Muka nemirne savesti

Ljudi kada im se nesto naredi nemaju sklonost ka grizi savesti jer to prebacuju
sa sebe na nadredjenog...

„Nemoj birati: budi samo u sredini. U sredini je Istina. Na jednoj strani je zivot, a na drugoj smrt; ova energija, koja ide sredinom, koja ide izmedju, je Istina. Nikada nemoj birati jer biranje znaci izbor jedne strane na stetu druge. Biti u sredini znaci biti oslobodjen biranja. Ti ces se tako lisiti svih nepotrebnih stvari. Kada nisi okrenut izbirljivosti, ti vise neces patiti. Covek je ojadjen samo zbog mogucnosti izbora. Zato nemoj birati. Samo budi! To je zaista tesko, izgleda nemoguce – ali vredi pokusati. Uvek kada imas dve mogucnosti, pokusaj da budes u sredini. Malo po malo ces doziveti taj osecaj, taj “ukus”.Kada jednom budes spoznao osecanje bitisanja u sredini, (a to je jedna veoma delikatna stvar :nesto najfinije u zivotu), kada jednom to budes osetio, nista te vise nece moci uznemiriti, nista ti vise nece donositi patnju. Tada ces bitisati bez pacenja.“

Osho
 
...mi možemo svoju ličnost da delimo na svestan , nesvestan , podsvestan deo - te da je sagledavamo onako ili ovako slojevito , kako nam pamet nalaže ; činineći modele tako , kako kako bi razumeli je i programirali , sa namerom da je u kontinuitetu reprogramiramo - da bude svrsishodna i uspešna za dosezanje ciljeva .....u tom smislu ličnost od malih nogu pa do smrti izložena je spoljašnjem i unutrašnjem programiranju....dominantno spoljašnje programiranje , gradi ličnosti bez savesti , koje su bez kajanja , poslušne , strpljive....ljudi mašine....takvi idu na streljanje ćutke - takvi streljaju ćutke , kao da se radi o rutinskom svakodnevnom poslu....reč je o takozvanom razčovečenju i otuđenju od ljudske prirode....većinska svetska populacija pripada takvom svetu bioloških mašina...

......kako čovek biološka mašina da pobedi sebe , takvog....da izgradi savest , ili začne je takvom sa kojom će da krene putem očovečenja i samoizgradnje.....kako sam samcijat da pobedi ceo svet ...to su utopističke pričice , onih koji žive od muljaže tog istog sveta bioloških mašina.....
....čovek rođenjem , izložen je roditeljskom vaspitanju , koje je okovano svešću bioloških mašina ; izvan toga kreće u svet obrazovanja koji je podešen da pravi biološke mašine , živi u svetu bioloških mašina - raste u svetu bioloških mašina , pa je i normalno da bude biološka mašina , bolja od svih koje su učestvovale u njegovoj izgradnji....

....mali broj nekim slučajem uspe da shvati taj sistem , a još manji uspe da bar u sebi počne da ga demontira i izgrađuje nov.....

...vaspitanje i obrazovanje to je moćno oružje koje porobljava čoveka još u embrionalnom stanju....

....poenta je upoznati sebe i ogledati se u ogledalu etike / čovečnosti....pa mislite da onog atinjanja tek zbog zajebancije osudiše na smrt u atinskoj skupštini....jeste rušio je bogove , ne samo nebeske i atinske...i to ne samo za svog života , nego i za va vjeke vjekova,,,,ubijao je nerođene bogove i nerođene vladare sa onim ogledalom u kome su se ogledali mladi !
 
"Čovek koji može pobediti druge – jak je; čovek koji pobedi sebe – svemoćan je." - stara kineska

ČOVEK po definiciji nije ratnik , ako je ratnik onda nije čovek , već mašina za ratovanje - ubijanje.....a po definiciji čovek se rasčovečuje ubijajući ili oduzimajući živote , naročito ljudske.....
...ratuje neljudskost....
...a ako je sve od neljudskosti do čovečnosti - čovek , onda se čovečnost određuje po telesnosti a ne po duhovnosti....ako neko ima noge , ruke , telo glavu - i pritom to telo vlada svim mogućim ratničkim veštinama , to nije dokaz njegove čovečnosti....dakle čovekom se može biti samo u sverama duhovnosti koje se javno predstavljaju delima nečijim....

