Moral?!

... kad delaš upravljan onim što ti srce (emocije) i/ili glava (razum, savest...) nalažu, osujećujući mogućnost da se pokaješ zbog svojih postupaka :arrow: NE IZNEVERITI SEBE 8)
 
Margott:
...shta je to u stvari?
da li se opshteprisutna forma morala podudara sa tvojom lichnom?
da li je moral individualna stvar?
kvazi-moral?...

:D

For whenever people of the nations that do not have law do by nature the things of the law, these people, although not having law, are a law to themselves. They are the very ones who demonstrate the matter of the law to be written in their hearts, while their conscience is bearing witness with them and, between their own thoughts, they are being accused or even excused.

Kao sto vidis moral nam je zapisan-utisnut, drugim recima imamo ga u genima u najdubljem delu svake celije naseg bica.
 
stajicu,da smo svi tako bazdareni ko shto ti mislish,verovatno bi sve bilo mnoooooooooooooooooogo drugachije...neki to kontaju kao egoizam...neki kao slabost...aludiraju na sve i svashta, a sve to zajedno nema blage veze sa moralom,vec sa opshtom prihvacenoshcu u ovom shugavom drushtvu...ljudima je samo to vazno...biti prihvacen...a GDE, i od strane KOGA?!
 
Moral je skup pravila, obicaja, normi ponasanja kojima se ljudi rukovode u svojim postupcima. Moral proizilazi iz odnosa pojedinca prema ostalim clanovima zajednice i zasniva se na shvatanju dobra i zla. Vremenom se ta pravila interioriziraju u clanovima zajednice i deluju iznutra na svest pojedinca, tako da vremenom bez obzira na svest postaje usvojeni nacin ponasanja.

Moralnost je psihicka osobina i podrazumeva sposobnost coveka da sam sebi izrice norme i pravila ponasanja kojih ce se pridrzavati i da sam sebe kaznjava za nepridrzavanje istih. Instanca u licnosti koja je odgovorna za realizaciju moralnosti je Super-Ego i on je taj koji izrice kaznu u obliku grize savesti ili opet na drugoj strani nagradjuje i pohvaljuje. Moralnost nije urodjena vec se rodjenjem stice dispozicija za razvoj iste. Postupanje koje se zasniva samo na strahu od spoljasnjeg autoriteta sta god to bilo (drustvena zajednica, Bog, drzava, pravna sankcija itd) je kvazimoralnost.

Moral ima svoju spoljasnju i unutrasnju obaveznost.
Spoljasnja obaveznost govori da je norma spolja nametnuta i drustvo je to koje prestupnika kaznjava sa moralnim prezirom ili gadjenjem. Tu moral podleze spoljnoj sankciji.
Unutrasnja obaveznost morala daleko bitnija od prethodne i znaci da se moralni subjekt oseca obaveznim da sam sebi izdaje moralnu normu i da je se pridrzava. Tu moral podleze unutrasnjoj sankciji koju izdaje Super-Ego a to je griza svesti. Unutrasnja obaveznost govori da je moral bezuslovan (sam sebi je cilj), trenutan (ne razmisljas ti dva sata sta ces da uradis vec delas trenutno), autonoman (covek sam izdaje normu sebi), iracionalan (osecas da je neko postupanje ispravno i zato tako delas) itd.
 
Šaptač:
Dodao bih samo to, da ne vidim ništa loše u tome da se većina dogovara šta valja a šta je "no-no", dokle god to čine u skladu sa, pre svega, zdravim razumom. Kao takav, moral je izložen stalnim promenama.

Nevolje nastaju onda kada nekolicini sine genijalna ideja da sve to skupe u knjigu koju posle prodaju kao "pismo onoga ko nas je stvorio" i "čija reč ne sme da se dovede u sumnju". :?


pa...Biblija je tad verovatno bila delotvorna. to i nije nista drugo nego prvi pisani zakon. problem je sto se nivo svesti i drustvo od tad promenilo...i to koliko...
 
goodday:
moral je dogovor...moral je velika laz.....
moral je drzava.....kad sam vec u drugoj temi pomenuo nichea :roll: .....to je prevara....kratko


prsto ne mogu ni da pojmim da neko lupa tako nesto

pa moral je tvoja svest da treba da cinis dobro, da delujes u pozitivnom smislu. Moral je sustinska vrednost nekog ljudskog bica koja obuhvata mnogo toga.
 
