MULTIPLEKS SKLEROZA

Za dugovecnost kod MS je veoma vazan zdrav i disciplinovan zivot.
Leganja do 22h, spavanje bar 8 sati. U ishrani sto manje crvenog mesa, sto vise belog i povrce. Alkohol, cigarete-adio! Cigarete cak i u formi pasivnog pusenja - kafici, restorani, zadimljeni prostori...
Ne izlagati se Suncu- more preboleti.
Planinski vazduh- da.
Fizicke vezbice-ali ne izrabljivanje vezbama- jer ono isto moze dovesti do ataka.
I to ce drzati coveka mirnijim i u duzim remisijama, bez potrebe za kortikosteroidima.
Ostavila sam cigare
 
Ma evo pijem tablete..ovo čitanje me slomi..isprepada me.
Kod svakog se manifestuje drugačije. Nemoj da čitaš ništa.
U mom najbližem okruženju imam tri osobe obolele od ms-a i sve tri su pokretne. Sem vitamina d i vitaminčića ne uzimaju ništa, dve od tri puše kao Turci, a jedna testira svoje granice izdržljivosti živeći potpuno suprotno od preporuka. Kod nje su primetna pogoršanja, ali bila bi da s obzirom na stil života i da nema ms.

Simptoma ima, karakterističnog umora, ima tih povremenih pogoršanja u fazama pojačanog stresa, ali daleko su još uvek od kolica. Najstarija od njih ima 67 godina.

Slušaj svoj organizam, ne čitaj mračne prognoze, stižu stvarno i novi efikasni lekovi. A ako budeš želela trudnoću da znaš da to nije problem.
 
Kod svakog se manifestuje drugačije. Nemoj da čitaš ništa.
U mom najbližem okruženju imam tri osobe obolele od ms-a i sve tri su pokretne. Sem vitamina d i vitaminčića ne uzimaju ništa, dve od tri puše kao Turci, a jedna testira svoje granice izdržljivosti živeći potpuno suprotno od preporuka. Kod nje su primetna pogoršanja, ali bila bi da s obzirom na stil života i da nema ms.

Simptoma ima, karakterističnog umora, ima tih povremenih pogoršanja u fazama pojačanog stresa, ali daleko su još uvek od kolica. Najstarija od njih ima 67 godina.

Slušaj svoj organizam, ne čitaj mračne prognoze, stižu stvarno i novi efikasni lekovi. A ako budeš želela trudnoću da znaš da to nije problem.
Boga ti..kako je ta od 67.Ma znam ih i ja.Niko nebi rekao da su bolesni..
 
Kod svakog se manifestuje drugačije. Nemoj da čitaš ništa.
U mom najbližem okruženju imam tri osobe obolele od ms-a i sve tri su pokretne. Sem vitamina d i vitaminčića ne uzimaju ništa, dve od tri puše kao Turci, a jedna testira svoje granice izdržljivosti živeći potpuno suprotno od preporuka. Kod nje su primetna pogoršanja, ali bila bi da s obzirom na stil života i da nema ms.

Simptoma ima, karakterističnog umora, ima tih povremenih pogoršanja u fazama pojačanog stresa, ali daleko su još uvek od kolica. Najstarija od njih ima 67 godina.

Slušaj svoj organizam, ne čitaj mračne prognoze, stižu stvarno i novi efikasni lekovi. A ako budeš želela trudnoću da znaš da to nije problem.
Hvala ti puno
 
Boga ti..kako je ta od 67.Ma znam ih i ja.Niko nebi rekao da su bolesni..
Osim msa ima i visok pritisak, operisan kuk zbog osteoporoze i živi sasvim normalno. Ne bi nikad rekla da ima dijagnozu da je vidiš.

Tokom dana ume da je savlada umor, odspava i nastavi da živi normalno. Nosi moju decu od 12 i 16 kg sa sve tim operisanim kukom i sa svojih pedesetak kila.
 
M
Ms..mob mi je uzas
Njoj je dijagnostikovan 2001 ili 2002. Ali pretpostavlja se da je imala mnogo ranije.
Ona je čak kao devojka imala epizodu kad je bila nepokretna par nedelja, nije mogla da hoda, i tad su joj dali dijagnozu akutni mijelitis. Sad doktorka pretpstavlja na osnovu simptoma da je ms počeo još tada. Samo su simptomi kasnije bili blagi i zanemarivani jer su mešani sa umorom i njenom nežnošću, osetljivošću. Iako ona zapravo nije tako nežna i osetljiva, nego na osnovu izgleda.

Otišla je na magnetnu rezonancu zbog glavobolja koje će pre biti od pritiska, visokog ili variranja. Praktično je slučajno i otkrivena.

Ona je od starta i imala taj stav da to nije ništa, da se kod mnogih bolest nije ni dijagnostikovala jer ranije nije bilo tih aparata, a danas jer se previdi, da ljudi umiru u starosti ne znajući da su imali ms. Mislim da joj je takav stav prilično pomogao psihički da se održi.
 
Njoj je dijagnostikovan 2001 ili 2002. Ali pretpostavlja se da je imala mnogo ranije.
Ona je čak kao devojka imala epizodu kad je bila nepokretna par nedelja, nije mogla da hoda, i tad su joj dali dijagnozu akutni mijelitis. Sad doktorka pretpstavlja na osnovu simptoma da je ms počeo još tada. Samo su simptomi kasnije bili blagi i zanemarivani jer su mešani sa umorom i njenom nežnošću, osetljivošću. Iako ona zapravo nije tako nežna i osetljiva, nego na osnovu izgleda.

Otišla je na magnetnu rezonancu zbog glavobolja koje će pre biti od pritiska, kako je sadavisokog ili variranja. Praktično je slučajno i otkrivena.

Ona je od starta i imala taj stav da to nije ništa, da se kod mnogih bolest nije ni dijagnostikovala jer ranije nije bilo tih aparata, a danas jer se previdi, da ljudi umiru u starosti ne znajući da su imali ms. Mislim da joj je takav stav prilično pomogao psihički da se održi.
Kako je sada?Uzima li tablete?
 
Da, MR ležala je više puta u bolnici radi ispitivanja, stalne kontrole, išla je i na silne testove. Nema dileme. i dr kaže da se vidi na testovima da postoji pad nekih psihofičkih sposobnosti. Ali to je nama svima neprimetno. To su već neke specifičnosti...
 

Back
Top