravila' baš na taj dan koja su obavezna ili opomene da nikako ne činimo nešto. To nema veze sa religijom. Kao ni 'upiši amin u komentar' ...
Nemam utisak da se na taj način religija udaljava od ljudi, već naprotiv. U seoskim sredinama, koje su bile većinske, takav je pogled na praznike oduvek bio.
 
Pa sad, pitanje je kako se predstavlja celo hrišćanstvo. Za to nisu samo mediji krivi već i crkve, pre svega one najveće. Ali ako u medijima slušamo o prestupima katoličkih sveštenika a ne recimo rad milosrdnih sestara, ako slušamo iz SPC često neke političke izjave u medijima a ne izjave o podršci ugnjetenima, sirotinji, radu sa beskućnicima i sl, onda se stiče poprilično negativan pogled.

Ili recimo, to što u islamu sigurno ima dobrih i lepih stvari stoji u zapećku činjenice da postoji extremizam, fundamentalizam, a to su teme za medije. Prateći medije, lično nikada ne bih postala vernik.
 
Nemam utisak da se na taj način religija udaljava od ljudi, već naprotiv. U seoskim sredinama, koje su bile većinske, takav je pogled na praznike oduvek bio.
Da, i moja baba ima takve savete, ali zamisli mlađe generacije, koje nisu imale prilike da od svojih baba slušaju ovako nešto, ne znaju je l to običaj il piše u Svetom pismu takva neka opomena ili zabrana. Nekako mi šalje poruku Bog je strah i zabrana a ne ljubav, jer ako ne ispoštuješ to što je moja baba od svoje čula, onda te Bog izbaci iz religije.
 
Da, i moja baba ima takve savete, ali zamisli mlađe generacije, koje nisu imale prilike da od svojih baba slušaju ovako nešto, ne znaju je l to običaj il piše u Svetom pismu takva neka opomena ili zabrana. Nekako mi šalje poruku Bog je strah i zabrana a ne ljubav, jer ako ne ispoštuješ to što je moja baba od svoje čula, onda te Bog izbaci iz religije.
Onda će biti da je gradski, savremeni život odvojio ljude od religije. Imaju drugačija očekivanja. Odakle im te nove ideje?
 
Onda će biti da je gradski, savremeni život odvojio ljude od religije. Imaju drugačija očekivanja. Odakle im te nove ideje?
Nije stvar u odvajanju zbog načina života već zbog načina na koji se upoznaju sa onime što ne znaju u religiji. Mediji i takvi članci mi nisu pravi način, a kako smo svesni da živimo u eri informacija, bitno je i kako će biti prezentovana religija.
 
Pogledajte prilog 1415535
Sa ovime se u potpunosti slažem, kada god naletim na neki ovakav članak, kao da sam otišla kod baba vračare koja praktikuje obrede. U pravoslavlju je svetkovanje svetaca dan proveden u crkvi i u molitvi a ne u praktikovanju raznih 'ovo obavezno uradite' ili 'ni slučajno ovo ne smete da uradite'. Usađivanje nekog straha, putem bajalica i ostataka prastarih verovanja samo čine loše religiji, nikako je ne približavaju ljudima.
Зато што је поента медија зарадити преко клибејта нешто.
Није страх у питању, него малтене "да би цела година била добра, морате урадити ово..." И тако нешто. Просто маме за један клик.
Свакако да све то не стоји и да никакав обред не може обезбедити "добру" годину, јер и ми треба да се потрудимо.
 
Pa sad, pitanje je kako se predstavlja celo hrišćanstvo. Za to nisu samo mediji krivi već i crkve, pre svega one najveće. Ali ako u medijima slušamo o prestupima katoličkih sveštenika a ne recimo rad milosrdnih sestara, ako slušamo iz SPC često neke političke izjave u medijima a ne izjave o podršci ugnjetenima, sirotinji, radu sa beskućnicima i sl, onda se stiče poprilično negativan pogled.
Ово је жива истина. СПЦ ради толико добрих ствари од добротворног рада, помоћи расељеним избјеглицама, нашим људима доле на Космету итд.

