Morbus Sudek/ Algodistrofija/ CRPS

beba1

Početnik
Poruka
14
Posle loma Radius- kosti iznad levog zgloba ruke( tip Smith)u avgustu 2005.izvrsena je operacija. Nosila sam samo laganu longetu, koju sam povremeno skidala i vezbala. Nazalost kao posledica operacije je utvrdjen morbus sudek ili algodisrofija. Pokretljivost ruke (sake) je ogranicena. Iako radim redovno fizikalnu terapiju stanje se vrlo malo poboljsalo. Tetive sake i ruke su se skupile (izgubile elasticnost) i ne mogu da skupim prste u pesnicu, niti da ih sasvim rasirim. Prsti su ostali deformisani- narocito srednji i mali.. Da li postoji jos neki drugi vid lecenja osim terapija gimnastikom i da li ce, kad se izvadi metalna ploca, ruka biti pokretljivija? Bolove nemam- pojacana osetljivost i nesto tamnija boja ruke je prisutna. Imam 49.godina.
Negde sam citala , da ta bolest ima veze sa psihom, jer lekari ne znaju tacno uzrok toj bolesti. Znam da ja nemam nikakve depresivne bolesti i vrlo sam stabilna kao licnost.
Pozdrav

Beba1
 
Sudeck se najcesce javlja kao komplikacija preloma, ni ja nisam bas sigurna zasto i kako nastaje.
Pored gimnastike se primenjuje i hormonska terapija ,kalcitonin ali je njeno uvodjenje specijalisticki domen, reumatolog, endokrinolog pa najbolje da se posavetujete sa njima o tome.
 
Kod frakture radiusa tipa Smith najcesca komplikacija je sindrom karpalnog tunela. Tu se vrsi pritisak na n. medianus i simptomi su grc sake nemogucnost savijanja i ispravljanja pristiju.Kod sudecka/algodistrofije glavni simptom je bol. Mozda bi trebali da posetite neurologa koji ce da proveri da li je to sindrom karpalnog tunela. To se leci isecanjem jednog ligamenta, operacija je dosta prosta i veoma efikasno resenje u resavanju daljih problema.
 
dr.koki:
Kod frakture radiusa tipa Smith najcesca komplikacija je sindrom karpalnog tunela. Tu se vrsi pritisak na n. medianus i simptomi su grc sake nemogucnost savijanja i ispravljanja pristiju.Kod sudecka/algodistrofije glavni simptom je bol. Mozda bi trebali da posetite neurologa koji ce da proveri da li je to sindrom karpalnog tunela. To se leci isecanjem jednog ligamenta, operacija je dosta prosta i veoma efikasno resenje u resavanju daljih problema.

Hvala dr. Koki!
Negde sam citala da je sindrom karpalnog tunela povezan sa smanjenjem osecaja u prstima- kao da ih covek ne oseca. Ja nemam takav osecaj i prsti mi ne bride. Osecaj je dobar, osim zatezanja tetiva. Svi prsti funkcionisu, samo mi fali jos oko 1,5 cm da ih skupim u saku i isto toliko da ih sasvim ispravim. Pretpostavljam, da ako je neki nerv povredjen, da ne bih opste mogla da pokrecem prste ili... ?
Ja i dalje idem na vizitu ruke, pa cu da pitam hirurge i za nerv.
Pozdravi
Beba1
 
dr:
Sudeck se najcesce javlja kao komplikacija preloma, ni ja nisam bas sigurna zasto i kako nastaje.
Pored gimnastike se primenjuje i hormonska terapija ,kalcitonin ali je njeno uvodjenje specijalisticki domen, reumatolog, endokrinolog pa najbolje da se posavetujete sa njima o tome.

Pozdravljam g-dju Dr !

I ja mislim da tu imaju hormoni neke veze. Mada znam da i mlade devojke kao i muskarci oboljevaju od Sudecka. Sto se Kalcitonina tice, tu se misljenja lekara razilaze. Neki misle da on deluje samo prvih 6 nedelja, a neki ga, narocito u Americi, preporucuju. Znam da on ima i nezeljene efekte. Moj lekar je zbog dekacifikacije, koja se javlja kao posledica Sudecka rekao da jos ne uzimam nista, vec samo da idem na terapiju. Po njegovom misljenju, bar kako sam ja razumela, kosti ce se vremenom delimicno regenerisati! Ja uzimam povremeno riblje ulje, kao i porcije kalcijuma.
Pozdrav
Beba1
 

Back
Top