MOSKVA

Kad se već spominje mešavina zapadanjaček kulture i socrealizma. Zanimljivo je provozati se metorom i obići stance. Tačno se na osnovu izgleda može videti kada je koja stanica napravljena. Jako zanimljiv obilazak, samo treba imati vremena.
 
Баш ти завидим што ћеш имати толико времена за обилазак Москве. Ја сам била пар пута али пословно, тако да нисам видела много, зато ћу другима да препустим детаљније описе. Оно што бих ја могла да препоручим везано је за храну. Наиме мени се свидела нека њихова врста брзе хране тзв чебурек. То је слично нашем буреку са месом, само се пржи на уљу и веома је укусно. Радње у којима се он продају се зову "чебуречная". Друго су чоколадне бонбоне или конфете. Имају их мали милион врста, свака је упакована посебно у папир, пуњене разним филовима или чисто чоколадне и ммм... ево већ их замишљам. Кад год смо одлазили за Русију, последњи дан је био предвиђен за куповину конфета и ја сам увек морала да купим још једну торбу и да се оптеретим са једно 5-6 кг вишка пртљага. Оне се продају на кило у скоро свим радњама и препоручљиво је прво испробати сваки дан по неку врсту, а онда се накуповати оних најбољих пред полазак. Међу мојим друштвом су те бонбоне увек апсолутни хит и одговорне су што се ја из Русије враћам са бар 2 кг вишка. Иначе су њихове радње, поготову оне веће, изузетно добро опремљене, а ја обично купујем руске производе. Рецимо имају одличан путер и качкаваљ, а да не заборавим и кефир који обавезно треба пробати. Осим тога мени се свиђа и усољена димљена риба, која се продаје у вакумираном паковању и има је разних врста. Од пића су ми препоручивали разне врсте вотке, али некако су људи највише били одушевљени са вотком "Стандард", и то она која је филтрирана кроз неке сребрне филтере. Кад смо код пића млади много више пију пиво, купе по неколико лименки и онда седе по парковима или испред улаза у зграду и то им је један од начина провода. Ако волиш турску кафу понеси одавде, јер њихова турска кафа није лепа, крупно је млевена и нема тај препознатљив мирис и укус. По кафићима се може наћи права кафа (а не само филтер коју много више користе), ја сам у Петербургу попила одличну турску кафу, мада ме је то задовољство коштало много. Оно што би још требало пробати је и сољанка, то је чорба са свим и свачим, мени се више свиђа од боршча или шчија. И наравно риба којих има много врста и које су из разних сибирских река или Азовског мора и јако укусне и са мало костију. Што се тиче места за шопинг имају доста тржних центара, али мислим да су тамо цене папрене. Где се обични Московљани снабдевају са гардеробом не знам тачно, али и они имају своје "бувљаке" и "депое". Ја знам да је био један тржни центар тог типа код железничке станице Рижская, чини ми се да се звао Рижский рынок.
Не знам да ли ти ово нешто значи, а ако те још нешто интересује слободно питај. На жалост Москву не знам тако добро да бих ти препоручивала нешто више од онога што има у брошурама за туристе, али и са тим уз вожњу метроом мислим да доста тога можеш да видиш сама без нечије помоћи. Метро им одлично функционише, иде на пар минута и брзо се стиже у удаљене делове. Купи карту за 10 вожњи, да не мораш стално да купујеш, и карта ти важи док не изађеш из метроа, без обзира на број вожњи и преседања.
Желим ти срећан пут, уживај у Москви и наравно после подели своја искуства и можда неке слике са нама
 
Eh,ah..Sve tako citam i meni je pomalo nestvarno da cu uskoro otputovati i sve to doziveti,ako Bog da...
Sa slikama i utiscima,cu se sigurno javiti kad se vratim.
Danas sam nosila papire za vizu.
Pa,da napisem postupak,mozda nekom bude od korisit.
Viza se izdaje u MUP.Potrebni papirologiju sam samoj sebi napravila kod mene u firmi,da ne bih isla u ambasdu i cekala na turisticku vizu,jer mi onda treba rezervacija smestaja,ili pozivno pismo.Elem,za poslovnu vizu su potrebni,resenje o delatnosti firme,radna knjizica,pasos i poslednji izvod iz banke,kao i da kazem dozvola u pisanoj formi od stane direktora,za boravak u Rusiji.
 
Tri godine sam proveo u Moskvi,1998-2001.Grad je super.Zadovoljice sve tvoje potrebe.I drugi su dobri,Milano, Roma,Pariz,London....,ali Moskva je jedna jedinstvena u svetu.Provozaj se metroom,ali najblje izadji na ulicu, ispruzi ruku i ugovori sa jednim od stotine taxista cenu,najbolja je ako placas 1km kao 1l benzina i vozi "Misko".U precniku je oko 40km,a kaljcevaja daroga(kruzni put oko grada) je oko 125km.Provozaj se po Kutuzovskom,Leningradki,Tverskoj,Ljeninski,Sabolovki,
Profsajuznij,Moskovsoj nabereznoj,Univerzitetskom,Sodovom,Sose Entuzijasta..Idi na Poklonuju goru,Krasnju ploscad,Lomonosovski univerzitet,Luzniki,na neku od pradstava v Boljsom teatre ili nekom drugom,Izmailovski ili neki od mnogih parkova gde se u zaledjenim jezercima kupa narod.Nigde neces naci u svetu toliki broj prodavnica najpoznatiji marki kao u Moskvi.Cene su za svaciji dzep.Sve su smestene u centru grada i najvecim ulicama u gradu.Srecno
 