Tony:
goodday:
moral je dogovor...moral je velika laz.....
moral je drzava.....kad sam vec u drugoj temi pomenuo nichea :roll: .....to je prevara....kratko


prsto ne mogu ni da pojmim da neko lupa tako nesto

pa moral je tvoja svest da treba da cinis dobro, da delujes u pozitivnom smislu. Moral je sustinska vrednost nekog ljudskog bica koja obuhvata mnogo toga.
NE
po moralu se krecesh kao po trachnicama :lol:
razmisli ti malo JACHE...oki-doki :wink:
 
goodday:
Tony:
goodday:
moral je dogovor...moral je velika laz.....
moral je drzava.....kad sam vec u drugoj temi pomenuo nichea :roll: .....to je prevara....kratko


prsto ne mogu ni da pojmim da neko lupa tako nesto

pa moral je tvoja svest da treba da cinis dobro, da delujes u pozitivnom smislu. Moral je sustinska vrednost nekog ljudskog bica koja obuhvata mnogo toga.
NE
po moralu se krecesh kao po trachnicama :lol:
razmisli ti malo JACHE...oki-doki :wink:
...DA.
Pravi pravcati kvazi-moralista.
I ne prepisuj iz qrvatskih knjizurina.
Koje bre tracnice?
Usinuti... :wink:
 
...uvek misle o jednom jedinom polozaju...
...zauzmi svoj MISIONAR ST..polozaj, ako ti se vec ne "raspisuje", sto se onda raskrecujes?
...raskreceni... 8)
 
dragonfromdarkness:
Baby Kate:
dragonfromdarkness:
MORALNO JE SVE ONO STO NIJE ZAKONSKI KAZNJIVO
Salis se? Molim te, reci da se salis...
Ne, uopste se ne salim. Neko je pisao o moralu i rekao da je on okrenut ka spolja i ka unutra. Ovo spolja su misljenje i ocekivanje okoline a ovo iznutra je onaj moral u pravom smislu na koji se ova tema pretpostavljam i odnosi, on je zanimljiv za razgovor. Sve ovo spolja je regulisano zakonom jer je zakon zasnovan na moralnom osecanju velike vecine (osecanju za pravedno). Znaci, ako nesto nije kaznjivo po zakonu onda nije u suprotnosti sa moralnim osecanjem najveceg broja ljudi koji su i doneli zakon(poslanici, skupstina itd). A da li je to u suprotnosti sa unutrasnjim moralom? Odmah se postavlja pitanje "po cijem unutrasnjem moralu?". Znaci, ja npr. klincu koji prosi od mene 5 dinara kazem "Oces li da ti cika otkine glavu i nabije je na kolac" i to za mene nije nemoralno a ako je nemoralno za tebe to je tvoj problem. Ja nisam prekrsio zakon i niko nece da me osudjuje zbog toga. Ako mislis da hoce onda probaj da kazes drugima sta sam uradio i trazi da me osude i videces kako ce se svi "polomiti" da me osude, tj. bolece ih uvo za takve gluposti. Ako znas da navedes neki primer koji slikovito prikazuje da ova moja tvrdnja ne pije vodu voleo bih da cujem i ako si stvarno u pravu onda cu preispitati svoje misljenje po tom pitanju koje je inace doneseno posle mnogo razmisljanja o ovoj temi u zadnjih desetinu godina. Cekam tvoj odgovor i nadam se dobrom i slikovitom primeru.

Los ti primer Zmaju :P

Spoljasnju sankciji za moralni prestup ce ti izreci drustvena zajednica (nije sankcija uvek zakonska)... mozda ce tvoja devojka da konstatuje da se zabavlja sa deckom koji nema ni trunke morala, saosecanja i sta ti ja znam cega sve...i ostavice te, za neki drugi ispad... sef u tvojoj firmi ce reci da tvoje ponasanje narusava harmoniju kolektiva i rusi ugled firme i dace ti otkaz...dakle, to su neki nacini da se drustvo obracuna sa moralnim prestupnikom. Nemoj mi reci samo da te bas briga za to jer ipak si drustveno bice....
Ali, spoljasnja sankcija i spoljasnja obaveznost morala su manje bitni od unutrasnje obaveznosti, koja je fleksibilna onoliko koliko je i neciji Super-Ego fleksibilan, odnosno strog.
Ako ti zaista ne vidis nista lose u tome da pretis detetu koje prosi :roll: , tvoj Super-Ego te nece kazniti, neces osecati grizu savesti, ali onda se pojavljuje sredina da izrekne sankciju ako takvo ponasanje smatra pogresnim, jer tu zajednica stiti samu sebe...
Kad bih nekog videla da se tako ponasa verovatno bih mu rekla, da je nezreo, bezobrazan i da preusmeri svoju frustraciju na objekat koji je izazvao a da dete ostavi na miru 8) ...i to bi takodje bila spoljasnja sankcija... :roll:
 