...koneska duhovnost vidi se kroz životni standard kineza - za koje se može reći da su poslednje biološke radne mašine bez imalo duhovnosti.....mi ovako , koji smo dotakli "dno dna" . kako to voli da kaže naša mladeš koja tumara kroz život u beznađu , san smo letnje noći za kineze - gotovo neostvarim...teži san nego što su za nas švedi...
...moć neke filosofije meri se životnim standardom stanovništva za koje vezujemo tu filosofiju....ne bih da budem i vodim život kao stari ili pak savremeni kinez , ako ne mogu da živim kao običan šveđanin !.....mi treba da se manemo kinezštine....ona je sludela gotovo više od milijardu ljudi i dovela do stanja "NEBESKE SAHRANE " ( TREBA POGLEDATI FILMOVE : BALADA O NARAJAMI i TIBETSKI LEŠINARI )......konačno ovde se na balkanu izgleda ne sahranjuju kosooki kad umru ( bilo je sijaset natpisa novinskih - gde su mrtvi kinezi )....
 
...ako predpostavimo da je neznanje jedna krajnost onda je znanje druga krajnost....između njih su doktrine prepune glupih fraza , polu istine , manipulacije i opsene....kakva istina , gde tu može u sredini biti istina....pa ako se neko odlučuje između neznanja i znanja , nije mu valjano da se odluči za sredinu....
...i kad se govori o te dve krajnosti , neznanje-znanje , osrednjost je ubitačna....to je stanje biološke mašine - argator....mali kinez koji radi za parče hleba !...osrednjost je dolap , pravi pravcati dolap !
 
I to je diskutabilno!

Što više znaš, manje osećaš….................................

Čuo sam da su neki književnici to mislili za sebe - mnogo znati je prokletstvo... ne dar, nego prokletstvo………………….

‚‚...onaj ko procenjuje jedno na račun drugog postaje ‚‚bolestan'', više nije čovek već samo specijalist; ko previše naginje radoznalom razumu, čini to na račun celine čovečanstva; isto tako nisu dovoljne ni samo duša i fantazija da bi čovekovo delanje bilo upotrebljivo'' Hese
 
...da svet koji čovečnost definiše preko telesnog / fizičkog oblika , tom svetu ne samo znanje , već i lepota je vid prokletsva - kao i svaka svetlost prosvetiteljstva ; a za duhovnu čovečnost i da ne govorimo ....iz toga su izvedene doktrine verujućih , kao ona : uzdizanje u propadanju ....to ide dotle da kad su vršena masovna ubistva iz verskih razloga , egzekutori su pitali kako da iz mase izdvoje pravoverne .... i milenijumima dobijaju isti odgovor : pobite sve , bog će prepoznati svoje i udomiti....
....spasenje podrazumeva , žrtvovanje i stradanje...a nevinost podrazumev neznanje i veru u žrtvovanje !...
 
kud ti ode.............. to što si naveo, te zločine, mislim da to nisu radili oni koji znaju da ne znaju, nego oni koji su bili ubeđeni da znaju.

...hoćeš da kažeš da te ubice su bili oni koji neznaju ....ako su neznalice bili , nisu mogli onakav odgovor da smisle...ako su pak bili znalice , ne bi ubijali....bili su osrednji - muljatori ....oni ni ružni ni lepi...oni ni neznalice ni svezanalice - oni koji tvrde da su lepota , dobrota , znanje , čovečnost grozno i ružno prokletsvo !....

...a zločine te činili su najvažniji ljudi toga doba - papini duhovni ratnici....to je belodana istina....i mogu ti reći nisam ja otišao daleko....nego je zlo blizu , pa nam duva zavrat....u tome je problem !....
...još uvek smo na temi : muke nemirne savesti !
 
Tema je muka nemirne savesti, a ne kako ću ja da je budim.

Čim imam muke sa tim – možda je i budna......................

Ti si napisao da je savest :

„...usađeno...i to postupkom svakodnevnog ukornjivanja....”

“...savest se prvo isfabrikuje , a psle se usađuje u ljude...nema zboar !”

………………………….