Ili recimo, to što u islamu sigurno ima dobrih i lepih stvari stoji u zapećku činjenice da postoji extremizam, fundamentalizam, a to su teme za medije. Prateći medije, lično nikada ne bih postala vernik.
Ислам се још и дебело штеди у медијима.
 
На свету марију се не сме купати, на светог илију се не ради🤣🤣
Људи су помешали лончиће.
На поједине велике празнике људи су се купали у рекама и језерима.
Па је неко помешао да нико нигде не треба да се купа на тамо неке празнике.
Забрана се односила на поједина језера, нпр да се неком не би нешто десило, а не на било какво купање.
И то су локална веровања. Не кажем да су лоша, чак напротив сматрам да је све то у реду али не треба правити од тога нешто универзално.
 
Nije stvar u odvajanju zbog načina života već zbog načina na koji se upoznaju sa onime što ne znaju u religiji. Mediji i takvi članci mi nisu pravi način, a kako smo svesni da živimo u eri informacija, bitno je i kako će biti prezentovana religija.
Jeste potpuno odvajanje nastalo zbog načina života. Nije se u strahu od Boga živelo, već je postojao strah od pogrešnog načina života, koji se i desio. Zato sada ti običaji ne deluju smisleno. Ljudi u gradovima su usmereni na besmislene poslove za koje dobijaju novac, na bolnice, apoteke i supermarkete. Nema običaja koji je usmeren na to da u supermarketima padnu cene ili nešto za džabe krenu da dele. Odvojeni od moralnog koda svog roda i od običaja koji su bili usmereni na zdravlje i obilje, čemu se nadaju? Kako religija može da pomogne u tome?
 
Jeste potpuno odvajanje nastalo zbog načina života. Nije se u strahu od Boga živelo, već je postojao strah od pogrešnog načina života, koji se i desio. Zato sada ti običaji ne deluju smisleno. Ljudi u gradovima su usmereni na besmislene poslove za koje dobijaju novac, na bolnice, apoteke i supermarkete. Nema običaja koji je usmeren na to da u supermarketima padnu cene ili nešto za džabe krenu da dele. Odvojeni od moralnog koda svog roda i od običaja koji su bili usmereni na zdravlje i obilje, čemu se nadaju? Kako religija može da pomogne u tome?
Zar ne postoji i izreka u našem narodu 'ako se ne bojiš naroda, boj se Boga' ? Mediji su to samo uspešno primenili u informacije o raznim običajima, nastalim u narodu, a ne u zvaničnim Biblijskim spisima. A ne bi me začudilo i da osvane članak 'u market sa crvenim vratima ne valja da se ide petkom' :mrgreen:
 
Zar ne postoji i izreka u našem narodu 'ako se ne bojiš naroda, boj se Boga' ? Mediji su to samo uspešno primenili u informacije o raznim običajima, nastalim u narodu, a ne u zvaničnim Biblijskim spisima. A ne bi me začudilo i da osvane članak 'u market sa crvenim vratima ne valja da se ide petkom' :mrgreen:
U skladu je sa pismom. U zvaničnim spisima stoji da će ti po veri tvojoj biti. Običaji su kroz generacije pažljivo kreirani tako da se u određeno doba godine daju i određena dopuštenja. Ti gledaš ono što se ne valja, ali to ima pozitivno dopuštenje, jer ako ne uradiš tako biće dobro.
A ne moraš u tome da učestvuješ. Možeš da imaš svoj set uverenja po kojima ćeš živeti. Uvek će samo po tvojoj veri biti, ali propuštaš moć da se udružiš u dobrom sa drugima. Olako se odbacuje nešto u čiju se suštinu nije zavirilo.
 
U skladu je sa pismom. U zvaničnim spisima stoji da će ti po veri tvojoj biti. Običaji su kroz generacije pažljivo kreirani tako da se u određeno doba godine daju i određena dopuštenja. Ti gledaš ono što se ne valja, ali to ima pozitivno dopuštenje, jer ako ne uradiš tako biće dobro.
A ne moraš u tome da učestvuješ. Možeš da imaš svoj set uverenja po kojima ćeš živeti. Uvek će samo po tvojoj veri biti, ali propuštaš moć da se udružiš u dobrom sa drugima. Olako se odbacuje nešto u čiju se suštinu nije zavirilo.
U smislu zabrana i ograničenja na ovaj način ? Slavljenje svetaca treba da bude svečan čin, uz molitve, koliko sam ja razumela.
 