dragonfromdarkness:
Kad bih nekog videla da se tako ponasa verovatno bih mu rekla, da je nezreo, bezobrazan i da preusmeri svoju frustraciju na objekat koji je izazvao a da dete ostavi na miru ...i to bi takodje bila spoljasnja sankcija...
A kada bi videla tog istog malog kako je pre minut drpio cigarete sa stola dok je gost otisao u WC a posle dosao kod tebe sa jadnim i sazaljivim izrazom lica? Da li bi i onda mislila da sam nezreo i dala mu 5 dinara i "posavetovala ga kako to ne treba da cini" misleci da on nezna da to ne treba da cini (a zna i to veoma dobro ali i dalje to cini - krade)?

On je dete, a ti si odrasla osoba. Dakle, naravno da nije normalno da mu ti kazes da ces mu otkinuti glavu i nabiti je na kolac. Nista gore nego kad neko demonstrira silu nad slabijim, to je uzasno nezrelo i zasluzuje nekakvu sankciju, a ja sam ti rekla sta bih ja uradila da sam svedok takvom ponasanju. Sankcija treba da odgovara prestupu i njena svrha je vaspitna, kao i kod zakonske kazne...
 
Zmaju,
zasto se krijes iza nekakvih glupih izgovora? Zar tebe u tvom ponasanju opredeljuje ponasanje drugih ljudi? Ako se neko drugi lose ponasa, to ne znaci da to tebi moze posluziti kao izgovor da se i ti lose ponasas. Poenta moralnosti i jeste da je to duboko ukorenjen kodeks u samoj licnosti a ne nesto sto ce se menjati kod coveka kako vetar duva i prema okolnostima.
Da li ti kapiras koncept dobrog i loseg? Nisu te mama i tata tome ucili kad si bio mali pa si i sad u dilemi sta je dobro i lose? Mislis da postoji dilema oko toga da li je ok detetu reci da ces mu otkinuti glavu i nabiti je na kolac. Pa mozda je to ok na nekim domorodackim ostvima u indijskom okeanu kod nas jos uvek nije...
Mislim, stvarno mi nije jasno...da li ti citas sta pises...ili samo hoces da budes u trendu...pa samo ti se ucinilo da su bahatost i grubost u trendu...to si ti pogresno protumacio neciji sarkazam...

I stvarno ti se vise necu pojasnjavati...samo bezveze trosim tastaturu na nekog ko se samo folira, jer je cuo da su dobar i glup dva brata...e pa nisu i ne treba da se plasis da ce tvoja dobrota biti pogresno protumacena kao slabost ili kvazimoral.
Brkas doslednost, moral i kvazimoral.
Toliko od mene, neozbiljan si!

P.S. to sa devojkom je bio samo hipoteticki primer...vidim to te najvise potreslo :roll: ... sta se brines? mozda nadjes neku otkidacicu decijih glava kojoj ce biti sasvim ok tvoj stav... zato come down, mate :P
 
Šaptač:
Moral je, prosto rečeno, ono što se većina dogovori.

Hajde onda da u srbiji uvedemo obaveznu kradju ili bar kao jedan od fakultativnih predmeta u srednjoj skoli.
Da se na predmetu uci prepoznavanje drustvene od privatne imovine, izgubljene od ostavljene stvari...

I da se uvede obavezno nedovoljna ocena za decu koja na prepad pitanje odgovore istinito...

"Nije kradja ako sam pozajmio , pa nisam vratio?!!!"
"Nije ispala , ako nisam dosao zato sto nisam mogao?"
"Nije laz , ako te time stitim od nerviranja i sekiracije?!!!"
 
Tuzni_patak:
Šaptač:
Moral je, prosto rečeno, ono što se većina dogovori.

Hajde onda da u srbiji uvedemo obaveznu kradju ili bar kao jedan od fakultativnih predmeta u srednjoj skoli.

Napisao sam i ovo:

Šaptač:
Dodao bih samo to, da ne vidim ništa loše u tome da se većina dogovara šta valja a šta je "no-no", dokle god to čine u skladu sa, pre svega, zdravim razumom. Kao takav, moral je izložen stalnim promenama.

Treba samo malo pažljivije čitati, pre nego što se odgovara. :roll:
 

Back
Top