Negde mislim da je to možda i tačno, dao sam ti i reputaciju.

Jesmo li tu došli do nekog sporazuma, jesmo li nešto razumeli, shvatili?

Kao što sam napisao, ima ta priča da su uzvišeni ljudi iznad dobra i zla....

Lao Ce kaže: "Priroda nije blaga. Njoj su sve stvari poput slamnate lutke. Mudrac nije blag. On postupa s ljudima kao sa slamnatim lutkama."

……………………………..

Ipak…….

Ako je savest i nešto isfabrikovano, iluzija – ja sam shvatio da ne mogu da je se oslobodim – možda sam “duhovno retardiran”, možda mi nije dato, možda i ne želim……. Ne znam!

……………………………….

E sad, pitanje za one koji su gledali film “No country for old men”…..

Da li je Anton Chigurh (glumi ga Javier Bardem) – psihopata ili mudrac?

Hm…….

Tanke i opasne linije?

Ne morate odgovarati na ovo ako ćete posle imati grižu savesti!
 
E sad, pitanje za one koji su gledali film “No country for old men”…..

Da li je Anton Chigurh (glumi ga Javier Bardem) – psihopata ili mudrac?

Hm…….

Tanke i opasne linije?

Ne morate odgovarati na ovo ako ćete posle imati grižu savesti!

Psihopata.

call_it.jpg
 
"Ipak…….

Ako je savest i nešto isfabrikovano, iluzija – ja sam shvatio da ne mogu da je se oslobodim – možda sam “duhovno retardiran”, možda mi nije dato, možda i ne želim……. Ne znam! "

...pa nisi samo ti ...gotovo niko na ovom svetu ne može se osloboditi savesti svoje ( koja se kreira a posle obrazovnim sistemima i socijalnim uslovima ugrađuje u svakog čoveka , od budaletine do mudraca ....čak i programeri savesti , sami sebi ugrade nekakvu savest a da nisu ni svesni....pa i vladari sveta se rađaju i imaju kakvo takvo vaspitanje....zatvorenog tipa , ali je vaspitanje koje htelo nehtelo u njih ugrađuje bilo kakve oblike savesti.....ako imaju volju za moć , onda su daleko savesniji od svojih protivnika gubitnika moći...

...čak i etika kod čoveka mudraca , programira savest , koja se oslanja u svemu na mudrost i čovečnost....
 
“ Razmatrajući čitav problem, mogli bismo reći da imamo dve savesti. Naša zrela savest, nas obrazovni i prosvećeni sud koji gleda objektivno na realne činjenice u našem ponašanju u svetlu situacije. Mi nastojimo, što god bolje možemo, da razmislimo o situaciji i odlučimo da je tako i tako pošteno, razumno i pravo da se radi; ili mi kasnije razmislimo o našem ponašanju i zaključimo da je trebalo da postupimo drugačije s dobrim razlogom i idući put tako i činimo.
Takva savest je u kontaktu s realnošću trenutnog stanja. Isto tako, mi imamo jednu drugu savest, koju možda ne bi ni bilo pravilno nazivati savest, s obzirom da je ona preokupirana sigurnošću, a ne istinskom dobrotom i realnim moralnim vrednostima.
Međutim, ona ima pojavu savesti, uzrokuje osećanje krivice i njeno rasuđivanje se meša s rasuđivanjem prave, zrele savesti. To je detinjasto preživljavanje ispunjeno strahom, a ne mudrošću i moralnom procenom.
Zrela savest je konstruktivna i ukazuje nam šta je ispravno i u pojedinim slučajevima nas vodi u opoziciju s određenim ljudima ili čak i s mišljenjem većine.
Detinja savest koja preživi, u zrelosti postaje neurotična savest koja nikada tako nešto ne učini. Ona je negativna i opsednuta strahom da se ne radi nešto pogrešno. Za takav strah se na kraju može ispostaviti da je strah od uznemiravanja nekog do čije nam je podrške veoma stalo: to može da ode toliko daleko da nas zaustavlja ili ozbiljno sprečava da radimo bilo šta.“

Dr Hari Guntrip

šaznm... kod mene je možda taj slučaj... preživela detinja savest... msm ono... mrzi me da se konfrontiram, da zauzimam stavove...
 

Back
Top