Medije isključivo zanima posećenost zbog zarade, a pošto svi znamo da se ljudi nažalost mnogo više lože na negativnosti nego na lepe vesti, odatle ovakve gluposti stalno po medijima. Naslov u formi pretnje će privući više ljudi nego normalan naslov koji bi se bavio svetkovanjem nekog sveca.

Što se tiče vere kod ljudi, moj neki utisak je da se kod većine svodi isključivo na skup površnih pravila i rituala koje treba obaviti jer „valja se“, „tako treba“, „to je dobro“, i slično. Ti i takvi ljude koji su stvarno u veri i idu u crkvu često smatraju za sektaše i misle da nešto nije u redu sa njima.
 
@Lagerta , spusti se na zemlju, smešna si, nemoj se više blamirati evo transfer blama imam, nisi Jasni ni do kolena. Ni toliko. I kad si postala moderator nas 15 smo ti rekli da se ne istrčavaš i vidim da ne vredi.
Jasna NEĆE a mogla bi da te pregazi kao brzi voz.
Odgovor u duhu vernika. Hvala na objašnjenju, evo, zauvek ću zaćutati jer si ti i nekih još 15 reklo da tako treba :mrgreen:
 
Pogledajte prilog 1415535
Sa ovime se u potpunosti slažem, kada god naletim na neki ovakav članak, kao da sam otišla kod baba vračare koja praktikuje obrede. U pravoslavlju je svetkovanje svetaca dan proveden u crkvi i u molitvi a ne u praktikovanju raznih 'ovo obavezno uradite' ili 'ni slučajno ovo ne smete da uradite'. Usađivanje nekog straha, putem bajalica i ostataka prastarih verovanja samo čine loše religiji, nikako je ne približavaju ljudima.
Kad bi se ljudi zaista plasili Boga, ne bi bilo potrebe za zatvorima i sudovima.... nabiti strah od Boga ljudima je vrlo korisno, jer tako
se sprecavaju zlocini... sto je veci strah od Boga, to ljudi sami resavaju probleme, kao recimo u Libiji, pre prevrata, nije bila
potrebna policija da resava saobracajne nezgode i sporove...
 
U smislu zabrana i ograničenja na ovaj način ? Slavljenje svetaca treba da bude svečan čin, uz molitve, koliko sam ja razumela.
Da, lepo si razumela. Ali šta za svakoga od nas znači molitva?
Molitvu možeš samo u sebi izgovoriti, možeš je reći naglas, a možeš
je i uzemljiti nekim konkretnim delom. Običaji su napravljeni za ovo
poslednje. Time što nešto učiniš ili se nekog činjenja suzdržiš, ti
dopuštaš da bude, da se desi to u šta veruješ. Dodatna snaga dolazi
od toga što je to kolektivna molitva i što je mnogo ljudi u njoj misleno
i delom udruženo. Kroz pesmu, igru i neka konkretna dela, ono što
je na nebu, biva na zemlji.

Al kao što rekoh, za današnji način života to sve manje smisla ima.
Šta nekoga briga hoće li vukovi pojesti ovce? Možda neki običaj da
se napravi da bi bili skakavci iz supermarketa dobro pečeni, po
povoljnoj ceni ili šta već..
 
Zar ne postoji i izreka u našem narodu 'ako se ne bojiš naroda, boj se Boga' ? Mediji su to samo uspešno primenili u informacije o raznim običajima, nastalim u narodu, a ne u zvaničnim Biblijskim spisima. A ne bi me začudilo i da osvane članak 'u market sa crvenim vratima ne valja da se ide petkom' :mrgreen:
Поједини медији одлично приказују религију. Веља Павловић и његова емисија је била одлична.
Поједини прилози о празницима на РТВ Војводина, барем раније су били добри.
РТС још увек треба да напредује.
Имам утисак да су на радију мало едукованији кадрови, да се нешто тачније информације и могу чути него на ТВ.
 

Back
Top