Dok ja nadjem vremena da ti odgovorim, ti si dobila vec dosta informacija. Kupi kartu za metro i kreni. Svi, obicno idu prvo na Crveni trg. On je stvarno poseban. Narvno idi i u Kremlj (ako uspes da kupis ulaznicu jer je uvek guzva). Obavezno pogledaj smenu straze vojnika koja je neponovljiva! Tu imas dva ogromna trzna centra, i ako uzivas u kupovini provesces u njima ceo dan. Ali u njima su cene jako visoke. Mozes prosetati Arbatskom ulicom, koja je poput Knez Mihailove u BG. Ima dosta restorana, kafica, prodavnica sa suvenirima, ulicnih slikara...
Obidji Lomonosov univerzitet koji ima predivan park i setaliste sve do reke odakle se pruza divan pogled. Leti je lepo voziti se brodicima po Moskvi, ali to ces verovatno sledeci put jer zimi je obicno reka zaledjena. Jako je plitka.
Ako volis crkve, kojih tamo ima na svakom cosku, obavezno idi u Hram Hrista Spasitelja. To je najveci pravoslavni hram na svetu, i stvarno je nesto posebno.
Ne znam kakvo li ce vreme tada biti, ali ako si raspolozena za setnju, idi na VDNH park koji ima oko 70-ak (ako ne gresim) zgrada koji su prretvoreni u manje trzne centre.
U njegovoj blizini je i muzej Kosmonautike.
Prosetaj i po parku Kolomenski gde takodje imas zanimljive 2-3 crkve.
Jos jedan zanimljiv park je Gorki park koji je u stvari vise zabavni, luna park i ne znam sta ima u njemu u toku zime. Leti je jako ''ziv''.
U Kuzminki parku imas 2 vestacka jezera i ogromno setaliste ali je on malo dalje od centra.
Jos jedan interesantan trg je i Puskinov gde imas i bioskop, McDonalds, lepu fontanu kojih takodje ima na svakom cosku.
To je samo mali delic Moskve, i veruj da je malo i 2-3 meseca da se to sve obidje.
Za klopu ne brini, imas je na svakom cosku, i restorana i brze hrane. Probaj Krosku-kartosku!
Sklanjaj se od njihove policije jer '' obozavaju'' strance, tj. vole njihov novcanik. Za sitnicu ce ti uzeti novac.
Nam se da ce ti biti lepo. Kada putujes?
 
Zaboravila sam ti reci da ako budes isla jos koji put, ne moras ici u MUP za vizu, vec odes u turisticku agenciju PUTNIK, uzmes VAUCER koji ti vazi mesec dana, kupis povratnu kartu sa fiksnim datumom i to je to.
Pozdrav!
 
Mnogo hvala svima na odgovorima..
Vizu sam dobila na godinu dana,mislim da cu u toku godine otici,ako Bog da,jos jdnom..Sad planiram da idem posle Bozica,ili mozda ranije nisam ni ja jos sigurna,jer za koji dan prvo ide moj suprug,pa kad se on raspakuje i malo odomaci,ja bih krenula.
On ce raditi po ceo dan,tako da cu ja veci deo dana provesti sama,ali nadam se,da ce se Moskva pobrinuti da mi nista ne nedostaje.Mada,malo mi je frka od one njihove zime,pa se bojim da ce bas kad ja odem biti minus,a da sedim u stanu,bas bi bila steta.
I
 
Што се ниских температура тиче буди спремна на то. Обавезно понеси капу или шубару (или купи тамо), Руси без тога не излазе напоље од октобра до маја. Гологлави су само Срби и још по неки странац. Наравно топла обућа и дужа јакна или по могућству бунда (можда те муж обрадује :lol: ) се подразумева и онда можеш слободно да истражујеш. Чим ти буде мало више хладно утрчи у неку радњу да се мало згрејеш, тако сам ја радила. Чини ми се да нико није споменуо Бородинску битку, то би требало видети. Ја нисам, али су ми причали да је направљена доста реалистично.
 
Vratila sam se..
Ne znam sta da napisem..Moskva mora da se dozivi!!!
Posle Nove Godine poostrili su kontrole ulaska u zemlju sa vaucerima.Odnosno,ako nemate coveka u Moskvi da vam zavrsi u nekom hotelu..nemojte zvati agenciju koja je u Moskvi telefonom,oladice vas i kao u fazonu ne znam o cemu pricate..Iskustva su razlicita,tetka od moje poznanice vracajuci se iz Moskve,a zena ima 60 leta,imala je bas neprijatnosti na aerodromu,sve se zavrsili o poslednjih 10 minuta pred let,kad je ona izvadila 100$ i pustili su je.U malo pomenutoj agenciji meni su za tu uslugu uzeli 70$.
Manjih neprijatnosti sam imala pri povratku sa sluzbenicom jer sam imala 10 kg vise prtljaga.Trazila je da je castim,kad sam izvadila rublje,ona mi je rekla o pa to je jako malo,sto mi dajete.
U Moskvi naucih da su pare za brojanje,jer vas zavrcu jako cesto,a najcesce u menjacnicama..
 

Back
Top